هزینه های جوانی چقدر بالا رفته؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
لاله زار مال_1
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۲۳۳۷۱
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۴:۱۵
۸۷۶۸
در این روزها، گرانی فقط یقه خوراکی ها را نگرفته و تقریبا تمام اسباب و وسایل لازم برای جوانی را تحت تاثیر قرار داده. بد ندیدیم نگاهی بیندازیم به قیمت گذشته، حال و آینده برخی کالاهایی که برای یک جوان 18 تا 30 ساله لازم و ضروری است

برترین مجله اینترنتی ایران

همشهری جوان: «یک سوال به سوالات مراسم ازدواج اضافه شد: عروس خانم روزانه چه مقدار نان می خورند؟»، «جهان سوم جایی است که در آن کنجد روی نان بربری آپشن محسوب می شود» و... شاید در این چند وقت اخیر که تنه گرانی ها علاوه بر پدر و مادرها به تنه ما جوان ها هم خورده از این دست اس ام اس ها به دست شما هم رسیده باشد.

جوان هایی که حالا سخت می توانند به  خرده دغدغه های گجتی شان برساند، ناگزیر زده اند به فاز خلاقیت و دارند اس ام اس های بامزه تولید می کنند.ولی در این میان قیمت ها بدون توجه به همه این مزه پرانی ها راه خودش را می رود. تا دیروز اگر دم دست ترین غذای مجردی (دختر و پسر) تهیه غذاهایی با محوریت تن ماهی، سوسیس، تخم مرغ و گوجه (در سبک ها و ورژن های مختلف) بود، در این چند وقت اخیر هزینه ها طوری شده که خوردن املت یا سوسیس تخم مرغ در محافل مجردی نقش تهیه خوراک اردک را پیدا کرده.

البته در این روزها، گرانی فقط یقه خوراکی ها را نگرفته و تقریبا تمام اسباب و وسایل لازم برای جوانی را تحت تاثیر قرار داده. بد ندیدیم نگاهی بیندازیم به قیمت گذشته، حال و  آینده برخی کالاهایی که برای یک جوان 18 تا 30 ساله لازم و ضروری است تا ببینیم سرجمع هزینه های «جوانی» چقدر بالا رفته.

پوشیدنی ها

اگر نباشد نمی شود. پوشیدنی ها را می گوییم. هم قیمتش بالاست و هم بنجل و مارک دار دارد. این روزها اگر نیت کنید و سری به راسته های لباس و کفش فروشی بزنید می بینید که هم مغازه دارها می نالند و هم مشتری ها؛ ناله آن گروه اولی از بی مشتری ماندن اجناسشان است و این گروه دومی از گرانی؛ بنابراین پیشنهاد ویژه این است که تا مدتی همان لباس ها و کفش های انباری را دستی سر و رویش بکشید تا ببینیم چی می شود.

کفش، شلوار و تی شرت

تا همین قبل از عید اگر جوانی هم سن و سال خودمان به نیت خرید بیرون می رفت، می توانست به ترتیب با 35، 25 و 20 هزار تومان و با کیفیت مناسب برای خودش کفش و شلوار و تی شرت بخرد. اما الان همین اجناس با کیفیت پایین تر 60، 45 و 25 هزار تومان هزینه دارد.

چادر کودری

این اواخر به یکی از مدهای دخترانه تبدیل شده بود. با همه استقبالی که دخترها از این نوع چادر کردند قیمتش تا فروردین همین امسال بالا نرفت. ولی امسال افزایش هزینه ها به اینجا هم رسید و قیمت متری چادر بالا کشید.

قیمت: چادر کودری فروردین 90 حدود 18 هزار تومان بود و فروردین امسال یک دفعه 42 هزار تومان شد.خوردنی هابا افزایش قیمت ها از خیلی چیزها می شود چشم پوشی کرد، اما نمی شود که نخورد. ولی قیمت خوراکی ها بدون توجه به معده ما همچنان بالا می رود و همچنان ارزان ترین گزینه برای پرکردن معده (با اختلاف زیاد) همان نیمروی معروف است.

تن ماهی

خوشمزه ترین و مقوی ترین گزینه سر سفره جوان های مجرد هنوز هم تن ماهی معروف است. اگرچه تا یک سال پیش می شد با خیالی راحت آن را تهیه کرد اما این روزها قیمت تن ماهی بیشتر از سایر خوراکی های جوانانه بالا کشیده است.

قیمت: تا یکسال پیش با هزار و 200 تومان هم می شد تهیه کرد اما تن ماهی این روزها تا دو هزار و 800 تومان هم قیمت خورده.

نان لواش

قبل تر ها اگر کسی پول به اندازه ای نداشت که تخم مرغ و سوسیس و تن ماهی به اندازه کافی بخرد، سعی می کرد با تعداد نان بیشتر جبران مافات کند و هر طوری هست سیر از پای سفره بلند شود اما با افزایش ناگهانی قیمت آرد نان اضافی هم برای خودش ارج و قربی پیدا کرده است.

قیمت: سوپرمارکتی ها قبل از هدفمندی یارانه ها و افزایش اخیر قیمت نان، هر بسته 5 تایی لواش را 250 تومان می فروختند اما الان خریدن همان بسته 1000 تا 1200 تومان هزینه دارد.

گوجه

برای تهیه املت عنصری حیاتی است. بنابراین قبلا در اکثر منازل دانشجویی و مجردی دو چیز به وفور پیدا می شد؛ گوجه و پیاز! اما الان که قیمت گوجه فرنگی هم بالا رفته چه انتظاری از جوان دارید که این طلای قرمز را به خانه های کم رونقشان راه دهند.

قیمت: قبل از عید حداکثر 1250 تومان بود اما الان 3500 تا 4000 تومان هم می فروشند.شیر

استاندار تهران در واکنش به افزایش قیمت شیر همان اول کاری تعجب کرده و بعد گفته: «مگر گاوها لاغر شده اند که دیگر شیر نمی دهند؟» اما هرچه هست اینکه آن جوان های باکلاسی که شب قبل از نخوابیدن و صبح قبل از سوارشدن به سرویس شیر می خوردند الان دچار مشکل شده و عادت تغذیه ایشان هم به هم ریخته.

قیمت: تا همین آبان ماه گذشته با 900 تومان شیر بطری می خریدیم اما الان همین بطری شیر با مقدار چشمگیری آب 1400 تومان شده است.زندگی دیجیتال

بخواهیم یا نخواهیم، دوست داشته باشیم یا نداشته باشیم، جوان ها برای خودشان سبک زندگی دیجیتالی راه انداخته اند. پس با افزایش قیمت ها و این جور چیزها نمی شود نسل فعلی را از داشتن این سبک زندگی محروم کرد. بنابراین جوان ها هر طور که باشد تلاش می کنند هزینه تهیه زندگی به سبک دیجیتال را برای خودشان فراهم کنند البته با مقدار زیادی چاشنی گرانی!

MP4

از گجت های مورد علاقه جوان ها یکی اش همین نسل MP4 است که قیمت اش با نرخ ارز روز به روز تغییر می کند.

قیمت: مدل مناسبش را قبلا با 30 هزار تومان هم می شد خرید ولی الان کمتر از 60 هزار تومان قیمت نمی خورد.لپ تاپ

تهیه اش برای اعضای تحریریه یک مجله از نان شب هم واجب تر است. برای جوان های دیگر هم بسته به نوع فعالیت و تحصیلشان ضرورتش تغییر می کند. گفته می شود هرکسی یک روزی کارش بهش می افتد حتی اگر مرده باشد. حالا فکر کنید این وسیله مدرن جدید بلافاصله بعد از افزایش قیمت ارز گران تر از قبل هم بشود و آن وقت است که پشت شیشه مغازه فقط باید تماشایش کنید.

قیمت: باتوجه به مارک ها و انواع زیادی که دارد هزینه های مختلفی را رقم می زند. اما قبل از پیداشدن سر و کله دلار 2000 تومانی در بازار آزاد می شد با یک میلیون و 300 هزار تومان یک مارک معروف با کاربری فوق العاده را خریداری کرد اما الان یک مارک معمولی با کاربری معمولی را می شود با همین قیمت تهیه کرد.

موبایل

کوچولوی دوست داشتنی وصله همه لحظه های جوانانه شده است. قبلا به نسبت اندازه اش می شد هزینه هایش را تحمل کرد اما این روزها حتی تحمل کردنش هم سخت شده است.

قیمت: دیگر خیلی ها دنبال مگاپیکسل و رم و این ظرافت ها نیستند. الان در بازار تهران موبایلی که کار کند و کمترین امکانات را داشته باشد، 120 هزار تومان فروخته می شود در حالی که همین موبایل تابستان سال گذشته 65 هزار تومان بود.

هارد اکسترنال

برخلاف بازار پر رونق اوایل پیدا شدن سر و کله اش در ایران، این روزها کمتر جوانی ترجیح می دهد پولش را ببرد سمت  هارد اکسترنال. بنابراین بازار سیاه فروش انواع دست دومش در میان جوان ها حسابی رونق پیدا کرده است.

قیمت: هارد 500 گیگابایتی با مارک معتبر تابستان سال گذشته 85 هزار تومان بود و الان همین هارد 170 تا 185 هزار تومان معامله می شود.تنقلات

همیشه خوشحال ترین و ارزان ترین کالاهایی که جوان ها تهیه می کرده اند همین تنقلات بودند. تنقلاتی که لذت پیاده روی ها، فیلم دیدن ها، باهم بودن ها و... را دوچندان می کردند و حتی گاهی باعث افزایش رفاقت و مرام و معرفت می شدند اما این اواخر همین تنقلات هم نوعی مایه داری به حساب می آیند. مهم ترین تنقلاتی که باعث شده سبد خوشحال ماندن جوان ها تغییر کند اینها هستند.

چیپس

خوش خوراک ترین و مناسب ترین کالای خوراکی برای تفریح است که خوشبختانه هنوز قیمتش زیاد تغییر نکرده. تحریریه ما چیپس همراه با ماست را ترجیح می دهد که از بخت بد این روزها، رشد صعودی قیمت ماست هم شروع شده. آخرین وضعیت قیمت چیپس به این صورت است:

قیمت قبلی: 600 تومان

قیمت فعلی با  گاز نیتروژن اضافی: 700 تومانآدامس

به غیر از آدامس شیک که قیمتش همیشه ثابت مانده، این اواخر مارک های مختلف آدامس خارجی طرفدار پیدا کرده بودند که با افزایش نرخ دلار قیمت های این نوع آدامس ها هم به شدت دچار نوسان شد.

آدامس اوربیت: قبل از گرانی ها 500 و الان 800 تومان

آدامس فایو: قبل از گرانی ها 2 هزار و الان 5 هزار تومان

بستنی

یکی از نوستالژی های کودکی و نوجوانی و جوانی قطعا خوردن بستنی کیم یا قیفی بود. اما الان شاید ناچار باشیم در نزدیکی های فصل تابستان کمی اقتصادی تر به ماجرا نگاه کنیم.

بستنی کیم مگنوم: قبل از گرانی ها 500 تومان، الان 800 تا 850 تومان.

نوشابه های انرژی زا

با اینکه عمر زیدی از ورود مارک های مختلف نوشابه های انرژی زا نمی گذرد، اما در همین مدت کم طرفداران پر و پا قرصی بین جوان ها پیدا کرده اند. البته تهیه این نوشابه ها از همان اول هم هزینه بر بود ولی این اواخر دیگر به یک کالای لوکس تبدیل شده است.

قیمت: تا قبل از افزایش نرخ ارز 2500 تومان بود ولی الان 4000 تومان فروخته می شود.
برچسب ها:
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:1
United States
14:42 - 1391/02/25
جداً مایه تاسفه. به خصوص برای ما دانشجوها. زندگی خیلی سخت شده.
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1391/02/25
واقعا این روزا هزینه ها سرسام آوره
Iran, Islamic Republic of
02:12 - 1391/02/28
موبایل لباس و غیره که جزء تجملات مجبور نیستیم داشته باشیم در رابطه با گرانی ها هم که سنگ میبندیم به شکم هایمان.
Iran, Islamic Republic of
21:48 - 1391/03/01
درحدافتضاح ،بنده خداکسایی که مستاجرن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر