اصل قضیه "ماست مالی کردن"
۲۰۷۷۲
۰۶ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۷:۰۶
۲۴۵۲۰
هنگام عروسی محمدرضا شاه پهلوی و فوزیه چون مقرر بود میهمانان مصری و همراهان عروس به وسیله راه آهن جنوب تهران وارد شوند از طرف دربار و شهربانی دستور اکید صادر شده بود که دیوارهای تمام دهات طول راه و خانه های دهقانی مجاور خط آهن را سفید کنند .
عصر ایران: قضیه ماستمالی کردن از حوادثی است که در عصر بنیانگذار سلسله پهلوی اتفاق افتاد:

«هنگام عروسی محمدرضا شاه پهلوی و فوزیه چون مقرر بود میهمانان مصری و همراهان عروس به وسیله راه آهن جنوب تهران وارد شوند از طرف دربار و شهربانی دستور اکید صادر شده بود که دیوارهای تمام دهات طول راه و خانه های دهقانی مجاور خط آهن را سفید کنند . در یکی از دهات چون گچ در دسترس نبود بخشدار دستور می دهد که با کشک و ماست که در آن ده فراوان بود دیوارها را موقتاً سفید نمایند و به این منظور متجاوز از یکهزار و دویست ریال از کدخدای ده گرفتند و با خرید مقدار زیادی ماست کلیه دیوارها را ماستمالی کردند.»

همانطوری که ملاحظه شد قدمت ریشه تاریخی این اصطلاح از هفتاد سال نمی گذرد، زیرا عروسی مزبور در سال ۱۳۱۷ شمسی برگزار گردید و مدت ها موضوع اصلی شوخی های محافل و مجالس بود و در عصر حاضر نیز در موارد لازم و مقتضی بازار رایجی دارد. آری، ماستمالی کردن یعنی قضیه را به صورت ظاهر خاتمه دادن، از آن موقع ورد زبان گردید و در موارد مورد استفاده و استناد قرار می گیرد.
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1391/01/09
آره اینو تو ی کتاب خوندم!!!!!!! ولی نمیدونم چرا با عقل جور در نمیاد؟!!!!!! ماست ک آفتاب بخوره بی رنگ میشه و بوی بدی میگیره
Iran, Islamic Republic of
15:36 - 1391/01/13
چه باحال. اصلا فکرشم نمیکردم که تاریخچه اش این باشه. دمتون گرم.
Iran, Islamic Republic of
11:31 - 1391/01/14
سلام. لطفا سند و مدرک قابل قبول در روایات خود ارائه فرمایید. سند دستور کتبی دربار ودولت لازم است.کدام دولت؟ چه کسی دستور داده و امضاء نموده؟ کدام شهرستان و کدام بخش؟ بخشدار که بوده؟ کدام روستا ؟ ایا کشک و ماست که امروزه تاریخ مصرف بسیار محدودی روی جعبه دارد و در افتاب و فضای باز فورا فاسد شده و بوی تعفن شدید دارد قابلیت چسبندگی و مصرف در ساختمان دارد؟ سایت شما امکانات خوبی در رشد فهم و شعور اجتماعی و فرهنگی و سطح بالاتر فضایل ملی و سواد عمومی مردم دارد. ریشخند عقل مردم و تمسخر انان عاقبت خوبی برای شما ندارد. با احترام.
Iran, Islamic Republic of
18:14 - 1397/03/15
خدا خاندان سلطنتی را ازشون نگذره که در قیام 15 خرداد سال1342 چقدر از مردم پیشوای ورامین را شهید کردند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج