حجامت و خالکوبی، دو عامل ابتلا به هپاتیت
۳۵۷۳۸۹
۰۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۶
۴۷۷۰
روز گذشته رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از اجرای برنامه حذف هپاتیت B برای افراد زیر ۴۰ سال خبر داد و گفت: «۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر در کشور به هپاتیت C مبتلا هستند اما متاسفانه بیش از ۹۰ درصد از بیماران از بیماری خود بی‌اطلاع‌اند.»
روزنامه آرمان: روز گذشته رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از اجرای برنامه حذف هپاتیت B برای افراد زیر ۴۰ سال خبر داد و گفت: «۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر در کشور به هپاتیت C مبتلا هستند اما متاسفانه بیش از ۹۰ درصد از بیماران از بیماری خود بی‌اطلاع‌اند.»
 
بیماری هپاتیت C بیماری است که عنوان بیماری خاموش را بر آن نهاده‌اند. همین عنوان نشان‌دهنده مخفی بودن علائم این بیماری در بسیاری از مراحل ابتلا به آن است که باعث مراجعه دیرهنگام به پزشک و حتی افزایش خطر مرگ و نابودی افراد می‌گردد. با این وجود و در حالی که تعداد مبتلایان به این بیماری در کشور ما رقم کمی نیست، روز گذشته خبری خوشحال‌کننده در مورد درمان این بیماری توسط داروی ساخت محققان ایرانی از سوی رئیس شبکه هپاتیت ایران مطرح شد. پیش‌بینی می‌شود با داروی سوفیرا و رونمایی از آن تا سال ۱۴۱۰ هپاتیت سی در ایران ریشه‌کن شود.

بیماری هپاتیت به طور کلی به معنی التهاب کبد است که عضوی بسیار فعال در بدن به شمار می‌‌آید. این بیماری موجب آسیب به کبد و مختل کردن فعالیت آن می‌‌شود. به گفته متخصصان، این اختلال یا التهاب به علل مختلفی به وجود می‌‌آید که مهم‌‌ترین آنها آلودگی به ویروس‌‌های ایجادکننده انواع هپاتیت از جمله هپاتیت‌های نوع A ، B و C است.در این میان ویروس هپاتیت نوع C یکی از عوامل مهم ایجادکننده این بیماری محسوب می‌‌شود.روند بیماری هپاتیت C معمولا بدخیم‌تر از هپاتیت B است.

معمولا علائم بیماری بروز نمی‌کند

بسیاری از بیماران مبتلا به هپاتیت که حدود ۹۰ درصد را تشکیل می‌‌دهند، فاقد علائم آشکار بیماری هستند و لذا از ابتلای خود مطلع نیستند.همچنین در بیش از ۷۰ درصد از موارد، این بیماری مزمن شده و ویروس آن در خون باقی می‌‌ماند، نیمی از این ناقلان در صورت عدم تشخیص در طول زمان، مبتلا به بیماری‌‌های مهلکی مثل سرطان کبد یا سیروز کبدی می‌‌شوند.
 
به گفته محققان، اگر در فردی علائم بیماری بروز کند، این علائم شامل بی‌‌اشتهایی، تهوع، استفراغ، درد یا ناراحتی شکمی، تب و درد مفاصل هستند. از آنجا که این علائم در یک سرماخوردگی معمولی هم دیده می‌‌شود، در بسیاری از موارد هپاتیت با یک سرماخوردگی ساده که به خودی خود بهبود می‌‌یابد، اشتباه گرفته می‌‌شود.

البته هپاتیت C در برخی از موارد حتی با زردی یا یرقان همراه می‌‌شود، ولی زردی در هپاتیت C بسیار کمتر از هپاتیت نوع A و یا هپاتیت B است.هپاتیت C از طریق تماس با خون فرد آلوده به سایرین سرایت می‌‌کند. بیشترین روش‌هایی که در حال حاضر موجب سرایت بیماری می‌‌شوند، استفاده از فرآورده‌های خونی کنترل‌نشده و نیز استفاده از سرنگ‌‌های مشترک در معتادان است. احتمال سرایت ویروس هپاتیت C از طریق روابط جنسی کمتر است. از آنجا که در ناقلان معمولا علائم بیماری بروز نمی‌‌کند، برای اطمینان می‌‌توان به پزشک خانوادگی یا مراکز مشاوره مراجعه کرد و راهنمایی خواست.

حذف هپاتیت B برای افراد زیر ۴۰ سال

روز گذشته رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر در کشور به هپاتیت C مبتلا هستند، اما متاسفانه بیش از ۹۰ درصد از بیماران از بیماری خود بی‌اطلاع‌اند. برنامه حذف هپاتیت B نیز برای افراد زیر ۴۰ سال اجرا می‌شود.محمدمهدی گویا در همایش تازه‌های هپاتیت گفت: دنیا به سمت حذف بیماری‌های هپاتیت ویروسی تا سال ۲۰۳۰ می‌رود. به همین منظور برنامه ۱۵ ساله تدوین شده تا بیماری‌هایی را که با فراورده‌های خونی ممکن است منتقل شوند حذف کند. رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری هپاتیت بی‌ سر و صداست و علامتی ندارد. اکثر مبتلایان به هپاتیت در کشور اعتیاد تزریقی دارند و از سرنگ آلوده استفاده می‌کنند.

کاهش قیمت دارو نسبت به قیمت بین‌المللی

رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در رابطه با حمایت بیمه‌ای از بیماران هپاتیت گفت: تمهیداتی به کار گرفته شده تا قیمت دارو نسبت به قیمت بین‌المللی آن کاهش یابد. اکنون به یک دهم قیمت کاهش یافته و یک دوره درمان برای هر بیمار دو میلیون تومان است. در حال بحث و گفت‌وگو با بیمه سلامت ایرانیان هستیم تا به توافق برسیم و بیماران بیشتر زیر پوشش بیمه بروند. او افزود: همچنین برنامه حذف هپاتیت B را در برنامه داریم و قرار است افراد زیر ۴۰ سال را در این برنامه واکسینه کنیم.

انتقال هپاتیت با حجامت و خالکوبی در کشور

در این همایش معاون علمی و فناوری وزیر بهداشت نیز گفت: عواملی که در انتقال هپاتیت C در کشور شناخته شده‌اند اعتیاد تزریقی، خالکوبی، حجامت، تصادفات، قمه‌زنی، دریافت خون و ارتباط با بیمار بوده است. به گزارش فارس، رضا ملک‌زاده در سمینار تازه‌های هپاتیت گفت: در زمینه هپاتیت C در ایران عوامل شناخته‌شده مانند اعتیاد تزریقی، خالکوبی، تصادف، قمه‌زنی، دریافت خون و فرآورده‌های خونی و بیمارانی که با سایر افراد ارتباط برقرار کردند، باعث افزایش مبتلایان به این بیماری در کشور شده‌اند.

ایرانی‌ها دارویی ساختند که عوارضش کمتر بود


روز جمعه همچنین رونمایی از دارو سوفیرا با حضور مسایمو کلمبو پروفسور بیماری‌های دستگاه گوارش در میلان، سید موید علویان رئیس شبکه هپاتیت ایران، رضویان مدیر شرکت دکتر عبیدی و بسیاری از پزشکان کشور برگزار شد. رئیس شبکه هپاتیت ایران در باره وضعیت کنونی هپاتیت کشور گفت: سال گذشته ۴۵۰۰ بیمار را درمان کردیم، برنامه داریم امسال ۷ هزار نفر، سال بعد ۱۰ هزار نفر و دو سال دیگر ۲۰ هزار نفر را درمان کنیم.علویان در رابطه با تاریخ روش‌های مختلف درمان هپاتیت سی در ایران گفت: پس از اینکه هپاتیت سی شناخته شد، از آن زمان برای درمان از اینترون‌ها استفاده کردیم. عوارض شدیدی داشت و تا ۲۰ درصد تاثیر می‌کرد. پس از مدتی آمریکا ما را تحریم کرد، از اروپا روفروم گرفتیم و به بیمار‌ها دادیم، اثر بخشی آن ۳۵ درصد بود.

پس از آن اروپایی‌ها هم ما را تحریم کردند.او در ادامه گفت: پس از آن ما از کوبایی‌ها کمک گرفتیم. داروی آنها عوارض بسیار شدیدی داشت. سپس ایرانی‌ها دارویی ساختند که عوارضش کمتر بود، اما باز هم تاثیرگذاری آن ۳۰ تا ۳۵ درصد بود.رئیس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به دارو‌های شکست‌خورده دیگر در رابطه با دارویی که دیروز از آن رونمایی می‌شد، عنوان گرد: بالاخره سوفوسبوویر یا همان «سوفیرا» از جعبه تاریخی بیرون آمد. اکنون ستون فقرات همه درمان‌های سوفوسبوویر است. به گزارش خبرآنلاین، او همچنین گفت که امیدوار است در سال ۱۴۱۰ هپاتیت سی در ایران ریشه‌کن شود.

درباره داروی سوفیرا


سوفیرا که به شکل قرص خوراکی تولید شده است، به عنوان درمان قطعی بیماری هپاتیت سی برای بیشتر بیمار‌ها شناخته می‌شود.این دارو عوارض جانبی خاص و شایعی ندارد و در پیشگیری از عوارض بلندمدت هپاتیت سی و همچنین پیشگیری از انتقال بیماری به فرد دیگر بسیار موثر است.مصرف این دارو، بر خلاف درمان‌های قبلی باعث درمان بیماری و عدم بازگشت آن می‌شود؛ در نتیجه این بیماری در طول ۲۰ یا ۳۰ سال منجر به ریشه‌کنی این بیماری از جامعه می‌شود. احتمال درمان بیماری ظرف ۳ تا ۶ ماه با استفاده این دارو، حدود ۹۰ درصد است.گفتنی است این دارو از شهریور ماه عرضه می‌شود.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1395/05/03
وقتی یه تیتری میزنید،درباره همون توضیح بدین،مردم بیکار نیستن دوساعت جرت و پرت بخونن تا برسن به مطلبی که میخوان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج