کدام اصولگرایان حامی روحانی هستند؟
۳۵۹۸۹۳
۰۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۶
۵۵۶۲
برخلاف انتخابات گذشته که روحانی حامیان اصول‌گرا نداشت یا اگر هم داشت، تعداد آنها انگشت‌شمار بود در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده حامیان جدی از دوستان سابق خود دارد.
عصر ایران: برخلاف انتخابات گذشته که روحانی حامیان اصول‌گرا نداشت یا اگر هم داشت، تعداد آنها انگشت‌شمار بود در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده حامیان جدی از دوستان سابق خود دارد.

«اصلاح‌طلبان تکلیف خود را با رییس دولت یازدهم روشن کرده‌اند. قرار است همچون خرداد 92 از روحانی حمایت کنند. اصلاح‌طلبان به شدت دوست دارند دوران روحانی 8 ساله باشد. اصول‌گرایان اما به شدت دچار تشددآرا هستند. بخشی می‌خواهند از روحانی حمایت کنند و عده‌ای دیگر به دنبال معرفی رقیبی برابر روحانی هستند.

حسن روحانی بر خلاف چهار سال گذشته امروز حامیان جدی در جریان اصول‌گرایی دارد؛ حامیانی که می‌شود آنها را به چند دسته تقسیم کرد.

اولین گروه اختصاص به روحانیون تهران‌نشین دارد. کسانی که در سال‌های نه چندان دور با روحانی دور یک میز می‌نشستند و در مورد مسائل کشور و بستن لیست‌های انتخاباتی برای انتخابات‌های مختلف گفت‌وگو می‌کردند. بخش مهمی از جامعه روحانیت مبارز تهران امروز از حامیان جدی حسن روحانی هستند. کسانی که بر ابن باوراند دولت روحانی موفق بوده است و باید مسیر خود را ادامه دهد. آیت‌الله امامی کاشانی، مصطفی پورمحمدی، سیدمهدی طباطبایی و سیدرضا اکرمی اشاره کرد. در این میان هاشمی و ناطق نوری که سال‌هاست در جلسات این نهاد شرکت نمی‌کنند نیز از حامیان جدی روحانی هستند.

این روحانیون در این سه سال از حامیان جدی برنامه‌های روحانی به ویژه در برجام و دوران پسا برجام بوده‌اند. بسیاری از سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای این افراد در حمایت از روحانی در برابر دلواپس‌ها بوده است. از سوی دیگر این روحانیون شناخته شده که نسبت به بقیه اعضای جامعه روحانیت سابقه اجرایی بیشتری دارند، بر این باور هستند که روحانی عضو موسس جامعه روحانیت است پس تا وقتی او در کارزار انتخابات هست چه نیازی به امثال قالیباف، جلیلی و ولایتی.

یکی از آخرین حمایت‌های این طیف از جامعه روحانیت سخنان سیدمهدی طباطبایی در حمایت حسن روحانی بود. این روحانی که در جامعه معروف به استاد اخلاق می‎‌گوید: «به نظر بنده دولت یازدهم تا به امروز خوب کار ‏کرده و اقداماتش زیربنایی بوده و احساسی کار ‏نشده است. هر چند ممکن است خیلی‌ها ‏نپسندند. چون یک مشکلی که داریم هوچی‌گران ‏جامعه هستند، یعنی کسانی که احساسات‌شان بر ‏عقل‌شان غالب است و ممکن است به ایشان رای ‏ندهند و این از شعارهایی که می‌دهند مشخص ‏می‌شود چون هوچی‌گران نمی‌توانند این نکته را ‏بفهمند که زیربنا چیست. آنها می‌گویند دولت باید ‏پول بدهد تا ما بخوریم! اما نخبگان این گونه ‏نیستند و نخبگان جامعه قطعا به آقای روحانی ‏رای خواهند داد و من شکی در این مساله ندارم و ‏امیدوارم که مردم هوشیارانه و متفکرانه و بدون ‏توجه به هیاهوهای تند کار خود را با پختگی و ‏درستی انجام بدهند.»

دومین گروه روحانیون مقیم قم هستند. اعضای جامعه مدرسین این روزها به شدت در حمایت از روحانی دچار دو دستگی شده‌اند. در این نهاد مذهبی مهم شهر قم برخی روحانیون مانند آیت‌الله یزدی به عنوان رییس جامعه مدرسین و آیت‌الله مصباح یزدی از مخالفین جدی حسن روحانی هستند اما از سوی دیگر مراجع تقلید و برخی از اعضای مهم جامعه مدرسین مانند آیت‌الله غروی از حامیان حسن روحانی هستند. آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید ساکن قم در دیدار با حسن روحانی می‌گوید: «شما رییس‌جمهور خوبی هستید.»

آیت‌الله غروی از اساتید حوزه علمیه و از اعضای جامعه مدرسین نیز معتقد است که گزینه اصول‌گرایان در سال 96 کسی نیست جز آقای روحانی.

در کنار روحانیون اصول‌گرا بخشی از مکلاهای این جریان نیز از حامیان جدی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده هستند. این جریان که توسط علی لاریجانی هدایت می‌شود در انتخابات مجلس دهم در کنار اصلاح‌طلبان قرار گرفت و فهرست امید را تشکیل داد.

این جریان در ماجرای برجام به ویژه در مجلس نهم از جدی‌ترین حامیان دولت بود و تلاش کرد با کم‌ترین هزینه توافق هسته‌ای را در مجلس گذشته تصویب کنند. آنها دل آرام‌های مجلس نهم در برابر دلواپسان برجام بودند. آنها هم به دلیل اختلاف‌های جدی که با جریان رادیکال اصول‌گرا یعنی جبهه پایداری و بخشی از جریان اصول‌گرایی که ریاست آنها را حداد به عهده دارد، روحانی را نامزد مطلوب خود در انتخابات آینده می‌دانند.

بدین ترتیب می‌توان گفت برخلاف انتخابات گذشته که روحانی حامیان اصول‌گرا نداشت یا اگر هم داشت، تعداد آنها انگشت‌شمار بود در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده حامیان جدی از دوستان سابق خود دارد.»
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:54 - 1395/05/06
سلام و درود بر روحانی عزیز
دوباره در سال 96 انشاءالله روحانی رای خواهد آورد.
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1395/05/06
درود بر روحانی خاتمی و هاشمی
Iran, Islamic Republic of
18:00 - 1395/05/06
ما نمی گیم پول بدهید بخوریم می گویم شما پول بخورید ما نگاه می کنیم البته مردم فقرا و مستضعفان ایران نگاه می کنند
Iran, Islamic Republic of
19:46 - 1395/05/06
فقط احمدی نژاد وبس.
Iran, Islamic Republic of
20:57 - 1395/05/06
روحانی بخاطر کدام عملکرد مثبت اش باید دوباره رئیس جمهور شود بخاطر بیکاری جوانان ورکود اقتصادی تعطیلی کارخانجات وشرکتها بخاطر نتیجه برجامش یا بخاطر حقوقها ووامهای نجومی مدیرانش ویا قطع یارانه ناچیز مردم.
Iran, Islamic Republic of
02:20 - 1395/05/07
آقای روحانی بمردم ایران بپردازید این مردم را از فقر نجات بدهید توانه مالیشونو بالا ببرید نزارید در فقر و بدبختی و فلاکت و جهل باشند نگذارید عده ای سودجو به مقاصدشون برسند ایران را از دوطبقه فقیر و ثروتمند بیرون بیارید حداقل بیشتر جامعه را متوسط نگاه دارید قشر بیشتر جامعه دارن نابود میشوند بداد مردم برسید مردم شما را دوست دارند مسئله جوانان ازدواج مسکن اعتیاد حقوق بیمه بیمارستان ادب فرهنگ سیاست خارجی داخلی همه و همه احتیاج به بازسازی دارن شما توانشو دارید و شروع کن پایه ریزی کنید به سن و سال ما که خودمون انقلاب کردیم قد نمیده ولی برای آیندگان خوبه این دو سه نسل از بین رفتن فایده نداره جز برای کسانی که بلد بودند چجوری سواستفاده کنند مردم گناه دارند همه با آرزوهاشان خاک شدن بقیه را دریابید بزارید از خاک بلند شیم میدونم خیلی سخت و دشوار است ولی شروع کنید احمدی نژاد مرد فقیر از همین جامعه بود چون سواد نداشت نابود کرد ایران و ایرانی رو شما بما بها بده ما کشور پر برکتی داریم کمک کن مردمی بلند شن سلطنت یا ریاست بر مردم فقیر لطفی ندارد مجروحان جنگمون سربازانمون ارتش سپاه به همه برسید مزدوران را بیرون کن هنوز پنج سال وقت دارید مردم راضی باشند و خوشنود کمک میکنند روحیه میگیرند شما بیشترین رای را آوردید آقای خاتمی استفاده نکرد شما بکن برای مردم بساز خدا کمکت میکنه انشالله جنگ و خونریزی و دور کن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج