شهرهای زیرزمینی؛ جاذبه های دوست داشتنی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
زمردی_داخلی4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 4
ریزخور_4
کلاسینو_4
کلاسینو_2
زمردی_داخلی2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۶۳۹۱۳
۰۷ دی ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۹
۱۵۳۰۷
در کشورهای مختلف بسیاری از سازه های عجیب و جالب توجه در اعماق زمین قرار دارد، که ایران خودمان نیز بی نصیب از جاذبه های بی نظیری که در زیرزمین قرار گرفته اند، نیست.
توریست ها: بشر هر قدر علاقه‌مند رصد آسمان‌ها و فضا بوده است، همان‌قدر هم رویای این را داشته تا ببیند در اعماق زمین چه می‌گذرد. این رویا زمانی رنگ تحقق گرفت که بسیاری از رمان‌ها و فیلم‌های سینمایی دنیای ناشناخته اعماق زمین را دستمایه قرار دادند.

شهرهای زیر زمینی؛ جاذبه های دوست داشتنی

هر چند کمتر کسی پیدا می شود که برای سفر به فضا پول کافی داشته باشد، اما در عوض سفر به زیر زمین نه آن قدرها پول می خواهد و نه البته آمادگی جسمانی و آموزشی خاص. در کشورهای مختلف بسیاری از سازه های عجیب و جالب توجه در اعماق زمین قرار دارد، که ایران خودمان نیز بی نصیب از جاذبه های بی نظیری که در زیرزمین قرار گرفته اند، نیست.

اویی؛ شهری زیرزمینی با شهردار

سال 1383 بود که خیلی اتفاقی، شهر تاریخی و زیرزمینی «اویی» در نوش آباد کاشان کشف شد؛ شهری نظامی که هنوز هم بخش های زیادی از آن برای باستان شناسان ناشناخته مانده است. با این حال، نمونه کامل و مبتکرانه ای از به کارگیری اصول پدافند غیرعامل به شمار می رود که نحوه حفاظت از مرزهای ایران را در طول تاریخ نشان می دهد.

شهرهای زیر زمینی؛ جاذبه های دوست داشتنی

آنچه به نام شهر زیرزمینی معروف است، در واقع ساختارهای متراکم، پیچیده و گسترده چون دالان های باریک تودرتو و اتاق هایی با ابعاد کوچک است. مجموعه اویی در زیر بافت قدیم شهر شکل گرفته و تا سطح کنونی شهر نیز گسترده شده است. این شهر برای حفاظت از جان و مال مردم در مواقع هجوم دشمن و در دو سطح افقی و عمودی گسترش یافته است.

غیر از ورودی اصلی، ارتفاع تمام قسمت های اویی به قد طبیعی یک انسان و بین 170 تا 180 سانتی متر است. روی دیوارها و در فواصل اندک، قسمت هایی مخصوص قرار گرفتن چراغ های پیه سوز به چشم می خورد. در بعضی قسمت ها نیز درون دیوار، سکوهای کوتاهی برای نشستن تعبیه شده که در اتاق ها از آن به عنوان طاقچه و قرار دادن اشیا استفاده می شود.

سیستم تهویه شهر زیرزمینی نوش آباد از طریق کانال هایی بوده که در سطح زمین ایجاد شده است.

اما چرا این شهر را به این نام می خوانند؟ برخی می گویند، نامگذاری این شهر به این دلیل است که «اوی» همان آهای در لهجه کاشانی است. هنگام ساخته شدن این شهر وقتی سطل پر از خاک می شده مقنی می گفته «اوی» و از آنجا که مسیر طولانی بوده شاگرد به محض شنیدن اوی، سطل خاک را بالا می کشیده است. البته ناگفته نماند که این شهر را بزرگ ترین شهر زیرزمینی «دست کند» جهان می نامند که حالا مدتی است برایش شهردار هم انتخاب کرده اند.کاریز؛ شهری در زیر ​یک جزیره

اما شهر دیگری که در زیرزمین قرار گرفته، واقع در جزیره توریستی ایران است؛ جزیره ای که به دلیل پاساژهایش، جاذبه های بی نظیر آن کمتر دیده می شود. کاریز‏؛ عنوان شهر زیرزمینی کیش است که نزدیک به 2500 سال قدمت دارد و البته به واسطه رسیدگی به آن، از شمایل خوبی برخوردار است.

شهرهای زیر زمینی؛ جاذبه های دوست داشتنی

قنات کیش، آب قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می کرده که از نظر طول رشته قنات یا عمق چاه ها قابل مقایسه با قنات های دیگر نقاط ایران نیست . با توجه به شیب بسیار کم جزیره ، چگونگی هدایت آب های زیرزمینی به سطح زمین در کیش بسیار مهم بوده و نشان می دهد در زمان خود از پیشرفته ترین روش ها برای حفر قنات استفاده می کردند.

در شهر زیرزمینی کاریز قرار است غرفه های صنایع دستی ایران و جهان، رستوران سنتی و جدید، موزه سالن آمفی تئاتر، سالن کنفرانس و گالری های هنری به بهره برداری برسد.

این شهر در عمق 16 متری زمین قرار دارد و از کف تا سقف آن هشت متر ارتفاع دارد و بیشتر سقف آن از سنگواره، صدف و مرجان هایی پوشیده شده است که طبق نظر کارشناسی 270 تا 570 میلیون سال قدمت دارد و تک تک آن دارای شناسنامه رسمی است.

نتیجه آزمایش های انجام شده در دانشگاه مونیخ آلمان روی فسیل های به دست آمده از سقف مرجانی تونل نشان می دهد این سقف بین 53 تا 570 میلیون سال قدمت دارد. اگر با دقت بیشتری به این فسیل ها نگاه کنید، لاک پشتی را می بینید که از 570 میلیون سال قبل خود را برای امروز ما جاودانه کرده است. شهر زیرزمینی کیش (کاریز) باتوجه به ویژگی های منحصر به فرد آن مانند مرجانی بودن جزیره، آب شیرین قنات، هوای خنک در زیر زمین و سقف مرجانی مملو از فسیل های با قدمت بسیار بالا، در فهرست مهم ترین ابنیه جهانی قرار می گیرد.مرکز عقیق دنیا در زیر زمین

یکی از شهرهای زیرزمینی که همچنان دارای شهروند است، در استرالیا قرار دارد و این روزها نزدیک به 1600 نفر در آن زندگی می کنند و به عنوان مرکز عقیق دنیا شناخته می شود زیرا بیشترین عقیق دنیا را تولید می کند.

شهرهای زیر زمینی؛ جاذبه های دوست داشتنی

در این شهر که سال 1915 ساخته شده و سیستم آن کاملا شبیه شهرهای عادی است، شما می توانید خانه ها و کوچه های مختلفی را ببینید. این شهر مغازه های مختلف، کلیسا و حتی قبرستان نیز دارد.شهری با مهندسی بی نظیر

یکی از معروف ترین و البته جالب ترین شهرهای زیرزمینی دنیا در منطقه ای به نام Cappadocia ترکیه قرار دارد. این شهر مربوط به زمان حکومت رومی ها در این منطقه است. این شهر از هفت طبقه تشکیل شده است و تمامی امکانات رفاهی نیز در آن یافت می شود.

شهرهای زیر زمینی؛ جاذبه های دوست داشتنی

خانه های آن نه به شکل غارهای کوچک بلکه کاملا مهندسی و مانند خانه های امروزی است. به نظر می رسد این شهر محلی برای زندگی مسیحیانی بوده که قصد فرار از دست حکومت روم را داشته اند.شانگهای را در​​آمریکا ببینید

یکی از بزرگ ترین شهرهای زیرزمینی موجود در دنیا در زیر شهر پورتلند آمریکا قرار دارد و به نام تونل شانگهای شناخته می شود. هر چند هدف اصلی از ساخت آن انتقال مواد غذایی بوده است، اما برخی از مردم نیز در این تونل زندگی می کنند.

شهرهای زیر زمینی؛ جاذبه های دوست داشتنی

این تونل به عنوان شهر ممنوعه نیز شناخته می شود زیرا عده ای می گویند، محلی برای برخی کارهای غیرقانونی بوده که البته این روزها کاملا بسته شده است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر