دختر ایرانی را نمی‌توان به زور به خانه برگرداند
۱۲۲۶۷۷
۲۰ تير ۱۳۹۳ - ۱۸:۴۶
۱۴۶۲۵
نگرش‌ها و ارزش‌های زنان ایرانی دچار تغییر و تحول شده است. زمانی زنان به تنهایی بیرون نمی‌رفتند و به همراه یکی از محارم خود این کار را انجام می دادند، اما اکنون آنان تا دورافتاده‌ترین نقاط عالم در پی کسب علم و اشتغال می‌روند. آنان از طریق عرصه آموزشی تلاش کردند به حقوق مسلم خود در اجتماع دست یابند.
خبرگزاری ایسنا: یک جامعه‌شناس گفت: در حال حاضر یک تفکر افراطی وجود دارد که قصد دارد زنان را به خانه‌ها برگردانند، براساس نظر این تفکر افراطی، همه وظایف زنان تنها در خانه تعریف می‌شود، اما دختر ایرانی به این مرحله از آگاهی و توانمندی رسیده است که نمی‌توان او را به زور به خانه برگرداند.
 
دکترعالیه شکربیگی افزود: باید با نگاهی عادلانه و عقلانی توانمندی‌های زنان را باور کرد. این نوع تفکر افراطی نیز باید به جای موضع‌گیری در برابر حضور زنان در اجتماع، با زنان همدلی و همبستگی نشان دهند.
 
این جامعه شناس حضور زنان در مشاغل مردانه را نشان‌دهنده توانمندی آنان دانست و ادامه داد: این وضعیت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از مشاغل مردانه نیاز به سطح تحصیلی بالایی ندارند و افراد از طریق مهارت و تجربه می‌توانند به این شغل‌ها بپردازند که از جمله آن‌ها می‌توان به رانندگی تاکسی اشاره کرد.
 
وی اظهارکرد: به دلیل افزایش آگاهی زنان خودباوری در آنان به وجود آمده است و می‌توانند در شغل‌هایی که مردانه خوانده می‌شود، مشغول به کار شوند. البته مردانه بودن شغل قانون نانوشته‌ای است که کلیشه‌های ارزشی و هنجاری جامعه آنها را تعیین کرده است.
 
این جامعه‌شناس با اشاره به شرایط زندگی زنان سرپرست خانوار افزود: بسیاری از آنان به علت مسائل اقتصادی، مشاغل سخت را انتخاب می‌کنند؛ البته توانایی آنها در تأمین نیازهای خانواده از طریق اشتغال ولو مشاغل سخت بسیار پسندیده است، اگرچه از نظر فرهنگی ممکن است حضور زنان در برخی از مشاغل تابو باشد، اما با توجه به سیر تطور جامعه و هنجارها، تابوشکنی هم رخ می‌دهد.
 
شکربیگی گفت: نگرش‌ها و ارزش‌های زنان ایرانی دچار تغییر و تحول شده است. زمانی زنان به تنهایی بیرون نمی‌رفتند و به همراه یکی از محارم خود این کار را انجام می دادند، اما اکنون آنان تا دورافتاده‌ترین نقاط عالم در پی کسب علم و اشتغال می‌روند. آنان از طریق عرصه آموزشی تلاش کردند به حقوق مسلم خود در اجتماع دست یابند.
 
این جامعه‌شناس درباره چالش‌های زنانی که به مشاغل مردانه روی می‌آورند، اظهار کرد: در ساختار کلان جامعه و سطوح میانی حضور زنان کمرنگ است. با این وجود زنان ایرانی مسیر زندگی خود را خود انتخاب می‌کنند، اما چالش‌های بسیار زیادی را نیز پیش رو دارند.
 
شکربیگی در پایان گفت: توانمندی زنان ایرانی بسیار بالاست و می‌توانند هم مسیر زندگی خانوادگی خود و هم مسیر اشتغال‌شان را در جامعه هدایت کنند.
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:20 - 1393/04/20
همین اداهای به اصطلاح روشنفکرانه امثال شماها باعث از هم پاشیدگی خانواده ها و هزاران مشکل دیگر مثل بیکاری و عدم ازدواج و .... شده است. اوضاع از این بدتر هم میشه حالا میبینید!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۲
متاسفا برات با تفکراتت user20:20
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۲
شما برو تو غار زندگی کن اگه تحمل نداری زنان توی جامعه فعال باشن
Iran, Islamic Republic of
07:08 - 1393/04/22
واسه چی نظر من رو منتشر نکردی اگه بی طرفی خوب منتشر میکردی حال این user 20:20 جا میومد
همه مثل شما تن پرور تشریف ندارند
Iran, Islamic Republic of
09:10 - 1393/04/22
چرا چرند میگی--- چیزی که باعث از هم پاشیدگی خانواده هاس زیاده خاهی مردم شده -- زندگی مردم شده چشم و هم چشمی--زنای خونه دار از زنای شاغل خیلی بدترن- چون بیکار تو خونه نشستن فقط سرویس میخان- اگه برن بیرون کار کنند زحمت بکشن دیگه از بیکاری به چرت و پرت فکر نمیکنند- که پاشن هرروز خونه یکی برن و وقتشو و تلف کنن--- بیچاره زنای شاغللل- هزار تا بدبختی رو سرشونه مخصوصا اونایی که سرپرست خانواده ان مثل من
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج