وحشت از فلج شدن در خواب (بختک)
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۳۵۹۷۰۸
۰۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۲
۹۴۶۰
تصور کنید در خواب عمیقی هستید که ناگهان از خواب می‌پرید؛ البته نه به‌وسیله‌ زنگ ساعت! چشمان شما به‌طور کامل باز است و یک روح پلید روی سینه‌ شما قرار دارد که شما را به تخت میخکوب کرده است. سعی می‌کنید دهانتان را باز کرده و فریاد بکشید، ولی هیچ صدایی از دهان شما خارج نمی‌شود. تلاش می‌کنید که بلند شده و فرار کنید، ولی متوجه می‌شوید که به هیچ وجه نمی‌توانید حرکت کنید. آن روح پلید سعی می‌کند که شما را خفه کند، اما نمی‌توانید با آن بجنگید. شما در خواب خودتان بیدار شده‌اید و این یک کابوس است.
وب سایت ویدوآل: تصور کنید در خواب عمیقی هستید که ناگهان از خواب می‌پرید؛ البته نه به‌وسیله‌ زنگ ساعت! چشمان شما به‌طور کامل باز است و یک روح پلید روی سینه‌ شما قرار دارد که شما را به تخت میخکوب کرده است. سعی می‌کنید دهانتان را باز کرده و فریاد بکشید، ولی هیچ صدایی از دهان شما خارج نمی‌شود. تلاش می‌کنید که بلند شده و فرار کنید، ولی متوجه می‌شوید که به هیچ وجه نمی‌توانید حرکت کنید. آن روح پلید سعی می‌کند که شما را خفه کند، اما نمی‌توانید با آن بجنگید. شما در خواب خودتان بیدار شده‌اید و این یک کابوس است.
 
 شبیه به یکی از فیلم‌های استیون کینگ - نویسنده و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی - به نظر می‌رسد. اما درواقع این یک بیماری است که «فلج‌ شدن در خواب» (بختک) نام دارد و به‌طور تقریبی نیمی از انسان‌ها این پدیده‌ عجیب را حداقل یک‌ مرتبه در زندگی خود تجربه کرده‌اند.
این تجربه‌ وحشت‌زا که در آن با مخلوقات کابوس‌های خود روبه‌رو می‌شوید، ممکن است از چند‌ثانیه تا چند‌دقیقه طول بکشد و شاید حاوی توهم‌های دیداری یا شنیداری در مورد یک روح شیطانی و یا تجربه‌ خارج شدن از بدن و احساس شناور‌ماندن باشد. بعضی حتی فلج‌ شدن در خواب را با مقابله با یک روح یا ربوده شدن توسط موجودات بیگانه اشتباه می‌گیرند.
 
 در سال 1867‌ میلادی، دکتر «Silas Weir Mitchell» اولین پزشکی بود که فلج شدن در خواب را مورد مطالعه قرار داد. او متوجه شد که فرد بیدار شده و نسبت به محیط خود آگاه می‌شود، ولی قادر نیست که حتی یک ماهیچه‌ خود را تکان بدهد. به‌طور کامل دراز‌کش و هنوز خواب است. در‌واقع فرد تلاش می‌کند تا حرکت کند و سرشار از اضطراب روحی حاد است. اما درنهایت توان حرکت یافته و طلسمی که او را گرفتار کرده است، به‌سرعت ناپدید می‌شود.
 
با این‌که دکتر میچل اولین کسی بود که بیماران را در حالت فلج شدن در خواب مورد مشاهده و آزمایش قرار داد، اما در طول تاریخ به‌طور تقریبی تمام فرهنگ‌ها یک تعریف فراطبیعی برای این وضعیت داشته‌اند. در اروپای قرون‌وسطی، ممکن است فکر کنید که یک بختک (‌Incubus) یا شیطانی با خصوصیات مردانه که تشنه‌ امیال جنسی است، در طول شب به سراغ شما آمده است.
 
در اسکاندیناوی، یک زن نفرین شده (Mare) است که روی قفسه‌ سینه‌ قربانی می‌نشیند و مسئول این حالت در آدم‌هایی است که خواب هستند. در ترکیه، یک جن شما را روی تخت نگه‌داشته و سعی می‌کند خفه‌تان کند. در تایلند،«‌Phi Am» باعث کبودی بدن، وقتی که خواب هستید می‌شود. در میان اهالی جنوب ایالات‌متحده، «Hag» (عجوزه، ساحره) به سراغ شما می‌آید. در مکزیکو، شما می‌توانید مرد مرده‌‌‌ (Subirse el muerto) را مقصر بدانید. در یونان، «Mora» روی سینه‌ شما می‌نشیند و سعی می‌کند که خفه‌تان کند. در نپال، روحی به نام «Khyaak‌« است که در زیر راه‌پله پنهان می‌شود.
 
شاید راحت‌تر باشد که ارواح شیطانی را به‌خاطر فلج شدن در خواب مقصر بدانیم؛ زیرا توضیح آنچه در‌واقع در مغز شما اتفاق می‌افتد، بسیار سخت‌تر است!
 
 دانشمندان عصر جدید معتقدند که فلج شدن در خواب به‌واسطه‌ یک همپوشانی نابه‌هنجار بین REM، جنبش سریع چشم و مراحل بیدار شدن از خواب رخ می‌دهد. در طول وقوع یک REM نرمال، چندین محرک حسی را به‌شکل یک رویا تجربه می‌کنید که در حین این اتفاق مغز شما فاقد هوشیاری و به‌ طور کامل در خواب به‌سر می‌برد. در مدتی که رویا می‌بینید، انتقال‌دهنده‌های به‌خصوصی آزاد می‌شوند و به‌طور تقریبی تمام ماهیچه‌های شما را از کار می‌اندازند که «‌REM atonia‌» نامیده می‌شود. وقتی در رویا کسی به دنبال شما است، این حالت از دویدن درون تخت جلوگیری می‌کند.
 
هنگام فلج شدن در خواب، شما عناصر طبیعی REM را تجربه می‌کنید؛ به‌طوری که در حال خواب دیدن هستید و ماهیچه‌های شما از کار افتاده‌اند، ولی مغز شما بیدار و هوشیار است. همین حالت باعث می‌شود تصور کنید که با یک موجود وحشتناک مواجه شده‌اید. خب، این فرضیه توهمات شما را توجیه می‌کند، اما احساس وحشت، خفگی و فشار بر سینه که بسیاری از مردم آن را تشریح می‌کنند، چه می‌شود؟
 
 خب، در طول  REM(جنبش سریع چشم) آن قابلیتی که جلوی اجرای رویا توسط بدن را می‌گیرد، یعنی REM atonia، علاوه بر آن، کنترل خودمختار تنفس شما را نیز صلب می‌کند (می‌گیرد)؛ بنابراین تنفس شما سطحی شده و به سرعت انجام می‌شود. شما دی‌اکسید‌کربن بیشتری به درون ریه خود کشیده و در راه تنفس کمی احساس گرفتگی می‌کنید.
 
هنگامی که فلج شدن در خواب را تجربه می‌کنید، واکنش بدن علیه ترس از حمله‌ یک موجود شیطانی همراه با بیدار بودن کامل مغز در حالی که بدن شما هنوز در حالت REM قرار دارد، موجب می‌شود تا اکسیژن بیشتری به درون ریه بکشید و این باعث می‌شود که شدید‌تر تنفس کنید، اما نمی‌توانید؛ زیرا REM atonia کنترل تنفس را از شما گرفته است. اینطور تقلا‌کردن برای تنفس، در حالی که بدن شما هنوز خواب است، باعث احساس فشار روی سینه یا خفگی می‌شود.
 
با این‌که بسیاری از انسان‌ها به‌طور مرتب فلج شدن در خواب را تجربه می‌کنند که ممکن است با اختلالات مربوط به خواب مانند حمله‌‌خواب (Narcolepsy) ارتباط داشته باشد، اما خیلی‌ها حالت فلج شدن در خواب را به‌ ندرت و شاید حتی یک‌مرتبه در زندگی خود تجربه کنند. بنابراین با علم به این‌که یک موجود شیطانی قصد شکار، تسخیر یا خفه کردن شما را ندارد، می‌توانید با آرامش بخوابید. بهتر است که این ترس‌ها را برای تماشای فیلم‌های ترسناک نگه دارید!

 
در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.
وحشت از فلج شدن در خواب (بختک) 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:32 - 1395/05/06
انگشت شصت پاتونو تکان بدید همچی ردیف میشه.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
دکتر صالحی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تنورستان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
کلینیک النا_فوتر
اورانوس_فوتر2
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر