عادل الجبیر: یمن را از سیطره ایران دور کردیم
۳۷۶۶۴۵
۰۵ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۲
۲۴۵۴ 
وزیر امور خارجه آمریکا که به عربستان سفر کرده است در کنفرانس خبری مشترک با همتای سعودی خود گفت که مذاکرات با مقامات عربستان درباره بحران یمن سازنده بوده است.
خبرگزاری تسنیم: به گزارش العربیه، "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا که به عربستان سفر کرده است در کنفرانس خبری مشترک با همتای سعودی خود گفت که مذاکرات با مقامات عربستان درباره بحران یمن سازنده بوده است.

جان کری تاکید کرد که بازگشت ثبات به یمن مانع از گسترش گروه‌هایی نظیر القاعده و داعش خواهد شد.

وی گفت که خونریزی‌ها در یمن طولانی شده و یافتن راهی برای پایان جنگ ضروری است.

وزیر امور خارجه آمریکا در نشست مشترک خبری با عادل الجبیر همتای عربستانی اش در جده گفت: اوضاع انسانی در یمن وخیم شده است و بیش از دو میلیون یمنی آواره شده اند. عربستان و آمریکا نگرانی های مشترکی درباره وخامت اوضاع انسانی در یمن دارند.

کری افزود: خونریزیها در یمن طولانی شده است و باید به این جنگ پایان داد. هشتاد درصد از مردم یمن به دریافت کمک نیاز دارند و این کشور در آستانه قحطی قرار گرفته است.

وی افزود: گفتگوهای ما با مقامات عربستانی درباره بحران یمن سازنده بود.

کری افزود: ما درباره چند مسئله مطرح در خاورمیانه بحث و گفتگو کردیم. تمرکز اصلی در این نشست بر چگونگی توقف جنگ در یمن و دستیابی به راه حلی با مشارکت همه طرف ها در این کشور بود.

وی خاطر نشان کرد: بازگشت ثبات به یمن برای کاستن از رنج شهروندان این کشور و مبارزه با گروه های تروریستی مسئله ای حیاتی است و مانع از گسترش نفوذ داعش و القاعده می شود.

وزیر خارجه آمریکا گفت  ما به امنیت عربستان سعودی پایبند هستیم. همه ما توافق نظر داریم که بحران یمن راه حل نظامی ندارد.

کری افزود: ما نگران حملات به مرزهای جنوبی عربستان هستیم.

وی افزود: ما نگرانی هایی درباره حملات به شهرهای عربستان با موشک های ایرانی داریم. سلاح های ایران در یمن تهدیدی برای همه منطقه و نه فقط عربستان است.

کری افزود: عربستان حق دارد از خود در برابر موشک هایی که شبه نظامیان شلیک می کنند، دفاع کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: باید در یمن آتش بس برقرار شود تا صلح در این کشور به دست آید.

کری افزود: آمریکا از تلاش سازمان ملل برای از سرگیری مذاکرات بین طرف های یمنی و حل بحران در این کشور حمایت می کند. حوثی ها نظر خود را برای امضای توافقنامه در آخرین لحظه تغییر دادند. توافق کردیم دیدگاه جدیدی را در مذاکرات یمن پیگیری کنیم.

وی خاطر نشان کرد: کوتاهترین راه برای پایان دادن به رنج ملت یمن، توقف درگیریهاست.

وزیر خارجه آمریکا گفت: درباره تشکیل دولت وفاق ملی در یمن با مشارکت همه طرف ها و تحویل سلاح حوثی ها به طرف ثالث و بی طرف توافق کردیم.

کری افزود: اسماعیل ولد الشیخ احمد فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن، دور جدیدی از رایزنی ها را بین همه طرف های یمنی آغاز خواهد کرد. به ارائه کمک های مالی و انسانی به یمن و یمنی ها پایبند هستیم. به ملت یمن برای تصویب قانون اساسی جدید و

برگزاری انتخابات جدید و رونق بخشیدن به اقتصاد این کشور پایبند هستیم.

"عادل الجبیر" وزیر امور خارجه عربستان نیز در این کنفرانس مطبوعاتی صحبت کرد و گفت: تلاش کردیم که از حکومت قانونی در یمن حمایت کرده و این کشور را از سیطره ایران و حزب‌الله دور کنیم.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج