ستاد مبارزه با چرندیات (40)
۳۵۸۶۹۰
۰۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۸
۹۰۹۵ 
در این سری مطالب سعی داریم به بررسی دروغ ها و شایعات مشهوری که در هر از چند گاهی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه می افتند بپردازیم و با مستندات آن ها را برای شما تحلیل کنیم تا شاید قدم کوچکی در مسیر آگاه سازی مخاطبان عزیز باشد.
برترین ها: «ستاد مبارزه با چرندیات» عنوانِ یک جریان بود که با صفحه ای در فیسبوک شروع به کار کرد و بسیار قوی و حساب شده به جنگ دروغ های اینترنتی و شایعاتی که به عنوان واقعیت به خورد مردم داده می‌شد، رفت.

در این سری مطالب سعی داریم به کمک داده های این صفحه و سایت های مرتبط، به بررسی دروغ ها و شایعات مشهوری که در هر از چند گاهی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه می افتند بپردازیم و با مستندات آن ها را برای شما تحلیل کنیم تا شاید قدم کوچکی در مسیر آگاه سازی مخاطبان عزیز باشد و باعث شود مِن بعد هر چیزی را که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی دیدیم، سریع باور نکنیم. جدا از این گونه موارد، سعی در معرفی تکنیک های مبارزه با شایعات و مغالطه ها را در این سری مطالب داریم. با ما همراه باشید.

******
سوژه اول؛  شعری جعلی منسوب به مولوی

مدتهاست شعری جعلی منسوب به مولوی در فضای مجازی منتشر می شود و متاسفانه به دلیل سهل انگاری یا عدم آشنایی کافی، بسیاری آنرا دست به دست می گردانند که من را به نوعی مجبور کرد توضیح کوتاهی در این باره بدهیم.

شعری که مصرع هایی از آن به این صورت است:

باران که شدى، پياله ها را نشمار
باران ! تو که از پيش خدا مى آیی
بر درگه او چونکه بيفتند به خاک
شير و شتر و پلنگ و پروانه يکيست
توضيح بده عاقل و فرزانه يکيست
گر درک کنى خودت خدا را بينى

اولا امروزه سایتهای جستجوی اشعار بزرگان ادبیات فارسی وجود دارد که با صرف چند دقیقه وقت می توان به صحت انتساب یک شعر به مولوی یا دیگران آگاه شد مانند سایت گنجور. در وبسایت فوق، به عنوان مثال کلمه فرزانه که در مِعر فوق استفاده شده است در همه اشعار مولوی ۲۲ بار استفاده شده است و هیچکدام از آن اشعار، شعر جعلی فوق نیست.
 
ستاد مبارزه با چرندیات (40) 

ثانیا در دید و نگاه اول خواننده ای که با شعر مولوی آشنا نباشد تصور میکند که معر فوق که (به نظر من از تراوشات یک ذهن ابتدایی و مبتذل است (در مقایسه با مولوی)) محتوایی مانند اشعار مولوی دارد ولی این تصور به دلیل عدم آشنایی کافی به سبک و شیوه شعرسرایی مولوی است.

ثالثا کلماتی در این معر دیده می شود که در زمان مولوی با این ترکیبات استفاده نمی شده اند مانند توضیح بصورت ترکیبی «توضیح دادن» یا درک در ترکیب «درک کردن» که کاربردی کاملا معاصر است.

در همه اشعار مولوی یکبار توضیح بکار برده شده آن هم در یک مصرع عربی است.

و همینطور درک که بصورت ترکیب «درک کردن» مطلقا استفاده نشده و حتی «درک» حداکثر سه یا چهار مورد آنهم فقط در مصرعهای عربی استفاده شده است. مانند "الفت السکر ادرکنی باسکار"

حالا چرا این اشعار سخیف در فضای اینترنت به نام مولوی منتشر می شود به نظر می رسد کسانی میخواهند بگویند سروده هایشان با اشعار مولوی پهلو می زند و رقابت می کند و هیچکس هم متوجه نمی شود و به زعم خودشان همه مانند خودشان ابله تشریف دارند.

بیش از این نمی خواهیم درباره سخایف مربوطه ادامه بدهیم با یک بیت از مولوی خاتمه می دهیم:

هر لحظه و هر ساعت یک شیوه نو آرد
شیرینتر و نادرتر زان شیوه پیشینش 
 

 
سوژه دوم؛ سنگ پرانی کودک افغان به سنگسار کنندگان مادرش
 
این تصویر متعلق به سنگسار نیست و دختر این زن فقیر که در حال خواب است، برای تفریح سنگ پرانی می کند!
 
متن شایعه

" در كنار جنازه سنگسار شده مادر وحشت زده ، به اطراف سنگ پرتاب مى كند
پرتاب سنگ به عاملان و قانون گذاران قوانین وحشیانه قرون وسطایی... "
 
ستاد مبارزه با چرندیات (40)

پاسخ شایعه

انتساب این تصویر به سنگسار یک زن و سنگ پرانی فرزندش به اجرا کنندگان حکم صحت ندارد. این عکس مربوط به یک زن فقیر افغان است که در انتظار کمک در کنار جاده خوابیده و دختر او برای سرگرمی سنگ پرتاب می کند!

انتشار این شایعه اولین بار توسط فردی به نام ریچارد داکینز "Richard Dawkins" صورت گرفت که تصویر را با عنوان جعلی فوق در حساب توییتر خود منتشر نمود.
 

 
سوژه سوم؛ راز نامگذاری پشمک حاج عبدالله!

این داستان خیالی است و نامگذاری این برند به احترام "حاج عبدالله روحی" موسس شرکت بوده است.
 
متن شایعه

" راز نامگذاری پشمک حاج عبدالله

حتما نام برند پشمک حاج عبدالله به گوشتون خورده؛
بعدش حتما یه خورده تعجب کردین و یا حتی خندیدین،
اما راز نام گذاری این برند چیست؟؟؟
حکایت این داستان برمیگرده به دهه ۱۳۳۰ زمانی که بچه های دبستان اکبریه تبریز توی زنگ تفریح از بوفه ی مدرسه و از فراش مهربون مدرسه پشمک میخریدن.
عبدالله علیزاده معروف به حاج عبدالله مستخدم دبستان اکبریه تبریز بود که اصالتا از روستاهای نزدیک ارس که پس از قحطی و فراگیر شدن بیماری واگیردار وبا ناشی از حمله متفقین، تمام اعضای خانوادش رو از دست داده بود و سپس به تبریز مهاجرت کرده و در این دبستان به عنوان مستخدم کار میکرد.
اما حاج عبدالله قصه ی ما به بچه های مدرسه علاقه وافری داشت
چون خودش علاوه بر همسرش داغ سه کودک در همین سنین رو دیده بود .
بچه ها توی زنگ تفریح از بوفه مدرسه پشمک میخریدن و هر کس پول نداشت از حاج عبدالله پشمک قرضی میگرفت.
اما حاج عبدالله با اینکه به همه جنس قرضی میداد اما هیچ دفتر ثبت بدهی نداشت،
رفته رفته بچه ها از مهربونی حاج عبدالله سوء استفاده کردند و اصلا پول نمیدادند،
و برخلاف تصور حاج عبدالله ،
علی رغم درآمد ناچیز فرراشی به هیچ کس نه نمیگفت .
تا اینکه مدیر مدرسه با دیدن تمام بچه های پشمک به دست در ایام زنگ تفریح با پیگیری ماجرا از این قضیه باخبر شد و سر همه کلاسها حاضر شد و با صحبتهای دلسوزانه اش همه رو توجیه کرد
با این وجود هنوز اندکی از بچه ها شیطنت میکردند و پشمک مفتکی از حاج عبدالله میگرفتند.
این منوال تا اوایل دهه چهل ادامه داشت تا اینکه در اواخر خردادماه ۱۳۴۱ حاج عبدالله به دلیل بیماری و کهولت سن درگذشت.
 
ستاد مبارزه با چرندیات (40) 

حاج عبدالله با اینکه توی تبریز غریب بود اما یکی از باشکوهترین تشییع جنازه ها رو داشت
انبوهی از جمعیت که اکثرا هم جوان بودند و گریه میکردند حاج عبدالله ،بابای مهربون مدرسه رو تا قبرستان قدیم تبریز بدرقه کردند.
اما جالبتر اینکه هر پنج شنبه بر سر قبر حاج عبدالله و برای شادی روحش پشمک پخش میکردند و این منوال چندین سال و تا اوایل دهه پنجاه ادامه داشت.
بله بچه های دبستان اکبریه داشتند قرضشان را به حاج عبدالله ادا میکردند،
احسان البرزی و علی مردان طاهری موسسان پشمک حاج عبدالله دو تن از همان کودکان شیطونی هستند که هرگز بابت خوردن پشمک پول به حاج عبدالله نداده بودند.
و الان به یاد مهربونی و بخشش بی منت و همراه با لبخند حاج عبدالله فراش ، مستخدم دبستان اکبریه
نام برند تجاری پشمک شرکت خودشون رو، حاج عبدالله گذاشتند. "

پاسخ شایعه

داستان نقل شده از نامگذاری برند پشمک حاج عبدالله خیالی است و صحت ندارد. پشمک با این برند یکی از محصولات شرکتی است که در سال 1330 توسط حاج عبدالله روحی تاسیس شده و از بدو تاسیس تا به امروز توسط برادران روحی مدیریت می شود.

مدیر عامل این شرکت نیز ضمن تکذیب شایعه، علت نامگذاری این برند را به یاد پدر خود، حاج عبدالله روحی اعلام کرده است.


 
سوژه چهارم؛ درگیری ارتش ایران با داعشی‌ها!

اخیرا تصاویری در شبکه‌های اجتماعی با ادعای درگیری ارتش با گروهی از داعشی‌ها در ایران منتشر شده است. اما واقعیت ماجرا چیست؟

طی روزهای گذشته تصاویری در فضای مجازی به خصوص شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده است که نقل کنندگان آن ادعا کردند، این تصاویر مربوط به درگیری ارتش با گروهی از داعشی‌ها است که قصد ورود به ایران را داشتند. برای مثال، شات زیر یکی از کانال های پرمخاطب تلگرام را در حال اشاعه این خبر نشان میدهد.
 
ستاد مبارزه با چرندیات (40) 

واقعیت

واقعیت این است که این خبر مربوط به رزمایش بزرگ محمد رسول‌‌الله (ص) و عملیات رهایی گروگان توسط نیروهای ویژه تیپ 65 نوهد نیروی زمینی ارتش است که در تاریخ دی ماه سال 93 برگزار شد و تصاویر آن نیز در همان روز در خبرگزاری فارس منتشر شد.
 
 ستاد مبارزه با چرندیات (40)
 
ستاد مبارزه با چرندیات (40) 
 
ستاد مبارزه با چرندیات (40) 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج