سقوط آزاد با بانجی جامپینگ
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۲۱۹۱۹۷
۰۹ تير ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۶
۳۴۱۷۱
بانجی جامپینگ نام یک ورزش است که طرفداران زیادی در دنیا دارد، ورزشی که شاید در ظاهر دلهره آور باشد اما علاقه مندان زیادی را به سمت خود می کشاند.
 
 
 

همشهری تماشاگر: بانجی جامپینگ نام یک ورزش است که طرفداران زیادی در دنیا دارد، ورزشی که شاید در ظاهر دلهره آور باشد اما علاقه مندان زیادی را به سمت خود می کشاند. افرادی که دوست دارند در زندگی شان حتی برای یک بار هم که شده طعم سقوط آزاد را بچشند و تنها با یک طناب کشی به زندگی متصل شوند. این رشته زن و مرد نمی شناسد و حتی گاهی این زنان هستند که گوی سبقت را در این ورزش از مردان می ربایند تا ثابت کنند از مردان هم شجاع ترند.

تولد بانجی جامپینگ

بانجی جامپینگ برای اولین بار در دنیا در سال 1950 میلادی انجام شد و پس از آن مشتاقان زیادی پیدا کرد. این ورزش به طور مدرن برای اولین بار در آوریل 1979 میلادی در بریستول انگلستان توسط چهار نفر از اعضای کلوب ورزش های خطرناک اجرا شد و چهار نفر از روی پل معلق کلیفتون به پایین پریدند. رهبر این عملیات دیوید کرک نام داشت که بلافاصله بعد از پایان عملیات دستگیر شد. دیوید چندی بعد به آمریکا رفت و از روی پل های گلدن گیت و رویال جورج پرید و باعث محبوبیت این ورزش در بین مردم این کشور شد. زمان تولد این ورزش در ایران آن قدرها هم طولانی نیست. بانجی برای اولین بار در باشگاه پرش بانجی توچال انجام داد و کمتر از یک سال پیش هم دومین سکوی پرتاب بانجی در بوستان ولایت با پرش مهسا احمدی بانوی بدلکار ایرانی افتتاح شد.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

بانجی جامپینگ در همدان

توچال، اما تنها جایی نیست که مجهز به این امکانات است. در شهر همدان و مجموعه دیدنی گنجنامه هم می توان همراه با خشایارشا پرش آزاد داشت! کتیبه های گنجنامه در پنج کیلومتری غرب همدان و در انتهای دره عباس آباد قرار دارد. یادگارهایی از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی که بر دل یکی از صخره های کوه الوند حکاکی شده و پایتخت تابستانی هخامنشیان را نام و نشاندار کرده است. اما شما با سفر به گنجنامه، فقط با یادگارهای هخامنشی دیدار نمی کنید. در نزدیکی گنجنامه، چشم انداز زیبایی از آبشار گنجنامه و دره های سرسبز عباس آباد، تاریک دره و کیوارستان دیده می شود که می تواند گزینه خوبی برای طبیعت دوستان باشد. تلکه کابین گنجنامه هم در میدان گنجنامه و در پنج کیلومتری شهر همدان قرار دارد. جایی درست در مجاورت کتیبه های کهن این شهر و آبشار گنجنامه که هر سال مسافران زیادی را به این منطقه می کشاند. در این مجتمع تفریحی- ورزشی سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرودل، دیواره سنگ نورید، پیست تریال، تعادل هوایی (رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه سواری و...هم تدارک داده شده و علاوه بر آن، شهربازی سرپوشیده، باغ گیاهان، پارکینگ های روباز و سرپوشیده و... به خانواده های مسافر امکاناتی می دهد.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

بانجی درمانی

تنها انگیزه پریدن از ارتفاع مربوط به ماجراجویی و هیجان پذیری نمی شود و بسیاری آن را به این دلیل انجام می دهند که انرژی های منفی و اضطراب هایشان را تخلیه کنند. به عنوان مثال، بسیاری از ورزشکارانی که در آستانه رقابت های حساسی هستند با انجام این ورزش تمام استرس های پیش از بازی را از خود دور می کنند و بعد از آن به راحتی می توانند در رقابت های اصلی خود شرکت کنند. پس اگر قصد دارید در حرفه تخصصی خود موفق شوید، اگر می خواهید تصمیمات بزرگ بگیرید یا اگر می خواهید با از بین بردن تنش ها روحیه ای شاد و سالم داشته باشید، بانجی جامپینگ پیشنهاد ما به شماست.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

آماده برای پرش

برای انجام این رشته، فردی که قصد پریدن دارد باید طنابی کشی یا فنری را توسط محافظی به تن و بدن و قوزک پای خود ببندد. البته این کار به تنهایی امکان پذیر نیست و معمولا مربیان این رشته به مجهزشدن فرد موردنظر کمک می کنند. زمانی که فرد موردنظر از سکو سقوط کند، خاصیت فنری ریسمان باعث می شود انرژی پرشی فرد به هنگام سقوط آزاد آرام آرام دفع می شود تا جایی که شخص کاملا بایستد. اما پس از سقوط و رسیدن به انتهای مسیر، همین انرژی چون قابلیت فنری دارد باعث برگشت فرد می شود و او را تا حدی به بالا می کشد. هیجان این ورزش تا اندازه ای است که تا دقایقی پس از پایین آمدن هم فردی که این پرش را تجربه کرده هیجان زده می شود و معمولا از لحظات شگفت انگیزش با حرارت برای تماشاچیان صحبت خواهدکرد.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

هیجان با بانجی جامپینگ

این ورزش شاید در طبقه ورزش های مخاطره آمیز طبقه بندی شود اما در حقیقت طرفداران زیادی بین بانوان ایرانی دارد، به طوری که حتی بسیاری بر این باورند زنان ایرانی ساده تر از مردان برای سقوط از ارتفاع 40 متری تصمیم می گیرند. بانجی چند سالی می شود که به ایران رسیده اما هنوز هم خیلی ها با این رشته ورزشی غریبه هستند.

شاید بانجی جامپینگ یکی از بهترین راه های افزایش ناگهانی آدرنالین خون باشد. این روزش عجیب در اصل از شهر وانوتا واقع در نیوزیلند آغاز شد. در میان برخی از اقوام کهن این ناحیه رسم بوده که مردان جوان برای اثبات شجاعت خود، مچ پایشان را می بستند و از بالای برجی چوبی به پایین می پریدند. در دنیای مدرن امروزی این فعالیت تنها جنبه ای تفریحی دارد و به ورزشی همه گیر تبدیل شده که در هر نقطه ای از جهان قابل انجام است ولی معمولا مکان هایی انتخاب می شوند که منظره ای زیبا هم داشته باشند تا بر هیجان آن بیفزاید. به خاطر داشته باشید که این ورزش برای کسانی که فشار خون بالا یا بیماری های قلبی دارند اکیدا ممنوع و خطرناک است. در ادامه ده نمونه از بهترین مکان های مخصوص این ورزش را معرفی کرده ایم.

بهترین مکان ها برای بانجی جامپینگ

پل ویکتوریا فالز واقع در زامبیا

این پل یکی از بهترین و زیباترین مناطق جهان است که ارتفاعی حدود 111 متر برای علاقه مندان به سقوط آزاد را فراهم می کند. این مکان که به عنوان یکی از عجایب هفتگانه طبیعی زمین معروف شده، با آبشارها و جنگل های فوق العاده تماشایی احاطه شده که نه تنها برای سقوط کنندگان بلکه برای ناظران عادی هم نفسگیر و جذاب است. هزینه یک بار امتحان این ورزش 110 دلار است و اگر بخواهید از پرش شما فیلم و عکس هم تهیه شود باید 45 دلار دیگر بپردازید. هنگام پرش احساس می کنید که آبشار با سرعت سرسام آوری به سمت شما می آید.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

پل رودخانه بلوکرانس واقع در آفریقای جنوبی

این پل در مرز شرقی و غربی شهر کیپ تاون قرار گرفته که نه تنها منظره دلفریبی دارد، بلکه محل استقرار سومین مقصد برتر ورزش بانجی جامپینگ دنیاست. این پل 216 متر با سطح رودخانه فاصله دارد و در سال 1984 ساخته شده است. مناظر زیبا و نیز 7 ثانیه تجربه سقوط آزاد از دلایل محبوبیت این جاست. همچنین مربیان بسیار ماهری دارد که از نکات ایمنی لازم برای شما خواهند گفت: یک سیستم آونگی بسیار مطمئن هم دارد که ایمنی ورزشکاران را تضمین می کند.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

برج ماکائو واقع در چین

این برج مسیری 233 متری برای علاقه مندان به این ورزش فراهم کرده که حدود 6 ثانیه طول می کشد و در کتاب گینس به عنوان مرتفع ترین مکان برای این پرش ثبت شده است. با استفاده از یک سیستم کابلی کنترل شده، قبال از این که به آرامی بر روی یک کیسه هوا فرود بیایید چند بار در هوا بالا و پایین خواهید رفت. این برج منظره ای دیدنی از ماکائو دارد. هزینه این پرش 319 دلار می شود که تی شرت مخصوص، گواهینامه و یک کارت عضویت هم به شما تعلق خواهدگرفت.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

سد ورزاسکا واقع در سوییس

این سد که اکثر مردم آن را از فیلم جیمز باند به خاطر دارند، 220 متر ارتفاع دارد و از جمله برترین مکان هایی است که بانجی جامپرها جذب آن می شوند. ورزاسکا یک سد هیدروالکتریک است که بین سال های 1960 تا 1965 ساخته شد، پرش 007 کلاسیک مخصوص مبتدیان و 007 اولتیمو مخصوص پیشرفته هاست. برای پرش 007 حتما باید از قبل مراحل رزرو، معاینات پزشکی و سنجش قد و وزن را انجام دهید. اگر می خواهید در طی یک پرش، مناظر دیوانه کننده سوییس، کوهستان آلپ، دریاچه ای زیبا و رودخانه ای لاجوردی را در پایین مشاهده کنید، حتما به این سد سری بزنید.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

پل رویال جورج ساسپنشن واقع در شهر کانن در کلورادو

این پل در سال 1929 به عنوان جاذبه ای توریستی ساخته شد تا جنگل و رودخانه آرکانساس را به همردم نشان دهد. پل حدود 385 متر طول دارد و ارتفاع آن تا ابتدای پایه ها حدود 46 متر است که مکانی رویایی برای علاقه مندان به بانجی جامپینگ در سراسر جهان به شمار می آید. برای برخی حتی قدم زدن بر روی این پل وحشت انگیز است.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

پل رودخانه کلورادو واقع در کاستاریکا

این پل مکان دیگری است که تجربه ای فراموش نشدنی برایتان رقم خواهدزد. ارتفاع پل 80متر است که بر بالای دره ای بسیار عمیق با مناظری زیبا ساخته شده و 61 متر ارتفاع دارد که مساوی است با حدود 5 ثانیه سقوط آزاد با سرعتی بی نهایت به سوی رودخانه سنگلاخی کلورادو، دیدن جنگل های بارانی این اطراف هنگامی که از این پل سقوط می کنید حقیقتا خاطره انگیز است. این ورزش از سال 1991 در این جا آغاز به کار کرد و نکات ایمنی به شدت رعایت می شود. برای پرش اول 65 دلار و برای پرش دوم 30 دلار خواهید پرداخت.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

کانال کورنیت واقع در یونان

این کانال دو خلیج بزرگ کورنیت و سارونیک را به هم متصل می کند و پل مستقر بر روی این کانال مکانی ایده آل برای سقوط آزاد است و کارکنانی فوق العاده مودب و مهمان نواز دارد. کسانی که دوست ندارند این ورزش را تجربه کنند، بهتر است از بالای پل شاهد پرش دیگران باشند و از آن بالا منظره زیبای رود و کشتی هایی که از زیر پل عبور می کنند را ببینند.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

پل پرین واقع در آمریکا

تنها پل آمریکاست که به دست بشر ساخته شده و بانجی جامپینگ در تمام طول سال در آن در جریان است. این پل 150 متر ارتفاع دارد که از روی رودخانه مار عبور می کند و هر ماجراجویی را خرسند می سازد. این پل قبلا با نام تووین فالز اینترکانتی در 1927 افتتاح شد و در آن زمان مرتفع ترین پل جهان بود.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

ولکانو بانجی (سقوط آزد روی آتشفشان) واقع در شیلی

خطرناک ترین و نیز گرانقیمت ترین مقصد بانجی جامپینگ دنیاست که تجربه ای همانند مرگ دارد. هزینه ای معادل 10 هزار دلار از شما اخذ می شود تا 6 روز در این جا اقامت کنید و به فعالیت هایی کم هیجان تر بپردازید و در آخر پرشی هیجان انگیز را تجربه کنید. در این جا سوار بر یک هلی کوپتر می شوید و بر فراز یک کوه آتشفشان فعال به پایین می پرید و کابل حدود 105 تا 130 متر کش می آید و شما تا 214 متر پایین می روید. بعد از این که مرگی قرمزرنگ و داغ را بر صورت خود احساس کردید، هلی کوپتر اوج گرفته و با سرعت 80 متر بر ساعت شما را از روی زیباترین مناظر شیلی عبور می دهد.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

رودخانه بوت کوسی واقع در هیمالیا

این پل که ساخت سوییس است و چهار ایکس استحکام دارد، مکان مناسبی است برای کسانی که می خواهند 160 متر پایین بپرند و به رودخانه لاجوردی برسند. این مکان توسط برخی از ماهرترین مربیان سقوط آزاد اداره می شود. در این جا هیجان اصیل نپالی و طولانی ترین سقوط آزاد جهان را تجربه خواهیدکرد.

سقوط آزاد با بانجی جامپینگ

قربانی های بانجی جامپینگ

هر ورزشی در عین هیجان انگیز بودن با خطرات زیادی هم همراه است و باید طبق قوانین بازی و با رعایت کامل مسائل ایمنی انجام شود. بانجی جامپینگ هم از این قاعده مستثنا نیست، با این حال افرادی که در پرش هایشان دچار آسیب دیدگی می شوند، کسانی هستند که از وسایل مطمئن و استاندارد استفاده نمی کنند و یا کسانی اند که با وجود وسایل خوب به درستی پایین نمی پرند. یکی از این افراد بدشانس مایکل لاش بود که در سال 1986 به خاطر جراحات زیادی که در زمان پرش اشتباه روی بدنش به وجود آمد، از دنیا رفت.

در سال 1977 لورا پترسون یکی از 16 عضور تیم قهرمانی بانجی جامپینگ آمریکا به خاطر آسیب شدیدی که به جمجمه اش وارد شد، جانش را از دست داد. او به خاطر پرش اشتباهی که انجام داد نتوانست خودش را کنترل کند و سرش به شدت با دیواره سکوی پرش لوینزیانا برخورد کرد.

ریشی باوجا هم یکی از قربانیان ورزش بانجی جامپینگ است که بعد از پرش از پل 80متری نتوانست تعادلش را حفظ کند و پس از چند بار بالا و پایین رفتن ناگهان طنابش رها شد و از اتفاع 50 متری به درون آب سقوط کرد. البته ضربه ای به سرش وارد نشد اما از ناحیه سینه به شدت با سطح آب برخورد کرد و همین امر باعث پارگی طحال، ترکیدگی جگر و شکستی های کوچک شد. با توجه به آسیب دیدگی های ریشی هیچ کس باور نمی کرد که او بتواند از مرگ حتمی نجات پیدا کند.

اسم یک زوج انگلیسی به نام های تیزیانا آکورا 25 ساله و آلبرتو گالتی 26ساله هم در فهرست قربانیان ورزش بانجی ثبت شده است. آن ها که برای ماه عسل خود به ایتالیا رفته بودند، پس از پرش بانجی جامپینگ جان خود را از دست دادند. بعد از تحقیق از صاحب برج پرش مشخص شد که این برج برای تعمیرات جزئی بسته بود و او با اصرار زوج جوان مجبور شده بود برج را برای پرش آماده کند. این برج چهار سال متوالی مورد استفاده قرار گرفته بود و تا آن زمان هیچ حادثه ای در آن جا اتفاق نیفتاده بود. نکته عجیب این بود که با این که طنابی که به پای زوج بسته شده بود تحمل وزن 2000 کلیوگرم را داشت اما از شانس بد آن ها، وزن 90 کیلوگرمی آلبرتو را تحمل نکرد و پاره شد. تیزیانا هم که همزمان با شوهرش از بالای برج پایین پریده بود از دیدن این صحنه وحشت زده شده و به خاطر از دست دادن تعادلش به شدت با دیوار برج برخورد کرد و به خاطر ضربه ای که به سرش وارد شد جانش را از دست داد.

یکی دیگر از مشکلات شایع بانجی جامپینگ تعویق گردش خون در قسمت ران پا بعد از پرش است. خوان پابلو یکی از بانجی جامپرهایی بود که پس از گذشت چند روز از پرشش از برج معروف بانجی در کلمبیا دچار دردی خفیف در پاهایش شد ولی به آن اهمیت نداد. اما بعد از پنج ماه درد پایش آن قدر زیاد شد که راه رفتن برای او دشوار شده بود.

پزشکان بعد از بررسی مشکل خوان به این نتیجه رسیدند که گردش خون در قسمت ران پای او دچار مشکل شده و همین امر باعث خشکی در رگ های این ناحیه شده است و پنجمین نفر در کل دنیا بود که دچار این مشکل شده بود. او برای درمان خود به بیمارستان های زیادی رفتن و با مشهورترین پزشکان مشورت کرد اما هیچ کدام از آن ها نتوانستند راه حلی به خوان پیشنهاد کنند. به خاطر همین خوان 36 ساله مجبور است تا آخر عمر از عصا برای راه رفتن استفاده کند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1394/04/09
واقعا جرعت میخواد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۲
منظورت "جرأت" هست؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
15:33 - 1397/08/29
سلام خسته نباشی منم دوست دارم تو بانوی دامپینگ شرکت کنم خواهش میکنم خواهش میکنم بهم بگین چطور میتونم شرکت کنم تر خدا بهم بگین خیلی خیلی دوست دارم خواهش میکنم بهم بگین اینم شمارم
09305257210
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر عارفی - فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
استیل رگال_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کالابرد_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر