خانه‌ تكانی به سبک حرفه ای ها
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۳۰۴۸۵۴
۱۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۵
۲۲۰۸۷
شما می‌توانيد برای آن‌كه كارهای منزل را آسان‌تر انجام دهيد به سادگی يك برنامه‌ريزی داشته باشيد. اصلا لازم نيست كه شما از اول صبح تا بعدازظهر كارهای منزل را انجام دهيد.
روزنامه شهروند: برای اینکه خانه تکانی تان اصولی باشد و به بهترین شکل ممکن انجام شود، حتما از نکاتی که در این مطلب به آنها اشاره شده است استفاده کنید.
تکاندن روزمرگی با خانه‌تكانی
١.   برنامه‌ريزی كنيد

شما می‌توانيد برای آن‌كه كارهای منزل را آسان‌تر انجام دهيد به سادگی يك برنامه‌ريزی داشته باشيد. اصلا لازم نيست كه شما از اول صبح تا بعدازظهر كارهای منزل را انجام دهيد؛ بلكه می‌توانيد با تقسيم‌كردن كارها به روزهای مختلف هفته، كمتر به خود فشار بياوريد و انرژی كمی در يك روز مصرف كنيد تا بتوانيد به كارهای ديگر مثل مطالعه، رسيدگی به كارهای بيرون از منزل  يا حتی كاركردن خارج از منزل بپردازيد.

 اگر قرار است مثلا در طبقه پايين منزل به شستن لباس‌ها بپردازيد يا باغچه منزل را مرتب كنيد، سعی كنيد كارهايی را كه مربوط به طبقه پايين يا حياط است، همزمان انجام دهيد تا لازم نباشد دایم از پله‌ها بالا و پايين برويد. شما بايد كارهای منزل را اولويت‌بندی كنيد و كارهايی را كه لازم است حتما انجام دهيد، امروز انجام دهيد؛ انجام كارهايی كه چندان ضروری نيستند را به روزهای بعد موكول كنيد.

٢. كارهای بزرگ را به كارهای كوچكتر تقسيم كنيد

اگر قرار است تمام منزل را خانه‌تكاني كنيد، تمام اين كارها را به كارهاي كوچكتر تقسيم كنيد و هر روز بخشي از كارها را انجام‌دهيد. بسياري از بانوان عادت دارند، تمام لباس‌هاي كثيف را جمع كرده و آنها را با پرده‌ها و ملافه‌ها در يك روز بشويند... حال برخي از خانم‌ها از ماشين‌لباسشويي استفاده مي‌كنند و بعضي حسابي به خودشان سخت مي‌گيرند و آستين‌هايشان را بالامي‌زنند با دست لباس‌ها را مي‌شويند.

 تازه پس از آن، لباس‌هاي خيس را كه سنگين‌تر هم شده‌اند از حمام يا آشپزخانه تا حياط يا ايوان حمل مي‌كنند كه روي بند خشك شوند. انجام اين فعاليت‌هاي سنگين و زياد، شما را حسابي خسته مي‌كند و تمام انرژي‌تان را مي‌گيرد، بنابراين بهتر است هر روز يك بخش از لباس‌ها، پرده‌ها يا ملافه‌ها را بشوييد و خشك كنيد، يا به جاي ساعت‌ها بالا و پايين گذاشتن وسايل انباري براي مرتب كردن آن، هر روز بخشي از آن را مرتب كنيد تا كار شما ظرف چند روز تمام شود.

تکاندن روزمرگی با خانه‌تكانی

٣. كارهای سنگين و سبك را يكی‌درميان انجام دهيد

بعضي از كارهاي خانه انرژي كمي از شما مي‌گيرند ولي بعضي ديگر شما را كاملا خسته مي‌كنند. بهترين روش آن است كه يك كار سبك مثل آب دادن به گلدان‌ها را انجام دهيد و به دنبال آن يك كار سنگين‌تر مثل جاروبرقي كشيدن اتاق‌ها را انجام دهيد، سپس يك فعاليت سبك را انجام دهيد... با اين روش به عضلات و مفاصل خود استراحت مي‌دهيد و مي‌توانيد ساعات طولاني‌تري به فعاليت بپردازيد.

 به‌علاوه اگر قرار است يك كار منزل (كه لازم است هنگام انجام آن بايستيد) مثل ظرف شستن  يا جاروبرقي‌كشيدن را انجام دهيد، به‌عنوان فعاليت بعدي، كاري را انجام دهيد كه بتوانيد نشسته به آن مشغول شويد؛ مانند سالاد تهيه‌كردن و دوخت‌ودوز. به اين ترتيب شما به‌صورت متناوب به يك گروه از عضلات و مفاصل‌تان استراحت مي‌دهيد.

٤. استراحت دوست‌داشتنی

در بين انجام كارهاي منزل به خودتان استراحت بدهيد. اين استراحت مي‌تواند به حفظ انرژي شما كمك شاياني كند. آرام روي تخت دراز بكشيد و به بدن خود آرامش بدهيد. لازم نيست به خواب برويد؛ فقط به صداي بدن‌تان گوش دهيد... حتي مي‌توانيد نفس‌هايتان را بشماريد. براي استراحت‌كردن، لازم نيست حتي خسته شويد و از پا دربياييد.

٥. از ديگران كمك بگيريد

اين كه شما مادر خانواده هستيد، اصلا به اين معني نيست كه خودتان بايد تمام كارهاي منزل را برعهده بگيريد.

نگران نباشيد، با اندكي كاركردن، بچه‌ها از درس‌خواندن عقب نمي‌افتند! كارهاي منزل را بين افراد خانواده تقسيم كنيد و مسئوليت مرتب‌كردن و جاروبرقي‌كشيدن اتاق كودكان را به خودشان بسپاريد. مي‌توانيد از افراد خانواده بخواهيد خودشان لباس‌هايشان را بشويند.

 فراموش‌نكنيد حتي كودكان هم مي‌توانند در انجام كارهاي منزل به شما كمك شاياني كنند. اگر وضعيت اقتصادي خانواده اجازه‌مي‌دهد، مي‌توانيد براي انجام كارهاي سنگين، مثل شست‌وشوي شيشه‌ها  يا شستن فرش‌ها و خانه‌تكاني يك كارگر استخدام كنيد.

تکاندن روزمرگی با خانه‌تكانی

٦.در آشپزخانه

همه بانوان عاشق آشپزخانه‌اي بزرگ و جادار هستند كه ظرفشويي آن در مقابل پنجره باشد ولي در كنار اين دكوراسيون ظاهري، شما مي‌توانيد با انجام تغييراتي در آشپزخانه، كارهاي روزانه خود را آسان‌تر انجام دهيد.

 خريدن ابزارهاي الكتريكي مدرن (وسايل آشپزخانه مدرن) مي‌تواند در آسان‌تركردن كار شما كمك بسیاری کند، مثلا شما مي‌توانيد با خريد يك خردكن‌برقي از خردكردن موادغذايي با دست بي‌نياز شويد يا با استفاده از يك مخلوط‌كن از هم‌زدن و مخلوط‌كردن موادغذايي خاطر جمع ‌شويد.

از قيچي براي پاره‌كردن درب كارتن‌هاي موادغذايي استفاده كنيد، به جاي اين كه با دست با آنها كلنجار برويد؛ مي‌توانيد يك سبد بزرگ كه بر شانه مي‌اندازيد؛ تهيه كنيد و موادغذايي را پس از خريدكردن در فاصله فروشگاه تا منزل درون آن قرار دهيد، به جاي اين كه چندين كيسه پلاستيك را دور انگشتان‌تان بيندازيد. استفاده از چرخ خريد هم گزينه مناسبي است.

فراموش نكنيد هنگام خريد ظروف آشپزخانه؛ ديگ‌ها، قابلمه‌ها، بشقاب‌ها و كاسه‌هاي سبك‌تر را انتخاب كنيد. وسايلي را كه بيشتر با آنها سروكار داريد، در طبقاتي از بوفه و كمد يا كابينت بگذاريد كه بتوانيد به آساني و بدون كشيدن بدن‌تان به آنها دسترسي پيدا كنيد، ارتفاع بين شانه و ران شما مناسب است.

 اگر وسايل در طبقاتي قرار گرفته‌اند كه دسترسي به آنها دشواراست از كسي بخواهيد تا به شما كمك كند يا از يك نردبان يا صندلي ايمن بالا برويد و وسيله موردنظرتان را برداريد. وارد‌كردن كشش‌هاي نامناسب بر عضلات و مفاصل هنگام انجام كارهاي خانه، مي‌تواند شما را دچار گرفتگي و درد عضلات  يا آرتريت كند.

٧- از خدمات شركت‌های خدماتی استفاده كنيد

اين روزها، بيشتر خانم‌هاي شاغل وقت ندارند كه روزهاي زيادي را به خانه‌تكاني اختصاص دهند، بنابراين اگر شما در اين گروه از بانوان قرار داريد، بد نيست از خدمات شركت‌هاي خدماتي استفاده كنيد. شما مي‌توانيد شستن فرش‌ها، موكت‌ها و حتي پرده را به آنها واگذار كنيد.

 اگر در يك آپارتمان اقامت داريد، مي‌توانيد با توافق ساير همسايگان، شست‌وشوي راه‌پله‌ها، حياط و پاركينگ را به اين شركت‌ها واگذار كنيد. به اين ترتيب در وقت و هزينه خود صرفه‌جويي و از سوي ديگر فشار كمتري را به خود وارد كرده‌ايد.

تکاندن روزمرگی با خانه‌تكانی

٨. انعطاف‌پذير باشيد

ممكن است شما برنامه‌ريزي كرده باشيد كه تمام وسايل منزل را نظافت كنيد، تمام شيشه‌ها را پاك كنيد، اوضاع باغچه را سروسامان دهيد، حياط و ايوان را حسابي بشوييد و انباري را مرتب كنيد.

 ممكن است برنامه‌ريزي دقيقي هم كرده باشيد ولي در نهايت نتوانيد در پايان يك روز يا در آخرين روزهاي‌ سال كهنه تمام كارهاي موردنظرتان را انجام دهيد و همين موجب نگراني و استرس شما شود، ولي كافي است انعطاف‌پذير باشيد؛ مطمئن باشيد، رسيدن به تمام اهداف‌تان امكان‌پذير نيست، بنابراين رسيدگي به‌ درصد قابل‌قبولي از كارهايتان را به حساب موفقيت بگذاريد و شاد باشيد! قرار نيست كه با يك خانه‌تكاني خودتان را از پا درآوريد.

٩. كمتر آشپزی كنيد

بد نيست در روزهاي خانه‌تكاني، كمي هم حكومت نظامي در منزل برقرار كنيد! بدون‌شك براي شما دشوار است هنگام انجام كارهاي سنگين خانه‌تكاني، سه وعده غذاي گرم نيز براي اعضاي خانواده بپزيد.

بنابراين در يك جلسه خانوادگي اعلام كنيد كه به‌عنوان مثال در اين روزها كه شما مشغول خانه‌تكاني هستيد، فقط ناهار را مي‌پزيد و براي شام يك غذاي حاضري تهيه‌مي‌كنيد. در اين‌صورت شما از فشار كاري وارد بر خودتان مي‌كاهيد و مي‌توانيد به انجام امور نظافت منزل بپردازيد.

١٠. موسيقی موردعلاقه خودتان را گوش دهيد

كاركردن و خانه‌تكاني در فضاي ساكت منزل، شايد خسته‌كننده و طاقت‌فرسا باشد؛ بنابراين هنگام خانه‌تكاني، موسيقي موردعلاقه خودتان را گوش دهيد يا صداي راديو را باز كنيد. شما ذهن‌تان به موسيقي يا اخبار راديو مشغول مي‌شود و كمتر متوجه گذشت زمان خواهيد شد.

١١. شست‌وشوی حمام

بهتر است، وقت جداگانه‌اي براي شست‌وشوي حمام و استفاده از وايتكس و مايعات جرم‌گير روي اشياي چيني حمام، اختصاص‌ندهيد براي اين‌كه در وقت خود صرفه‌جويي كنيد، شست‌وشوي حمام را به وقتي كه خودتان قرار است به حمام برويد، موكول كنيد.

١٢. يك بار به خريد برويد

شما براي خانه‌تكاني به مواد و وسايل متفاوتي نياز داريد؛ پودرلباسشويي، مايع جرم‌گير، جارو، دستمال گردگيري، كيسه جاروبرقي، مايع شيشه‌شوي، برس و... بنابراين ممكن است براي خريد هر يك از آنها، هر بار از منزل خارج شويد و وقت و انرژي خود را هدر دهيد.

بهترين راهكار اين است كه يك ليست تهيه‌كنيد و تمام مواد و وسايل مورد نياز براي خانه‌تكاني را در آن يادداشت كنيد. وقتي از كامل‌بودن فهرست خودتان مطمئن‌شديد، از يكي از اعضاي خانواده بخواهيد كه اقلام آن فهرست را يكجا برايتان خريداري كند، يا خودتان يك روز را به خريد اختصاص‌دهيد و اقلام مورد نيازتان را يك دفعه تهيه كنيد.

١٣. خوش‌اخلاق باشيد

 غر نزنيد! درست است كه خانه‌تكاني دشوار و خسته‌كننده است، ولي قرار نيست زندگي را به كام اعضاي خانواده تلخ كنيد. اگر دوست نداريد، مي‌توانيد خانه‌تكاني را انجام ندهيد ولي اگر اين كار را انجام مي‌دهيد، آن را با صبر و حوصله و متناسب با توانايي‌هايتان انجام دهيد تا بيش از اندازه خسته نشويد. ساير اعضاي خانواده به روي خوش شما در روزهاي پاياني ‌سال و در آستانه ‌سال نو، بيشتر نياز دارند تا پاكيزگي منزل.

تکاندن روزمرگی با خانه‌تكانی

١٤.تاكسی سرويس نشويد

روزهاي پاياني سال، روزهايي است كه ترافيك خيابان‌ها بسيار سنگين است و هر رفت‌وآمد در شهر، ساعاتي طولاني وقت شما را مي‌گيرد. شما به‌عنوان مادر خانواده، قرار نيست نقش تاكسي‌سرويس را بازي كنيد!

 حداقل در اين روزها از يكي ديگر از اعضاي خانواده بخواهيد مسئوليت رفت‌وآمد بچه‌ها را از خانه به مدرسه و برعكس برعهده بگيرد، يا حداقل در اين روزها از سرويس مدرسه استفاده كنيد. شما حتي مي‌توانيد از كودك‌تان بخواهيد، خودش به تنهايي اين مسير را طي كند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1394/12/18
اگر در عرض سال هر روز فقط یک ساعت به نظافت خانه بپردارید هیچ وقت نیازی به خانه تکانی نیست
پاسخ ها
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
هر روز ، روزی 1 ساعت میشه 365 روز !!!
کلا دم عید مگه آدم چند ساعت خونه تکونی میکنه ؟؟؟
مهمون خفن قرار باشه بیاد 5 ساعت !!!
کدومش میصرفه ؟!؟!؟
Iran, Islamic Republic of
10:10 - 1394/12/20
یه سری کارا هست که باید توی سال یک یا دوبار انجام بشه مثل شستن فرش یا پرده یا نظافت دیوار ها و این ربطی به روزی یک ساعت تمیز کاری نداره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیان طب - فوتر
اورانوس_فوتر2
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ثمین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر