ركورد چک های برگشتی در فروردين 91
۲۶۱۸۰
۰۳ تير ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۱
۲۸۶۴ 
آخرين آمار بانك مركزي مي‌گويد از هر صد چك حدود 14 برگ برگشت داده مي‌شود.
شرق:  آخرين آمار بانك مركزي مي‌گويد از هر صد چك حدود 14 برگ برگشت داده مي‌شود.

 در فروردين سال‌جاري 9/2‌هزار برگ چك به مبلغ 8/414هزار‌ميليارد ريال مبادله شد كه در مقايسه با فروردين سال 90 به ترتيب 6/5 و 6/13‌درصد رشد داشته‌اند.


در اين مدت تعداد چك‌هاي برگشتي نيز 391‌هزار برگ به مبلغ 1/23‌هزار‌ميليارد ريال ذكر شده كه نسبت به ماه مشابه سال گذشته به ترتيب 7/16 و 1/70‌درصد رشد داشته‌اند.

بر اين اساس از هر صد چك 14 برگ آن در اتاق پاياپاي اسناد بانكي تهران برگشت مي‌خورد. برگشت اين ميزان چك تنها در آبان سال گذشته ديده شد.

 در اين ماه هم از هر صد چك حدود 14 برگ برگشت خورد اما در ساير ماه‌ها هر ميزان چكي كه برگشت خورد كمتر از اين مقدار بود.


همين روند صعودي در نهايت بانك مركزي را بر آن داشت تا بخشنامه‌اي صادر و دارندگان چك برگشتي را از هرچه خدمات بانكي است، محروم كند. اين بانك، بانك‌ها را هم شديدا ملزم كرده تا اين بخشنامه را اجرا كنند.

 در حالي كه بسياري اعم از كارشناسان و فعالان اقتصادي چنين بخشنامه‌اي را به هيچ عنوان كارشناسي نمي‌دانند. برخي نيز توجه بانك مركزي و آناني را كه راي به تصويب چنين بخشنامه‌اي داده‌اند به آخرين آمار نرخ رشد نقدينگي و تورم جلب مي‌كنند. در فروردين سال‌جاري 9/23‌درصد و نرخ رشد نقدينگي سال 90 معادل 4/19‌درصد بوده است و حالا آخرين آمار بانك مركزي مي‌گويد مبلغ چك‌هاي برگشتي در فروردين نسبت به ماه مشابه سال گذشته 1/70‌درصد رشد كرده است.

 زماني كه بانك مركزي همه شاخص‌هاي كلان را رها كرده تا به اين ميزان رشد كنند و حتي در مقابل خواست‌هاي دولت هم تسليم شده تا بريز و بپاش‌هاي دولت اقتصاد ايران را با اين دو معضل بزرگ روبه‌رو كند چه انتظاري است تا اين ميزان چك برگشت نخورد؟


بر اين نكته، سودهاي بيش از 25‌درصدي بانك‌ها را هم اضافه كنيد و هزار اما و اگر ديگر كه حال توليد و توليدكننده را بدجور گرفته است. هدفمندي يارانه‌ها نيز تا توانست هزينه‌هاي توليد را بيشتر كرد. آنهايي كه توانستند، ماندند و آنهايي كه كم آوردند، رفتند تا توليد بيش از پيش نزار و لاغرتر شود.

البته دولت راهكارهاي جبراني زيادي دارد كه يكي از مهم‌ترين آنها واردات است و اگر روند معمول واردات به اندازه كافي راهگشا نباشد، مبلغ آن را افزايش مي‌دهد. 24‌ميليارد دلاري كه دولت به تازگي

به واردات كالاهاي اساسي اختصاص داده از همين موارد است.         
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج