عامل حمله سایبری به برنامه هسته‌ای ایران
۳۸۲۵۰۳
۱۵ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۹
۱۴۶۸
یک مسئول سابق سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه، این کشور را عامل حمله به برنامه هسته‌ای ایران از سال 1992، اعلام کرد.
فارس: یک مسئول سابق سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه، این کشور را عامل حمله به برنامه هسته‌ای ایران از سال 1992، اعلام کرد.

  فرانسه؛ عامل حمله سایبری به برنامه هسته‌ای ایران
 
رئیس فنی سابق اداره کل امنیت خارجی فرانسه (DGSE) فاش کرد که وی در سال 2012 و در پی وقوع حمله سایبری به رایانه‌های همکاران «نیکلا سارکوزی»، رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه، در فاصله برگزاری دور اول و دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور، درخواست کمکی از جانب یکی از مسئولان امنیت رایانه‌های کاخ الیزه دریافت کرده است.

برنار باربیه اعلام کرد که در پی دریافت دستوری از سوی «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه عازم آمریکا شد تا اعتراض فرانسه نسبت به این حمله سایبری را به آژانس ملی امنیت آمریکا (NSA) ابلاغ کند.

وی همچنین گفت: «بدافزار شناسایی شده در جریان حمله سایبری به کاخ الیزه همان بدافزاری بود که در جریان حملات سایبری سال 2010 اروپا را هدف قرار دادند و تنها روس‌ها و آمریکایی‌ها هستند که قادر به انجام چنین عملیاتی هستند. ما در سال 2012 ابزارها و توان فنی بیشتری برای کار بر روی ابرداده‌ها داشتیم و من در آن زمان به این نتیجه رسیدم که این حمله تنها می‌تواند کار آمریکا باشد.»

رئیس فنی پیشین اداره کل امنیت خارجی فرانسه درعین‌حال اذعان کرد که سرویس‌های فرانسوی از سال 1992 حملات سایبری را علیه نهادهای ایرانی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران و چند کشور دیگر از جمله کانادا و اهدافی در فرانسه انجام داده‌اند.

اظهارات مسئول سابق سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه در خصوص نقش آمریکا در حمله سایبری سال 2012 به کاخ ریاست جمهوری الیزه در حالی است که اسنادی که «ادوارد اسنودن» در سال 2014 اقدام به افشای آن‌ها کرد، حاکی از آن بود که احتمالاً سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل از جمله موساد، عامل حمله سایبری ماه می 2012 به کاخ الیزه بوده‌اند و اسرائیل در سال 2012 تلاش کرده با نفوذ به خطوط ارتباطی رئیس‌جمهور سابق فرانسه از وی جاسوسی کند.

در پی طرح اتهام فرانسه علیه آمریکا در سال 2012 آژانس امنیت ملی آمریکا دست داشتن در این حمله را رد کرده و به‌صورت ضمنی اعلام کرد که احتمالاً اسرائیل مسئول این حمله بوده است. این حمله سایبری در هفته‌های آخر ریاست‌جمهوری «نیکلا سارکوزی» رئیس‌جمهور سابق فرانسه صورت گرفته است.

اسنادی که روزنامه فرانسوی «لوموند» در سال 2013 میلادی بخشی از آن را منتشر کرد، مربوط به یادداشت‌هایی است که قرار بوده آژانس امنیت ملی آمریکا به نیروهای اطلاعاتی فرانسه ارائه دهد. این یادداشت‌ها را «ادوارد اسنودن» افشاگر آمریکایی که در چند وقت گذشته دردسرهای زیادی برای واشنگتن به بار آورده، در اختیار لوموند قرار داده است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج