تغییر در فیلم شرکت مارول از ترس چین
۳۲۲۹۰۳
۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۵
۶۰۷۸ 
فیلمنامه‌نویس «دکتر استرنج» درباره تغییر شخصیت یک تبتی و تبدیل کردن آن به یک زن سفیدپوست می‌گوید: «او اصالتا اهل تبت است، بنابراین اگر اقرار کنید که تبت یک مکان جداگانه است و او تبتی است، آن وقت ممکن است یک میلیارد نفر آدم را دشمن خود کنید»
روزنامه بانی فیلم: فیلمنامه‌نویس «دکتر استرنج» درباره تغییر شخصیت یک تبتی و تبدیل کردن آن به یک زن سفیدپوست می‌گوید: «او اصالتا اهل تبت است، بنابراین اگر اقرار کنید که تبت یک مکان جداگانه است و او تبتی است، آن وقت ممکن است یک میلیارد نفر آدم را دشمن خود کنید»

 در چند هفته گذشته، از کمپانی مارول به خاطر تصمیم‌گیری‌اش در انتخاب بازیگران دو فیلم به شدت انتقاد شده است. اخیرا، این استودیوی ابرقهرمان‌ها به خاطر انتخاب فین جونز برای ایفای نقش «مشت آهنی» در سریال هم‌نام نت‌فلیکس مورد انتقاد قرار گرفت و انتشار تریلر «دکتر استرنج» هم باعث خشم هواداران نسبت به انتخاب تیلدا سویینتون برای بازی در نقش «Ancient One» شد.

مارول از ترس چین شخصیت تبتی را تغییر داد

خیلی‌ها مارول را متهم به «سفیدشویی» این شخصیت کردند چون در کمیک‌بوک‌های اصلی، او مردی مرموز اهل تبت است که در نقش مرشد استیون استرنج ظاهر می‌شود. حالا سی. رابرت کارگیل، فیلمنامه‌نویس «دکتر استرنج» به منتقدان پاسخ داده و گفته این انتخاب به این دلیل صورت گرفت تا چینی‌ها راضی باشند.

او در مصاحبه‌ای با پادکست «Double Toasted» به نیابت گاردین گفت: «این شخصیت یک کلیشه نژادپرست است که از منطقه‌ای در دنیا می‌آید که در حال حاضر از نظر سیاسی، شرایط خیلی عجیب و غریبی دارد. او اصالتا اهل تبت است، بنابراین اگر اقرار کنید که تبت یک مکان جداگانه است و او تبتی است، آن وقت ممکن است یک میلیارد نفر آدم را دشمن خود کنید که فکر می‌کنند تمام این‌ها چرت و پرت است و ممکن است دولت چین هم برگردد بگوید که هی، می‌دونی ما یکی از بزرگترین کشورهای تماشاچی فیلم دنیا هستیم؟ حالا فیلم‌تان را پخش نمی‌کنیم چون تصمیم گرفتید قضیه را سیاسی کنید.»

چین به یکی از بزرگترین بازارهای فیلم دنیا بدل شده و قسمت‌های جدید مجموعه فیلم‌هایی از جمله «ترنسفورمرز» و فیلم‌های مارول به طور مداوم میلیون‌ها دلار در آن به دست می‌آورند. بنابراین نباید خیلی تعجب‌آور باشد که این کمپانی نمی‌خواست از سینماهای چین حذف شود (مخصوصا وقتی این را در نظر بگیرید که چین در یک سال، تنها ۳۴ فیلم بین‌المللی پخش می‌کند)، با این حال این مسئله هنوز وجود دارد که یک بازیگر چینی می‌توانست مسئولیت ایفای این نقش را بر عهده بگیرد: و این چیزی است که کارگیل هم به آن اشاره کرد.

او گفت: «اگر به من می‌گویید که استفاده از یک بازیگر چینی در نقش یک شخصیت تبتی ایده خوبی است، پس عقل‌تان را از دست دادید و هیچ ایده‌ای ندارید که درباره چه چیزی صحبت می‌کنید. «اوه، او می‌توانست آسیایی باشد!» آسیایی؟ باید ژاپنی باشد، باید هندی باشد، واقعا؟ درجه حساسیت فرهنگی حول محور این موضوع به شدت بالاست و همه روی یک چیز خاص تمرکز می‌کنند و نمی‌فهمند که همه چیز دارد از حد خود خارج می‌شود.»

او درباره اینکه مارول یک نقش سنتی مذکر را به یک بازیگر مونث داده صحبت و اضافه کرد: «خیلی بحثی در مورد این پیش نمی‌آید که اوه رفیق، ببین این‌ها کار را از یک مرد گرفتند و آن را به یک زن دادند. همه در این مورد دستی به سر ما می‌کشند و بعد تصمیم می‌گیرند به خاطر اینکه او تبتی نیست ما را سرزنش کنند. ما می‌دانستیم به هرحال هر کاری که انجام بدهیم، مبارزان عدالت اجتماعی عصبانی خواهند شد.»

نخستین تریلر «دکتر استرنج» اوایل همین ماه پخش شد و خود فیلم هم روز بیست و هشتم اکتبر اکران می‌شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج