پوست شفاف و موهای زیبا با سدر
۲۲۴۰۸۹
۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴
۱۸۸۳۸۴
درست است كه سبك زندگي افراد به گونه‌اي شده كه آنها را هر روز بيشتر از روز قبل از طبيعت دور مي‌كند اما كيست كه نخواهد زيبايي طبيعي صورتش را با گياهاني كه در طبيعت موجود است، حفظ نكند؟!
مجله سیب سبز - نسرین خسروشاهی: درست است كه سبك زندگي افراد به گونه‌اي شده كه آنها را هر روز بيشتر از روز قبل از طبيعت دور مي‌كند اما كيست كه نخواهد زيبايي طبيعي صورتش را با گياهاني كه در طبيعت موجود است، حفظ نكند؟! يكي از گياهاني كه مي‌توانيد براي به دست آوردن زيبايي طبيعي روي آن حساب كنيد، سدر است. سدر از آن گياهاني است كه تقريبا همه قسمت‌هاي آن در زيبايي و سلامت بدن شما مي‌تواند مورد استفاده قرار ‌گيرد.
 
وقتي بدانيد كه سدر پوست را خنك مي‌كند و موها را حالت مي‌دهد و كلي فوايد ديگر براي پوست و مو دارد ديگر آسان از كنار اين گياه نمي‌گذريد. البته اگر قرار باشد از سدر براي زيبايي‌تان استفاده كنيد، بايد كاربرد آن را در موارد مختلف و قسمت‌هاي متعدد بدانيد. دكتر عليرضا عباسيان؛ متخصص طب سنتي درباره خواص اين گياه جادويي و كاربرد آن در زيبايي توضيح مي‌دهد.

پوست شفاف و موهای زیبا با سدر

اگر پوستی کشیده‌ می‌خواهید

سدر يكي از گياهاني است كه در طب سنتي به آن قابض مي‌گويند. همين خاصيت سدر باعث فشردگي و تقويت اعضا مي‌شود و در اصل اعضا را از سستي و شلي درمي‌آورد. نام ديگر سدر «كنار» است كه گياهي خوشبو و داراي مزاج سرد و خشك است. ميوه‌ اين گياه هم به شكل سنجد است و در مناطق جنوبي ايران موجود است. واقعيت اين است كه اغلب اجزاي سدر خاصيت دارويي دارد. ميوه، برگ، شكوفه و حتي ريشه سدر قابل استفاده است.

مرهمی بر زخم‌های قدیمی

براي بهبود جاي زخم هم مي‌توان از سدر استفاده كرد. البته اگر جاي زخم اسكار گذاشته و عميق باشد نمي‌توان چندان اميد داشت كه سدر كاري بكند اما اگر زخم سطحي باشد مي‌توان پودر آن را با آب مخلوط كرد و روي زخم ماليد و بعد از چند دقيقه بشوييد. يادتان باشد دفعات زيادي بايد اين كار را انجام دهيد.

نسخه‌ای برای گرمایی‌ها

ميوه سدر قبل از ميوه شدن شكوفه‌اي مي‌دهد كه ضماد آن را مي‌توان براي رفع عرق‌سوز شدن پا در حمام استفاده كرد. روش استفاده از آن به اين ترتيب است كه شكوفه را خشك كرده و بعد آسياب مي‌كنند و پودر آن را با مقداري آب مخلوط مي‌كنند. اگر بخواهيد پوست را هم همراه با عرق‌سوز درمان و تقويت كنيد، بهتر است سه قاشق پودر شكوفه، دو ليوان آب و دو قاشق سركه را با هم مخلوط كرده و در حمام روي نقاط عرق‌سوز شده قرار دهيد. بگذاريد اين تركيب 15 تا 20 دقيقه روي نقاط عرق‌سوز شده باقي بماند. اين كار اگر دو بار در روز انجام شود بعد از دو تا سه روز عرق‌سوزي برطرف مي‌شود.

لایه‌برداری‌ با برگ سدر

برگ سدر در تركيبات آرايشي و شامپوها زياد استفاده مي‌شود. از اين برگ ضمادي تهيه مي‌شود كه اگر بدن را با آن بشويند، به ترميم زخم‌ها و پاكسازي پوست كمك مي‌كند. استفاده از سدر در افرادي كه پوستی چرب دارند، راحت‌تر است. اگر بخواهيد سدر اثر معمولي داشته باشد با آب و اگر بخواهيد اثرش تقويت شود با كمي سركه و آب مخلوط كنيد و خوب كه به هم خورد روي پوست بماليد و بگذاريد خشك شود بعد با دست به صورت دوراني آن را ماساژ دهيد و در اصطلاح اسكراب كنيد. در واقع با اين كار شما پوست را مي‌ساييد. اين حركت كمك مي‌كند لايه‌برداري خوبي انجام شود و علاوه بر اين پوست تميز شود.

اگر پوستی نرم و شفاف می‌خواهید

از خواص زيبايي اين گياه اين است كه باعث نيكويي رنگ رخسار مي‌شود. در صورتي كه مشكل پوست شما كدري آن است و مي‌خواهيد پوستي شفاف داشته باشيد، بهتر است سدر را با روغن بادام تلخ مخلوط كرده يا با ماست تركيب كنيد و تازه به تازه استفاده كنيد. از آنجا كه روغن بادام تلخ چرب است مشكلي براي پوست ايجاد نمي‌كند و ميتواند يكي دو ساعت روي پوست بماند. براي اين كار سدر را بجوشانيد و آبش را با هم وزن خودش روغن بادام تلخ مخلوط كرده و روي شعله آهسته هم بزنید تا آبش بخار شود و عصاره سدر در بادام تلخ بماند. اين كار را مي‌توان با روغن زيتون هم انجام داد چون روغن بادام تلخ كمي گران است. در نهايت روي روغن زيتون كمي روغن بادام تلخ بريزيد و بگذاريد روي پوست باشد. اين مخلوط هر چه بيشتر روي پوست بماند اثرش بيشتر است.

ریزش مو را متوقف کنید

سدر مقوي مو است و موها را تقويت مي‌كند و از ريزش مو جلوگيري مي‌كند اما براي ريزش مو بايد مو را طبقه‌بندي كرد. افرادي كه منافذ گشادي در پوست سرشان دارند و قطر موهاي‌شان زياد است، از آنجا كه گياه سدر حالت قابض دارد، براي اين تيپ ريزش‌ها ايده‌آل است اما افرادي كه پوست خشك دارند و منافذ موهاي‌شان تنگ است، معمولا موهاي نازكي دارند.

- اين افراد نبايد از سدر استفاده كنند و به جاي آن تركيباتي كه عصاره گرم دارند مانند سير، فلفل يا عصاره بادام استفاده كنند.

- در اين حالت منافذ پوست باز مي‌شود و موها مي‌توانند از اين منافذ بيرون بيايند.

پوست شفاف و موهای زیبا با سدر

 اشتهای‌تان را تقویت کنید

اگر زيادي لاغر هستيد و مي‌خواهيد كمي چاق شويد بهتر است روي ريشه سدر حساب كنيد. ريشه گياه سدر را با آب بجوشانيد تا به رنگ قرمز دربياد بعد آن را نوش‌جان كنيد. اين معجون باعث چاقي مي‌شود و براي افرادي كه لاغر هستند و مي‌خواهند چاق شوند، استفاده مي‌شود.

صمغ سدر براي شوره سر

شوره سر يكي از مشكلاتي است كه علل بسياري مي‌تواند داشته باشد اما يكي از درمان‌هايي كه مي‌توان براي آن در نظر گرفت، سدر است. گياه سدر صمغي دارد كه مي‌توان آن را در آب حل و روي سر استفاده كرد. اين تركيب در افرادي كه شوره سر دارند اثري معجزه آسا دارد. اگر بخواهيد مي‌توانيد از شامپوهاي آماده سدر براي اين مشكل استفاده كنيد.

خواص دیگر سدر که باید بدانید

همان‌طور كه گفته شد، قسمت‌هاي مختلف سدر مي‌تواند در زيبايي صورت موثر باشد. ميوه سدر هم از اين قاعده مستثني نيست.

البته ميوه سدر با وجود آنكه براي دستگاه گوارش مفيد است، مي‌تواند نفاخ هم باشد اما همين ميوه ترش در كساني كه جوش‌هاي صورت دارند يا پوست صورت‌شان چرب است اما بدن خشكي دارند مي‌تواند موثر باشد.

ميوه سدر مقداري نفاخ است و ممكن است براي حافظه هم ضرر داشته باشد بنابراين افرادي كه سابقه تشنج يا فلج دارند قبل از استفاده از اين ميوه بايد با پزشك مشورت كنند. بد نيست بدانيد كه مصلح سدر سكنجبين است و اگر سدر همراه با سكنجبين خورده شود، مي‌تواند ضررهايش را كم كند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1395/11/03
میشه یه روش بدین که من چطور موخورو رو از بین ببرم با سدر؟ امکانش هست؟ انقد کوتاه کردم کم کم دارم کچل میشم لطفا راهننایی کنبن
Iran, Islamic Republic of
20:56 - 1396/12/13
موخوره هیچ درمانی نداره جز این که همیشه موهاتو چرب کنی و هر 3 ماه نوک موهاتو قیچی کنی
Iran, Islamic Republic of
21:52 - 1397/02/26
سلام من چندباری سدر استفاده کردم اما حس میکنم ک جوش های صورتم بیشتر شدن
این موضوع طبیعیه یا پوست من نسبت ب سدر واکنش عکس نشون میده؟ ممنون میشم خیلی سریع جواب منو بدید اخه مرداد ماه عروسیمه
پاسخ ها
هانی
France
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۱
سلام عزیزم.طبیعیه این موضوع...اول هرچی جوش تویه صورتا باشه با سدر میریزه بیرون...مثل جوشای سرسیاه ،زیرپوستی یا هرچیز دیگه ای .اما بعدش که استفاده کنی جوشات خشک میشه گامل و ازبین نیره
Iran, Islamic Republic of
00:11 - 1397/04/12
من از صدر استفاده کردم یک ساعت روی پوستم موند بعد صورتم سوختو کبود شد
Iran, Islamic Republic of
00:11 - 1397/04/12
من از صدر استفاده کردم یک ساعت روی پوستم موند بعد صورتم سوختو کبود شد
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1397/06/02
من از مخلوط کمی ماست و سدر و چندقطره گلاب ماسک درست میکنم و روی پوستم میذارم حدود نیم ساعت، احساس خنکی و کشش پوستم رو خوب متوجه میشم و بعدش ک میخوام بشورمش یکم روی پوستم ماساژش میدم تا لایه برداری بشه تا چند دقیقه پوستم ب شدت سرخ میشه ولی بعدش ب شدت سفید و نرم میشه،یکی از بهتریناست این ماسک!! لایه بردار،نرم کننده،سفید کننده
Iran, Islamic Republic of
21:54 - 1397/06/25
بنظرتون موي صورت رو زياد نميكنه؟
Iran, Islamic Republic of
02:20 - 1397/09/07
سلام من ۲۰ سالمه خیلی صورتم جوش میزنه و جاشون می میمونه هر نوع ماسکی زدم و نتیجه نگرفتم لطفا راهنمایم کنید چکار باید بکنم
Iran, Islamic Republic of
16:56 - 1397/09/21
من سدر وعسل وماست ترکیب میکنم به پوستم میزنم عالیه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج