همه چیز درباره عفونت‌های پردردسر
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۳۵۱۲۴۰
۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۴
۲۴۱۵۸
عفونت ادراری چطور سراغ‌تان می آید و راه‌های تشخیص آن چیست؟
سوزش ادرار از دردهای وحشتناکی است که ممکن است هر فردی به آن مبتلا شود و دلایل زیادی داشته باشد، از عفونت‌های ساده ویروسی تا بیماری سل و مشکلات بازگشت ادرار، می‌توانند علت بروز این بیماری باشند.
مجله سیب سبز - نیلوفر جامه‌بزرگی: سوزش ادرار از دردهای وحشتناکی است که ممکن است هر فردی به آن مبتلا شود و دلایل زیادی داشته باشد، از عفونت‌های ساده ویروسی تا بیماری سل و مشکلات بازگشت ادرار، می‌توانند علت بروز این بیماری باشند.

دکتر علی شمسا، استاد اورولوژی، فوق تخصص پیوند کلیه از دانشگاه لندن علت بروز این بیماری و راه‌های تشخیصی آن را توضیح داده ‌است. اگر شما هم دچار عفونت‌های ادراری هستید یا از ابتلا به آن می‌ترسید، این مطلب را با دقت بخوانید تا بدانید سوزش ادرارتان به چه علت است و لازم است چه آزمایش‌هایی برای تشخیص آن انجام دهید.

همه چیز درباره عفونت‌های پردردسر

از کجا وارد می‌شود؟

عفونت ادراری به معنای ورود میکروب، ویروس یا انگل به دستگاه ادراری است که انواع مختلفی دارد، نوع شایعی که اغلب افراد گرفتار آن می‌شوند، کلبسیلا نام دارد. کلبسیلا همان E-coli است که از طریق مجرای ادراری وارد بدن  می‌شود، ویروس کلبسیلا هم در خانم‌ها و هم در آقایان شایع است.

 آدنوویروس هم نوعی از عفونت ادراری است که فرد با مبتلا شدن به آن دچار تکرر ادرار می‌شود. عفونت قارچی کلوکومونا هم می‌تواند، دستگاه ادراری را عفونی کند؛ البته این نوع از عفو‌نت شیوع زیادی ندارد و بیشتر افرادی که پیوند کلیه انجام داده‌اند، به آن مبتلا می‌شوند. تنها راه ورود عفونت ادراری از مجرا نیست و گاهی عفونت از طریق خون نیز به دستگاه ادراری نفوذ می‌کند. باسیل سل ‌می‌تواند، از طریق خون وارد ارگان‌های تناسلی، کلیه‌ها و مثانه شود. عفونت دستگاه ادراری ممکن است تا آنجایی پیش برود که منجر به کوچک شدن مثانه و تنگی مجرای ادراری شود.

چه علائمی دارد؟


سوزش ادرار همیشه با تب همراه نیست. اگر سوزش ادرار دارید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و اجازه ندهید بیماری پیشرفت کند. عفونت ادراری محدود به مثانه، باعث تب نمی‌شود و تنها با سوزش و تکرر ادرار همراه است. گاهی هم فرد با احساس اجابت مزاج، قبل از رسیدن به دستشویی قطراتی از ادرارش تراوش می‌کند. گاهی افراد در پایان ادرارشان متوجه قطرات خون می‌شوند که می‌تواند به علت ورم مثانه باشد؛ ورود نوعی ویروس باعث ورم مثانه می‌شود که این ویروس هم تب به‌همراه ندارد. با انجام کشت ادرار می‌توان وجود آن را بررسی و با تشخیص به‌موقع آن می‌توان روند درمان را تسریع کرد.  

شاید دستگاه ادراری تان بیمار شده؟


سل در مراحل اولیه معمولا بی‌نشانه است. عفونت مثانه گاه به علت سل دستگاه ادراری است؛ این بیماری با تعریق شبانه و تب خفیفی همراه است و باعث تکرر ادرار هم می‌شود. اگر این علائم با خلط خونی همراه باشد، برای تشخیص لازم است، آزمایش‌های تخصصی انجام شود که در این آزمایش باید 6نوبت ادرار صبحگاهی بیماری موردبررسی قرار ‌گیرد. می‌توان به جای 6نوبت آزمایش، از شیوه جدید PCR هم استفاده کرد تا سریع‌تر به پاسخ‌رسید.

همه چیز درباره عفونت‌های پردردسر

قبل از سفر به نواحی گرمسیر بدانید


مردمان دزفول و خوزستان ممکن است به شیستوزوما که نوعی انگل است مبتلا شوند. شیستوزوما وارد مثانه شده و باعث کوچک شدن مثانه می‌‌شود یا ممکن است منجر به سرطان مثانه شود. در برخی افراد مبتلا به شیستوزوما، انگل به‌طور کامل در ادرار فرد دیده می‌شود. غیر از مردمانی که در نقاط گرمسیر زندگی می‌کنند، مسافرانی که به کشورهای حاشیه رود نیل سفر می‌کنند هم در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. انگل شیستوزوما در کشورهای اطراف رود نیل زندگی می‌کند و اگر فردی در آب‌های آن نواحی شنا کرده باشد و در ادرارش قطرات خون دیده شود، حتما باید آزمایش‌های تخصصی را انجام دهد تا انگل را در ادرارش شناسایی و درمان را آغاز کند.

ممکن است بیماری آمیزشی گرفته باشید


STD بیماری آمیزشی است که از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود، STD باعث عفونت مجرا می‌شود. اگر دو یا سه روز ترشحات زرد مایل به سبز رنگ، همراه با سوزش دارید، ممکن است به این بیماری دچار شده باشید. برای تشخیص قطعی، آزمایشگاه از ترشحات نمونه‌برداری می‌کند و با روش میکروب‌شناسی نمونه بررسی می‌شود. افراد مبتلا به این بیماری برای پیشگیری از انتقال آن به همسرشان باید از روش‌های پیشگیری مناسب حین رابطه زناشویی استفاده کنند.

کودکان هم عفونت ادراری می‌گیرند؟

عفونت ادراری سن و سال نمی‌شناسد و ممکن است کودک یا بزرگسال را درگیر کند. عفونت ادراری کودکان معمولا با تب همراه است. با انجام آزمایش ادرار، می‌توان به‌راحتی عفونت ادراری را تشخیص داد. اگر در آزمایش، میزان کلنی‌کانت کودکان بیشتر از صد باشد، بدون شک کودک دچار عفونت ادراری شده‌است. عفونت‌های ادراری در بزرگسالان و کودکان بیشتر به‌علت ورود کلی باسیل یا میکروب ای‌کلای هستند.

 حتی خانم‌های یائسه هم ممکن است عفونت ادراری بگیرند، در خانم‌ها عفونت ادراری بیشتر به‌علت ویروس کولی باسیل اتفاق می‌افتد. برای تشخیص آن باید کشت ادرار انجام شود و گاه پزشک برای تشخیص بازگشت ادرار سونوگرافی را توصیه می‌کند. بعد از تشخیص نوع میکروب پزشک می‌تواند، تشخیص دهد که از چه نوع و چه مقداری آنتی‌بیوتک استفاده کند. گاهی لازم است بیمار سه تا پنج روز آنتی‌بیوتیک مصرف کند.

شایع ترین عفونت در کودکان

اگر کودکی مدام دچار عفونت ادراری می‌شود، باید به‌دنبال علت اصلی بروز بیماری گشت. عفونت مکرر ممکن است به‌علت بازگشت ادرار به کلیه‌ها باشد. ادرار در حالت طبیعی باید از مثانه وارد مجرا و از آن خارج شود. اگر قسمتی از ادرار به کلیه‌ها برگردد، کلیه‌‌ها عفونت می‌کنند، کوچک می‌شوند و فشار خون هم بالا می‌رود که باعث تب می‌شود و اگر به‌موقع درمان نشود، کلیه‌ها از بین می‌روند و ممکن است بیمار نیاز به پیوند کلیه پیدا ‌کند.

همان‌طور که گفتیم عفونت ادراری می‌تواند به علل مختلفی ایجاد شده باشد، اگر منشا عفونت ادرار به‌علت ریفلاکس باشد، باید در کودکی با انجام تست رادیولوژی تشخیص داده شود. در این آزمایش، از مثانه پر بیمار در حال تخلیه ادرار عکسبرداری می‌کنند که اگر با پر شدن مثانه، ادرار به سمت بالا حرکت کند، به این معناست که فرد مبتلا به ریفلاکس نوع فشار بالاست و اگر هنگام فشار مثانه (زور زدن) ادرار تا کلیه‌ها هم برود، بیماری هایپر ریفلاکس نوع فشار پایین دارد که روش‌های درمانی خاص خود را دارد.

همه چیز درباره عفونت‌های پردردسر

ورم مثانه ماه‌عسل چیست؟

برخی بیماران بعد از عمل زناشویی، مثانه‌شان ملتهب می‌شود که این بیماری به‌نام بیماری ورم مثانه ماه‌عسل شناخته می‌شود. برای پیشگیری از آن به افراد توصیه می‌شود از دو یا سه ساعت قبل از انجام رابطه زناشویی، آنتی‌بیوتیک مصرف کنند. برای پیشگیری از انتقال بیماری‌ها، هنگام رابطه زناشویی از محافظ استفاده کنید. درست است که عفونت ادراری به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود اما با رعایت نکات بهداشتی می‌توان تا حد زیادی از بروز عفونت‌های میکروبی و قارچی پیشگیری کرد. هنگام شست‌وشو حواس‌تان باشد تا دست را از ناحیه مقعد به سمت جلو نیاورید، با این کار  بیماری‌ و عفونت وارد ناحیه تناسلی می‌شود.

سوند ادراری عفونت ادراری می‌آورد؟


تنها با دو یا سه روز استفاده از سوند ادراری، ممکن است به عفونت ادراری مبتلا شوید. افرادی که زمان زیادی از سوند استفاده می‌کنند، در‌معرض ابتلا به عفونت ادراری، ورم بیضه یا حتی سوراخ شدن مجرا قرار می‌گیرند. گاهی عفونت ناشی از استفاده سوند، آنچنان زیاد است که پزشک مجبور می‌شود بیمار را دوباره ختنه کند.

بهترین شیوه برای پیشگیری از عفونت‌های ادراری در افرادی که مجبورند زمان زیادی از سوند استفاده کنند، آموزش گذاشتن و در آوردن سوند به خود بیمار است. باید به بیمار آموزش داد  که بعد از 6 تا 8ساعت  استفاده سوند را بشوید و ادرار آن را تخلیه کند. شست‌وشوی سوند کافی است و نیازی به تعویض آن نیست. برای نصب سوند، باید مقدار کافی ژل به دستگاه ادراری زده شود، نصب سوند کاری ساده و بدون درد است که فرد را از عفونت نجات‌می‌دهد.

عوارض عفونت مزمن چیست؟


با مشاهده هریک از علائم گفته شده، به پزشک مراجعه کنید، عفونت‌های مزمن ادراری که به‌موقع تشخیص و درمان نشوند، باعث کوچک و مچاله شدن مثانه می‌شوند و شما را گرفتار تکرر ادرار می‌کنند؛ در این موارد گاهی برای درمان تزریق ژل تجویز می‌شود. مثانه‌‌هایی که خیلی کوچک باشند، نیاز به عمل جراحی مثانه دارند؛ در این عمل جراح روده کوچک را بر‌می‌دارد و به مثانه متصل می‌کند. گاهی پزشک جراح برای درمان کوچک بودن مثانه از روده بزرگ استفاده می‌کند. در مواردی که مثانه خیلی کوچک است توده کوچک آن برداشته می‌شود و به‌جای آن معده گذاشته می‌شود. این عمل ابتکاری اولین‌بار در ایران انجام شد و در کنگره کانادا به نمایش گذاشته و مورد استفاده دیگر جراحان هم قرار گرفته است.

عفونت کلیه


عفونت مکرر ممکن است به‌علت بازگشت ادرار به کلیه‌ها باشد. ادرار در حالت طبیعی باید از مثانه وارد مجرا و از آن خارج شود. اگر قسمتی از ادرار به کلیه‌ها برگردد، کلیه‌‌ها عفونت می‌کنند کوچک می‌شوند و فشار خون هم بالا می‌رود که باعث تب می‌شود.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran (Islamic Republic of)
16:57 - 1397/08/15
عفونت پشته کلیه یعنی کمر
Iran (Islamic Republic of)
01:22 - 1398/06/12
سلام اين متن رو كدوم بي سوادي نوشته؟! مثلا يكي از اشتباه هاي فوق العاده افتضاح تو اين متن اينه كه نوشتيد كلبسيلا همان e.coli هستش !!!! ي سرچ ساده كنيد ميبينيد كلبسيلا ي باكتريه ديگس و اي كلاي ي باكتري ديگه!
Iran (Islamic Republic of)
01:26 - 1398/06/12
ويروس كلبسيلا؟؟؟ دوسته عزيز كلبسيلا باكتريه نه ويروس...اين متن پره غلطه...باكتري كلبسيلا همان باكتري e.coli نيست !! كلبسيلا ي گونه ي جداي از باكتريه و اي كلاي هم يك گونه ي ديگه ايه! كل متن پر از اشتباهه...اين متن مردم رو گمراه ميكنه! حذفش كنيد بهتره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیان طب - فوتر
تنورستان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر