رمزگشایی از شگردهای جذب مسافر
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
اپیلاسیون نانا 1
سمپاشی امحا_1
کتاب لند_1
سمپاشی امحا_3
لایکو_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
سمپاشی امحا_4
لایکو_4
سمپاشی امحا_2
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۳۳۲۱۲۹
۰۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۷
۴۱۸۶
دفاتر خدمات مسافرتی نوپا برای تبلیغ تورهای گردشگری خود به تبلیغ سفرهای رایگان و قرعه‌کشی می‌پردازند؛ این تبلیغات و وعده‌ها چقدر واقعی است؟
خبرگزاری ایسنا: دفاتر خدمات مسافرتی نوپا برای تبلیغ تورهای گردشگری خود به تبلیغ سفرهای رایگان و قرعه‌کشی می‌پردازند؛ این تبلیغات و وعده‌ها چقدر واقعی است؟

برخی از دفاتر خدمات مسافرتی با شرکت‌های اقامتی و یا هواپیمایی قرارداد بسته‌اند و از آنجا که هنوز مشتریان زیادی برای آژانس خود جذب نکرده‌اند با همکاری اداره مخابرات، شماره تلفن شهروندان را پیدا کرده و با منزل و یا شماره همراه آنها تماس می‌گیرند و برای شرکت در مراسمی از آنها دعوت و اعلام می‌کنند که در صورت حضور، قرعه کشی انجام داده و تور رایگان اهدا می‌کنند.

در این برنامه‌ها معمولا افراد در مدت یک ساعت به صحبت‌های فردی که اطلاعاتی درباره آژانس مسافرتی و قراردادشان با شرکت‌های دیگر می‌دهد، گوش می‌کنند. این مسئول در آژانس مربوطه معمولا از پیش خرید کارتی چند میلیون تومانی برای استفاده در مدت زمان زیادی خبر می‌دهد که با تخفیف بسیار خوبی همراه است. به عنوان مثال یک نمونه از برگزاری چنین مراسمی مربوط می شد به مراسم قرعه کشی یکی از آژانس‌های مسافرتی نوپا.

اعلام چهار ستاره برای یک هتل سه ستاره


این آژانس در هتلی در تهران، چندین جلسه پیاپی برای عده‌ای از شهروندان تهران برگزار کرد. در این برنامه اعلام شد که اگر فردی یک کارت ۴ میلیون تومانی را پیش خرید کند، می‌تواند از ده میلیون تومان تخفیف سفر برخوردار شده و در ۵ سال متوالی، سالی یک بار در هر سفر با ۴ نفر به مدت ۴ روز در یک سوئیت هتل چهار ستاره در رامسر اقامت کند.

همچنین اگر برای یک سال نخواست به رامسر برود می‌تواند با کسر یک روز این سفر را با اقامت در هتل سه ستاره در کیش و یا مشهد جا به جا کند. مسئولان این آژانس اعلام کردند که در حالت عادی اگر چنین فردی قصد سفر با این شرایط و اقامت در هتل ۴ ستاره را کند باید بابت هر شب اقامت در این هتل ۳۰۰ هزار تومان بپردازد که در مجموع طی ۵ سال این سفر حدود ۷ تا ۸ میلیون تومان هزینه در برخواهد داشت اما با خرید کارت تخفیف آژانس، این هزینه به نصف کاهش می یابد.

پیگیری خبرنگار مهر از هتلی که با این آژانس طرف قرارداد است، نشان می‌دهد سوئیت ۴ نفره در این هتل شبی ۲۵۰ هزار تومان است و البته این هتل ۴ ستاره نیست بلکه در رده هتل آپارتمان‌های سه ستاره قرار دارد. و اگر کسی به مدت ۵ سال متوالی بخواهد در یک سوئیت آن اقامت کند، چیزی حدود ۵ میلیون تومان هزینه اقامت پرداخت خواهد کرد. البته منهای هزینه افزایش قیمت‌ها در سالهای بعد.

اگر مسافری هزینه اقامت ۵ سال دیگر خود را زودتر به هتلدار بپردازد به طور حتم هتلدار که خیالش از بابت فروش اتاق راحت شده به او تخفیفی بسیار زیاد خواهد داد. در این صورت حتی اگر سود حدود ۱۳ درصدی بانکی همین مبلغ را هم حساب کنید متوجه خواهید شد که سود ۴ میلیون تومان اگر نزد مسافر باقی بماند، شاید به صرفه تر باشد تا اینکه برای گرفتن تخفیف آن را به هتلدار بدهد!

انصراف از سفرهای رایگان


در حقیقت اگرچه یک وجه این نوع بازاریابی نشان می‌دهد که تماما به نفع مسافر است اما مسافر پول ۵ سال اقامت در آینده‌اش را یک جا در اختیار آژانس و هتلدار قرار داده و از این بابت تخفیف هم می‌گیرد بنابراین اگر کسی شم اقتصادی داشته و این سود و هزینه‌ها را حساب کند، در نهایت متوجه خواهد شد که تخفیف ویژه‌ای نگرفته و از سوی دیگر در این برنامه ها اعلام می شود که چند نفر به قید قرعه اقامت رایگان در یکی از هتل‌های پر ستاره کیش و دوبی و یا استانبول را دریافت خواهند کرد.

این قرعه‌کشی‌ها نیز قابل بررسی است زمانی که فردی از آژانسی، تور گردشگری به مقصدی مانند دوبی را می‌خرد خدماتی که از آن می‌گیرد شامل صبحانه، اقامت و بلیت رفت و برگشت می‌شود که اکنون حداقل حدود یک میلیون تومان برای سفر به دوبی هزینه دارد. اما اگر فردی بخواهد تنها بلیت رفت و برگشت هواپیما به مقصد دوبی را بخرد باید چیزی حدود یک میلیون تومان هزینه کند. در واقع تور قرعه‌کشی شامل تنها اقامت در یکی از هتل‌های دوبی است و شامل هیچ خدمات دیگری حتی ترانسفر و یا ویزا هم نمی‌شود بنابراین محاسبه هزینه بلیت، ویزا و ترانسفر فرودگاهی برای فردی که در این نوع قرعه‌کشی‌ها برنده شده، نشان می دهد نه تنها به فایده نیست بلکه ممکن است با ضرر همراه باشد.

چون باید هزینه‌ای بیشتر از یک تور را صرف اقامت رایگان در هتل دوبی کند. در بسیاری از موارد، برندگان از رفتن به این سفرهای رایگان سرباز می‌زنند. این مورد درباره سفرهای رایگان کیش هم صدق می‌کند چرا که بلیت رفت و برگشت به کیش هم ارزان نیست واگر این بلیت در قالب تور خریداری شود به صرفه تر خواهد بود. مهم تر اینکه تعیین زمان اقامت نیز بر عهده مسافر نیست.

در هر حال این ترفند آژانس‌داران برای جذب مشتری را نمی‌شود تخلف دانست.

در این باره، ولی تیموری مدیرکل امور نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی کشور به خبرنگار مهر می‌گوید: این هم روشی برای تبلیغات است در ضمن کسی برای شکایت از نحوه برگزاری این برنامه ها مراجعه نکرده است.

پس نمی‌توان گفت که این آژانس داران تخلف می‌کنند فقط کافی است شرکت کنندگان در این مراسم‌ها کمی هوش ریاضی داشته باشند و جزئیات سفرها و ماهیت کارت‌های تخفیف و یا قرعه کشی ها را بشناسند. ضمن انکه از سلامت کاری و مجوز آژانس‌های برگزارکننده این برنامه‌ها اطمینان حاصل کرده و سپس پول به حساب آنها واریز کنند. اگر به هر دلیلی این برنامه‌ها صوری باشد، در آن صورت می‌توان شکایت کرد و پیگیر تخلف شد.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کیان برنا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر