اهمیت مصرف قرص‌ها و مکمل‌های دوران بارداری
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۲۸۷۱۰
۰۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۲
۱۱۱۶۱۷
واقعیت این است كه در دوران بارداری خانم‌ها نیاز به دریافت كافی تمام انواع ویتامین‌ها و مكمل‌‌ها دارند اما شاید ندانند چگونه، از چه زمانی و به چه مقدار باید از این مواد استفاده كنند و اصلا آیا این نیاز با تغذیه تامین نمی‌شود؟
برترین ها: این روزها خانم‌هایی كه قصد بارداری دارند توجه زیادی به تمام مقدمات این دوران دارند. آن‌ها همه سعی‌شان را می‌كنند تا در این دوران هم خودشان و هم جنینی كه در شكم دارند سلامت كافی داشته باشند و این دوران را به راحتی سپری كنند. واقعیت این است كه در این دوران خانم‌ها نیاز به دریافت كافی تمام انواع ویتامین‌ها و مكمل‌‌ها دارند اما شاید ندانند چگونه، از چه زمانی و به چه مقدار باید از این مواد استفاده كنند و اصلا آیا این نیاز با تغذیه تامین نمی‌شود؟

مكمل نیاز دارم یا نه؟

در دوران بارداری نیاز به برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی تا دو برابر قبل از بارداری افزایش می‌یابد. این میزان افزایش نیاز برای رشد جفت و جنین به حدی است که برخی اوقات تنها با مصرف مواد غذایی تامین نمی‌شود و بنابراین مصرف برخی قرص‌ها و مکمل‌ها ضروری است. شاید به نظر برسد مواد غذایی به اندازه كافی تامین‌كننده هر آنچه مادر نیاز دارد، هستند.

در واقع اگر مواد غذایی متنوع در حد متعادل مصرف شوند این مواد به بدن می‌رسند ولی نکته اینجاست که نیاز مادر باردار به قدری زیاد است که حتی به فرض مصرف مواد غذایی متنوع و متعادل هم بدن باز کم می‌آورد. البته می‌توان حدس زد که اگر برنامه غذایی مادر سالم و متنوع و متعادل نباشد، اوضاع به مراتب بد‌تر هم می‌شود.
 
اهمیت مصرف قرص‌ها و مکمل‌های دوران بارداری 

از کجا بفهمم چه مکملی باید مصرف کنم؟

این‌كه مادر باردار به چه مكملی و به چه میزان نیاز دارد به عهده متخصص تغذیه است. اگر از قبل از تولد نوزاد آنقدر دوستش دارید که لباس و سیسمونی برایش تهیه کرده‌اید و جوراب صورتی یا فیروزه‌ای‌اش را هم بافته‌اید، بد نیست سری به متخصص تغذیه بزنید تا پس از یک شرح حال دقیق، ‌خود متخصص تغذیه تشخیص بدهد که چه اقدامی برای مصرف ویتامین‌ها و مكمل‌ها باید انجام دهد. در ضمن بهتر است در هزاره سوم از توصیه‌های افرادی که در زمینه‌های مختلف نظر می‌دهند اجتناب كنید و در هر زمینه‌ای از کار‌شناسان‌‌ همان موضوع، اعلام نظر کنید.
 
باید توجه داشت كه مکمل‌ها انواع گوناگون دارند. برخی مکمل‌ها ترکیبی از ویتامین‌ها هستند مانند مولتی‌ویتامین‌ها. برخی مکمل‌ها هم ترکیبی از مواد معدنی هستند مانند قرص‌هایی که هم‌زمان حاوی روی و آهن و کلسیم هستند. از سوی دیگر ‌ برخی مکمل‌ها فقط دارای یک ماده ویتامینی یا معدنی هستند. بنابراین ممکن است مکملی وجود داشته باشد که به عنوان مثال کلسیم نداشته باشد. این‌که در مکمل چه چیزی وجود دارد به راحتی از روی برچسب آن قابل تشخیص است و مطابق نیاز می‌توان با مشورت پزشك از آن استفاده كرد.

آیا اسید فولیك غذاها كافی است؟

غنی‌ترین منبع اسید فولیک، ‌ اسفناج و برگ کاهوست. نیاز به اسید فولیک در دوران بارداری دو برابر افزایش می‌یابد. توصیه می‌شود به دلیل نقش اسید فولیک در پیشگیری از نقص مادرزادی لوله عصبی، مصرف این مکمل از 3 ماه یا حداقل یک ماه قبل از بارداری شروع شود. برای خانم‌های بارداری که از قبل تصمیم به بارداری نداشته‌اند به محض اطلاع از بارداری مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم از این مکمل توصیه می‌شود.
 
سایر منابع غذایی غنی از اسید فولیک جگر، سبزی‌های سبز تیره و حبوبات در برنامه غذایی روزانه توصیه می‌شود. مادران باید توجه كنند که بخش زیادی از اسید فولیک در اثر پخت سبزی‌ها از بین می‌رود، بنابراین باید از سبزی‌های تازه مانند سبزی خوردن در برنامه غذایی روزانه استفاده كنند و البته نکات بهداشتی از جمله استفاده از مایع ضدعفونی سبزیجات را فراموش نکنند. مصرف کافی منابع غذایی این ویتامین به تنهایی نیاز بدن خانم‌های باردار به اسید فولیک را تامین نمی‌کند و نمی‌تواند جایگزین مکمل اسید فولیک شود و مادران باردار باید حتما مکمل اسید فولیک را در دوران بارداری مصرف کنند.
 
اهمیت مصرف قرص‌ها و مکمل‌های دوران بارداری 

اگر با خوردن مکمل دچار حالت تهوع شود چه باید کرد؟

یكی از مشكلاتی كه مادران باردار با آن دست به گریبانند حالت تهوع یا همان ویار بارداری است. این حالت تهوع زمانی كه فرد مكمل مصرف می‌كند نیز ممكن است وجود داشته باشد.. اگر تهوع آنقدر شدید و طولانی باشد که مادر نتواند مکمل را مصرف كند، چند کار می‌توان انجام داد. اول این‌که علت‌یابی و رفع مشکل ‌شود و دوم این‌که با توجه به تنوع مکمل‌های موجود در بازار،‌ نوع دیگری از مکمل انتخاب می‌شود که با مادر سازگار باشد. رنگ و عطر و طعم مکمل‌ها با هم متفاوت است.
 
فرمولاسیون و ساختمان مکمل‌ها نیز متغیر است و گاهی‌ میزان جذب آن‌ها و سایر مشخصات‌شان با هم تفاوت دارد و همین تفاوت‌ها زمینه‌ساز سازگاری یا ناسازگاری مادر می‌شود. بنابراین متخصص تغذیه با علم به شرایط مادر، ‌ شدت و طول مدت تهوع و علم به انواع مکمل‌های موجود در بازار نسبت به معرفی یک مکمل مناسب اقدام می‌کند.  شرایط نادری است که مادر پیش از شروع بارداری یا در خلال دوران بارداری به قدری از مقادیر زیاد مکمل و مولتی ویتامین استفاده کرده که حالتی شبیه سمیت در بدن پدیدار شده. حالاتی هم هست که تهوع شدید و واکنش نسبت به یک مکمل وجود دارد که همانطور که عنوان شد متخصص نسبت به علت‌یابی و تغییر نوع مکمل اقدام می‌کند.

نکات لازم در مورد خوردن مولتی‌ویتامین

همان‌طور که گفته شد در دوران بارداری نیاز به ویتامین‌ها و املاح معدنی افزایش می‌یابد و باید اطمینان حاصل كرد که برنامه غذایی روزانه، مواد مغذی مورد نیاز خانم باردار را تا سرحد امکان تامین می‌کند. در شرایطی که برنامه غذایی روزانـــه خانم باردار تعادل و تنوع کافی نداشته باشد یا خانم باردار به علت بارداری‌های متعدد آن هم با فاصله کم، ذخایر بدنی کافی نداشته باشد مصرف مولتی ویتامین‌ها اهمیت به مراتب بیشتری پیدا می‌کند و باید مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین توصیه شود. در وضعیت نامطلوب اقتصادی یا فرهنگی ممکن است خانم باردار دریافت کافی مواد مغذی از رژیم غذایی روزانه را نداشته باشد. در این صورت مکمل یاری مولتی ویتامین حتما باید انجام شود. مطابق دستورالعمل کشوری، تمام خانم‌های باردار باید از شروع هفته ۱۶ بارداری تا 3 ماه بعد از زایمان روزانه یک کپسول مولتی ویتامین ساده یا مینرال مصرف کنند.

مصرف زیاد آهن چه عوارضی برای مادران دارد؟

در دوران بارداری نیاز به آهن تا دو برابر قبل از بارداری افزایش می‌یابد. این میزان افزایش نیاز به آهن برای رشد جفت و جنین به حدی است که تنها از طریق مصرف مواد غذایی قابل تامین نیست و در نتیجه مصرف یک مکمل آهن برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن و عوارض ناشی از کمبود شدید و متوسط آن بر رشد و تکامل جنین و سلامت مادر از جمله مرگ و میر مادران، زایمان زودرس، رشد ناکافی جنین و افزایش خطر مرگ و میر جنین ضروررت پیدا می‌کند. خانم‌های باردار باید از شروع هفته ۱۶ بارداری یک قرص فرو سولفات در روز مصرف کنند و تا 3 ماه پس از زایمان مصرف آن را ادامه دهند. مادران باردار توجه كنند که بهترین زمان برای مصرف مکمل آهن شب و قبل از خواب است.
 
اهمیت مصرف قرص‌ها و مکمل‌های دوران بارداری 
 
مصرف قرص آهن ممکن است عوارضی مانند تهوع، درد معده، اسهال یا یبوست به دنبال داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود قرص آهن بعد از غذا میل شود تا عوارض جانبی به حداقل برسد. در هر حال‌ خانم باردار باید بداند هیچگاه نباید مصرف قرص آهن را قطع كند زیرا بعد از گذشت چند روز معمولا این عوارض قابل تحمل می‌شود یا کاملا برطرف خواهد شد. در جامعه ما به طور سنتی اهمیت زیادی به آهن داده می‌شود. این موضوع با این‌که بسیار خوب است باید در عین حال هم توجه داشت که مصرف افراطی مکمل آهن بسیار مضر است و باعث صدمه به کبد مادر می‌شود چرا که آهن مازاد بر نیاز در کبد مادر و حتی کبد جنین انباشته می‌شود. بنابراین باید  توجه داشت که ذکر اهمیت آهن به این معنی نیست که آهن یک مکمل جادویی است و هرچه بیشتر مصرف شود بهتر است و مصرف زیاد آن پسر یا دختر آینده ما را به رستم دستان تبدیل می‌کند. مقدار نیاز به آهن در مادران باردار مشخص است و مصرف زیاد آن مضر است.
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1391/05/26
خیلی ممنون ازمطالب مفیدتون.لطفادرمورداهمیت دادن قطره آهن وویتامیهابه کودکان زیردوسال واینکه آیا واقعا نیاز هست یانه صحبت بفرمایید.با تشکرفراوان
Iran, Islamic Republic of
18:17 - 1394/04/24
سلام من به محض خوردن مکمل دارویی بالا میارم هفته 13 بارداری هستم چکار کنم
United States
08:15 - 1394/08/02
سلام من درهفته ی 28بارداری هستم وتاحالا قرص مولتی ویتامین مصرف نکردم ایا از الان ادامه بدم مشکلی برای جنینم پیش نمیاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۴
ن شروع کن بخور
Germany
15:32 - 1394/09/03
با عرض سلام
تشکر از مدیریت سایت بابت مطالب آموزنده و ارزشمند
Iran, Islamic Republic of
23:52 - 1395/01/10
سلام.با تشکر از شما خواستم بپرسم هفته 6 بارداری ام و تا حالا فقط اسیدفولیک میخوردم.قرص دیگری هم نیازه؟
پاسخ ها
Samira
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
ن عزیزم تا سه ماهه ی اول فقط باید اسیدفولیک مصرف کرد
Iran, Islamic Republic of
00:37 - 1395/02/14
سلام من هفته شانزدهم هستم باید قرص ویتامین رو از کی شروع کنم.
پاسخ ها
Samira
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
سلام قرص ویتامین باید از هفته ی ۱۲مصرف بشه
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1395/03/05
سلام.من ماه دوم بارداری هستم وتاکنون هیچ مکملی مصرف نکردم آیا مشکلی برام پیش میاد؟
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1395/10/07
سلام و خست نباشید .من در هفته ۳۰بارداریم و مکمل پریناتال وفروتت مصرف میکنم .ایا وزن بچه م مناسب هست یاوزن بچه ربطی به این دارو ها ندارد؟ ماه پیش من ب جای ۲کیلو فقط نیم کیلو وزن اضافه کردم دکترم گفت باید همه چی بخوری ولی من نمیتونم زیاد سنگین بشم نفس کم میارم .بچم هم شیطونه و تکون میخوره .همه ازمایشات و سونوگرافی هامم نرمال بوده. فشارم هم نرماله.
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1397/05/07
سلام مصرف قرص امگا در بارداری مشکل نداره
Iran, Islamic Republic of
22:18 - 1397/05/16
عزیزم شما پرگنازون هم مصرف کنی عالیه من دارم همینو استفاده میکنم .
Iran, Islamic Republic of
22:18 - 1397/05/16
عزیزم شما پرگنازون هم مصرف کنی عالیه من دارم همینو استفاده میکنم .
Iran, Islamic Republic of
00:05 - 1397/07/22
باسلام من هفته ششم بارداری هستم فشارم دو روز هستش بالا هست ۱۳ بود امروز ممکن تا آخر بارداری ادامه داشته باشه.چه جوری فشارم تنظیم بشه
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1397/08/07
با سلام
من هفته شانزدهم بارداری هستم و دکتر برام قرص مولتی ویتامین مینرال خارجی نوشته میخواستم بدونم در کنار این قرصهای مولتی ویتامین قرص آهن بخورم مشکلی نیست چون این مولتی ویتامینها حاوی ۴۵ میلی گرم آهن هستند؟(
Iran, Islamic Republic of
09:15 - 1397/09/10
سلام من باردارم ودرهفته ۳۴ بارداری هستم ولی مکملامونمیخورم چون حالت تهوع میگیرم ،چی جایگزین قرص کنم،؟
Iran, Islamic Republic of
22:01 - 1397/10/01
سلام من دو ماه باردارم و گاهی قرص اهن مصرف میکردم حالا خیلی میترسم ایا برای جنین ضرر داره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
فنی آتل_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی ثمین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر آزاد خواه_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر