كوچولوي من چقدر بايد بخوابد؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۲۲۳۲
۱۷ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۰
۱۸۹۰۹
برنامه خواب كودكان زير يك سال
آيا مي‌دانيد نوزادان در 24 ساعت به چيزي حدود 20 ساعت خواب نياز دارند؟ شما به عنوان مادر ،خوا ب نوزادتان را تامين مي‌كنيد؟
برترین مجله اینترنتی ایران


شايد شما هم مثل بعضي از والدين جوان با ديدن اين همه خوابيدن نوزادتان شگفت‌زده شده باشيد. همه والدين دوست دارند بدانند چه ميزان خواب براي فرزندشان لازم و كافي است. پاسخ اين سؤال براي بچه‌هاي سنين مختلف فرق مي‌كند. اگر شما هم دوست داريد پاسخ اين سؤال را در مورد كوچولوي خودتان بدانيد بد نيست متن زير را به دقت مطالعه كنيد.چه سني چه ميزان خواب؟

ميزان نياز كودكان به خواب در طول شبانه روز، با سن آنها رابطه نزديكي دارد. هرچند همه بچه‌هاي يك سن به يك اندازه نمي‌خوابند و بعضي از شرايط محيطي بر ميزان خواب آنها تاثير مي‌گذارد ولي هنوز هم با دانستن چند اصل مي‌توانيد بفهميد چه ميزان خواب براي كوچولوي شما طبيعي و لازم است. هر چقدر بيشتر صبر كنيد عادت‌هاي مربوط به خواب فرزندتان بيشتر دست‌تان مي‌آيد و شما قادر خواهيد بود راحت‌تر با موضع خواب كودك‌تان كنار بياييد. در حقيقت در مورد برنامه طبيعي خواب كودكان در يك سال اول عمرشان اصول كمك‌كننده‌اي وجود دارد كه در ادامه با آنها آشنا مي‌شويد.    ريزه كاري‌هاي خواب نوزاد

وقتي نوزادتان را از بيمارستان به منزل مي‌آوريد، در روزهاي اول متوجه خواهيد شد كه از 24 ساعت شبانه‌روز او 16 الي 19 ساعت را در خواب مي‌گذراند. اما نكته دشوار ماجرا اين است كه نوزاد تقريبا هر 2‌ساعت يك بار از خواب بيدار مي‌شود! علت اين بيدارشدن‌هاي زود به زود آن است كه قدم نورسيده شما معده بسيار كوچكي دارد و نمي‌تواند ذخيره لازم براي بيشتر از 2‌ساعت را در آن انبار كند! بنابر اين بايد حواس‌تان باشد كه هر 3‌ساعت يك بار به نوزادتان شير بدهيد و اگر شير مادر به او مي‌دهيد حتي فواصل شير دادن را از 3‌ساعت هم كمتر كنيد. اگر مي‌بينيد كه نوزادتان در طول شب هم عينا مانند روز هر 2 ساعت يك بار شما را بيدار مي‌كند و شير مي‌خواهد نگران نشويد. اين دقيقا چيزي است كه بايد اتفاق بيفتد!   كودكان 3ماهه چگونه مي خوابند؟

وقتي كودك شيرخوار شما به 3ماهگي مي‌رسد، شما اين شانس را داريد كه شب‌ها فواصل طولاني‌تري بخوابيد! چون همين اتفاق براي فرزندتان هم رخ مي‌دهد. البته خيلي خوشحال نباشيد چرا كه بعضي از بچه‌ها حتي در اين سن هم فرقي با دوران نوزادي‌شان نمي‌كنند. اين موضوع بستگي به كودك شما دارد. در اين زمان نياز كودك شما به خواب كمتر مي‌شود و در شبانه‌روز حدود 13 تا 15 ساعت خواب برايش كافي است. در اين زمان ممكن است حتي كودك بتواند در طول شب 6 ساعت را در خواب بگذراند.    در6ماهگي چقدر بخوابند؟

خوشبختانه در6 ماهگي معده كودك به اندازه‌اي بالغ مي‌شود كه قادر خواهد بود ميزان نسبتا زيادي از غذا را در خود نگه دارد بنابراين شما مجبور نخواهيد بود هر 2 ساعت يك بار به او شير بدهيد. البته در پايان 6ماهگي غذاي كمكي نيز براي شيرخوار شروع مي‌شود و همين موضوع باعث مي‌شود او بتواند مدت طولاني‌تري را بدون گرسنگي در خواب بماند. در 6 ماهگي شيرخواران به‌طور ميانگين به روزانه 12 تا 14 ساعت خواب نياز دارند. البته چه بخشي از اين ميزان خواب در شب سپري شود و چه مقدار از آن در روز، كاملا بستگي به كودك دارد. اگر شما پدر و مادر خوش‌شانسي باشيد و پيش از اين توانسته باشيد عادت‌هاي خواب فرزندتان را كمي منظم كنيد، كودك‌تان بيشتر اين مقدار خواب را در شب خواهد گذراند!   خشت اول را درست بگذاريد!

بسياري از والدين جوان اصلا به اينكه نوزادشان كجا به خواب مي‌رود توجه نمي‌كنند. كوچولوي بيچاره روي يك پتو يا روي كاناپه به خواب رفته و بزرگ‌ترها در اطرافش مشغول گفت‌وگو و تماشاي تلويزيون هستند. اگر مي‌خواهيد كودك‌تان تفاوت روز و شب را بهتر و زودتر بفهمد بايد كاري كنيد تا اين دو زمان براي او كاملا متفاوت به‌نظر برسد. با آرام و تاريك كردن محيط هنگام خواب شبانه كودك ياد مي‌گيرد كه اكنون وقت خواب است. شايد فكر كنيد براي كودكان يك سال زود است اما داشتن يك برنامه خواب منظم و دقيق در طول روز و شب به ايجاد عادت‌هاي سالم و درست خواب در آينده فرزندتان كمك بزرگي مي‌كند. اين كار نه تنها به نفع فرزندتان است و به او كمك مي‌كند انرژي كافي و استراحت كافي داشته باشد بلكه براي خود شما نيز مفيد است. چون در آينده نزديك مجبور نخواهيد بود براي رفتن به تختخواب با كوچولوي‌تان بجنگيد!    وقتي كوچولوها چرت مي‌زنند

وقتي كودك شما به 9 تا 12 ماهگي مي‌رسد، ديگر قادر خواهد بود تمام شب را در خواب بگذراند. در حقيقت اگر در اين سن كودك شما شب‌ها بيدار مي‌شود و نمي‌خوابد، بايد دنبال دليل آن بگرديد. در اين سن كودك به 11 تا 13 ساعت خواب نياز دارد و اگر كمتر از اين مقدار بخوابد تبديل به كوچولوي نق‌نقوي بداخلاقي مي‌شود كه اطرافيان را هم كلافه مي‌كند. در اين زمان شما بايد سعي كنيد برنامه خواب فرزندتان را به شكلي تنظيم كنيد كه در طول روز حداقل 2 يا 3 بار چرت كوتاهي بزند. بهترين برنامه براي اين كار آن است كه كودك را به يك چرت كوتاه قبل از ظهر، يك چرت بعد از ناهار و يكي در عصر عادت دهيد. اين كار به شما اطمينان مي‌دهد كه كودك‌‌تان خواب كافي خواهد داشت و همچنين بدن او به مقدار انرژي لازم براي رشد سريعش دست خواهد يافت.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
روشا فارمسی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شفا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
ترجمه زندگی_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_تزریق چربی
روشا فارمسی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
اورانوس_فوتر2