طبقه متوسط؛ از کشورهای ثروتمند تا ضعیف
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۳۳۶۰۲۹
۱۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۹
۷۶۱۷
درکشورهای ثروتمند، «طبقه متوسط» به خانوارهایی گفته می‌شود که درآمد سالانه آنها متوسط درآمد ملی سرانه آن کشور باشد.
روزنامه وقایع اتفاقیه - فاطمه آقایی‌فرد: درکشورهای ثروتمند، «طبقه متوسط» به خانوارهایی گفته می‌شود که درآمد سالانه آنها متوسط درآمد ملی سرانه آن کشور باشد. درآمریکا نیز افرادی که درآمدشان بین 50 تا 500 هزار دلار است، از این دست‌اند اما درجوامع درحال‌توسعه، طبقه متوسط، طبقه‌ای است که دارای سطحی از توان مالی است که می‌تواند در برابر بیکاری و ورشکستگی دوام بیاورد و درهرحال بتواند اجاره‌خانه ماه آینده یا وام ماشین را سر وقت پرداخت کند.

شمار زیادی از افراد جهان را طبقه متوسطی‌ها تشکیل می‌دهند


بیست و پنج سال پیش تقریبا هیچ کشور درحال توسعه‌ای دارای طبقه متوسط نبود؛ یعنی قشر کمی از مردم ثروتمند بودند و بر اکثریت فقیر حکومت می‌کردند. اما کره جنوبی در این میان استثنا بودند؛ کشوری که درسال‌های آخر دهه90، اکثر افراد جمعیتش را طبقه متوسط با درآمد سالانه 10 هزار دلار یا بیشتر، تشکیل می‌دادند اما در دیگر نقاط جهان هنوز طبقه متوسط بسیار کم بود.  در چین، هند و صحرای آفریقا تنها 2 درصد جمعیت درطبقه متوسط قرار می‌گرفتند؛ در آن دوره بیشتر مردم در آفریقا و آسیا به شدت فقیر بودند. با کاهش نرخ بهره و افزایش قیمت کالا، بسیاری از کشورهای متوسط درآمدشان افزایش یافت.

در سال 1991 طبقه متوسط در جهان به میزان قابل توجهی رشد کرد؛ در همین دوره حدود 900 میلیون نفر به درآمد 10 دلار در روز رسیدند و این یعنی میلیون‌ها نفر به طبقه متوسط جهانی اضافه شدند. در سال 2009، حدود 1,8 میلیارد نفر از مردم جهان در طبقه متوسط جای داشتند که از این تعداد 664 میلیون نفر در اروپا، 525 میلیون نفر در آسیا و 338 میلیون نفر در آمریکای شمالی بودند. بین سال‌های 1995 تا 2015 حدود یک میلیارد نفر از فقر رها شدند که از این تعداد 650 میلیون نفر فقط در چین و هند زندگی می‌کنند.

در دو دهه اخیر طبقه متوسط کشورهایی چون ایران، شیلی و مالزی به 60 درصد کل جمعیت رسید و در مکزیک نیز با رشد 50 درصدی همراه بود. طبقه متوسط در مدت چند دهه اخیر در کشورهای فقیرتر هم رشد کرد اما با سرعتی بسیار کم. در کشورهای جنوب آسیا، صحرای آفریقا و مناطق روستایی چین، طبقه متوسط هنوز هم کمتر از 10 درصد کل جمعیت را تشکیل می‌دهند.

در میان کشورهای عربی نیز تونس و مراکش از میزان طبقه متوسط قابل توجهی برخوردارند؛ در مصر نیز تنها 6 درصد از جمعیت، از درآمد 10 دلار در روز برخوردارند. برخی کشورهای در حال‌توسعه همچون هند، کنیا و نیجریه نیز طبقه متوسط قابل توجهی دارند. با کاهش جمعیت فقیر برزیل و رسیدن آن از 40 درصد به 25 درصد در سال 2009، حدود 31 میلیون نفر از افراد این کشور در طبقه متوسط جای گرفتند؛ حالا 52 درصد از برزیلی‌ها در این گروه قرار دارند. 
 
پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که شمار طبقه متوسط در سطح جهان رو به افزایش است به طوری‌که از سال 2009 این افزایش آغاز شد و پیش‌بینی‌ می‌شود شمار طبقه متوسط در جهان  از 1,8 میلیون نفر در سال 2009 به 3,2 میلیون نفر در سال 2020  برسد.  هم اکنون 23 درصد از مردم در کشورهای آسیایی در دسته قشر متوسط هستند که تا سال 2030 بر تعداد این افراد افزوده خواهد شد؛ یعنی حدود 66 درصد از مردم در آسیا تا 14 سال آینده در طبقه متوسط قرار خواهند گرفت.

طبقه‌متوسطی‌های جهان چه میزان پس‌انداز می‌کنند؟


آمارها می‌گویند، طبقه متوسط آمریکا عادت ندارند تا بخشی از درآمد خود را پس‌انداز کنند؛ یعنی حتی زمانی‌که 400 دلار نیاز دارند، باید اجناس خود را فروخته یا از دیگران پول قرض کنند. در سال 1990 بود که میزان درآمد مردم در این کشور افزایش یافت؛ اما برعکس، تعداد افرادی که پول خود را پس‌انداز می‌کردند به میزان بیش از 5 درصد، کاهش یافت.

طبقه متوسط در کانادا، آلمان و ژاپن نیز همچون آمریکایی‌ها آینده‌نگر نبوده و برای روزهای آینده خود پس‌انداز کافی ندارند. همین باعث شد تا مردم این کشورها در زمان بازنشستگی نیز با مشکلات مالی ناشی از عدم پس‌انداز کافی مواجه شوند. اما طبقه متوسط در ایرلند، با 19,3 درصد، دارای بیشترین میزان پس‌انداز هستند. طبقه متوسط در فرانسه نیز گرایش زیادی به پس‌انداز پول دارند که میزان این نرخ، در مدت سال‌های گذشته با افزایش زیادی مواجه شده است. با افزایش مشکلات اقتصادی در اسپانیا نیز مردم این کشور شروع به پس‌انداز بیش از 18 درصد از درآمد خود کردند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
فنی آتل_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
چوب و هنر _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
کالابرد_فوتر
فنی آتل_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
استیل رگال_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
سفیر بار ساقدوش_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فرش تارنگ_فوتر