آیا رقبای جدید جایگاه سامسونگ را می گیرند؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
ریزخور_3
کلاسینو_4
ریزخور_4
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی 2
کلاسینو_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
۱۷۰۵۸۸
۰۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۴
۱۲۶۳۹
خلاقیت کره ای در برابر ارزانی چینی
سال گذشته میلادی، شرکت سامسونگ به عنوان برند نخست تولید گوشی در دنیا فراز و نشیب های زیادی داشت و از ماه های قبل با روند نزولی در فروش روبرو شد.

مجله اینترنتی برترین ها

هفته نامه عصر ارتباط: سال گذشته میلادی، شرکت سامسونگ به عنوان برند نخست تولید گوشی در دنیا فراز و نشیب های زیادی داشت. این شرکت که همچنان رتبه اول در فروش گوشی های هوشمند را برای خود حفظ کرده است، از ماه های قبل با روند نزولی در فروش روبرو شد و هزینه های بالای بازاریابی و پایین آمدن میزان فروش، سرانجام در چهار ماهه سوم سال 2014 این شرکت را با کاهش 20 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته مواجه کرد.

خلاقیت کره ای در برابر ارزانی چینی

چالش نخست سامسونگ

شرکت سامسونگ در سال گذشته، هم در عرصه فروش گوشی های پیشتاز و گران قیمت و هم در عرصه گوشی های ارزان قیمت با رقبای سرسختی دست و پنجه نرم کرد. کمپانی اپل با عرضه آیفون 6 به بازار فروش، پرچمداران این شرکت کرده ای را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

اپل که پس از سامسونگ در مقام دوم از فهرست پرفروش ترین شرکت ها قرار دارد، رقیب خوبی برای پرچمداران سایر کمپانی ها از جمله سامسونگ محسوب می شود اما مسئله اصلی برای سامسونگ در سال 2015 این رقیب قدیمی نیست؛ چرا که کمپانی اپل فقط در عرصه گوشی های گران قیمت با سامسونگ رقابت می کند. چالش بزرگ سامسونگ در سال جدید در زمینه فروش گوشی های میان رده و ارزان قیمت ظاهر می شود.

حضور سه شرکت چینی هواوی، شیائومی و لنوو معادلات گذشته بازار را برهم زده و این شرکت ها توانستند با تولید گوشی های متنوع و ارزان قیمت در مدت زمان کوتاهی، سهم خوبی از بازار به دست آورند، به طوری که شیائومی توانست پس از اپل در رتبه سوم پرفروش ترین ها قرار گیرد و هواوی با استراتژی تولید گوشی های هوشمند با قابلیت های بالا و قیمت مناسب به سهمی معادل 5.3 درصد از بازار دست یافت.

خلاقیت کره ای در برابر ارزانی چینی

لنوو نیز با خرید موتورولا ادعا کرده که قصد تولید بیش از 60 مدل گوشی هوشمند را دارد. تغییر و تحولاتس ریع در صنعت گوشی های هوشمند و رشد سریع بازارهای نوظهور، سامسونگ را بر آن داشت تا به عنوان بزرگترین شرت گوشی ساز تغییراتی در استراتژی خود به وجود آورد.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، این شرت در سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که میزان تولید گوشی های هوشمندخود را تا 30 درصد کاهش خواهد داد. این تصمیم به معنای کاهش تولید مدل های خاص نیست، بلکه سامسونگ قصد دارد تنوع محصولات خود را کاهش داده و تمرکز خود را روی انواع محدودتری معطوف کند اما آیا این تصمیم واکنش مناسبی در مقابل بازارهای نوظهور است؟

چالش دوم سامسونگ

در رابطه با شرکت های تولیدکننده اسمارت فون های ارزان قیمت، سامسونگ با 2 مسئله اصلی روبرو است؛ یکی اینکه این شرکت ها که عمدتا در چین و هند هستند، سعی دارند بازار کشورهای خود را به دست آورند و آنها را از مصرف گوشی های خارجی بی نیاز کنند و این برای سامسونگ به معنای از دست دادن سود سرشار در بازارهای بزرگ چین و هند است.

از طرف دیگر این شرکت های تازه وارد رویکرد در دسترس قرار دادن گوشی های هوشمند برای همگان با هر سطح درآمد را در پیش گرفته اند و با این شعار درصدد تصرف بازارهای کشورهای دیگر از جمله آسیای میانه و آمریکای لاتین برآمده اند که این امر نیز با محدود کردن بازار سامسونگ، بر میزان فروش این شرکت تاثیر منفی خواهد گذاشت.

خلاقیت کره ای در برابر ارزانی چینی

با این وجود به نظر می رسد تلاش های این شرکت برای به دست آوردن گذشته درخشان خود کافی نباشد. حال سوال اینجاست که سامسونگ برای ماندن در قله باید چه چیزهایی را قربانی کند؟

در حال حاضر دو سوم از گوشی های هوشمند در سرتاسر دنیا کمتر از دویست دلار به فروش می رسند در حالی که این مبلغ تغییر چندانی نکرده، تنوع گوشی های ارزان قیمت به شدت افزایش یافته و امکان انتخاب بیشتر و بهتری را برای کاربران فراهم مآورده و این در حالی است که گوشی های رده بالا مانند galaxy55 و iPhone6 جیزی بیش از 500 دلار می ارزند و تا سال 2018 فقط 14 درصد از کل گوشی های هوشمند موجود در بازار را تشکیل می دهند. پس رقابت اصلی بر سر تولید گوشی ها با قیمت مناسب است که تا حد زیادی میزان فروش را تحت تاثیر قرار می دهد.

کشور چین که خود بزرگترین مصرف کننده گوشی های ارزان قیمت است، در سال میلادی جاری یک سوم از کل فروش گوشی در بازار را از آن خود خواهد کرد.

پس سامسونگ ضربه نهایی را از شرکت های نوظهور خواهد خورد و اگر امروز راه حلی برای این مشکل پیدا نکند، شاید فردا زمانی برای این کار نمانده باشد.

سامسونگ سالیان طولانی با اپل بر سر گوشی های رده بالا رقابت کرده اما برگ برنده این شرکت برای رسیدن به صدر جدول گوشی های ارزان قیمت بوده؛ بخشی که اپل از ابتدا در آن نقشی نداشته و اساسا محصولی برای رقابت در بازار پایین رده ها عرضه نمی کند. شرکت اپل برخلاف سامسونگ تکلیف خود را در انتخاب مخاطب روشن کرده و آن دسته از بازار را هدف قرار داده که طرفدار گوشی های لوکس هستند و حاضرند برای تهیه آیفون های گران این شرکت یک سال به انتظار بنشینند.

خلاقیت کره ای در برابر ارزانی چینی

در مقابل سامسونگ نیز توانسته بود بازار چین را از آن خود کند؛ جایی که گوشی های هوشمند قدیمی و البته ارزان این شرکت طرفداران زیادی داشت اما یک اشتباه محاسباتی باعث بروز ضررهای متوالی برای این شرکت شد: مشتریان جدید در بازارهای نوظهور دیگر تمایلی به استفاده از اسمارت فون های قدیمی با تکنولوژی پایین نداشتند؛ هر چند که با قیمت مناسبی عرضه شوند، بلکه آنها خواهان استفاده از گوشی های رده بالا با قیمت مناسب بودند. اینجا بود که شیائومی در کنار شرکت های نوظهور دیگر این نیاز را شناسایی کردند و به قیمت عقب راندن سامسونگ جایگاه خوبی برای خود به دست آوردند.

قبل از ظهور شیائومی، سامسونگ بیش از سه سال متمادی بر بازار چین تسلط کامل داشت تا اینکه شیائومی در چهار ماهه دوم سال 2014 سرانجام به این سلطه خاتمه داد و در مدت زمان اندکی یعنی تا پایان سپتامبر سال گذشته توانست سهم سامسونگ را از بازار کشور چین 9 درصد دیگر کاهش دهد اما در بازار هند وضع سامسونگ اندکی بهتر بود و این شرکت در چهار ماهه سوم سال گذشته 23 درصد از بازار این کشور را در دست داشت؛ گرچه این مقدار نیز نسبت به سال قبل با کاهش روبرو بود.

تهدید تمام گوشی سازها

رقابتی که شرکت های چینی در پیش گرفته اند ممکن است تمام کمپانی های سازنده گوشی را تحت تاثیر قرار دهد. طبق گزارش IDC، مصرف کنندگان دیگر مجبور نیستند برای پیدا کردن یک گوشی با سخت افزار مناسب و کیفیت بالا، در گوشی های پرچمدار و رده بالا جستجو کنند بلکه تنوع زیاد گوشی ها، رقابت کمپانی های جدید و خارج شدن بازار از انحصار کمپانی های بزرگ به آنها قدرت انتخاب آنها را بیشتر کرده است و این یعنی دیگر رقابت فقط بر سر کیفیت سخت افزار و تکنولوژی های جدید به کار رفته در گوشی ها نیست بلکه این رقابت به عرصه قیمت گذاری آنها نیز کشیده شده و این سوال اساسی را به وجود آورده که کمپانی ها تا چه حد می توانند قیمت گوشی های خود را کاهش دهند تا در میدان باقی بمانند و آیا سامسونگ چنین برنامه ای را برای نجات خود در نظر دارد؟

خلاقیت کره ای در برابر ارزانی چینی

همانطور که قبلا گفته شد، یکی از این راه حل های سامسونگ برای نجات از این ورطه محدود کردن تولید گوشی ها و تمرکز بر کیفیت آنهاست. این شرکت تصمیم دارد در سال جدید با کاهش 25 تا 30 درصدی در تولید، تغییر اساسی در محصولات جدید خود به وجود آورد و همچنین وعده داده با استفاده از متریال جدید و به کارگیری طراحی های خلاقانه در گوشی های هوشمند میان رده و پایین رده، آنها را با سخت افزار با کیفیت و قیمت مناسب روانه بازار کند.

همچنین سامسونگ تصمیم دارد برای مقرون به صرفه تر شدن آنها از محتوای یکسانی استفاده کند، تا اینجا حرفی از صرف نظر کردن بخشی از سود به میان نیامده است.

ابتکارهای کره ای


علاوه بر این، شرکت مذکور برای بهبود موقعیت خود در بازار هند و جلب نظر کاربران تصمیم گرفت تا پایان سال 2014 برای اولین بار در کشور هند گوشی های هوشمندی عرضه کند که به جای اندروید، از سیستم عامل تایزن استفاده می کنند تا با کاهش اتکای خود به اندروید، دست خود را برای کاهش قیمت تمام شده محصولاتش بازتر بگذارد.

این شرکت قصد داشت گوشی های تایزنی خودرا به قیمت 100 دلار به فروش برساند و بتواند با گوشی های اندرویدی ارزان قیمت به رقابت بپردازد.

خلاقیت کره ای در برابر ارزانی چینی

اما سال 2014 به پایان رسید و وعده سامسونگ برای ارئه سیستم عامل تایزن در این سال به سرانجام نرسید. به نظر می رسد سامسونگ در طراحی و آماده سازی سخت افزار و نرم افزار لازم برای کار با این OS با مشکلاتی روبرو است. با وجود سرمایه گذاری عظیم این شرت در این زمینه، فیچرها و اپلیکیشن های این سیستم عامل هنوز با کاستی هایی دست و پنجه نرم می کند و جای خالی اپلیکیشن های مهمی چون Facebook و WhatsApp در این سیستم عامل احساس می شود.

در مقابل، گوگل با مشارکت سه شرکت Karbonn، Micromax و Spice برای اولین بار با گوشی Sparkle V اندروید وان را در هند روانه بازار کرد. این گوشی که فقط 105 دلار قیمت داشت، پیش از اینکه سامسونگ بتواند سیستم عامل خود ار در هند عرضه کند، در دسترس کاربران قرار گرفت و گوگل با این شراکت، کار را برای سامسونگ و سیستم عامل تایزنش دشوارتر از پیش کرد.

با وجود اینکه سامسونگ برای عملی کردن برنامه های خود و نجات از رکود راه دشواری در پیش دارد اما امکن حفظ موقعیت کنونی اش به هیچ وجه غیرممکن نیست. مهمترین عاملی که در این رابطه کارساز خواهد بود، صرفنظر کردن آن از دریافت سود قابل توجه و بسنده کردن به سودآوری پایین در مقابل فروش بالا است.

خلاقیت کره ای در برابر ارزانی چینی

تولید گوشی های پرچمدار که بیشترین سودآوری را برای این شرکت دارد نیز می تواند وضعیت این شرکت را بهبود بخشد و از صعود رقبایی چون اپل از جایگاه دوم به اول جلوگیری کند. شایان ذکر است که کمپانی اپل به رغم داشتن سهم کوچکی از بازار، سود سرشاری به دست می آورد.

راه حل دیگر برای سامسونگ، طراحی نرم افزار مخصوص به خود و مقابله با انحصارطلبی اپل است. البته این شرکت با استخدام صدها مهندس و صرف هزینه های هنگفت به موفقیت هایی در این زمینه رسیده است اما این دستاوردها از نظر کاربران پنهان ماندند و مورد توجه شایانی قرار نگرفتند.

با این وجود در بازاری که سخت افزار امتیاز ویژه ای برای پیش افتادن از رقبا محسوب نمی شود، نرم افزار می تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند. با همه این تفاسیر، سال 2015 سال دشواری برای سامسونگ خواهد بود. در این سال این شرکت باید با در پیش گرفتن اقداماتی مناسب، از دچار شدن به سرنوشت نوکیا و بلک بری جلوگیری کند و مقتدرانه مقام خود را در صدر جدول حفظ کند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دارو سازی عبیدی - فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر