نازایی و راههای درمان آن
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 4
سمپاشی امحا_4
لایکو_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 2
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۳۶۶۳۱
۲۰ آذر ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۹
۲۸۲۴۸
وقتی دست‌كم یک سال بدون هیچ روش پیشگیری زوجين برای بارداری اقدام و البته با هم زندگي کنند و خانم باردار نشود، آن‌ها مبتلا به نازایی هستند و باید به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنند تا تحت ‌درمان قرار گیرند.

برترین مجله اینترنتی ایران

مجله شهرزاد:  زوجی کنار دست هم در راهروی بخش ژنتیک بیمارستان امام(ره) نشسته‌اند و منتظر پزشک هستند تا نتیجه آزمایش‌هاي‌شان را بگیرند. جلو‌تر می‌روم و می‌پرسم مشکل چیست؟ خانم نگاهی افسرده دارد و می‌گوید: «۳ بار بارداری پوچ داشته‌ام و می‌گویند شاید مشکل ژنتیک باشد. همه جور آزمایش داده‌ام اما متاسفانه دلیل ناباروری مشخص نشده. امیدواریم حداقل این آزمایش نهایی راهی جلوی پایمان بگذارد.... » از راهرو گذشتم و وارد درمانگاه شدم. معاينه هنوز شروع نشده بود اما سالن انتظار مملو از زنان و مردانی بود که رسیدن متخصص زنان و نازایی را انتظار می‌کشیدند. وقت مصاحبه داشتم در زدم و وارد شدم. موضوع بحثم علل نازایی و نحوه درمان آن بود...

نازایی و راههای درمان آن

خانم دکتر چه موقع یک زوج باید به متخصص نازایی مراجعه کنند؟

وقتی دست‌كم یک سال بدون هیچ روش پیشگیری زوجين برای بارداری اقدام و البته با هم زندگي کنند و خانم باردار نشود، آن‌ها مبتلا به نازایی هستند و باید به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنند تا تحت ‌درمان قرار گیرند.

منظورتان از با هم زندگی کردن چیست؟


منظور در یک خانه بودن و جدا نبودن‌های طولانی از هم است. برخی زوجین با هم زندگی نمی‌کنند یا شوهر شغلی دارد که ۳ ماه در مسافرت است و یک ماه در خانه حضور دارد. در چنین زوج‌هایی زمانی که تخمک‌گذاری می‌شود از آنجا که تخمک یک شبانه‌روز بیشتر زنده نیست، در صورتی که مقاربت همیشگی وجود نداشته نباشد، احتمال بارداری کاهش می‌یابد و زمان بارداری به تعویق می‌افتد. در سنین جوانی زوج‌هایی که می‌خواهند بچه‌دار شوند بهتر است هفته‌ای 3-2 بار رابطه برقرار کنند.

زوجی که از هم دورند بعد از چه مدت باید مراجعه داشته باشند؟


استاندارد خاصی وجود ندارد اما به طور کل در زوج‌هایی که به دلیل مسائل کاری دور از هم زندگی می‌کنند به خصوص اگر سن‌شان بالا باشد باید بعد از 1.5 تا 2 سال بررسی‌ها آغاز شود.

این مدت زمان برای زوج‌هایی که در سن بالا ازدواج می‌کنند چه مقدار است؟


در زوج‌هایی که بعداز ۳۵ سالگی ازدواج مي‌كنندند یا از قبل سابقه بیماری خاصی دارند مثلا شوهر سابقه جراحی بیضه یا واریکوسل یا بیضه نزول‌نکرده داشته باشد، باید پیش از یک سال بررسی‌ها آغاز و در صورت نیاز درمان شروع شود.

وقتی زوجی به دلیل احتمال ناباروری به متخصص مراجعه می‌کنند چه اقداماتی صورت می‌گیرد؟


ابتدا پزشک شرح حال دقیقی شامل سن خانم و آقا، سابقه بیماری‌ها، داروهای مورد مصرف، سابقه عمل‌های جراحی به خصوص در مرد، سابقه کیست تخمدان، آپاندیسیت، جراحی‌های بزرگ شکمی، منظم بودن قاعدگی‌ها و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، درد هنگام قاعدگی و انواع عفونت‌ها را دریافت می‌کند. افرادی که قاعدگی مرتب دارند احتمال بارداری قوی‌تری نسبت به آن‌هايي دارند که هر چند وقت یک بار عادت ماهانه می‌شوند یا سندرم تخمدان پلی‌کیستیک دارند.  خانم توسط متخصص زنان تحت معاینه قرار می‌گیرد، دهانه رحم از نظر عفونت‌ها بررسی و تست پاپ‌اسمیر گرفته می‌شود. رحم و تخمدان‌ها معاینه و با سونوگرافی بررسی صورت مي‌گيرد. گاهی نیاز به انجام آزمایش‌هاي هورمونی هم پیش می‌آید و بعد از این مراحل درمان‌های اولیه انجام می‌پذیرد.

آیا مرد نیز باید آزمایش خاصی بدهد یا اول خانم از همه نظر چک می‌شود؟


خیر در اولین مراجعه برای بررسی دلیل ناباروری، انجام یک اسپرموگرام از مرد نیز ضرورت دارد. در صورتی که اسپرموگرام طبیعی باشد نگرانی‌ها کم می‌شود اما اگر غیرطبیعی باشد آقا باید توسط متخصص اورولوژی معاینه و آزمایش اسپرموگرام و آزمایش‌های هورمونی تکرار شود تا تشخیص قطعی داده و درمان‌ها آغاز شود.دلیل ناباروری در اکثر اوقات زنانه است یا مردانه؟


معمولا در ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد علت نازایی مربوط به مرد و بین ۶۰ تا ۷۰ درصد مربوط به خانم است. ممکن است هر یک از این افراد مشکلات مختلفی داشته باشند. در زوج‌ها ممکن است هم زن و هم مرد مشکل داشته باشد. همیشه نازایی تنها یک علت ندارد. ممکن است خانمی هم مشکل تخمدانی و هم مشکل لوله‌ای داشته باشد. آقا هم به همین ترتیب. علل باید دقیق بررسی شود تا درمان‌ها آغاز شود.

آیا همیشه نازایی درمان دارد؟


در بيشتر موارد ناباروری، درمان‌هایی وجود دارد. البته گاهی درمان‌ها موفقیت‌آمیز نیستند.

ساده‌ترین و سخت‌ترین درمان را توضيح دهيد.


ساده‌ترین مشکلات ناباروری که قابل درمان هستند اشکالات تخمک‌گذاری‌اند. خانم‌هایی که تخمک‌گذاری موفق ندارند، مبتلا به تخمدان پلی‌کیستیک هستند و تخمدان‌هاي کم‌کار دارند و... اگر مشکل دیگری نداشته باشند با استفاده از داروهای خاص تخمدان‌شان فعال می‌شود و چند تخمک آزاد می‌شود.  در این شرایط معمولا پاسخ مثبت دریافت می‌کنیم. اگر دارو‌ها اثربخش نباشند، بررسی‌های پیشرفته‌تر آغاز می‌شود مثلا عکس رنگی از رحم، بررسی رحم و دهانه رحم و ضایعات داخل آن و لوله‌ها لازم است.  در صورتی که تنگی یا چسبندگی لوله رحم مشاهده شود، با هیستروسکوپی مشکل برطرف می‌شود و ضایعات داخل رحم و پلیپ‌ها و چسبندگی‌ها را می‌توان با کمک دوربین داخل رحم دید و درمان کرد.  در صورتی که چسبندگی شدید یا انسداد در لوله‌های رحمی وجود داشته باشد کار سخت‌تر می‌شود. البته اگر چسبندگی یک طرفه باشد خانم می‌تواند با لوله سالم دیگر باردار شود اما اگر هر دو لوله کاملا بسته باشند، درمان نازایی سخت می‌شود. این خانم‌ها باید تحت عمل IVF  قرار بگیرند. در این عمل دارو به خانم داده می‌شود تا چند تخمک در تخمدان رشد کند. در اتاق عمل تخمک‌ها گرفته می‌شود و با اسپرم شوهر لقاح داده می‌شود و جنین تشکیل شده به داخل رحم انتقال داده می‌شود IVF  پیشرفته‌ترین روش ناباروری است.در صورتی که مشکل از مرد باشد چطور؟


با مشاهده آزمایش اسپرموگرام، کم بودن تحرک اسپرم یا غیرطبیعی بودن شکل آن یا کم بودن تعداد مطرح است که معمولا این آزمایش تکرار می‌شود و اگر نتیجه باز هم مناسب نباشد، مرد باید به متخصص اورولوژی مراجعه ‌کند. بعد از معاینه دستگاه تناسلی و انجام یکسری بررسی‌ها و آزمایش‌های هورمونی، در برخی موارد با تجویز دارو کیفیت اسپرم بهبود می‌یابد و بارداری رخ می‌دهد. در صورتی که مرد مبتلا به بیماری‌هایی مانند واریکوسل باشد ورید‌ها و سیاهرگ‌های بیضه بیش از حد پرخون هستند و حرارت بالا در بیضه ایجاد می‌کنند و حرکت اسپرم کاهش می‌یابد. در اکثر موارد آقایانی که مبتلا به واریکوسل هستند و تحرک اسپرم‌شان پایین است ولی میزان اسپرم بالای ۱۰ میلیون در هر سانتی‌متر مربع است با تلقیح یا IVF درمان می‌کنند. یعنی به خانم دارو می‌دهند و زمانی که تخمک‌گذاری انجام می‌شود زن و شوهر به مراکز نازایی مراجعه می‌کنند، نمونه‌ای از اسپرم به آزمایشگاه تحویل داده می‌شود، بعد از کار شدن روی اسپرم و شستشو دادن آن و جدا شدن اسپرم‌های خوب و فعال، با سوزنی بسیار نازک داخل رحم تزریق می‌شود. این عمل سرپایی و مانند یک معاینه است و درد و بستری شدن و بی‌حسی یا بیهوشی ندارد.

تلقیح را چند بار می‌توان تکرار کرد اما در صورتی که پاسخ مثبت دریافت نشود، نیاز به عمل جراحی پیش می‌آید. در برخی موارد ممکن است اسپرمی در نمونه اسپرموگرام وجود نداشته باشد. در این شرایط اگر انسدادی در مسیر لوله‌های تناسلی آقایان وجود داشته باشد به این معنی که اسپرم در بیضه ساخته شود ولی نتواند خارج شود با عمل میکرو باروری ایجاد می‌کنند به این طریق که به خانم دارو می‌دهند، تخمک‌ها در چرخه IVF گرفته می‌شود و از طریق پوست از بیضه اسپرم گرفته می‌شود و داخل تخمک تزریق می‌شود و بعد از تشکیل جنین به داخل رحم خانم منتقل می‌شود.

هزینه درمان‌ها تقریبا چقدر است؟


هزینه درمان ناباروری متفاوت است. در صورتی که نیاز به تخمک‌گذاری باشد و با دارو درمان شود، هزینه‌ها بسیار ناچیز و کمتر از 30 تا 40 هزار تومان است اما اگر نیاز به تزریق آمپول برای تحریک تخمک‌گذاری باشد حدود ۱۰۰ هزار تومان هزینه ‌دارد. هزینه IVF بسته به اینکه در مراکز خصوصی یا دولتی انجام شود نيز متفاوت است. هزینه آمپول‌ها که بیمه نیز آن را تقبل نمی‌کند حدود ۵۰۰ هزار تومان است. چرخه IVF نیز دوره ۲ ماهه درمان دارد و بسته به اینکه در مراکز دولتی یا خصوصی انجام شود بین یک تا ۳ میلیون تومان هزینه دارد.

انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
00:17 - 1392/08/05
سلام من حدود شیش ماه میشه عروسی کردم اصلا جلوگیری نکردم بعدبه دکترمراجعه کردم گفت تخمدانات ضعیف هستند دارو نوشت استفاده کردم خوب نشدم حالاکیس دارم چکار کنم باتشکر
Iran, Islamic Republic of
01:00 - 1392/09/16
سلام من به علت نامنظمی پریودم رفتم سونو کیس داشتم و الان دارم قرص میخورم تو برگه هه نوشته بود نوع بافت های مطرح شده pcodهست البته تخمدان هامم تنبله تورا قران بگید یعنی من از داشتن بچه محرومم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟تورا امام حسین یه راه درمان مجرب بم بگید من18سالمه و قصد ازدواج دارم
Iran, Islamic Republic of
17:36 - 1392/10/10
سلام من 6 ماه است اقدام به بار داری کرده ام ولی هنوزموفق نشده ام ازمایش و سونو گرافی دادم هیچ مشکلی نداره و دکتر به من قرص duphastonداده که از روز16 عادتم مصرف کنم به مدت 10روزچون عادت من 3ماه است 10تا 15 روزبه تاخیر می افتد باتشکرراهنمای فرمایید.
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1392/10/20
سلام من در اوایل ازدواج چون شرایط خوبی نداشتم مجبور شدم بچه مو یک ماه توسط یه ماما سقط کنم بعد از اون چند بار حامله شدم یه هفته نمیشه میفته در ضمن شوهرم اسپرمش ضعیفه. و واریکسل داره به نظر شما مشکل من کجاس
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1393/01/28
با سلام من خانمی 21ساله هستم 5ماه هست ازدواج کردم 4ماه هست که میخواهم باردارشوم ولی نمیشوم.بخاطره سوزش و خونریزی هرچند وقت یکبار به پزشک مراجعه کردم گفت عفونت رحم و زخم رحم دارم.لطفا راهنمایی کنید.
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1393/01/28
با سلام من خانمی 21ساله هستم 5ماه هست ازدواج کردم 4ماه هست که میخواهم باردارشوم ولی نمیشوم.بخاطره سوزش و خونریزی هرچند وقت یکبار به پزشک مراجعه کردم گفت عفونت رحم و زخم رحم دارم.لطفا راهنمایی کنید.
United States
14:08 - 1393/12/04
من خانم ۲۳سالمه نه ساله ازدواج کردم چهارسال بعدازدواجم به یه پزشک متخصص رفتم گفت مشکلی نداری میتونی باردارشوی ولی باردارنشدم راهنمایی کنیدتشکر
United States
00:42 - 1393/12/19
سلام من آقای هستم که یک سال است ازدواج کردیم خانمم باردار نشوده در زیمن وقت عادت ماهوار درد شدید داره اما به پزیشک مراجعه کردیم هم بخاطر درد شدید و هم برای درمان نازایی اما نتیجه نداد لتفن راهنمایی کنید من باید چکار کنم
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1394/01/29
با سلام من خانمى هستم 22ساله 6سال است ازدواج کردم تنبلى تخمدان دارم با آمپول گونال اف دوبار باردار شدم اما هردو بار سقط شد خواهش ميکنم منو راهنمايى کنيد خيلى دلم بچه ميخواد
Iran, Islamic Republic of
03:30 - 1394/05/13
با سلام و خسته نباشی خدمت خانم دکتر ممنون از از راهنما یتان دستت درد نکنه
Iran, Islamic Republic of
23:24 - 1394/06/14
باسلام ۲سال اردواج کردیم تعداداسپرم های همسرم۱میلیون بودکه باسه ماه مصرف داروبه عدد۳ رسیدایا بادارومشکلمون حلمیشه
Iran, Islamic Republic of
18:51 - 1394/07/02
سلام من ۳۴سال سن دارم ومدت ۱۵ ساله که ازدواج کردم ویک دختر ۱۴ساله دارم الان مدت ۴ساله که میخواهم بچه دار شم نمیشه یه حاملگی خارج از رحم در۲ سال گذشته داشتم که یه لوله ورداشتن وبایه لوله هم دوساله حامله نمیشم میشه من وراهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1397/03/14
سلام من ۲۴ سالمه یه بچه ۶ساله دارم الان دو ساله جلو گیری ندارم ولی باردار نمیشم پریم نامنظم دکتر زیادی رفتم ولی جوابی ندادن نمیدونم چکار کنم دلمم خیلی بچه میخاد خاهشن کمکم کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
استخدام_3
استخدام_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
ایرانیان- فوتر موبایل222
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
کیان برنا_فوتر
فنی آتل_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
پارسیس_فوتر ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر