همه خطرات خمير‌دندان‌هاي سفيد‌كننده!
۳۰۱۶
۰۵ تير ۱۳۹۰ - ۱۰:۵۴
۶۱۶۷۷
سوالاتي كه پيش از رفتن به دندانپزشكي بايد پاسخ آنها را بدانيد
واقعا چه كسي آرزوي داشتن دندان‌هايي زيبا و درخشان را ندارد؟ مسلما شما هم دوست داريد كه وقتي لبخند مي‌زنيد اولين چيزي كه در صورت‌تان خودنمايي كند دندان‌هايي سفيد و زيباي‌تان باشد
برترین مجله اینترنتی ایراناين روزها «دندانپزشك زيبايي» در جاهاي زيادي ديده مي‌شود  و شايد تا به حال اين سوال براي‌تان به وجود آمده باشد كه اين اصطلاح چه معنايي دارد؟ مسلما زيبايي دندان‌ها در زيبايي چهره به شدت تاثير دارد كسي كه دندان‌هايي سفيد و يكدست داشته‌باشد با هر لبخندي صورتش زيباتر مي‌شود چون دندان‌هاي او همچون نگين‌هايي در صورت او به نظر خواهند آمد. در دراين گفت‌وگو از دكتر مريم ابراهيمي، جراح و دندانپزشك درباره هرآنچه در زيبايي و سلامت دندان‌ها موثر است سوال پرسيديم.    اصلاح طرح لبخند يعني چي؟

در صورت، يك سري اندازه‌هاي مشخص وجود دارد مثل: ارتفاع صورت، فاصله بين 2 مردمك چشم، سايز بيني و لب، اندازه گوشه لب كه در اصلاح طرح لبخند مي‌كوشند؛ اين اندازه‌ها را با ساختار دندان‌ها هماهنگ كنند، مثلا وقتي فرد مي‌خندد در لب‌هاي پايين يك انحنا به وجود مي‌آيد و لب‌هاي فك بالا بايد با اين انحنا تطابق داشته باشند. در واقع توصيه دندانپزشك زيبايي به شما اين است كه شما به‌گونه‌اي دندان‌هاي‌تان را  درست كنيد كه وقتي لبخند مي‌زنيد كل دندان‌ها با  صورت ،رنگ پوست،  چشم‌ها و... همه با هم متناسب باشند. يعني وقتي فرد مي‌خندد تنها چيزي كه در صورتش جلب توجه كند دندان‌هايش باشد به اين معني كه همه رديف و يك رنگ و بدون ايراد باشند. در واقع در اين نوع دندانپزشكي همه چيز دندان‌ها عوض مي‌شود از رنگ گرفته تا....     لمينت چه فرقي با ارتودونسي دارد؟

ارتودونسي و كارهاي ترميمي به اين اصلاح طرح لبخند كمك مي‌كنند يعني وقتي فردي مي‌خواهد طرح لبخند خوبي داشته‌باشد با يك كارهايي مثل ارتودونسي پيش‌زمينه‌‌اي را ايجاد مي‌كند. كسي كه ارتودونسي انجام مي‌دهد دندان‌هايش همه رديف مي‌شود ولي ممكن است اندازه دندان‌ها همه مثل هم نباشد و بسيار كم پيش مي‌آيد كه در فردي همه دندان‌ها قرينه و يك شكل  و هم رنگ باشد. در دندانپزشكي زيبايي اول تمام دندان‌ها با روشي چون ارتودونسي رديف مي‌‌شوند و سپس با موادي چون لمينت يا رنگ و شكل دندان‌ها را با هم موزون مي‌كنند. البته در برخي موارد؛ فرد اصلا كارهاي ارتودونسي را انجام نمي‌دهد، بلكه با اضافه كردن يك لايه‌روي دندان‌ها آنها را رديف مي‌كنند و از نظر شكل، رنگ، آن‌ها را كاملا همانند مي‌كنند. فرق اين 2 حالت اين است كه وقتي روش ارتودونسي استفاده شود شخص 5/1 تا 2 سال مشغول آن خواهد بود ولي با لمينت و كشيدن لايه روي دندان‌ها در عرض 7 تا 15 روز زيبايي دندان‌ها بدست مي‌ آيد.   عوارض لمينت چيست؟

به طور حتم اين فرآيند اصلاح طرح لبخند عوارضي خواهد داشت چون به هر صورت ما مجبوريم كه يك لايه از روي سطح دندان برداريم (البته در بعضي موارد اين كار لازم نيست يعني لايه‌اي از روي دندان برنمي‌دارند) ولي اكثر موارد مجبور مي‌شويم كه يك لايه از روي دندان برداريم خصوصا اگر دندان چرخش زيادي داشته باشد يا دندان فرد بسيار تيره باشد. در كل اينكه اين كار چقدر عوارض داشته باشد وابسته به بيمار‌، نوع دندان‌ها و طرح درمان است . اگر پزشك با لمينت پوشش خوبي روي دندان‌ها ايجاد كند عوارض كمتري به وجود خواهد آمد چون دندان در حقيقت حفظ مي‌شود. همچنين اگر لمينت‌ها درست و خوب كار نشوند احتمال پوسيدگي زودرس دندان نيز وجود دارد يعني بايدطرح درمان كامل باشد تا لمينت‌ها براي دندان مشكل ايجاد نكنند.نکته : در قديم برای جلوگیری از تحلیل لثه از محلول دارچین یا چوب دارچین  استفاده مي‌كردند تا بوی دهان را از بین ببرند و هم از مشكلات لثه‌ای جلوگیری شود. اكنون ثابت شده‌ ا‌ست كه موادی در دارچین وجود داردكه باكتری‌ها و عوامل عفونت را از بین می‌برد   لمينت‌ها به مرور زمان، رنگ مي‌گيرند؟

اينكه لمينت يا همان لايه كشيده شده روي دندان‌ها رنگ مي‌گيرد شكي نيست؛ لمينت‌ها نيز مثل دندان‌ها رنگ مواد غذايي را به خود مي‌گيرند ولي اين رنگ گرفتن كاملا وابسته  به نوع لمينت‌ها و ساخت آنهاست، اگر لمينتي از مواد خوب و درست ساخته‌شده باشد بسيار سخت‌تر رنگ مي‌گيرد ، همچنين نوع درمان با اين لمينت‌ها نيز مي‌تواند تاثير گذار باشد. البته دقت كنيد؛ مراقبت‌هايي كه فرد از دندان‌هايش به عمل مي‌آورد نيز بسيار تاثيرگذار است ، فردي كه سيگار مي‌كشد يا زياد قهوه و چاي مي‌خورد يا بهداشت دندان‌ها را به خوبي رعايت نمي‌كند، به طور حتم كانديداي خوبي براي لمينت نيست، چون اين‌گونه افراد به دليل عمل‌هاي روزانه‌شان دندان‌هاي‌شان رنگ‌پذير‌تر است. كلا كسي كه از ليمينت استفاده كرده‌است بايد مراقبت‌هاي خاصي را رعايت كند ،همچنين بايد هر سال نيز به پزشك معالجش مراجعه كند تا درصورتي كه مشكلي داشته‌باشد پزشك برطرف كند.    ارتودونسي چه عوارضي دارد؟

اگر بخواهيم به طور كلي صحبت كنيم تنها خاصيت ارتودونسي صاف كردن و رديف كردن دندان‌هاست. در ارتودونسي، چون شما يك فشار خيلي شديد روي دندان‌ها مي‌آوريد و دندان‌ها‌ حساس مي‌شوند در نتيجه، مدتي بعد يعني حدود 6 تا 7 سال بعد ممكن است مشكل تحليل لثه به وجود ‌آيد و اين تحليل لثه تا جايي پيش برود كه حتي  بعضي دندان‌ها لق بشوند،گاهي حساس شدن دندان به حدي است كه فرد مجبور به عصب‌كشي مي‌شود. از ديگر عوارض ارتودونسي اين است كه وقتي بيمار بهداشت دهاني خوبي ندارد براكت‌هاي روي‌دندان‌ها باعث پوسيدگي ثانويه مي‌شود و گاهي حتي پوسيدگي‌هاي خيلي زيادي به وجود مي‌آيد، اين پوسيدگي بعد از برداشتن براكت‌ها خود را نشان مي‌دهند، در بعضي موارد نيز جاي براكت‌ها روي دندان‌ها باقي مي‌ماند و به‌راحتي پاك نمي‌شوند.

بهترين زمان ارتودونسي چه موقع است؟

تنها چاره براي پيشگيري از عوارض ارتودونسي اين است كه در سن كودكي انجام شود يعني از6 تا 12سالگي فقط به حالت پيشگيري  از اين درمان استفاده و البته در اين زمان بايد مراقبت‌هاي لازم  انجام ‌شود و از 12 سالگي به بعد هم يك سري ارتودونسي‌هاي پيشگيري انجام مي‌شود كه در بيشتر اين موارد نيازي نيست از براكت استفاده شود و تنها استفاده از پلاك‌هاي متحرك كافي است.بنابراين اگر در كودكي اين مراحل انجام شود فرد از مشكلات ناشي از اين عمل در امان خواهد ماند.چرا قيمت‌هاي طرح اصلاح لبخند متفاوت است؟

وقتي براي اصلاح طرح لبخند از لمينت‌هاي كامپوزيت استفاده شود قيمت‌ ارزان‌تر تمام مي‌شود. حالت ديگر اين است كه از محصولات چيني استفاده مي‌كنند و اين چيني‌ها نيز جنس‌ها و قيمت‌هاي مختلف دارند، از طرف ديگر در اين گونه موارد، پزشك در واقع هنرش را مي‌فروشد و او خود مي‌داند كه چه قيمتي تعيين كند، البته قيمت‌هاي مختلف لابراتوار هم است. به طور كلي بايد گفت: اين عمل كاملا يك كار زيبا و تجملي است و بنابراين قيمت گراني دارد.  البته در بعضي از افراد لازم نيست كه كاملا روي دندان‌ها پوشيده شود و در افراد ديگر فقط با كمي تراش و زاويه‌دادن به دندان‌ها و برداشتن بعضي از قسمت‌ها مي‌توان طرح لبخند خوبي روي صورت ايجاد كرد‌.

   چه دندان‌هايي زيباست؟

دندان‌‌ها بايد داراي استاندارهاي خاصي باشند تا هنگامي كه شما لبخند مي‌زنيد زيبايي لبخند شما خودش را نشان دهد ، بيشتر اين استاندارها خيلي تخصصي هستند و پزشك مي‌تواند تشخيص دهد ولي يك يا 2 نكته را خود شما هم مي‌توانيد تشخيص دهيد . يك اينكه، خط دندان‌هاي نيش بايد در امتداد خط لبه‌هاي بيني باشدو ديگر اينكه، خط وسط دنداني يعني خط ميان دندان‌هاي وسط فك بالا و پايين بايد يكي باشد و از وسط بيني و وسط چانه عبور كند، دندان‌هاي فك بالا، دندان‌هاي فك پايين را با ميزان يك تا 2 ميلي‌متر مي‌پوشاند.نکته : اگر نگین روی دندان به صورت صحیح قرار داده شود مشكلی ایجاد نمی‌كند،   باید یك انحنای ملایم روی دندان ایجاد شود و بعد نگین كاشته شود. البته رعایت بهداشت در این حالت واقعا مهم است    اگر دندان‌هاي‌تان زرد شده‌است چه كنيد؟

اين روزها روش‌هاي مختلفي براي سفيد كردن دندان‌ها وجود دارد، ولي بهترين حالت سفيد‌كردن در مطب پزشك است در اين حالت با مواد سفيد‌كننده با درصد بالاي اشعه و ليزر دندان‌ها را سفيد مي‌كنند، بعد مواد خاص به فرد مي‌دهند تا اين سفيدي حفظ شود اين سفيدي از 8 ماه تا يك سال باقي مي‌ماند اين مدت كاملا وابسته به مواد سفيد‌كننده و عادات غذايي فرد دارد. فردي كه چاي و قهوه نمي‌خورد يا به طور كلي از غذاهاي رنگي پرهيز مي‌كند مدت بيشتر طول مي‌كشد، كسي كه سيگار مي‌كشد به سرعت سفيدي دندان‌هايش را از دست مي‌دهد.  اما اين سفيد كردن به همه توصيه نمي‌شود، كساني كه به خوبي بهداشت دندان را رعايت نمي‌كنند يا دندان‌هاي پرشده و پوسيده زياد دارند بهتر است از اين عمل استفاده نكنند يا كساني كه  دندان‌هاي جلويي روكش شده دارند يا مشكلات لثه دارند نبايد بيليچينگ كنند چون اصولا نبايد روي دندان‌هاي مشكل‌دار كار زيبايي انجام داد.    سفيدكننده‌هاي خانگي موثر هستند؟

در مطب سفيدكننده‌هايي كه استفاده مي‌شوند بين 35 تا 40‌ درصد قدرت سفيدكنندگي دارد ولي سفيدكننده‌هايي كه در خانه استفاده مي‌شود نهايت 10 تا 12 درصد دندان‌ها را سفيد مي‌كنند اين ميزان در خميردندان‌هاي خانگي از اين هم كمتر است بنابراين نمي‌تواند خيلی موثر باشد. چون وقتی دندانی رنگ می‌گیرد رنگدانه‌ها در منافذ دندانی نفوذ می‌كنند و تا زمانی كه با استفاده از مواد قوی این رنگدانه‌ها را از بین نبرید نمی‌توانید با سفیدكننده‌های خانگی خیلی رنگ دندان‌ها را باز كنید‌، یعنی تا وقتی رنگ دندان‌ها باز نشده‌باشد راه چندان موثری برای سفید كردن آنها وجود
 ندارد.    چگونه دندان‌های‌تان زردتر نشود؟

خمیردندان‌های سفیدكننده يا مواد طبیعی سفید‌كننده داخل خانه به دندان‌ها كمك می‌كنند كه بیشتر رنگ نگیرند ولی رنگ دندان‌ها را كم نمی‌كند. همچنین باید رژیم غذایی خود را نیز عوض كنید زيرا موادی چون سیگار ، چای ، قهوه و.... به دندان‌های شما رنگ می‌دهند.

    خمیر دندان‌های سفیدكننده به دندان‌ها آسیب می‌زنند؟

اگر می‌خواهید از خمیردندان‌های سفید كننده استفاده كنید باید یكی در میان استفاده كنید یعنی؛ يك‌دوره خمیردندان سفید كننده بزنید بعد كه تمام شد يك‌دوره از خمیردندان معمولی استفاده كنید تا مینای دندان‌ها آسیب نبیند و مواد ساینده آن، مینای دندان‌ها را از بین نبرد.
 همچنین اگر می‌خواهید از این خمیردندان‌ها استفاده كنید باید تنها يك‌بار در روز به كار برید و این يك بار بهتر است كه صبح‌ها باشد چون خمیردندان‌های سفید كننده حاوی موادی است كه بهتر است شب در دهان باقی نمانند وچون این گونه مواد مخاط دهان را می‌سوزاند اگر هنگام صبح از آن استفاده كنید تاثیر بهتری خواهد داشت.بهترین مراقبت از دهان

  •   چند بار مسواك بزنيد؟
روزی 3‌بار هر بار 2 تا 3 دقیقه  از مسواك استفاده كنید، يك‌بار هم از نخ دندان و يك‌بار هم از دهان‌شويه .بعد از خوردن یك ماده شیرین 100در صد در دهان‌تان آبی بگردانید. بهترین زمان استفاده از دهان‌شوی‌‌ها شب‌ها قبل از خواب است. چون هنگام خواب ترشحات بزاق به گونه‌ای ‌است كه در فعالیت باكتری‌ها تاثیر زیادی دارد . به همین خاطر بهتر است صبح‌ها بعد از بیدار شدن قبل از خوردن صبحانه، آبی در دهان بگردانید تا این باكتر‌ی‌ها را از بين ببريد چون در غیر این صورت اولین لقمه شما به‌خاطر باكتری‌ها بیشترین میزان پوسیدگی را ایجاد می‌كند. آب نمك هم خوب است اما نباید غلیظ باشد یعنی باید در يك‌لیوان آب يك قاشق كوچك نمك بریزید. نخ دندان نیز بسیار مهم است چون شما هیچ وقت نمی‌توانید با مسواك بین دندان‌ها را به خوبی پاك كنید ولي با نخ دندان به راحتی می‌توانید جرم‌های زیر لثه و بین دندان‌ها را بیرون بیاورید.
  •    مسواك برقی خوب نیست!
من به طور كلی اصلا به مسواك‌های برقی اعتقادی ندارم شما به هر صورت دست بهتر می‌تواند به تمام قسمت‌های دندان‌ها دسترسی یابد. این مسواك‌هاي برقی‌ بیشتر حالت تجاری دارند، به طور كلی مسواكی خوب است كه خیلی نرم یا خیلی سفت نباشد؛ مسواك باید متناسب با سایز فك دهان و نباید موهای خیلی بلند داشته باشد. باید دقت كنید كه وقتی
دو سوم خط آبی وسط مسواك از بین رفت یعنی زمان تعویض مسواك است. بهتر است بین 5/1 تا 2 ماه مسواك خودتان را تعویض كنید.
  •   زبان را هم مسواك بزنيد
 باید دقت كنید كه همیشه روی زبان‌تان را مسواك بزنید چون روی زبان پرزهایی وجود دارد كه جرم‌هایی بین آنها گیر می‌كنند  كه با دهان‌شوی و آب از بین نمی‌روند و باید حتما با مسواك از بین برود   مخصوصا وقتی در روی زبان شیارهایی وجود داشته باشد جمع شدن جرم‌ها، باكتری ، مواد غذایی در این شیارها می‌تواند باعث به وجود آمدن بوی بد دهان شود‌.آیا آدامس جایگزین مسواك می‌شود؟ آدامس‌های بدون شكر می‌توانند در تمیزی دندان‌ها تاثیر داشته باشند.
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:2
Iran (Islamic Republic of)
18:26 - 1395/12/25
تشکر، مطالب خوبی بود.
Iran (Islamic Republic of)
21:19 - 1398/04/15
سلام مطالبتون خوب بود
ولی با اونجایی که نوشتید مسواک برقی خوب نیست مخالف هستم چون که دندان پزشک های بزرگ استفاده از مسواک برقی را موثر تر دانسته اند و گفتند که ما با مسواک برقی به اهدافمون میرسیم(از جهت بهداشت دهان مردم)
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج