پاسخ تهران به ادعاهای برلین
۳۵۱۵۵۵
۲۱ تير ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۰
۴۴۴۰
مجید تخت‌روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه سخنان اخیر صدر اعظم آلمان درباره برنامه موشکی ایران را نامناسب و غیرسازنده دانست و گفت: «از کشوری که دارای روابط دوستانه با ایران است، انتظار چنین موضع‌گیری‌هایی نداریم.»
روزنامه دنیای اقتصاد: مجید تخت‌روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه سخنان اخیر صدر اعظم آلمان درباره برنامه موشکی ایران را نامناسب و غیرسازنده دانست و گفت: «از کشوری که دارای روابط دوستانه با ایران است، انتظار چنین موضع‌گیری‌هایی نداریم.»

 مجید تخت‌روانچی درخصوص اظهارات اخیر آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت: «ما اعلام کردیم که فعالیت‌های موشکی ما اولا دفاعی است، دوم اینکه ربطی به برجام ندارد و سوم اینکه ناقض برجام و قطعنامه 2231 هم نیست.» او ادامه داد: «دلیل اینکه فعالیت‌های موشکی ما ناقض قطعنامه 2231 نیست، این است که موشک‌های ما برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی نشده است.

واژه طراحی در قطعنامه 2231 وجود دارد و این در حالی است که در قطعنامه 1929 وجود نداشت. از دید ما، منظور از موشک‌های مورد اشاره در قطعنامه، موشک‌های بالستیکی است که برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی می‌شود که موشک‌های ایران به این منظور طراحی نشده است.» معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه افزود: «علاوه بر این، ادبیات به کار گرفته شده در قطعنامه 1929 دستوری است و کاملا با ادبیات قطعنامه 2231 متفاوت است.

به همین دلیل برنامه موشکی ایران ناقض قطعنامه 2231 نیست. بنابراین صحبت‌های خانم مرکل مناسب و سازنده نیست و قطعا هم ما انتظار نداریم کشوری که دارای روابط دوستانه با آن هستیم چنین موضع‌گیری‌هایی داشته باشد.» تخت‌روانچی در پاسخ به سوال دیگری درباره خبر منتشرشده در خبرگزاری رویترز درباره گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره برنامه موشکی ایران و اینکه بان‌کی‌مون برنامه موشکی ایران را خلاف توافق هسته‌ای دانسته است، عنوان کرد: «در مورد گزارش آقای‌ بان‌کی‌مون باید به این امر دقت شود که رویترز گزارش داده است که آقای بان‌کی‌‌مون می‌خواهد در گزارش خود به این نکات اشاره کند.

هیچ سندی از سوی سازمان ملل متحد ارائه نشده است که این گزارش آقای بان‌کی‌مون چیست.» او تاکید کرد: «تا زمانی که گزارش مکتوب بیرون نیاید نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم. به همین دلیل سخنگو یا یک مقام وزارت امور خارجه در این باره اظهارنظر نکرده‌اند. ما می‌گوییم اگر چنین نگاهی به بحث موشکی ما وجود داشته باشد، خطاست و امیدواریم خبر رویترز صحت نداشته باشد، ولی اگر این خبر صحت داشته باشد، به دلایلی که در پاسخ قبلی توضیح دادم از نظر ما کاملا مردود است.»

اخیرا «بان‌کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی محرمانه اعلام کرده بود که آزمایش‌های موشکی ایران با روح برجام سازگار نیست و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز مدعی شده‌ که ایران مقررات شورای امنیت سازمان ملل درخصوص توقف برنامه موشکی نظامی خود را نقض کرده است.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج