خواص گیاهان کوهی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
کلاسینو_2
زمردی_داخلی2
دکتر نداف کرمانی 2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۲۱۹۶۳۰
۱۸ تير ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۳
۷۸۱۰۰
والك، ريواس و كنگر از جمله گياهان كوهي هستند كه مي‌توانند رنگ و بوي متفاوتي به سفره‌ها بدهند؛ عطر و طعمي كه ديگر در طول سال تكرار نمي‌شود! البته شنگ هم گياه ديگري است كه نه در كوه، بلكه در دشت و صحرا مي‌رويد و مي‌تواند باعث تغيير ذائقه‌تان شود.
برترین مجله اینترنتی ایران
مجله سیب سبز - ستاره سمایی:  والك، ريواس و كنگر از جمله گياهان كوهي هستند كه مي‌توانند رنگ و بوي متفاوتي به سفره‌ها بدهند؛ عطر و طعمي كه ديگر در طول سال تكرار نمي‌شود! البته شنگ هم گياه ديگري است كه نه در كوه، بلكه در دشت و صحرا مي‌رويد و مي‌تواند باعث تغيير ذائقه‌تان شود. در ادامه دكتر غلامرضا امين، دكتراي فارماكوگنوزي و استاد دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي تهران، شما را با خواص خوراكي و البته دارويي اين گياهان بيشتر آشنا مي‌كند؛ باشد كه امسال به شكل بهتر و باانگيزه‌‌بیش‌تری از اين گياهان استفاده كنيد.

محافظ دستگاه گوارش

نام: قنگر يا كنر

معروف به: كنگر

نام علمي: Cirsium vulgare

زادگاه: كوه‌هاي لرستان، كرمان، كرمانشاه، آذربايجان غربي، آبادان و كردستان

طبع: گرم و خشك

گياهان خوشمزه‌اي که در كوه و دشت‌هاي اطراف تهران مي‌رويند، چه خاصیتی دارند؟

كنگر هم مثل ريواس در كوه‌ها مي‌رويد و به عنوان يك ماده غذايي استفاده مي‌شود ولي معروف است كه خاصيت تقويت قواي جنسي دارد و به همين منظور در تهيه بسياري غذاها يا به عنوان چاشني كنار غذاي اصلي استفاده مي‌شود.

 البته هنوز مطالعه باليني بارزي ثابت نكرده كه كنگر خاصيت تقويت‌كنندگي قواي جنسي دارد. در يونان و مصر باستان، اين گياه به دليل نقش كمكي در هضم مواد غذايي مورد توجه قرار گرفت و در قرن 16 ميلادي در اروپا يكي از سبزيجات معروفي بود كه توسط اشراف مصرف مي‌شد. در طب سنتي اروپا، برگ‌هاي كنگر به عنوان ماده افزايش‌دهنده ادرار و محرك كليه‌ها، محرك ترشح صفرا از كبد و انقباض كيسه صفرا مورد استفاده قرار مي‌گرفت.

کنگر، محافظ طبیعی

گياهان خوشمزه‌اي که در كوه و دشت‌هاي اطراف تهران مي‌رويند، چه خاصیتی دارند؟

كنگر ضدعفوني كننده، اشتهاآور، تب‌بر و هضم كننده غذاست و درضمن، مصرف آن باعث تقويت دستگاه گوارش مي‌شود.  كنگر در درمان يرقان، نارسايي كبد و كم‌خوني موثر بوده و از كبد در برابر سموم شيميايي محافظت مي‌كند. محققان معتقدند وجود ماده‌اي به نام سينارين در عصاره برگ كنگر، باعث كاهش كلسترول و تري‌گليسيريد خون مي‌شود. در ضمن همين ماده به همراه ماده ديگري به نام اسيد كافئيك موجود در كنگر، كبد را در برابر عفونت حفظ مي‌كنند.  كنگر غير از اينكه در تهيه غذاهايي مثل خورش استفاده مي‌شود، همراه ماست هم خورده مي‌شود و بسيار خوش‌خوراك است. شايد اينكه مي‌گويند «فلاني كنگر خورده، لنگر انداخته» هم اشاره به همين اثر لذت‌بخشي آن داشته باشد كه بعد از خوردنش با ماست نصيب فرد مي‌شود! البته يادتان باشد اگر خدايي ناكرده دچار ناراحتي‌هاي كليوي و كبدي شديد هستيد، از مصرف برگ كنگر پرهيز كنيد.


دوست كبد!

نام: ريباس

معروف به: ريواس

نام علمي: Rheum

زادگاه: دامنه‌هاي بينالود كوه‌هاي آذربايجان و كردستان بلندي‌هاي البرز

طبع: سرد و تر

گياهان خوشمزه‌اي که در كوه و دشت‌هاي اطراف تهران مي‌رويند، چه خاصیتی دارند؟

شما هم وقتي بچه بوديد، يك دستفروش نزديك مدرسه‌تان بود كه دسته‌هاي كوچك ريواس هم در بساطش باشد؟! اگر اين طور است احتمالا هنوز هم كه هنوز است، طعم ترش و گس آن، براي‌تان به يك نوستالژي تبديل شده!

ساقه‌هاي ريواس، تازه و سبز و آبدار است و زمان چيدنش وقتي است كه گياه تازه به گل نشسته و هنوز ميوه نداده است. اين ساقه‌ها بعد از جداسازي كامل برگ‌ها از ساقه، به مشتريان ارائه مي‌شود و حواس‌تان باشد ساقه‌هايي را انتخاب كنيد كه زياد درشت نباشند چون اين ساقه‌هاي زيادي رسيده، در واقع ساقه‌هاي ريواسي است كه ميوه داده است.

ريواس گياهي است كه مي‌تواند اعمال كبدي را تنظيم كرده و در صورت وجود مشكل در كبد، آن را برطرف مي‌كند. البته نوعي ريواس هم هست كه به ريواس چيني معروف است و به عنوان مسهل و ملين مزاج استفاده مي‌شود اما اين نوع ريواس در ايران نمي‌رويد. خوب است بدانيد ريواس از سال‌ها پيش از ميلاد مسيح(ع) به عنوان دارو كاربرد داشته است.


ضدفشارخون و كلسترول

نام: پياز كوهي يا سيرك

معروف به: والك

نام علمي: Allium

زادگاه: رشته كوه البرز

طبع: گرم و مرطوب

گياهان خوشمزه‌اي که در كوه و دشت‌هاي اطراف تهران مي‌رويند، چه خاصیتی دارند؟

يكي از مهم‌ترين گياهاني كه از لحاظ دارويي و هم غذايي در فصل بهار و در كوه‌هاي اطراف تهران رويش دارد، والك است كه معمولا در قله‌هاي كوه‌هايي كه به رشته كوه البرز منتهي مي‌شود، مثل دركه و توچال در تهران، پيدا مي‌شود. محلي‌ها اين سبزي‌ها را از كوه مي‌چينند و در مسيرها مي‌فروشند و مقدار كمي از آنها به سبزي‌فروشي‌ها هم مي‌رسد. البته والك براي مردم بيشتر جنبه غذايي دارد و كمتر به عنوان دارو استفاده مي‌شود. مگر اينكه اين برگ‌ها را خشك كرده و بعدها به عنوان داروهاي كاهنده فشار خون يا داروي ضدزخم استفاده كنند. همچنين مي‌توانند گياه را با پيازش بچينند و از پيازش به عنوان كاهنده فشار خون، كاهنده كلسترول، ضدالتهاب، ضد زخم و ضد التهاب‌هاي پوستي كمك بگيرند.


ضداسهال و خونريزي

نام: اسفلنج، يمينه، ريش‌بز خالدار و. . .

معروف به: شنگ

نام علمي: Tragopogon dubius

زادگاه: چمنزارهاي نمناك شمال ايران، عمارلو، بين كبوترچاي و زرد چين، ييلاق دامنه البرز به‌خصوص افجه و نارون

طبع: سرد و خشك

گياهان خوشمزه‌اي که در كوه و دشت‌هاي اطراف تهران مي‌رويند، چه خاصیتی دارند؟

برگ‌هاي تازه شنگ از دشت‌ها جمع‌آوري شده و بر حسب عادت و ذائقه افراد  با سركه، نمك يا فلفل مصرف مي‌شود. اين سبزي به عنوان يك ديورتيك (ادرارآور) و نيز برطرف‌كننده مشكلات كليوي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و به كساني كه تكرر ادرار داشته، ناراحتي كليه دارند يا سوزش ادار دارند، مصرفش توصيه مي‌شود.


اگر ديابت داريد. . .

نام: سير كوهي، ثوم‌الحيه يا اسقورديون

معروف به: موسير

نام علمي: Allium sativum

زادگاه: زاگرس و البرز

طبع: گرم و خشك

گياهان خوشمزه‌اي که در كوه و دشت‌هاي اطراف تهران مي‌رويند، چه خاصیتی دارند؟

سبزي ديگري كه در کوه مي‌رويد، موسير است كه يك سبزي كوهستاني است و در ايران بيشتر از سطح زاگرس و كمتر از البرز جمع‌آوري مي‌شود. اين سبزي كوهي به عنوان يك چاشني غذايي همراه با دوغ و ماست استفاده مي‌شود و به خاطر عطر و طعمي كه دارد، نقش بهبوددهنده عطر و طعم را در خوراك‌‌ها دارد.


التیام دهنده زخم‌ها

از سبزی کوهی اسفلنج ( شنگ )، براي رفع مشكلات گوارشي از جمله اسهال و خونريزي معده استفاده مي‌شود. البته ريشه اين گياه، لعابي تلخ‌مزه دارد كه علاوه بر افزايش اشتها، خلط‌آور، نرم‌كننده سينه و التيام‌دهنده زخم‌ها اين گياه هم به صورت خام و به عنوان سبزي خوردن مورد مصرف قرار مي‌گيرد. البته اين سبزي قبل از گل دادن حالتي ترد و خوراكي دارد و بعد از گل دادن ضخيم شده و از حالت خوراكي‌شان خارج مي‌شوند.


تنظیم کننده قند خون

گياهان خوشمزه‌اي که در كوه و دشت‌هاي اطراف تهران مي‌رويند، چه خاصیتی دارند؟

موسير از خانواده سير بوده و اثر ضدميكروبي‌اش بسيار بسيار بالاست و از اين منظر هم در تهيه غذاها استفاده مي‌شود. موسير به راحتي هضم مي‌شود و حاوي مقادير فراواني ويتامين C، پتاسيم، فيبر رژيمي و اسيد فوليك بوده و همچنين داراي مقدار زيادي كلسيم، آهن و پروتئين است. صرف موسير تاثير مثبتي بر دستگاه اعصاب مركزي دارد و سردردهاي ميگرني را كاهش مي‌دهد. اين گياه در كاهش سلول‌هاي سرطاني كبد و نيز درمان سرطان معده كمك مي‌كند و مصرف منظم آن، از ورود هرگونه عفونت به معده پيشگيري مي‌كند. اين گياه با داشتن خاصيت ضدانعقادي و در نتيجه رقيق كردن خون، به افرادي كه دچار بيماري‌هاي قلبي عروقي هستند يا دچار حملات قلبي يا سكته قلبي شده‌اند، كمك مفيدي مي‌كند. البته موسير سطح قند خون را در بيماران ديابتي كاهش داده، از كاهش انسولين پيشگيري كرده و سوخت و ساز گلوكز را افزايش مي‌دهد.


بوی خوش سیر

غذاهاي محلي مثل پلو يا كوكوي والك و همچنين خورش والك هم از آن دسته غذاهايي هستند كه فقط در اوايل بهار فرصت امتحانش هست و خيلي هم خوشمزه هستند. خوشبختانه خواص والك هم مثل ساير سبزي‌هايي كه استفاده از آنها در غذاهاي‌مان متداول‌تر است (مثل شويد، باقالي و. . . ) با پختن از بين نمي‌رود و صرفا براي مصرف و جذب بهتر توسط بدن آماده‌سازي مي‌شود. البته بعضي از تركيبات فرار موجود در برگ‌هاي والك مثل رايحه آن، ممكن است از غذا خارج شود و فضاي خانه را پر كند. والك بويي شبيه سير دارد چراكه از خانواده سير است و درست مثل سير، بيشتر به عنوان داروي گياهي كاهش فشار خون مصرف مي‌شود.

گياهان خوشمزه‌اي که در كوه و دشت‌هاي اطراف تهران مي‌رويند، چه خاصیتی دارند؟

 البته اين گياه خون را نيز رقيق مي‌كند، پس اگر از داروهاي كاهش فشار خون استفاده مي‌كنيد، در مصرف والك زياده‌روي نكنيد كه خدايي ناكرده دچار خون‌ريزي‌هاي داخلي و. . . نشويد.
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
02:53 - 1394/04/22
با سلام وتشکر مطلب عالی بود لطف کنید هفتگی به همین صورت گیاهان دارویی که هر روز در طبیعت زیبای ایران مشاهده میکنیم رو معرفی کنید تا هم بیشتر اشنا بشیم واستفاده کنیم از این موهبت خدادادی
پاسخ ها
مدیر پایگاه با سلام، درخواست شما به تحریریه انتقال داده شد.
Iran, Islamic Republic of
09:17 - 1394/10/20
با سلام از راهنمابی که در باره خواص گیا هان داروبی که اطلاع می دهید ا گر امکان داره هر روز خواص چند تا از گیاهان را به ایمیل کسانی که عضو هستند بفر ستید ا گر امکان داره سایت گه خواص گیاهان را داره معرفی کنید
Iran, Islamic Republic of
23:36 - 1395/10/02
من داستان شکار تیر خورده را براتون بگم یک گیاه تو کوهای روستای ما هست که اون حیوان تیر خورده از پوست او میخورد خونریزی گلوله خدا شاهد هست در جا ایستاده بود داستانش طولانی هست ما انسان ها باید به گیاهان رجوع بیاریم ونیروه متخصص برای ازمایش این گیاهان مامور کنیم ....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
خخخخخخخخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1396/12/09
چراعطاریهای ماکارشناس گیاهی ندا نتدهمون فروشندها
Iran, Islamic Republic of
22:13 - 1399/01/07
سلام
عکس ها با مطلب نمیخونه ، به خصوص آخر مطلب
اصلاح کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر