هشدار نسبت به جهش بزرگ بورس
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۲۹۴۸۴۵
۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۳
۱۲۰۵۷
گرچه حال و هوای بازار سرمایه این روزها به شدت تغییر کرده است اما برخی تحلیلگران بورسی نسبت به جهش بزرگ شاخص هشدار می‌دهند و می‌گویند که روند افزایشی شاخص باید مستمر و منطقی باشد.
خبرگزاری مهر: گرچه حال و هوای بازار سرمایه این روزها به شدت تغییر کرده است اما برخی تحلیلگران بورسی نسبت به جهش بزرگ شاخص هشدار می‌دهند و می‌گویند که روند افزایشی شاخص باید مستمر و منطقی باشد.

شاخص کل بورس در روزهای اخیر روندی افزایشی به خود گرفته و با افزایش‌های دو هزار واحدی همراه شده، این در حالی است که برخی از تحلیلگران بورس ادامه روند افزایش شدید شاخص را نگران کننده می دانند و نسبت به آن هشدار می دهند، گرچه اعتقاد دارند روند افزایشی شاخص بورس باید مستمر و منطقی باشد.

شاخص بورس طی هفته معاملاتی گذشته  ۳.۷۶ درصد رشد داشت. در هفته مذکور تعداد ۱۰۲۹۱ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۲۰۲۳۶ میلیارد ریال در ۶۱۳ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت.

شاخص کل نیز در هفته ای که گذشت، با ۲۶۷۳ واحد افزایش به رقم ۷۳۶۸۴ واحد رسید و شاخص بازار اول هم با ۱۶۳۹ واحد افزایش به رقم ۵۱۰۵۵ واحد و شاخص بازار دوم با ۷۱۸۰ واحد افزایش به عدد ۱۶۴۱۴۸ واحد رسیدند که به ترتیب با ۳.۳۲ و ۴.۵۷ درصد افزایش مواجه شدند.

ارزش معاملات نرمال نیز در این مدت به ۲۰۲۳۶ میلیارد ریال و حجم معاملات معاملات نرمال به ۱۰۲۹۱ میلیون سهم رسید که به ترتیب با ۶.۵ و ۱۰.۴ درصد کاهش را نشان می دهد و تعداد ۳۳۸۵۱۱ برگه اوراق مشارکت هم به ارزش ۳۴۰ میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۹۲.۸ و ۹۳ درصد کاهش داشته است.

صبح امروز نیز با آغاز معاملات شاخص کل تا این لحظه بیش از ۵۲۲ واحد رشد کرده و به رقم بالای ۷۴ هزار واحد رسیده است. گرچه این روند مثبت است اما تحلیلگران بازار سرمایه نسبت به جهش بزرگ شاخص هشدار می‌دهند و می گویند که سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه باید مراقب رفتارهای هیجانی باشند.

فردین آقابزرگی در گفتگو با مهر درباره افزایش شاخص بورس در روزهای اخیر گفت: فرآیند تغییر روند فضای فعلی در بورس به دو بخش باز می‌گردد؛ یکی تصمیمات اقتصادی در داخل کشور از جمله نرخ بهره، سود سپرده ها و تسهیلات و غیره است و از سوی دیگر، بازنگری صورت گرفته برای بخش‌هایی که توسط دولتی ها قانون گذاری می شد که این بازنگری منافع و سود شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار می دهد از جمله بازنگری در نرخ خوراک پتروشیمی ها؛ این بازنگری ها جنبه داخلی دارد و در بورس اثرگذار است.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بخش دوم به مسائل برون مرزی، سیاسی و هسته ای باز می گردد، که حال و هوای بورس را تغییر و ریسک های بازار را کاهش داده است، افزود: همچنین اخیرا سفرهایی نیز توسط هیات های ایرانی به سایر کشورها انجام شده که در روند بورس تاثیرگذار بوده است.

وی، چشم انداز آینده بورس را روشن تر از گذشته دانست و با اشاره به اینکه سهام شرکت‌ها در حال حاضر به نسبت گذشته از ارزش بیشتری برخوردار شده اند، تصرییح کرد: در حالی که پیش از این با کاهش ارزش و قیمت سهام شرکت‌ها، شاخص بورس هم روندی نزولی داشت.

به گفته آقابزرگی، بیش از ۱۰۰ شرکت از ۵۰۰ شرکت بورسی، در دو ماهه اخیر بیش از ۴۰ درصد بازدهی داشتند که نشان دهنده تغییر روند نگرش فعالان بازار سرمایه است اما نباید انتظار داشت که شاخص همیشه ۵۰۰ واحد یا مثلا ۱۰۰۰ واد افزایش داشته باشد و ادامه همیشگی این روند ممکن است که نگرانی هایی را ایجاد کند.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اما تجربه یک ماه گذشته نشان داده است که با وجود منفی شدن شاخص باز هم خریداران و سرمایه گذاران وارد صحنه خرید می شوند که این نشان دهنده جذابیت سهام و اشتیاق سهامداران به خرید است.  

وی با پیش بینی اینکه وضعیت بازار سرمایه تا پایان سال جاری به همین منوال خواهد بود، عنوان کرد: حتی با وجود افزایش قیمت و ارزش سهام برخی از شرکت‌ها، هنوز این افزایش ارزش به میزان ۶۰، ۷۰ درصد ارزش قبلی هم نرسیده است و بنابراین اینگونه سهام جای افزایش ارزش دارد.

این تحلیلگر مسائل بازار سرمایه در پاسخ به این مطلب که آیا رفتار فعلی سهامداران هیجانی است، گفت: شاید برخی ها تصور کنند که در این شرایط از بقیه عقب مانده اند و رفتار مشابه هیجانی برای خرید و فروش داشته باشند اما این حرکت‌ها توجیه دارد. واکنش خریداران برای خرید سریع سهام به دلیل وضعیت ایجاد شده در فضای بازار سرمایه، صنعت و شرکت‌ها است و طبیعی است که این اشتیاق مبتنی بر دلیل و منطق شکل می گیرد و هیجانی نیست؛ اما لازم است که سهامداران با مطالعه و دقت بیشتری اقدام به خرید و فروش سهام در این بازار کنند.  

وی در پاسخ به این مطلب که آیا رشد بیش از ۲۰۰۰ واحد شاخص بورس در یک روز منطقی است یا خیر؟ اظهارداشت: این افزایش‌ها بستگی به وضعیت بازار و سهام دارد. فرضا در تجربیات گذشته مشاهده کرده ایم که سهامی مدت‌ها معامله نشده و بازگشایی آن تاثیرگذاری بر روند شاخص داررد و وزن شرکت باعث افزایش مثلا ۲ هزار واحدی شاخص کل بورس می شود اما باید توجه داشت که این روند نباید تکرار شونده و مستمر باشد.

آقابزرگی اضافه کرد: شاید این افزایش‌ها مربوط به مورد خاصی باشد اما افزایش شاخص نباید به یکباره باشد بلکه باید به صورت بازدهی مستمر، هفتگی و ماهیانه باشد. شاخص کل بورس از ابتدای امسال تاکنون کمتر از ۲۰ درصد رشد کرده که بیشتر آن هم در یکماه اخیر اتفاق افتاده است. از این میزان هم حدود ۷، ۸ درصد مربوط به یک هفته اخیر بوده است که همگی با نفعل و انفعالات در جریان بازار، مرتبط است؛ بنابراین اصلاح قیمت‌ها نباید حدود ۲۰۰۰ واحد و اینگونه باشد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:03 - 1394/11/17
من نمیدونم این دوستان اهل فن تو این دوسالی که سرمایه ملت داشت ذوب میشد کجا بودن یا نه موقعی که یه سهم 200 تومانی داشت تو بازار 1800 تومان معمله میشد کجابودن ( شبندر )
ای گاش میذاشتید بازار راه خودش رو میرت و دخالتی تو پایین و بالا رفنش نمیکردیم (مانند سایر بورس های جهانی )
حالا که کورسوی امیدی واسه ی سهامداران بورس تهران پیدا شده هر روز یه بازی جدید دربیارید .............
مرحباااااااااااااا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
کلینیک النا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر آزاد خواه_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر