هرآنچه لازم است درباره بیلیارد بدانید
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
سمپاشی امحا_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
سمپاشی امحا_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
سمپاشی امحا_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
سمپاشی امحا_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۷۷۱۲۲
۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
۲۷۴۶۵۴
خوب به رنگ‌ها نگاه کنید، نخستین چیز که باید درباره بلیارد بدانید این است که این بازی برخلاف بازی‌های توپی دیگر دارای توپ‌های زیادی است.

هفته نامه همشهری تماشاگر: خوب به رنگ‌ها نگاه کنید، نخستین چیز که باید درباره بیلیارد بدانید این است که این بازی برخلاف بازی‌های توپی دیگر دارای توپ‌های زیادی است. بیلیارد از قدیم به عنوان ورزش مرفهین مطرح بوده، ولی چند سالی است که این ورزش در ایران به صورت همگانی درآمده و حالا خبر از المپیکی شدن این رشته در المپیک ۲۰۲۰ توکیو به گوش می‌رسد. از همین رو در این شماره از تماشاگر به صورت اختصاصی به این رشته در حال پیشرفت پرداخته ایم.

نورپردازی برای بیلیارد

بهترین نور برای میز بیلیارد نور فلورسنت است. در مقایسه با لامپ‌های نئون قدیمی نور فلورسنت برای چشم بهتر و نیز از نظر اقتصادی باصرفه‌تر است، زیرا دوام آن بیشتر است.

تولیدکنندگان اکنون نور لامپ‌های فلورسنت را به جای لامپ‌های قدیمی پیشنهاد می‌کنند، به خاطر اینکه از ایجاد سایه توپ به خصوص در نزدیکی ریل کوتاه جلوگیری می‌شود.

نور بیلیارد باید در طول میز امتداد داشته باشد. این نور در دید واضح‌تر توپ‌ها و گوشه‌ها موثر است.

هرآنچه لازم است درباره بیلیارد بدانید

پوشش میز بیلیارد و توپ‌ها

روزگاری پارچه بیلیارد به طور معمول از جنس نمد بود، اما امروزه این پوشش از جنس پشم شیشه یا پشم معمولی و یا مخلوط (پشم و نایلون) است. اگرچه می‌توانید میز خود را در هر رنگی که می‌خواهید خریداری کنید، اما باید رنگی را انتخاب کنید که چشم را نزند. رنگ قرمز، ارغوانی و امثال این‌ها ممکن است در یک نگاه زیبا به نظر برسند، اما خستگی چشم خیلی زود حادث می‌شود.

توپ بیلیارد

زمانی توپ‌ها می‌بایست از عاج، ترکیبات دیگر و خاک رس ساخته می‌شدند، اما امروزه جایگزین‌های پایدارتری دارند. توپ‌های آسیایی از رزین‌های پلی استری ساخته می‌شوند و این باعث می‌شود که برای تولید ارزان‌تر باشند.

چوب بیلیارد

طول استاندارد یک چوب بیلیارد یک متر و ۴۷ سانتیمتر است.

چوب بیلیارد شامل نوک، بدنه و دسته است.

نوک: قسمتی که مقداری سفید و با طولی تقریبا برابر ۱.۲۷ سانتیمتر است و یک قسمت کائوچویی در نوک.

بدنه: قسمتی صاف و صیقلی، کم پهنا و بلند است در میانه.

دسته: پرپهناترین قسمت که به صورت مخروطی به طرف میانه و نوک پیش می‌رود.

وزن: معمولی‌ترین وزن برای چوب بیلیارد ۵۱۰ تا ۵۹۵ گرم است.

میز

یک میز بیلیارد تقریبا برابر ۱۳۷.۱۵۵ سانتیمتر عرض و ۲۷۴.۲۳ سانتیمتر طول دارد و معمولا یک رویه سبز مخملی از جنس پلی استر و پشم روی آن را پوشانده و دارای ۶ کیسه است که ۴ تای آن‌ها در گوشه‌ها و دوتای آن‌ها در طرفین میز قرار گرفته اند.

راک

یک شیء سه گوش است که بازیکن از آن برای مرتب کردن توپ‌ها استفاده می‌کند. تمام توپ‌ها در راک قرار می‌گیرند.

گچ

وسیله دیگری که در طول بازی از آن استفاده می‌شود، گچ است. ما گچ را به نوک کائوچویی چوب خود می‌مالیم تا به ما کمک کند که چوب در زمان ضربه زدن به توپ بهتر بچسبد.

هرآنچه لازم است درباره بیلیارد بدانید

اصطلاحات رایج در بیلیارد

شما باید اصطلاحاتی که در این بازی به کار می‌رود را به خاطر بسپارید، زیرا این اصطلاحات در طول بازی زیاد به کار می‌روند.

Cue Ball (پیتوک): یک توپ سفید بدون شماره است که شما در بازی فقط حق ضربه زدن به این توپ را دارید.

Object Ball (توپ هدف): اولین توپی که در طول بازی، پیتوک به آن ضربه می‌زند.

Break: ضربه‌ای است که در ابتدای بازی زده می‌شود. وقتی بازی شروع می‌شود، بازیکنی که از قبل تعیین شده به وسیله پیتوک اولین ضربه بازی را به سوی توپ‌های مرتب شده می‌زند و به این ترتیب بازی شروع می‌شود. به این عمل Break می‌گویند.

Pocketing a ball: وقتی یک توپ داخل پاکت برود به این عمل Sinking نیز گفته می‌شود.

Scratch: هنگامی که شما هرگز نمی‌توانید پیتوک یا توپ طرف مخالف را در پاکت کنید، در غیر اینصورت شما Scratch می‌گیرید و جریمه می‌شوید.

Frozen: وقتی که توپ هدف به توپ دیگری یا به دیواره میز چسبیده باشد. ضربه زدن به این توپ مقداری دشوار است.

Position Play: موقعیت بازی، سرعت لازم برای ضربه زدن، چرخش لازم و استراتژی بازی (به کدام توپ و از کجا ضربه بزنیم که بهترین موقعیت را برای ما فراهم کند.)

Banking a shot: زمانی که شما به پیتوک ضربه بزنید و پیتوک شما به توپ هدف و توپ هدف به دیواره میز برخورد کند و داخل یکی از پاکت‌ها برود. به این معناست که شما یا خیلی خوب بازی می‌کنید و یا خیلی خوش شانس هستید.

Combination: این در زمانی صورت می‌گیرد که ما به پیتوک ضربه بزنیم و پیتوک به یکی از توپ‌های خودمان و آن توپ به توپ هدف ضربه بزند و آن را هدایت کند.

نحوه ایستادن و ضربه زدن به توپ

یکی از مهمترین موارد کلیدی در یک اجرای شایسته نحوه قرار دادن پا‌ها به ویژه پای عقب است. پای عقب برای بازیکنان راست دست، پای راست؛ و برای بازیکنان چپ دست، پای چپ لاست.

اگر پای عقب شما خیلی نزدیک به میز باشد، بدن شما دچار گرفتگی عضلانی می‌شود و نمی‌توانید چوب تان را آزادانه حرکت دهید. در نیتجه قادر به اعمال شایسته ضربه مورد نظر نخواهید بود. اگر پای شما خیلی عقب باشد، بدن تان خیلی به سمت جلو خم می‌شود و در وضعیت نافرمی قرار می‌گیرید و حرکت چوب تان محدود می‌شود.

هرآنچه لازم است درباره بیلیارد بدانید

تاریخچه بازی بیلیارد

تاریخچه بازی بیلیارد مفصل و بسیار غنی است. این بازی توسط پادشاهان، افراد عادی، روسا، بیماران روحی، بانوان، آقایان و قهرمانان به طور یکسان انجام می‌شده است.

تا قرن پانزدهم این بازی مدتی در اروپای شمالی و گجویا در فرانسه بر روی چمن مانند بازی کروکت (نوعی بازی با گوی و حلقه) انجام می‌شده است. بعد از مدتی این بازی به مکان‌های سربسته بر روی میز پوشیده از پارچه سبز که شبیه به چمن بوده تغییر مکان یافته و در اطراف لبه‌های این میز حاشیه‌ای ساده قرار گرفته بود. توپ‌ها به جای اینکه توسط چوب‌های سفت و محکم که به آن چماق می‌گفتند ضربه زده شوند، هل داده می‌شدند.

عبارت بیلیارد از زبان فرانسه از کلمه بیلارت به معنی یک نوع چوب سفت و محکم و هم از کلمه بایل به معنی یک نوع توپ گرفته شده است.

در ابتدای بازی با تو توپ بر روی یک میز شش حفره‌ای با یک حلقه شبیه به حلقه بازی کروکت و یک چوب عمود که به عنوان سپر بود، انجام می‌شد. تا قرن هجدهم به تدریج حلقه و سپر ناپدید شدند و تنها حفره‌ها و توپ‌ها باقی ماندند.

قبل از سال ۱۸۰۰ این بازی به عنوان بیلیارد اعیان زادگان شناخته می‌شد، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مردم با حرفه‌ها و مشاغل مختلف از آغاز، این بازی را انجام می‌دادند.

در سال ۱۶۰۰ مردم آشنایی کافی با این بازی پیدا کردند، به طوری که شکسپیر در کتاب آنتونی و کلئوپاترا به آن اشاره کرده بود. در اواخر سال ۱۶۰۰ چوب بیلیارد ساخته شد. وقتی توپ در کنار یک باند قرار می‌گرفت، برای ضربه زدن به توپ از چماق به خاطر نوک بزرگش به سختی می‌شد استفاده کرد، به همین دلیل بازیکنان چماق را وارونه گرفته و از دسته اش برای ضربه زدن به توپ استفاده می‌کردند. به دسته «دم» به معنی «دنباله» می‌گفتند که واژه چوب بیلیارد از این کلمه استخراج شده است.

در ابتدا میز‌ها دارای دیواره‌های عمود و پهن در پشت باند‌ها بودند که از افتادن توپ‌ها جلوگیری می‌کردند. تجهیزات بیلیارد به خاطر انقلاب صنعتی بعد از سال ۱۸۰۰ در انگلستان به سرعت توسعه پیدا کرد.

گچ برای اصطکاک بیشتر بین توپ و چوب بیلیارد حتی قبل از اینکه چوب بیلیارد نوک داشته باشد استفاده می‌شد. در سال ۱۸۲۳ چرم نوک چوب بیلیارد که با آن یک بازیکن می‌توانست توپ را به یک سو چرخش بدهد ساخته شد.

میهمانان انگلیسی به مردم آمریکایی نشان دادند که چطور در بازی از حالت چرخشی استفاده می‌کنند و به این حالت چرخشی فقط در آمریکا و نه در جا‌های دیگر اینگلیش می‌گفتند.

در سال ۱۸۲۹ چوب بیلیارد دو تکه بود. حدود سال ۱۸۲۵ سطح میز‌ها از تخته سنگ ساخته می‌شد. گودیر در سال ۱۸۳۹ توده کائوچو را کشف کرد و تا سال ۱۸۴۵ از آن برای ساخت گوشه‌های میز بیلیارد استفاده کرد. تا سال ۱۸۵۰ میز بیلیارد شکل صحیح و املی به خود گرفت.

قوانین بازی بیلیارد

قوانین حاکم بر بازی بیلیارد از حدود سال ۱۷۷۰ تا ۱۹۲۰ همان قوانین حاکم بر بازی بیلیارد در انگلستان بود. این بازی بر روی یک میز بزرگ به شکل مکعب مستطیل با سه توپ و شش حفره انجام می‌شد.

در قرن ۱۸ اندازه استاندارد میز‌ها دو به یک، یعنی طول دو متر و عرض یک متر بود. قبل از این ابعاد استانداردی برای ساختن میز وجود نداشت. اصول بازی بیلیارد انگلیسی به واسطه بازی اسنوکر که یک بازی پیچیده، رنگارنگ و مرکب از جنبه‌های دفاعی و تهاجمی بود، ادامه پیدا کرد با این تفاوت که در بازی اسنوکر از ۲۲ توپ و در بازی بیلیارد انگلیسی از ۳ توپ استفاده می‌شد.

اشتیاقی که انگلیسی‌ها به بازی اسنوکر داشتند همانند اشتیاق آمریکایی‌ها به بازی بیسبال بود. به خاطر این اشتیاق، شما می‌توانید هر روز شاهد رقابتی در بازی اسنوکر در انگلیس باشید.

آمریکایی‌ها سال هاست در این رشته فعال هستند و اینکه چطور بازی بیلیارد به آمریکا آورده شده کاملا مشخص نیست. روایت‌ها نشان می‌دهد که این بازی در سال ۱۵۸۰ توسط یک شخص اسپانیایی به خیابان آگوستین آورده شده است، اما تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد که در سال ۱۵۸۰ هیچ اثری از این بازی وجود نداشته و بیشتر احتمال می‌رود که این بازی توسط مهاجران انگلیسی و هندی به آمریکا وارد شده باشد.

در سال ۱۷۰۰ تعدادی از قفسه سازان آمریکایی تصمیم گرفتند میز‌هایی هر چند کوچک برای بازی بیلیارد بسازند. با وجود این بازی بیلیارد در سرتاسر کشور‌های مستعمره گسترش پیدا کرد. مشهورترین آن‌ها بسفورد، مکانی در نیویورک بود که به دلالان سهام اختصاص داده شده بود.

بازی بیلیارد آمریکایی تا سال ۱۸۷۰ همان بازی بیلیارد ۴ توپه بود که معمولا بر روی یک میز بزرگ ۱۱ یا ۱۲ فوتی با چهار حفره و چهار توپ که ۲ توپ آن سفید و ۲ توپ دیگر قرمز بودند انجام می‌شد.

هرآنچه لازم است درباره بیلیارد بدانید

انواع بازی‌های بیلیارد

بازی Fifteen-Ball Pool (بیلیارد ۱۵ توپه)، با ۱۵ توپ مورد نظر که اعداد یک تا ۱۵ بر روی توپ‌ها نوشته شده بود انجام می‌شد. بازیکن بابت هر توپی که در حفره می‌انداخت براساس شماره روی آن امتیاز دریافت می‌کرد.

مجموع شماره‌های توپ‌ها در یکسری ۱۲۰ بود و کسی که نصف بیشتر این مجموع را به دست می‌آورد (حداقل ۶۱ امتیاز) برنده محسوب می‌شد. این بازی که به آن «بیلیارد ۶۱» می‌گفتنهد، در اولین مسابقات قهرمانی آمریکا در سال ۱۸۷۸ به کار برده شد و یک فرد کانادایی به نام سیریل داین قهرمان این مسابقات شد.

در سال ۱۸۸۸ به این نتیجه رسیدند که عادلانه‌تر است امتیاز‌ها را براساس تعداد توپ‌هایی که به داخل حفره می‌اندازند حساب کنند نه براساس شماره‌ای که بر روی توپ نوشته شده است؛ بنابراین Continuous Pool (بیلیارد پیوسته) به عنوان یک بازی قهرمانی، جایگزین بازی ۱۵ توپه شد. بازیکنی که آخرین توپ یک مجموعه را به داخل حفره بیندازد می‌تواند مجموعه بعدی را برای بازی شورع کند و جمع امتیازاتش به طور پیوسته از یک مجموعه به مجموعه دیگر ثبت می‌شود.

اندکی بعد در سال ۱۸۹۰ بازی Eight Ball و به دنبال آن در سال ۱۹۱۰ بازی Straight Pool ابداع شد. حدود سال ۱۹۲۰ بازی Nine Ball اتبداع شد. از سال ۱۸۷۸ تا ۱۹۵۶ مسابقات قهرمانی بیلیارد به طور سالیانه برگزار می‌شد و بقیه ماه‌های باقیمانده حریفان یک به یک به مبارزه با یکدیگر می‌پرداختند.

تا مدت‌ها واژه بیلیارد به تمام بازی‌هایی که بر روی یک میز با حفره یا بدون حفره انجام می‌شد، نسبت داده می‌شد. بعضی‌ها از بیلیارد فقط برداشت بازی‌های کاروم را داشتند و از Pool برای بازی‌های حفره دار استفاده می‌کردند.

وقوع جنگ‌های جهانی اندکی این بازی را از رونق انداخت، اما با دو واقعه مهیج که یکی در سال ۱۹۶۱ و دیگری در سال ۱۹۸۶ به وقوع پیوست، دوباره بیلیارد احیا شد. اولین واقعه، آزادی سینما بود. مثلا فیلم قهرمان براساس سرگذشت والترتیویز، فیلمی سفید و سیاه که زندگی سیاه یک قهرمان بازی را با بازیگری پل نیومن در نقش قهرمان داستان به تصویر کشیده شده بود. صدای به هم خوردن توپ‌ها باعث شد که مردم به فکر بازی مهیج بیلیارد بیفتند.

اصول بازی اسنوکر که به المپیک رسید

اسنوکر یک بازی با چوب است که بر روی میز بزرگی که با ماده‌ای از جنس فلانل پوشیده شده و دارای شش سوراخ است بازی می‌شود. این سوراخ‌ها در چهار گوشه میز و دو سوراخ در وسط کناره میز قرار دارند.

این بازی بر روی میزی با اندازه ۱۲ در ۶ فوت (معادل ۳.۷ در ۱.۸ متر) انجام می‌شود. البته میز‌های این بازی در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود. معمولا درازای میز دو برابر پهنای آن است.

توپ‌های اسنوکر

این بازی شامل ۲۱ توپ است. ۱۵ توپ قرمزرنگ، یک توپ مشکی، یک توپ صورتی، یک توپ آبی، یک توپ قهوه ای، یک توپ سبز و یک توپ زرد. هر توپ قرمز یک امتیاز دارد سایر توپ‌ها به ترتیب: توپ مشکی ۷، توپ صورتی ۶، توپ آبی ۵، توپ قهوه‌ای ۴، توپ سبز ۳ و توپ زرد ۲ امتیاز دارند.

در ایران به توپ‌ها یا گوی‌های این بازی شار اطلاق می‌شد. داور در ابتدای بازی توپ‌ها را می‌چیند. در قوانین نسخه انگلیسی این بازی هر بازیکن پس از زدن هر توپ قرمز، مجاز به زدن یک توپ رنگی خواهد بود و حداکثر امتیازی که یک بازیکن قادر به گرفتن آن است ۱۴۷ است.

خطا‌ها

خطا‌ها برای توپ‌های زرد، سبز و قهوه‌ای چهار واحد، آبی ۵، صورتی ۶ و مشکی ۷ واحد است. این خطا‌ها در صورتی که بازیکن به اشتباه به آن‌ها ضربه بزند (توسط توپ سفید، دست، چوب، رست) و همچنین بروز خطا‌های دیگر در هنگام و در طول ضربه زدن به توپ‌های اعلام شده است. اگر توپ سفید هنگام وارد شدن ضربه به هیچ یک از توپ‌ها برخورد نکند فول محسوب شده و ۴ امتیاز برای حریف محسوب خواهد شد.

هرآنچه لازم است درباره بیلیارد بدانید

توپ‌های به هم چسبیده

اگر کیوبال به توپ یا توپ‌هایی که نوبت بازی آنهاست بچسبد، داور باید اعلام کند توپ‌ها به هم چسبیده و اینکه چه توپ یا توپ‌هایی به کیوبال چسبیده را نشان دهد. زمانی که اعلام می‌شود (توپ‌های به هم چسبیده) ضربه زننده باید کیوبال را طوری از توپ چسبیده دور کند که آن توپ به هیچ عنوان تکان نخورد که در صورت تکان خوردن، خطاست.

اگر کیوبال به توپی که نوبت بازی آن نیست بچسبد یا نزدیک آن باشد و از داور سوال شود که آیا این توپ‌ها به هم چسبیده یا نه، او جواب آری یا نه را خواهد داد و بازیکن باید طوری به کیوبال ضربه بزند که آن توپ تکان نخورده و کیوبال در ضربه اول به توپ در نوبت برخورد کند.

چنانچه کیوبال هم به توپ در نوبت و هم به توپ خارج از نوبت بچسبند، داور فقط به توپ در نوبت اشاره خواهد کرد و اگر ضربه زننده از داور سوال کند که آیا کیوبال به توپ خارج از نوبت هم چسبیده یا نه، او باید جواب بدهد. اگر داور متقاعد شود که حرکت توپ چسبیده به کیوبال بدون دخالت ضربه زننده است، نباید اعلام خطا کند.

جریمه‌هایی که با ارزش ۷ امتیازی محاسبه می‌شوند

- استفاده کردن از هر توپی خارج از میز برای هر منظوری

- استفاده کردن از هر وسیله برای اندازه گیری فاصله‌ها و دهانه پاکت‌ها

- پس از پاکت کردن توپ قرمز یا توپ آزاد به جای قرمز دوباره با توپ قرمز بازی شود.

- به جز توپ سفید با هر توپی به جای کیوبال بازی شود.

- زمانی که داور توپ انتخابی بازیکن را سوال می‌کند بازیکن جواب ندهد.

- پس از پاکت کردن توپ قرمز یا توپ آزاد به جای قرمز و قبل از انتخاب توپ رنگی مرتکب خطا شود.

بازی مجدد

چنانچه بازیکنی به دلیل ارتکاب خطای حریف از او بخواهد که دوباره بازی کند، این درخواست قابل اجراست و نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد ما بازیکن خاطی حق دارد تصمیم خود را عوض کند که:

۱- از چه نوع ضربه‌ای استفاده کند.

۲- کدام توپ در نوبت را برای ضربه زدن انتخاب کند و آن بازیکن در صورت پاکت کردن هر توپ با شرایط بالا امتیاز مربوطه را کسب خواهد کرد.

انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:3
-
15:53 - 1393/11/22
خیلی سخت
من که چیزی نفهمیدم
اصلا بر چه اساس توپا چیده میشه؟
Iran, Islamic Republic of
18:47 - 1395/05/11
سلام من چهارده سالمه بیلیارد ایت بال بلدم البته دوستم هم سنه منه منو برد اونجا یادم داد با چند بار یاد گرفتم الان هم خیلی خوب بازی میکنم که اکثر موقع ها اونرو میبرم.
پاسخ ها
مهرشاد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
سلام الان 18 سالته شده
Iran, Islamic Republic of
21:39 - 1395/08/28
بازی بسیار عالی هستش توصیه می کنم شما هم بازی کنید
چند دفعه که بازی کنید وابسته اش می شودید!
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1395/09/04
سلام ببخشید لکه روی میز بیلیاردو چطور باید پاک کنیم؟
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1395/09/29
اعتیاد آور هستش از کار و زندگی میندازه البته کسانی مثل من که افراطی هستن.
Canada
20:30 - 1395/10/27
باسلام واحترام
اينجانب علاقمندم در يك سالن ورزشي كوچك به مساحت حدود دويست وچهل متر مربع چند عدد ميز بيليارد خريداري نمايم
لطفا بفرماييد
١--مشخصات علمي وفني دقيق اينگونه ميزها. را برايم بنويسيد
٢--چه نوع ميزي از نظر اندازه و كارايي و كاركردن واستحكام و رويه. وجذب مشتري بهتر است ،،
٣-- چه نوع ميزي براي سالن وباشگاه ورزشي بيليارد از نظر كسب درامد
واستحكام ، ومقاومت ،، وزيبايي ،، وقيمت ،، و،،،، پيشنهاد ميفرماييد ،، و معقول تر است
٤--- نمايشگاه ومحل خريد اينگونه ميزهاي خوب. در كجا ودر چه ادرسي درتهران
يا در ديگر شهرستانهاي ايران. ميباشد
از محبت شما بسيار ممنونم
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1395/11/12
سلام
بنده مي خوام باشگاه بيليارد در زاهدان افتتاح كنم در مورد ميز ها نياز به كمك داشتم كه چه ميزهاي بايد تهيه كنم چه برندي ، قيمت ها ، چه برند هاي در ايران نمايندگي دارن لطفا جواب بديد ممنون
پاسخ ها
عشقم
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
میز میزه دیگه چ فرقی داره
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1395/11/20
سلام تفاوت میز 7 فوت و 8 فوت و 9 فوت در چیه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
سایزسون
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1396/03/18
سلام
من می خوام تو خونه از بیلیارد کسب در امد کنم از نظر جا هم مشکلی ندارم ایا امکا نش هست .چه قدر سر مایه لازمه.ممنون
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
سلام خوب اگه بخوایی باید دوتامیز 5ونیم ملیونی بادوتا چوب 56 تومنی بخری یعنی باید سرمایت 11ملیون و112 هزارتومن باشه
Iran, Islamic Republic of
23:21 - 1396/07/21
سلام میشه یکی بهم.این اندازه هارو بده پول هم میدم
ارتفاع پایه میز اسنوکر استار و قطر مربع شکل بالاییش و دایره شکل پایینی.
اندازه درازای هر باند فقط چوبش مثلا از لبه وگول تا سرت.و از لبه وگول تا وگول.
و عرض و طول و ضخامت تخته ای که پایه ها را به هم وصل میکند هم عرض و هم طول.
دهنه سرت چن سانت است .
دهنه وگول چن سانت است.
دقیق میخوام ممنون
Iran, Islamic Republic of
23:11 - 1396/08/16
من که یبار بازی کردم عاشق شدم.الانم روزی یکبار بازی نکنم میمیرم
Iran, Islamic Republic of
04:23 - 1397/04/10
سلام من یازده سالمه و بهترین بازی رو توی کوچمون دارم من۲ساله که بازی میکنم و توی ایت بال و اسنوکر حرفه ای هستم. من میخواستم تا چند وقت دیگه یک میز ایت بال بخرم. میشه لیست قیمت میز ایت بال دست دوم را به من بدهید ممنون.
Iran, Islamic Republic of
20:40 - 1397/05/23
دوستان من میخوام اسم دوستم سرچ کنم وپیداش کنم اما نمیدونم کجای بازی سرچ کنم
Iran, Islamic Republic of
20:47 - 1397/09/18
من عشقم بیلیارد بازی میکنه
خیلی عالیه
یه بارمنم باهاش بازی کردم
الان دیگه هر دو تامون یه باشگاه ساختیم
پاسخ ها
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
بازی بیلیارد خیلی جذابه
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1397/09/29
من ۱۲ساله بازی میکنم خیلی وابسته بازیم هرچقدر یاد میگیری میبینی هنوز خیلی چیزا هست که نمیدونی مخصوصا تو اسنوکر ...
Iran, Islamic Republic of
11:51 - 1398/04/04
بیلیارد یک بازی چند وجهیه! باید توش مثه شطرنج حساب شده ضربه زد. مثه تیر اندازی دید خوبی داشته باشی. و میشه گفت هیجان فوتبال رو هم داره! مخصوصا اسنوکر...
Hong Kong
03:53 - 1398/04/27
در آمد بيليارد خوبه؟ تو باشگاه باشه؟؟
Iran, Islamic Republic of
16:34 - 1398/12/25
میگم بهترین رنگ برای بیلیارد سبز هستش؟
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1399/01/12
ببخشید کناره میز از چیه
Iran, Islamic Republic of
17:34 - 1399/01/12
ببخشید کناره میز از چیه
Iran, Islamic Republic of
16:40 - 1399/03/22
سلام.
اگه تو بازی اسنوکر هنگام پخش توپ سفید یعنی کیوبال به هیچ کدوم از توپ های دیگه برخورد نکنه،آیا خطاس یا اینکه از اول باید پخش کنه.قانونشو میخوام بدونم،رفاقتیش که ازنوع پخش میکنه فقط قانونشو میخوام.
لطفا کسی اگه قانونارو میدونه راهنمایی کنه.اگرم نمیدونین الکی نگین ممنون.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
ایرانیان- فوتر موبایل222
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
بانک کتاب پایتخت_فوتر
استیل رگال_فوتر
کالابرد_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
دیاکو_فوتر داخلی
سفیر بار ساقدوش_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر