علل سوزش در سر چیست؟
۲۶۸۵۵۶
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸
۲۷۲۲۳۶
سوزش در سربسیاری از چیزهایی که می‌تواند سبب احساس سوزن سوزن شدن در سر شود می تواند به علت یک بیماری زمینه ای و یا به سادگی نشانه ای از اضطراب باشد.
وب سایت رژیم سلامتی: سوزش در سربسیاری از چیزهایی که می‌تواند سبب احساس سوزن سوزن شدن در سر شود می تواند به علت یک بیماری زمینه ای و یا به سادگی نشانه ای از اضطراب باشد.

 یاد بگیرید زمانی که نگران هستید پارستزی اشاره به یک احساس سنجاق و  سوزن در هر بخشی از بدن است. هنگامی که شما تجربه احساس سوزن سوزن شدن در سر دارید آن پارستزی سر نامیده می شود.

این نیز ممکن است با احساس سوزش، خزنده روی سر یا بی حسی جزئی همراه باشد. شما ممکن است احساس سوزش در قسمت های مختلف سر را تجربه کنید. برخی می گویند که احساس می کنند پوست سر شان  سوزن سوزن می شود. احساس همچنین می‌تواند روی گوش، صورت، زبان، دهان، گردن و دیگر قسمت های بدن نیز تاثیر بگذارد.

 این معمولا اتفاق می افتد به علت آسیب عصبی به دلیل عصب گیرافتاده و یا آسیب دیده که ممکن است تاخیر و یا اشتباه سیگنال به و از مغز باشد. شما نیاز دارید به دکتر خود مراجعه کنید اگر وضعیت برای یک زمان طولانی همچنان ادامه دارد.

علل سوزش در سر چیست؟
چه عواملی باعث سوزش در سر می شود؟

عوامل اساسی بسیاری می تواند باعث احساس سوزن سوزن شدن در سر شود اما رایج ترین عوامل میگرن، دیابت و سرماخوردگی سر می باشد. سوزن سوزن شدن وقتی در اثر دیابت باشد معمولا کاملا ثابت است. این معمولا به دلیل آسیب عصب ناشی از دیابت اتفاق می افتد. احساس موقتی است هر چند زمانی که توسط میگرن و یا عفونت های تنفسی ایجاد می شود. توضیحات بیشتر در مورد این علل عبارتند از:

۱. سرماخوردگی یا سینوس: شما ممکن است پارستزی سر  را در اثر  سرماخوردگی بد یا عفونت های شدید سینوس تجربه کنید. این اتفاق می افتد زمانی که گذرگاه های هوا در قسمت بالایی صورت شما مسدود یا ملتهب است. این سبب فشرده شدن اعصاب در آن منطقه و باعث سوزش می شود.

۲. دیابت: دیابت از جمله شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. این امر باعث پارستزی مداوم سر می شود زیرا در بیماران مبتلا برای سال ها قند خون کنترل نشده و در نهایت سبب آسیب به اعصاب شما می شود. این اعصاب آسیب دیده در نتیجه سبب درد، خارش و یا سوزش می شود.

۳. میگرن و عدم تعادل فشار در مغز:
افراد مبتلا به میگرن تجربه پارستزی سر را برای مدت پایدار تر دارند.

 این حالت معمولا به دلیل تغییر در جریان خون در طی یک حمله میگرنی اتفاق می افتد. به طور مشابه، تجمع مایع نیز ممکن است سبب احساس سوزن سوزن شدن در سر شود.

 این اتفاق می افتد زمانی که کیسه کوچکی از مایع مغزی یا خون در کانال داخلی مغز گرفتار شده است.

۴. آسیب: هر نوع صدمه به گردن ممکن است به احساس سوزن سوزن شدن در سر با احساس بی حسی منجر شود. این در افرادی که از شلاق زدن رنج می برند و دچار ضربه مغزی جدی شده‌اند شایع تر است.

۵. اثر برخی داروها: پارستزی سر می تواند یک عارضه جانبی از دارو باشد. از دکتر خود بپرسید اگر شما فکر می کنید تجربه یک احساس سوزن سوزن شدن در سر را پس از آغاز مصرف داروی خاص داشته اید.

این ممکن است هنگام استفاده از مواد مخدر رخ دهد به ویژه کسانی که در خانواده از مواد مخدر استفاده می کنید. این داروها سبب آسیب عصبی طولانی مدت می شود.

۶. موقعیت نامناسب باشد. باقی ماندن در یک موقعیت برای مدت طولانی سبب کاهش جریان خون به مناطق خاصی آن اندام شده و سبب به خواب رفتن عضو می شود وقتی که شما گردن خود را در یک موقعیت مستقیم برای مدت طولانی نگه دارید این ممکن است باعث به خواب رفتن و سوزن سوزن شدن شود.

7. اضطراب. اضطراب و  احساس اضطراب می تواند سبب مسائل جدی شود. داشتن اضطراب در مورد چیزی یک پاسخ استرس است که شما را با مشکلات مختلف، از جمله سوزش و خارش در سر مواجه می کند.

علل سوزش در سر چیست؟
 نکته خوب این است که اگر احساس سوزن سوزن شدن شما  در سر به خاطر اضطراب باشد شما لازم نیست که در مورد داشتن سایر شرایط اساسی نگران باشید. شما فقط نیاز به مدیریت اضطراب خود برای از بین بردن علائم دارید.

8. (مولتیپل اسکلروزیس) MS.
این بیماری خود ایمنی مغز  و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی که غلاف های محافظ اطراف عصب آسیب دیده باشد شما تجربه علائم مختلف را دارید این ممکن است سبب مشکلات روده و مثانه شود ممکن است با مسائلی مانند بی حسی، از دست دادن مشکلات تعادل، سوزن سوزن شدن، فلج، لرزش، ضعف و مشکلات بینایی همراه باشد.

فیزیوتراپی همراه با درمان های پزشکی کمک می کند تا این علائم قابل کنترل باشد.

9. تومور. تومور مغزی ممکن است باعث سوزش در سر شود. این حالت معمولا به عنوان یک توده کوچکی از سلول شروع می شود و رشد می کند اضافه کاری تومور موجب نشانه هایی مانند عملکرد مختل مغز با افزایش فشار در داخل سر می شود دیگر علائم شایع تومور سیستم عصبی، تهوع، سردرد، استفراغ، بی حالی و سردرگمی است.

 بیماران همچنین ممکن است مشکلات گفتار و زبان و همچنین تشنج و مشکلات بینایی را تجربه کنند.

در حدود 20٪ از مردم  سردرد اولین علامت تومور مغزی است اما حدود 70 درصد از بیماران در نهایت تجربه سردرد را دارند. سردرد ممکن است تنها در کنار تومور باشد یا در هر نقطه بر روی سر رخ دهد. بیشتر سردردهای ناشی از تومورهای مغزی معمولا در صبح بدتر می شود و در اثر افزایش فشار در مغز می باشد.

علل سوزش در سر چیست؟

10. دیگر علل:

علاوه بر این، احساس سوزن سوزن شدن در سر ممکن است توسط برخی از شرایط پزشکی دیگر مانند سکته مغزی، سندرم تونل مچ دست، تشنج، تیروئید، حمله ایسکمیک گذرا و کمبود ویتامین B12 ایجاد می شود.

 برخی از افراد احساس سطوح غیر طبیعی پتاسیم، کلسیم، سدیم را در بدن تجربه می کنند. سمی فعال بر روی اعصاب مانند تنباکو، الکل یا سرب همچنین می تواند سبب همان علاپم شود.

یک نمونه بیمار می گوید

من به تازگی تجربه سوزش در سر و بر روی صورت را دارم. من فکر کردم آن یک سکته مغزی است و با عجله به اورژانس رفتم اما هیچ کار به جز یک سری از آزمایش‌ها از جمله سی تی اسکن، اشعه X قفسه سینه، خون و برخی از تست های دیگر انجام نشد من چند روز پیش با یک متخصص مغز و اعصاب ملاقات داشتم و در مورد آزمایش خون و MRI سؤال کردم برخورد جدی با اضطراب برای مدتی خواسته شد یکی از دوستان من پیشنهاد  کرد با یک روانشناس برای درمان اضطراب به کمک هیپنوتیزم مراجعه کنم .

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنید

شما معمولا نباید خیلی نگران سوزن سوزن شدن باشید زیرا آن به احتمال زیاد به علت سرماخوردگی سر است که می ابد و می رود. شما باید وقتی به دنبال کمک های پزشکی باشید که سوزن سوزن شدن مداوم و ممکن است یک بیماری زمینه ای علت آن باشد.

یک معاینه نورولوژیک برای ارزیابی کامل از سیستم عصبی و توابع مانند حس، رفلکس ها، هماهنگی، تعادل، شنوایی و بینایی مورد نیاز است. دکتر شما ممکن است آزمایش الکترومیوگرافی (EMG) برای تست فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب رادرخواست نماید..
انتشار یافته: 32
در انتظار بررسی:6
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1394/09/16
خوب بود، تشکر.
Iran, Islamic Republic of
12:22 - 1394/12/20
من ۲۱ سال سن دارم هیشه سردرد دارم بعضی وقتا ضعیف بعشی وقتا شدید و ضربانی بعضی وقتا حالت تهوع هم دارم ب هنگام اعصبانیت احساس سوزش در مغز دارم احساس میکنم مغزم داره نمیسوزه یعنی احتمال داره تومور داشته باشم؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
ن بابا اینا علایم سردردای سینوسیه
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1395/03/12
سلام من 22 سالمه زیاد عصبی میشم و استرس دارم یه مدته تو سرم احساس سنگینی میکنم ودوروزه ک وسط سرم درد میکنه و میسوزه خ اضطراب دارم و نگرانم ایا احتمال داره تومور داشته باشم ؟
پاسخ ها
ازادعلی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۵
علت سوزش در یک نقطه از فرق سردر هر مدتی چیست
United States
19:08 - 1395/09/03
عالی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
سرماخورده بودم سیگارکشیدم حالاکهسرما خودگیم خوبشودبالا سرمااحساس شوزش میکنم مشکلش چی؟
Iran, Islamic Republic of
03:00 - 1396/02/01
سلام
من دختر ۲۷ ساله ام
دو ساله پشت سرم به دلیل استرس و عصبانیت میسوزه، بعد از افت قند میفتم.
نمیدونم باید چ کار کنم.
گاهی ک خیلی حالم بد میشه حالت لخت و بی حسی بدنم میگیره و تکلمم رو از دست مسدم
پاسخ ها
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
وقتی سمت چپ سرم روی بالش میذارم بعداز مدتی سمت چپ سرم بیحس میشود
Iran, Islamic Republic of
05:50 - 1396/02/02
من دست چپم درد و بدنم سوزن سوزنی میشه کلسترول و چربی کبد دارم چه کنم
پاسخ ها
دکتر فهامی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
سلام
از نظر بنده شما با یک آزمایش خون ساده برای تشخیص هموگلبین قابل درمان هستید و برای چربی کبد روزی یک عدد قرص گیاهی ریورگل ۱۴۰ مصرف کنید به مدت ۳۰ روز
Iran, Islamic Republic of
21:03 - 1396/12/04
سرم دروسورش شدیدوحالت تهوع میگیربایدازچه دارواستفاده کنم مرسی
Iran, Islamic Republic of
21:48 - 1397/01/31
مامانم سرش میسوزه باید چه کار کنه
Iran, Islamic Republic of
16:16 - 1397/05/01
سلام من19ساله ام بعضی وقت ها سرم سوزش هاداره میسوزه
Iran, Islamic Republic of
06:37 - 1397/05/26
سلام بیست هفت سال دارم بعضی موقعه دردشقیقه طرف راست دارم که اول می سوزدبعدچشم دردمی گیرد بعدحالت تحوه وآخرخون دماخ می شم
Iran, Islamic Republic of
21:29 - 1397/06/23
من ۳۷ سال سن دارم هر چند ماهی یک بار معمولا شب تپش قلب میگیرم یک قسمتی از سر هم سوزن سوزن میشه بعضی مواقع معده یا مری هم درد میکنه اما دردش زیاد شدید نیست در همین موقع زیاد اضطراب دارم بیقرار
پاسخ ها
دکتر فهامی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
لطفا در سریع ترین زمان ممکن به یک‌روانپزشک و یا متخصص اعصاب و روان مراجه کنید مشکل شما جدی نیست و در صورت درمان سریع کنترل شده است.
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1397/08/11
با سپاس از مطالب خوب شما
Germany
23:18 - 1397/08/11
سلام من ۳۰ سالمه و چند روزه وسط سرم گزگز میکنه و موقع نفس کشیدن قسمت گلوم تیر میکشه
ممنون میشم راهنماییم کنید
Iran, Islamic Republic of
00:33 - 1397/08/23
سلام من یکماه پیش ضربه به پشت سرم خورده حالا سوزش ملاج دارم واظطراب ایا ضربه مغزی شدم
Iran, Islamic Republic of
19:22 - 1397/08/26
سلام من ۲۲ سالمه حدود ۸ ماهه که سوزش سر و سوزن سوزن شدن در سر دارم.تقریبا ۱ ماه خوب شدم اما دوباره شروع شد.و دیگه هیچ علائم دیگری ندارم.
Iran, Islamic Republic of
03:08 - 1397/09/12
من یک ماهی پشت سرم میسوزه سمت راست ام رای کردم کفتن چیزی نیست علتش از چی میتونه باشه همش استرس ترس دارم اعصبی میشم
Iran, Islamic Republic of
19:27 - 1397/09/15
سلام.من سی سالمه. حدود چهار روزه سمت راست سرم گز گز می کنه و این اتفاق دو یا سه بار در روز برام میفته. دلیلش چی می تونه باشه؟
Iran, Islamic Republic of
22:41 - 1397/10/19
سلام من 38سالمه تقربیا دوسه روزی وسط سرم احساس سوزش میکنم میگرنی هم هستم ریزش موهم زیاددارم علتش چی
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴
ببخشید من دقیقا این مشکل را دارم شما خوب شدید سلام
Iran, Islamic Republic of
22:45 - 1397/10/19
سلام من 38سالمه تقریبا سه چهاروزه بالای سرم احساس سوزش میکنم میگرنی هستم وتقریبا چن ماهی میشه ریزش موهم زیاددارم علتش چیه؟
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1397/12/06
سلام من چند وقتی است پشت سرم احساس سردی یا سوزش وزوز و گاهی اوقات حس میکنم چیزی داخل سرم راه میرود خواهشمندم راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
03:49 - 1397/12/10
سلام وقت بخیر ۲۳ سالمه یه مدتی وقتی فعالیت زیاد دارم عضلات صورتم نبض میزنه انقدر شدید که حس میکنم بقیه هم متوجه میشن نکته بعدی گوش راستمه حس میکنم یه چیزی توش راه میره که امروز از شدت درد همین گوشم که با سرماخوردگی همراه بود ب پزشک مراجعه کردم والانم سوزش و سوزن سوزن شدن در قسمت چپ سرم و صورتم دارم لطفا راهنماییم کنید ممنون
Iran, Islamic Republic of
02:42 - 1397/12/11
وقتی سمت چپ سرم روی بالش میگذارم بعداز مدتی سمت چپ سرم(پشت گوش چپم) بیحس میشود خواهشن راهنماییم کنید؟مرسی
Iran, Islamic Republic of
19:59 - 1398/02/08
سلام به
من چندماه پیش چندبار شبا ک میخوابیدم وسط شب یا دم صبح سرم کاملا خواب میرف.
الان یک ماهه که پشت سرم بی حس میشه کاملا و وسط سرم یهو میسوزه .هربار یه قسمت سرم میسوزه.مخصوصا وقتی ک عصبی میشم بدتر میشه .دکتر بهم گفت احتمالا علاىم دیسک گردن یا تنگی نخاع گردنی باشه.ولی هنوز ام ار ای ندادم و خیلی ام استرس دارم .
Iran, Islamic Republic of
23:03 - 1398/06/13
سلام چرا سرمن داغ میشه؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج