تصمیم دولت درباره قیمت بنزین، نان و مسکن
۱۶۰۰۰۹
۲۰ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۵
۱۰۱۹۲
قیمت بنزین وگازوئیل افزایش نمی یاید ما همان ۴۸ هزار میلیارد تومان منابعی را که امسال مجلس در قانون تصویب کرد در حد همان سقف اقدام خواهیم کرد و هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت ها نداریم زیرا همه ارقام باید به تصویب مجلس برسد.
واحد مرکزی خبر: سخنگوی دولت گفت : قیمت بنزین وگازوئیل افزایش نمی یاید ما همان ۴۸ هزار میلیارد تومان منابعی را که امسال مجلس در قانون تصویب کرد در حد همان سقف اقدام خواهیم کرد و هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت ها نداریم زیرا همه ارقام باید به تصویب مجلس برسد.

محمد باقر نوبخت گفت: در جلسه ای که با استانداران داشتیم ، پیشنهاد شد به منظور اجرای بهتر قانون هدفمندی یارانه ها به استانداران اختیارات بیشتری داده شود که در تبصره هدفمندی یارانه ها نیامده اما یک راهکار است ، زیرا  دولت علاقه مند نیست کسانی که مستحق دریافت نقدی یارانه ها نیستند آن را دریافت کنند.

اختیارات بیشتر به استانداران برای اجرای بهتر قانون هدفمندی یارانه ها

وی افزود: البته می توانیم این ارقام را برای طرح تحول سلامت و بهبود تولید بکارگیری کنیم  از این رو دولت به  استانی شدن این کار علاقمند است .وی در پاسخ به این پرسش که افزایش قیمت ارز برای کسب درآمد دولت است، آن را کذب دانست و گفت : از افزایش قیمت ارز در بازارهای داخلی دولت بیشتر از همه ضرر خواهد کرد زیرا قیمت ارز نوعی وابستگی به سایر قیمت ها دارد و ما هم به دنبال تورم نیستیم ضمن اینکه ما اجازه نداریم به کسانی که ارز می فروشیم غیر از نرخ رسمی که اعلام شد فروش داشته باشد.نوبخت افزود: بانک مرکزی در بازار ارز می تواند مدیریت و نظارت داشته باشد و برای اینکه  افراد به سمت  بازار نروند تا قیمت های ارز به علت افزایش تقاضا افزایش یابد مانند سال گذشته که  برای قیمت های خودرو به علت افزایش قیمت ارز ، دولت خود ارز مورد نیاز را در اختیار قرار داده بود این اقدامات امسال از سوی بانک مرکزی انجام خواهد شد.

قیمت بنزین وگازوئیل افزایش نمی یابد

سخنگوی دولت در این باره که آیا قیمت بنزین وگازوئیل افزایش خواهد یافت؟ گفت: خیر ، ما همان 48 هزار میلیارد تومان منابعی را که امسال مجلس در قانون تصویب کرد در حد همان سقف اقدام خواهیم کرد و هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت ها نداریم زیرا همه ارقام باید به تصویب مجلس برسد.وی در پاسخ به پرسشی درباره بازداشت 20 نفر از مدیران دولت قبل که از سوی وزیر اطلاعات اعلام شده است گفت: وزیر اطلاعات در این باره توضیح داده است و من در این باره  اطلاعی ندارم.سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگاری که گفت، برخی نمایندگان مجلس لایحه بودجه را نوعی شوخی می دانند، افزود: طبق ماده یک قانون محاسبات عمومی بودجه پیش بینی از منابع و مصارف برای نیل به اهداف و سیاست ها در یک سال مالی است، در بودجه  سال 94 منابع ما  از درآمدها 119 هزار میلیارد تومان و از واگذاری دارایی های سرمایه ای 73 هزار میلیارد تومان  و از واگذاری دارایی های مالی 31 هزار میلیارد تومان است که البته سهم نفت در بودجه به کمتر از یک سوم رسیده است.نوبخت گفت: ما این را به مجلس پیشنهاد کردیم حال این مجلس است که می تواند  بگوید درآمدها را زیاد نکنید، اگر می خواهند کمش کنند، سهم نفت را اگر می خواهند کمتر کنند  این پیشنهاد ماست اما هر نظری مجلس دارد روی آن کار جدی انجام شود، و حرف یک نماینده مجلس به کل مجلس انتصاب داده نشود.

وی با اشاره به اینکه مصارف را در دو جای بودجه پیشنهاد کردیم گفت : 166 هزار میلیارد  تومان را بودجه جاری و حدود 48 هزار میلیارد تومان را بودجه عمرانی پیشنهاد کردیم که در بودجه جاری 6 درصد و در بودجه عمرانی 16 درصد افزایش داشتیم  این پیشنهاد ماست حال مجلس می تواند اعداد را تغییر دهد اما از نظر ما منابعی خوب است که  وابستگی کمتری به نفت داشته باشد  و مصارفی خوب است که  سمت و سوی عمرانی داشته باشد.

ما منتقدان دولت را افراد مغرض نمی دانیم

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی که رئیس جمهور باوجود وعده هایی که  درباره  استقبال از "نقد" می دهد  در مواجه با نقد به منتقدان  توهین می کند گفت: رئیس جمهور از انتقاد ناراحت نمی شود  اما ممکن است مطلبی  بی پایه ، دروغ و مغرضانه گفته شود آن هم برای کسی که صادقانه کار می کند، البته ما منتقدان دولت را افراد مغرض نمی دانیم آنها هم شخصیت های دلسوز نسبت به نظام هستند اما ممکن است برخی از افراد حرف هایی بزنند که تحریک  آمیز باشد که خود باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرند.

تشکیل کارگروهی برای پیگری مطالبات دانشجویی


نوبخت در پاسخ به پرسشی که آیا کارگروهی برای پیگری مطالبات دانشجویی تشکیل خواهد شد گفت : رئیس جمهور دستور تشکیل این کارگروه را صادر کرد که در آینده درباره این کارگروه و نتایج  آن اطلاع رسانی خواهم کرد.نوبخت در پاسخ به پرسشی درباره کند شدن صادرات به ترکیه گفت: تصمیمی درباره چگونگی ورود کامیونهای حمل بار از ترکیه به داخل گرفته شده است زیرا اختلاف قیمت گازوئیل  در ترکیه آنقدر هست که برخی از رانندگان ترک در ایران مقادیر زیاد سوخت گیری انجام می دادند در این باره رئیس جمهور دستوری دادند و  وزیر راه و شهرسازی با توافقاتی که با اتاق بازرگانی انجام شده  به سرعت این مسائل در حال حل شدن است تا جلوی قاچاق گازوئیل گرفته شود.

دولت سال گذشته هیچ برداشتی از صندوق توسعه ملی نداشته است

سخنگوی دولت گفت : اینکه گفته شده است گزارشی از سوی مجلس ارائه شده که دولت سال گذشته چهار و یک دهم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت کرده ، حرف غیرواقعی است و از این صندوق برداشت نکردیم. نوبخت افزود : چهار و یک دهم میلیارد دلار از محل درآمدی دولت که ناشی از فروش نفت در شرکتی اماراتی ماند  و آنها با توجه به شرایط تحریم  این مبلغ را به حساب بانک مرکزی واریز نکردند و بهانه اشان این بود که بانک مرکزی در تحریم است.وی اضافه کرد : تلاش بانک مرکزی این بود  که این چهار و یک دهم میلیارد دلار را از حسابی که نفت فروخته بودیم و طرف حساب ما نیز آن را قبول داشت ، برداشت کند  که البته در توافقی  که میان خزانه و بانک مرکزی کردیم مقرر شد این مبلغ که مربوط به وزارت نفت بود  و باید به حساب بانک مرکزی می رفت ، در توافقی  انتقال چهار و یک دهم میلیارد دلار به بانک مرکزی صورت می گرفت که این توافق انجام شد و بانک مرکزی با برگه مالکیت  چهار و یک دهم میلیارد دلار توانست مبالغ ناشی از فروش نفت را به حساب خزانه  واریز کند.

نوبخت گفت : برای اینکه  این کار به افزایش پایه پولی منجر نشود پیشنهاد شد تا مذاکرات به نتیجه برسد و چون  صندوق ممکن است در کوتاه مدت از آن استفاده نکند ، این مبلغ در این مسیر استفاده شود ، مجوز قانونی را گرفتیم و در سه تا چهار روز این کار انجام شد ، ضمن اینکه همه حسابها در اختیار بانک مرکزی بود و صندوق نیز در حساب خود همان پول قبلی را دارد.نوبخت گفت : درخواست می کنم هر نماینده محترم مجلس و مسئولی غیر از این حرف بنده را می زند در جمعی بیاید توضیح دهد و پاسخ آن نیز داده خواهد شد اینکه کلمه کلی بگوییم  که چهار و یک دهم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را دولت برداشت کرده ، حرفی نادرست است اگر ما این مبلغ را برداشت می کردیم  باید در حسابهای صندوق خود را نشان می داد  ، صندوق همه حسابهای خود را دارد و  نهادهای نظارتی نیز حسابها را دارند.

توطئه جدید برای ممانعت از ورود ارز به کشور

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما در شرایط تحریم هستیم ، گفت : همه تلاش دشمن این است که به ما اجازه ندهد بیشتر از حد معینی نفت خود را بفروشیم و اگر هم می فروشیم نتوانیم ارز حاصل از آن  را در کشور استفاده کنیم که همه اینها را با تدبیرهای صورت گرفته ودرحال انجام  مدیریت کردیم اما آخرین توطئه آنان این است که اجازه ندهند با کاهش قیمت نفت همان مقدار هم که قابل ورود به کشور نیست ، حاصل نشود.

نوبخت افزود : البته ما خدمتگزاران مردم در دولت  موظفیم در چارچوب های قانونی با ابتکاراتی این توطئه ها را خنثی کنیم ودر اصطلاح تحریم را دور بزنیم اما غضنفرهای داخلی هم داریم که بیشتر به آنها  گرا می دهند که البته نباید این موارد را بیان کنند.وی گفت : رسانه ها پیگیری کنند که آیا  دولت چهار و یک دهم میلیارد دلار از حساب صندوق توسعه ملی برداشت کرده و اگر برداشت شده ،خلاف قانون وقابل پیگرد است و با صراحت اعلام می کنم هر جایی لازم شد و مقام مسئولی چنین حرفی زد ، پاسخ آن را می دهم.

اعتبارات آموزش و پرورش کاهش نیافته

سخنگوی دولت درباره  بودجه آموزش و پرورش درسال آینده گفت: اعتبارات آموزش و پرورش کاهش نیافته بلکه در مقایسه با سال جاری 20 درصد افزایش یافته است.

محمد باقر نوبخت گفت : پیش بینی ما برای نرخ تورم در سال آینده زیر 14 درصد است اما از آنجا که به مقدار نرخ تورم قدرت خرید کارکنان کاهش می یابد به همان اندازه حقوق آنان را افزایش می دهیم که برای سال آینده 14 درصد در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت گفت : عربستان که کشوری اسلامی است در شرایط کنونی با تلاش برای افزایش نیافتن قیمت نفت ، منابع خود و دیگر کشورهای اسلامی  نفت خیز را که صادرات نفت دارند ، ارزان می کند که از نظر شرعی هم قابل تامل است.

نوبخت افزود: البته تلاش ما این است که با عربستان روابط خوبی داشته باشیم که امیدواریم در زمینه نفت هم مذاکرات به نتیجه برسد.

وی در پاسخ به این پرسش چه اقداماتی را وزارت امور خارجه و وزارت نفت برای تنظیم قیمت نفت در بازارهای جهانی پیگیری می کنند ، گفت:‌ جلسه اوپک در نهایت تشکیل شد البته ما علاقه مند بودیم حتی قبل از تشکیل این جلسه مذاکراتی را که در جلسات غیر رسمی تشکیل می شد ، به نتیجه برسانیم.

نوبخت گفت : برخی از رسانه ها از ما می پرسند که چرا اقدام مجدانه ای انجام و جلسه اوپک را تشکیل نمی دهیم و البته  ما می فهمیدیم که اگر توافق نکنیم جلسه اوپک تشکیل شود و تولید نفت روی همین عدد بماند موجب افزایش قیمت ها می شود اما برخی از دوستان من به زعم خودشان می خواهند دلسوزی کنند که باید بگویم عقل ما هم مقداری می رسد که کی باید جلسه تشکیل دهیم.

وی افزود : به هر حال نتیجه جلسه اوپک آن چیزی شدکه دیدید اما همچنان فعالیت ها در مجاری مختلف  ادامه داد امروز هم یک بخش ازجلسه هیات دولت به این مسئله اختصاص یافت که باید چه کار کنیم ضمن اینکه در داخل کاهش قیمت را مدیریت کنیم و در خارج هم ریشه های این کاهش قیمت را بخشکانیم.

نوبخت گفت : با تلاشی که برای رفع تحریم می کنیم می خواهیم به مردم کمک کنیم و اجازه ندهیم تحریم های ظالمانه روی دوششان قرار گیرد و البته حقوقی داریم که برای ما بسیار محترم است و از آن عدول نخواهیم کرد اما چقدر خوب است که با حفظ آن حقوق بتوانیم راهکارهایی را در پیش بگیریم که تحریم را تا آنجاییکه می توانیم تقلیل دهیم و در نهایت حذف کنیم.

اراده سه قوه برای مبارزه با فساد

سخنگوی دولت درباره دیدگاههای سران قوا در اجلاس مبارزه با فساد گفت: این اجلاس بیشتر نمادی بود از اراده سه قوه برای مبارزه با فساد ، قطعا  همانطور که نباید بی جهت آبروی کسی را برد ، کسی هم نباید مستثنی شود از اینکه در معرض پیگیری برای مبارزه با فساد قرار نگیرد.

وی ادامه داد : پیام مهم این اجلاس عزم مشترک سه قوه در اجرای منویات مقام معظم رهبری برای مبارزه با فساد بود که دولت تدبیر و امید هم از ابتدا این مبارزه را بیان کرد.

نوبخت در پاسخ به پرسشی درباره معاونت زنان گفت: برنامه های این معاونت را در برنامه ریزی هایمان دیدیم و اعتبارات آنها را در برنامه ها افزودیم تا برنامه های زنان کشور را که نیمی از جامعه هستند به انجام برساند .

چند راهکار برای خروج مسکن از رکود

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر خروج مسکن از رکود و همچنین بیکاری گفت: چند راهکار دراین رابطه وجود دارد نخست اینکه بتوانیم زمینه تامین مسکن زوج های جوان و زنان سرپرست خانوار را فراهم کنیم که برای کار هیات وزیران مصوبه ای ماه گذشته داشت تا هم برای روستا و هم برای شهر بتواند سقف وام ارزان قیمت را افزایش دهد و این وام در روستاها تا 15 میلیون تومان و در کلان شهرها تا 50 میلیون تومان افزایش یافته است.

نوبخت گفت : برای آنکه وام ارزان در اختیار زوج های جوان و سرپرست خانوار برسد هزار و 300 میلیارد تومان مابه التفاوت رقم تسهیلات را دولت می دهد.

وی افزود: برای آنکه این تسهیلات موجب افزایش قیمت مسکن نشود ، قرار شد در بافت های فرسوده ساخت و ساز صورت گیرد و ما به جای خرید مسکن به ساخت مسکن پول بدهیم و توسعه ساخت وساز که 110 صنعت دیگر نیز به آن وابسته است می تواند اشتغال و تولید را به همراه داشته باشد و می توانیم از رکود در بخش مسکن خارج شویم.

سخنگوی دولت گفت : درباره برنامه های اشتغال برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهها نیز هزار میلیارد تومان اعتبار در لایحه بودجه در نظر گرفته شده است.

نوبخت در پاسخ به پرسشی درباره وضع بورس گفت : تلاش بر این است آثار روانی برخی تصمیم ها در بازار بورس کم شود تا بتوانیم ثبات را در این بازار داشته باشیم.

کاهش وابستگی بودجه به نفت در سال آینده


وی با بیان اینکه در بودجه سال آینده وابستگی بودجه به نفت را کاهش دادیم ، گفت:‌  بر اساس سیاست های ابلاغی باید حداقل بیست درصد از منابع فروش نفت به صندوق توسعه ملی واریز شود اما سال آینده که با توجه به محدودیت منابع که داریم بیست درصد را واریز خواهیم کرد اما پیشنهادی که در سال 90 آمده بود که هر سال 3 درصد نیز به این 20 درصد اضافه شود اگر چه در آن زمان پیشنهاد درستی بود اما برای شرایطی که مانند امروز که کل درآمدهای نفتی با سقوط قیمت نفت کاهش یافته ، قرار شد امسال آن سه درصد افزایش ها را اعمال نکنیم.

سخنگوی دولت گفت:‌قرار بود صندوق توسعه ملی دو کار را انجام دهد یکی اینکه منابع را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد دوم اینکه بتواند نوسان درآمد های ارزی را پوشش دهد.

نوبخت ادامه داد : پیشنهاد ما این بود از آنجاییکه سال آینده استثناء خواهد بود و ما برای اینکه بتوانیم همچنان مقاوم بمانیم در برابر آنانی که می خواهند ببینند آیا پاهای ایران در برابر تحریم سست می شود ، پیشنهاد کردیم این سه درصد را واریز نکینم و بتوانیم کشور را مدیریت کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که حرف دانشجویان در روز دانشجو شنیده نشد ، گفت: ممکن است یک جریانی چندین تشکل داشته باشد بنابراین یک تشکل از آنها کافی است چون از یک جریان هستند و در روز 16 آذر نیز با توجه به محدودیت وقت رئیس جمهور قرار شد یک گروه صحبت کند این به آن معنی نیست که به عده ای اجازه صحبت داده نشد البته حرفها بیش از آنکه باید زده می شد ، بیان شد.

استخدام ممنوع نیست

سخنگوی دولت درباره تعیین تکلیف استخدامی هایی که در آزمون ورودی پذیرفته شده اند،  گفت: استخدام ممنوع نیست اما هر دستگاه می تواند به ازای هر سه نفر بازنشسته یک نفر را استخدام کند منوط بر اینکه اعتبارات آن را داشته باشد.

وی افزود : در چارچوب تکمیل نیروی انسانی دستگاههایی که بودجه نداشته اند برای بودجه سال آینده این بودجه را پیش بینی کرده ایم تا  برای کسانی که مراحل استخدامی آنها طی شده است اعتبار لازم تامین شود.

سخنگوی دولت در این باره که در سفر رئیس جمهور به گلستان مجموع منابع بودجه 219 هزار میلیاردتومان و در مجلس 224 هزار میلیارد تومان گفته شده است ، گفت:‌ رئیس جمهور روز سه شنبه به گلستان رفت اما برخی دستگاهها پیشنهاد هایی برای تبصره های الحاقی داشتند که بر آن بار مالی وجود داشت و به میزان تبصره ها به سقف بودجه اضافه شده است.

وی همچنین از اختصاص 100 میلیارد تومان برای تنظیم بازار و تشویق صادرات در بودجه سال آینده خبر داد.

نوبخت در این باره که قرار بود برای تحویل گندم از سوی مردم به دولت جایزه در نظر گرفته شود ، گفت:‌گندم را امسال 1050 تومان می خریم و با هزینه حمل و نقل و نگهداری 1160 تومان  برای ما تمام می شود بنابراین دولت برای تشویق گندم کاران تلاش خود را به کار گرفته است و حتی  سال آینده نیز خرید تضمینی 1050 تومانی را به 1150 افزایش داده ایم  که این سیاست های تشویقی موجب شده است امسال تولید گندم ما دو میلیون تن بیشتر شود.

وی با بیان اینکه اگرچه ممکن است ، افزایش قیمت نان برای برخی خانواده ها سخت باشد ، گفت: همچنان سیاست های حمایت از اقشار آسیب پذیر در دستور کار دولت است.

افزایش دوباره قیمت نان کذب محض است


نوبخت همچنین در پاسخ پرسشی که آیا قرار است 20 درصد دیگر به 30 درصد افزایش قیمت نان افزوده شود ، آن را کذب محض خواند و گفت : به هیچ وجه به این قیمت اضافه نخواهیم کرد.

نوبخت همچنین در پاسخ به پرسشی که برخی نمایندگان مجلس خبر داده اند آقای لاریجانی در جلسه غیر علنی تذکراتی به شما داده است ، گفت: از اینکه برخی نمایندگان جای رسانه ها را در جلسات غیرعلنی پر و مطالب را بیان می کنند ، اجازه دهید هم  از آنها هم تشکر و قدردانی فراوان داشته باشم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج