حریم سلطان، دروغی که 150 میلیون نفر باور کرده اند!
۳۸۴۰۵
۲۷ آذر ۱۳۹۱ - ۱۸:۴۹
۸۶۹۸۲
دو بلورهای ایرانی سریال دستگیر شدند
مجموعه «حریم سلطان»، یکی از مجموعه های ماهواره ای است که طی مدت نمایش توانسته مخاطبان بسیاری را در ایران جذب کند. این سریال که با دوبله فارسی در شبکه های ماهواره ای نمایش داده می شود، داستان حکومت سلطان سلیمان یکی از پادشاهان عثمانی را روایت می کند

برترین مجله اینترنتی ایران

تماشا: خبر داغ این بود: «دوبلورهای حریم سلطان دستگیر شدند»؛ این خبر را ابتدا خبرگزاری سینمای ایران مخابره کرد. در این خبر آمده بود: «بینندگان سریال تلویزیونی «حریم سلطان» از این پس باید این سریال را با زیرنویس فارسی یا به زبان اصلی ببینند چون دوبلورهای این سریال که در ایران اقدام به دوبله این سریال می کردنددستگیر و برای انجام مراحل قضایی راهی بازداشتگاه شده اند.

مجموعه «حریم سلطان»، یکی از مجموعه های ماهواره ای است که طی مدت نمایش توانسته مخاطبان بسیاری را در ایران جذب کند. این سریال که با دوبله فارسی در شبکه های ماهواره ای نمایش داده می شود، داستان حکومت سلطان سلیمان یکی از پادشاهان عثمانی را روایت می کند که درگیر مسائل روزمره کاخ و همسران خود است. شاید یکی از دلایل جذب مخاطب ایرانی به این مجموعه، دوبله نسبتا مناسب آن در مقایسه با دیگر سریال هایی است که در شبکه های ماهواره ای پخش می شد.

 شنیده ها حاکی از آن است که این سریال در ایران دوبله می شود و تعدادی از صداپیشگان مجموعه «حریم سلطان» و به خصوص صداپیشه شخصیت سلطان سلیمان مدتی پیش در ایران دستگیر شده و به زندان منتقل شده اند.»

 اما آیا این اولین برخورد با این مجموعه است؟ خیر؛ رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه همین چند وقت پیش از اینکه مردم دنیا فرهنگ کشورشان را با این سریال می شناسند، ابراز تاسف کرد اما همزمان با دستگیری دوبلورهای این مجموعه در ایران، پارلمان ترکیه هم مشغول رسیدگی به لایحه ای شد تا از طریق تصویب به توقف پخش این سریال، عمل کنند.

دروغی که 150 میلیون نفر باور کرده اند!

به گزارش بی بی سی این سریال در اصل «عصر باشکوه» نام دارد و جالب اینکه نه تنها در ایران که در خود ترکیه، که کشور سازنده آن است با انتقادات زیادی روبرو شده است. همین چند روز پیش بود که خبری درباره توقف پخش این سریال مطرح شد. پارلمان ترکیه اعلام کرد به زودی به لایحه ای رسیدگی می کند که هدف آن توقف پخش سریال «عصر پرشکوه» است. همان سریالی که در ایران با نام «حریم سلطان» معروف شده.

 این سریال پرطرفدار به زندگی سلیمان اول، سلطان پرافتخار عثمانی می پردازد اما بسیاری عقیده دارندکه این سریال واقعیات تاریخی را به شدت تحریف کرده است. اوکتای سارال، نماینده استانبول از حزب حاکم «عدالت و توسعه» با ارائه لایحه ای به پارلمان ترکیه توقف پخش سریال «عصر پرشکوه» را خواستار شده است. سارال عقیده دارد که این سریال «توهین به ارزش های ملی و موزاین اخلاقی» است.

سارال عقیده دارد که این سریال «توهین به ارزش های ملی و موازین اخلاقی» است. او به شبکه خبری الجزیره اطمینان داده که نمایندگان پارلمان به طرح او رأی خواهند داد و پخش سریال در سال 2013 متوقف خواهد شد به گفته اوکتای سارال، پارلمان ترکیه در اولین روزهای سال آینده درباره ممنوعیت پخش سریال سلطان سلیمان تصمیم خواهد گرفت. او همچنین گفته است: «ممنوعیت پخش این سریال باید به فیلمسازان ما درسی بدهد تا در کارهای خود به موازین خانوادگی و ارزش های اخلاقی» احترام بگذارند.

تصویر مخدوش سلطان عثمانی


پیش از این رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به شدت از این سریال انتقاد کرده بود اما آقای سارال گفته است که لایحه پیشنهادی او به انتقادات نخست وزیر ترکیه ارتباطی ندارد بلکه به خاطر ناخرسندی گسترده از سریال در میان مردم، تدوین شده است. به گزارش رسانه های جمعی در ترکیه هزاران نفر علیه این سریال به دادگاه شکایت کرده اند.

دروغی که 150 میلیون نفر باور کرده اند!

گفته می شود که غیر از نمایندگان اسلام گرای وابسته به «حزب عدالت و توسعه» بسیاری از نیروهای ملی گرا نیز با ممنوع شدن سریال «حریم سلطان» موافق هستندگ، زیرا عقیده دارند که این سریال تصویری مخدوش از سلطان عثمانی ارائه داده است. پخش سریال «حریم سلطان» نزدیک دو سال پیش از پنجم ژانویه سال گذشته شروع شده و تاکنون بیش از صد قسمت از آن پخش شده است. پخش سریال از آغاز با انتقادات فراوان روبرو بود. رسانه های جمعی ترکیه درباره جنبه های گوناگون این سریال پرخرج و جنجالی مطالب بی شماری منتشر کردند.

تنها با انتقادات اخیر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر بود که پخش این سریال به موضوعی سیاسی بدل شد. رجب طیب اردوغان روز 25 نوامبر در انتقاد از این سریال گفت: «ما هرگز چنین پدرانی نداشتیم و سرزمین ما هم هرگز چنین سلطانی نداشته است.»

آقای اردوغان که در مراسم گشایش «هفته نوسازی» سخن می گفت، سازندگان سریال را به ناآگاهی از تاریخ ترکیه متهم کرد: «برخی مدعی هستند که ما در تاریخ کشورمان جز جنگ و لشکرکشی و توطئه و متاسفانه یک حرمسرای بزرگ چیزی نداشته ایم. بیگانگان می توانند تاریخ ما را هر جور که دلشان خواست تعریف کنند، اما باید تاریخ و تمدن خودمان را درست بشناسیم و درست معرفی کنیم. این تاریخ باید راهنمایی برای ساختن آینده باشد.»

دروغی که 150 میلیون نفر باور کرده اند!ارزش های به بازی گرفته شده

بعد از این حرف ها بود که برخی از گروه های سیاسی و محافل فرهنگی آقای اردوغان را متهم کردند که با دخالت در عرصه های فرهنگی، قصد دارد آزادی بیان هنری را محدود کند. با این حال آقای اردوغان وعده داد که برای جلوگیری از ادامه نمایش سریال «حریم سلطان» تصمیمی قانونی گرفته شود. او هشدار داد: «این بایددرسی باشد برای کسانی که ارزش های ما را به بازی گرفته اند.» اما مخالفانش گفتند او با دفاع از سلطان سلیمان عثمانی بر آن است که اهداف سیاسی خود را در جامعه مطرح کند. بسیاری از گروه ها و افراد نیز، به ویژه از دیدگاهی سنت گرایانه، از موضع نخست وزیر حمایت کردند. آخرین نمونه از این حمایت ها اقدام خطوط هوایی ترکیه است که اعلام کرد پخش این سریال را از برنامه تلویزیونی هواپیماهای خود متوقف می کند.«سلطان» دروغین

اما آیا سلطان سلیمان «حریم سلطان» همان سلطان سلیمان واقعی است؟ به نظر منتقدان، سریال «حریم سلطان» تصویر نادرستی از سلیمان ارائه می دهد، زیرا بیش از آنکه به کارها و دستاوردهای سیاسی و مدنی این «سلطان محتشم» بپردازد، او را مشغول کامرانی و خوشگذرانی نشان می دهد. در سریال، مراسم و تشریفات و روابط اشرافی دربار سلیمان کمابیش مشابه دربارهای بزرگ اروپایی آن دوران تصویر شده است. به علاوه، درباریان و اطرافیان سلطان پیوسته در حال توطئه و دسته بندی هستند و «خرم سلطان» همسر سلیمان در این ماجراها نقش مرکزی دارد.

دروغی که 150 میلیون نفر باور کرده اند!

سریال به این «سلطانه» پر و بال زیادی می دهد و از ماجرای عشق او و سلطان، افسانه ها می سازد. سلطان سلیمان مانند همه پادشاهان عثمانی حرمسرایی بزرگ داشت اما به گواهی تاریخ، آشنایی و ازدواج او با کنیزی «فرنگی» زندگی او را دگرگون کرد اما در سریال بسیاری از ماجراهای مرموز و توطئه های عجیب دربار به این کنیز نسبت داده می شود. واقعیت این است که او دختری مسیحی و از تبار اوکراینی یا لهستانی بود به نام رکسانا و با نام تعمیدی آناستازیا یا الکساندرا. او که در جنگی به اسارت گرفته شده بود در استانبول به عنوان کنیزی عادی به دربار سلیمان راه یافت. پادشاه که جوانی 25 ساله بود، به این کنیز زیبا دل بست. کنیز مسلمان شد و «خرم سلطان» نام گرفت. چیزی نگذشت که او به مدد زیبایی خیره کننده و البته تیزهوشی و زیرکی دل و دین از شاه ربود و بانوی سوگلی حرمسرای او شد و سپس به عقد شرعی او درآمد و برای او پنج فرزند به دنیا آورد. به سریال انتقاد می شود که تصویری فریبنده و دروغین از زنان دربار عثمانی ارائه داده است. در سریال زنان قدرت و نفوذی دارند که حتی در ترکیه امروز نیز به آن نرسیده اند.از دیگر نقدها

برخی از دولتمردان و همچنین برخی از مراجع دینی ترکیه انتقاد می کنند که سریال از سلطان سلیمان تصویری مخدوش ارائه داده است. گفته می شود که او سی سال از زندگی خود را در لشکرکشی و جهانگشایی گذراند و وقت زیادی برای عیش و عشرت نداشت اما سلطانی که در سریال دیده می شود بیشتر در حرمسرا و بزم های شاهانه است تا در میدان رزم. به گواهی تاریخ سلطان سلیمان روی هم تنها یک سال و نیم از سلطنت 46 ساله خود را در کاخ حکومتی در استانبول گذرانده است.

طرفداران پرشمار سریال می گویند که سریال با فیلم مستند تفاوت دارد و مجبور نیست عین واقعیات تاریخی را بازسازی کند. هدف سریال درس تاریخ نیست بلکه سرگرم کردن مردم با ماجراهای دوران گذشته است. از طرف دیگر برخی از منتقدان، مرال اوکای، نویسنده فیلمنامه را متهم می کنند که برای جذاب کردن اثر خود از تحریف واقعیات تاریخی هیچ ابایی نداشته است. بدین ترتیب هر هفته میلیون ها نفر به تماشای سلطانی می نشینند که با این اوصاف هرگز وجود نداشته است! یکی دیگر از انتقاداتی که به «حریم سلطان» وارد می شود، این است که اگر آنها سریالی پرماجرا درباره پادشاهی خیالی و افسانه ای می ساختند. هیچ کس به آنها ایراد نمی گرفت اما آنها نام و اعتبار یک قهرمان تاریخی را دستمایه کرده اند. سریال «عصر پرشکوه» یا همان «حریم سلطان» خودمان نه تنها در ترکیه، بلکه در بیش از سی کشور جنوب شرقی اروپا، آسیای میانه و برخی از کشورهای عربی و از چندین کانال ماهواره ای پخش می شود.

دروغی که 150 میلیون نفر باور کرده اند!

وزارت فرهنگ ترکیه، این سریال را از موفق ترین کارهای تلویزیون این کشور می داند. برآورد می شود که این سریال در سراسر جهان بیش از 150 میلیون تماشاگر ثابت دارد.این سلطان سلیمان کیست؟

سلیمان اول، معروف به «سلطان محتشم» و سلیمان قانونی (1566-1495) دهمین امپراتور عثمانی است که از سال 1520 تا 1566 به مدت 46 سال بر آسیای صغیر حکومت راند. بسیاری از پیشرفت ها و افتخارات دولت عثمانی حاصل اقدامات و تلاش های او بود. سلیمان در 13 لشکرکشی بزرگ قلمرو عثمانی را از همه سو توسعه داد. در غرب بخش بزرگی از بالکان و شرق اروپا را فتح کرد و در سال 1528 تا دروازه های وین پیش رفت.

در شرق در نبرد با پادشاهان صفوی، تبریز را فتح کرد و بر بغداد چیره شد. سلیمان تنها فرماندهی بزرگ نبود، بلکه زمامداری توانمند و حاکمی دوراندیش در تاریخ ترکیه شناخته می شود. او در سرزمین خود خواهان اصلاحات گسترده بود. بسیاری از مظاهر مدرن و ترتیبات نو در آبادانی و رشد و پیشرفت آسیای صغیر، دولت سلف ترکیه امروزی، به نام او ثبت شده است. از دوران حکمرانی او صدها جاده، مسجد، کاروانسرا، شبکه آبیاری و پل به یادگار مانده که بسیاری از آنها تا امروز مورد استفاده است. او از نظر فرهنگی نیز حاکمی استثنائی بود، به ادبیات عشق می ورزید، شعر می سرود، به چند زبان سخن می گفت و به پیشرفت صنعت و هنر علاقه داشت.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 73
در انتظار بررسی:11
Iran (Islamic Republic of)
19:32 - 1391/09/27
از هرچی سلطانه متنفرم فقط دموکراسی
Germany
20:45 - 1391/09/27
تو رو خدا ول کنید این حریم سلطان رو. هر کسی خودش عقل داره تشخیص میده ببینه یا نبینه. اگه هم نداشت دیگه با این همه اطلاع رسانی! حتما تا حالا دیگه متنبه شده! مردم کاری رو که میخوان میکنن حالا هی شما بگو چنین و چنان. اتفاقا ملت کنجکاوتر میشن که دنبالش کنن. باور کنید مردم باهوش تر از اون چیزی هستن که فکر میکنید. والا من تا حالا یک نفر رو هم پیدا نکردم که بگه سریال رو جدی فرض کرده. همه به چشم سرگرمی نگاهش کردن و میکنن. بذارید ملت زندگیشونو بکنن. والا به مولا
پاسخ ها
علي
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۸
خيلي هم عاليه اطلاع رسانيتون فكر اون نوجووناو بچه ها رو بكن كه با اين سريال ممكنه فرهنگ بيگانه بهشون معرفي بشه
Iran (Islamic Republic of)
07:50 - 1391/09/28
تومعرفی این شخصیت تاریخی بدنیست اشاره ای هم به کشتاروحشیانه سپاهیان این شخص درتبریزداشته باشید،کسانی که نمی خواستند زیر بیرق عثمانی زندگی کنندبه طرز دهشتناکی جونشون روازدست دادند فقط به خاطراینکه این آقاشیفته کشورگشایی بوده،اونوقت ایرانیها برای دیدن این سریال ودروغ های گفته شده دراون سرودست می شکنند،البته تقصیری ندارند خیلی هااطلاعات کمی درموردتاریخ دارند
پاسخ ها
بابک
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۹
هم اسم عزیز ، منم با قسمتی از نظرت ،مبنی بر کشت و کشتار این سلطان خونخوار ، موافقم ولی از طرفی هم معتقدم که باید همه چیز را بدیده تحقیق دید و از نظر گذراند مثل فیلم 300 که سراسر تحریف شده بود ولی ارزش دیدن و نقد کردن و حتی اعتراض رو هم داشت ، که اگر اونو نمیدیدیم ، و اعتراضی نمیکردیم شاید خود استیون اسپیلبرگ که کارگردان و بنوعی تهیه کننده اش هم بحساب میومد ، نمیمومد و از ایرانیان عذر خواهی بکند . پس دیدن هر فیلمی از ندیدن ان بهتره ..
alireza
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۳۰
چرا از خودت در میاری. مثلا خیلی حالیته .کارگردان 300 اسپیلبرگ بوده آخه.کارگردان 300 زاک اشنایدر اسمش.برو ببین بعد دری بری بگو
http://www.imdb.com/title/tt0416449/?ref_=fn_al_tt_1
babak
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۴
بابک عزیزمنم باتحقیق موافقم اصل حرف منم روی همینه که ماهاباید یه تحقیقی بکنیم بعدتصمیم بگیریم که بیننده چیزی باشیم یانباشیم ،خیلی فیلمهاساخته میشه که ارزش نگاه کردن نداره دیدن اونهاازدیدتحقیق برای یکباراشکالی نداره اماحرف من اینه که نباید آدم طرفدارشون بشه حالاچه تحقیق کرده باشه چه نکرده باشه متاسفانه من درخیلی آدمهاطرفداری ازاین سریال رومی بینم حتی الان که دیگه پخشش تموم شده درشبکه های عربی زبان به تماشای اون می نشینندچرا؟ چون که جذابیت های تصویری داره کاش تلویزیون خودمون هم فیلمها وسریالهایی باجذابیت های بالاپخش میکرد
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
13:27 - 1391/09/28
به نظر من ايران بايد براي تلافي خذف شبكه هاي ماهواره اي خودش از روي هاتبرد. شبكه هاي ضدانقلاب من وتو با جم تي وي و پي ام سي پارازيت بندازه
پاسخ ها
بابک
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۹
زهی خیال باطل ، عمرا نتونه..
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۶
پرچمت چرا روسیس؟!!از داخل یک کشور بیگانه در مورد ایران نظر میدی!
Iran (Islamic Republic of)
15:28 - 1391/09/28
تیکه اخر که گفتین خوب چیزی بوده که خوووب؟! دروغش کجاش بود اخه من فقط تیکه ی اخر و خوندم
Iran (Islamic Republic of)
16:26 - 1391/09/29
ای بابا از بس مردم برنامه های مزخرف از تلوزیون ایران دیدند دیگه به ایناش فکر نمیکنند این سریال حد اقل باعث جمع شدن اعضای خوانواده دور هم میشه واین خیلی خوبه از نظر پیشینه شخصیت سلطان سلیمان هم به ما ربطی نداره ما فقط از لحاظ سرگرمی این سریال رو میبینیم چون اگه خواستی تو ایناش ریز شی معلومه که دنباله چیزی دیگه غیر از تماشای یک فیلم خوب هستی پس نتیجه میگیریم که این سریال خوبه البته برای بلای 16 سال
پاسخ ها
بابک
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۹
دوست من ، کاملا باهات موافقم 100 درصد .
Iran (Islamic Republic of)
16:46 - 1391/09/29
بهتر نیست یه کم هم به سریالهای وطنی توجه نشون بدی مجله جون!!!!!
پاسخ ها
محمود
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۶
اين سريالا داخلي آخه چي شون قشنگه اه
Iran (Islamic Republic of)
18:08 - 1391/09/29
دوست من ، من حرف های بد نمیزنم لطفا حرف های منو سانسور نکن و از مشترکین و علاقمندان به خودت کم نکن .مرسی .در رابطه با سریال حریم سلطان هم باید بگم که چرا اینقدر ما انسانها ، خود خواه و تنگ نظر هستیم ؟ خوب اگر دوست نداری این سریال رو ، باید بری یک کانال دیگه و یک چیز دیگه رو ببینی !! بابا چرا به حاصل کار یک گروه با کلی هزینه ، ایراد های بنی اسراییلی میگیرین ؟ همه میدونن که سلطان سلیمان ، چه جلادی بوده و چقدر خون خوار بوده ولی هر انسانی هرچقدر هم که قسی القلب باشه یک بعد عاطفی هم داره و زمانش که برسه ، همون انسان قسی ، یک عاشق دلشکسته میشه و حتی ممکنه ، گاها ، گریه هم بکنه ..!! پس این دلیل نمیشه که چون ادم قسی القبی بوده ما چیزی از اون نبینیم و نخونیم ...
Iran (Islamic Republic of)
21:07 - 1391/09/29
من فقط غصه ی مامان تنهامو میخورم که این سریالها تنها سرگرمی های زندگیشن ونبودنشون مساویه با فکر وخیال و تنهایی و غصه خوردنش...
Iran (Islamic Republic of)
11:25 - 1391/09/30
راستی مجله این همه عکسو از این سریال از کجا میاری؟؟
Iran (Islamic Republic of)
09:08 - 1391/10/09
پخش سریال حریم سلطان از شبکه های ماهواره ای از اساس غلطه !! علاوه بر اینکه تاریخی کاملا تحریف شده و اصلاح شده رو به نمایش می کشه ، به خاطر فضاحت هایی که این پادشاه خونخوار و وزیر کثیفش تو تبریز و مرزهای ایران بوجود آوردن ، نشون دادنش تو شبکه های ایرانی زبان عین توهین به ایرانی هاست که اینجوری توسط این پادشاه کشور گشا و عاصی مورد حمله و تجاوز قرار گرفتن .
همسر سلطان هم که تو شرارت و دنائت هیچی از زنان درباری ترکیه اون زمان کم نداشته و خدای حیله و فتنه بوده . اینجا تو سریال خیلی معصوم نشونش دادن .
برید کتاب سلطانه اثر کالین فالکنر ترجمه ذبیح الله منصوری رو بخونین و اونو با خرّم طفلکی فیلم مقایسه کنید . اونوقت خودتونم به فیلم و ساختش و دروغاش نمره بالای صفر نمی دین . یه مشت دروغ !!!!!
Iran (Islamic Republic of)
16:06 - 1391/10/14
این فیلم خیلی فیلم بی محتواییه داستانش فقط حول چیزای بی ارزش مثل رابطه های انچنانیو خیانت و خیلی چیزای دیگه می چرخه که باعث بی ارزش نشون دادن زن و مرد می شه.به نظر من انسان خودش عقل داره درست نیست وقت با ارزشمونو با دیدن این جور فیلما تلف کنیم فیلمایی که نه تنها به ما چیزی یاد نمی دن بلکه فرهنگ وشخصیت مارو تخریب می کنن.چه بخوایم ونخوایم توی خونه هر کدوم از ماها بچه ونوجوان وجود داره فکر کنید بچه ها با دیدن این فیلما چقدر چشم وگوششون باز می شه و چه فرهنگ زشتی به اونها القا میشه.
پاسخ ها
مجید مرادی
France
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۶
احسنت سارا جان.حرفات کامل و متین بود.مرگ بر اسراییل
Iran (Islamic Republic of)
01:01 - 1391/10/20
اتفاقا خیلی هم سریال خوبی بود
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
01:54 - 1391/10/28
سریال سده باشکوه (حریم سلطان جعلی ) خاری در چشم رجب طیب اردوغان و بدخواهان سریال
Iran (Islamic Republic of)
18:37 - 1391/12/26
سريال حريم سلطان مثل يك فيلم تاريخي هستن ولي در هردوي آن ها افراط انجام شده اصلا سلطان سليمان ريش نداشته يك سيبيل شبيه سيبيل رضاشاهي داشته بعدشم در اون دوره كي جز شا به اون شكل لباس ميپوشه يك مقدار قابل توجه در اين فيلم ها افراط صورت گرفته
Iran (Islamic Republic of)
19:50 - 1392/01/19
سریال پایتخت دو تونست
مخاطبای این سریال مزخرف ترکیه ای رو به خودش جذب کنه و باعث شد این سریالو تکرارشو پخش کنن چون خیلیا ندیده بودن
ما که ماهواره نداریم تو اینترنت خیلی از سایتها این مطلبو انتشار دادن
پایتخت دمت گرم ، حریم سلطانو کشیدی زیر تخت
Iran (Islamic Republic of)
14:49 - 1392/01/22
من میگم حریم سلطان خیلی هیجانی وزیباست اینحرف هارا هم قبول ندارم
پاسخ ها
arian komijani
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۶
واقعا فیلم قشنگی بود
Iran (Islamic Republic of)
18:07 - 1392/01/25
به نظر من فقط لجو لج بازی ولی خودمونیم چه قدر خرم خوب بازی می کنه و همیشه ماهی دوران آخریه
Iran (Islamic Republic of)
17:43 - 1392/02/03
من فقط ١٢ سالمه ولى واقعاًً سريال قشنگيست
Iran (Islamic Republic of)
14:52 - 1392/02/09
اگر بالی خان کشته می شد خیلی سریال تمسخر ای می شد ولی ای کاش سر ماهی دوران را بزنند
پاسخ ها
fatemeh
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۹
عزیزم اون والی خان بود نه والی خان...
Iran (Islamic Republic of)
18:24 - 1392/02/11
در ضمن واقعا برنامه های ترکیه(همشون) از سیر تا پیاز واقعا حرف ندارند.ما که خانواده ای همیشه به برنامه هاشون نگاه میکنیم و واقعا یک انرژی مثبتی از برنامه هاشون میگریم دستشون درد نکنه.
Iran (Islamic Republic of)
09:53 - 1392/02/29
به نظر من اینا همش چرت و پرته... سریال حریم سلطان یک سریال تاریخیه و ماکه از تاریخ اون کشور خبر نداریم حق انتقاد و اظهار نظر نداریم. من عکسایی از خرم سلطان واقعی و سلطان سلیمان و دربار عثمانی و لباس هاشون دیدم. همش واقعیه. به نظر من این حرفا که میگن همش دروغه. ماهم تو ایران یه سریال یوسف پیامبر تاریخی داشتیم. آیا همه چیز دقیقا شبیه اون زمان بود؟ اصلا ما کجا بودیم که بدونیم اون زمان چه شکلی بوده. چه برسه به کشورای دیگه و بقیه ادیان. حالا ما دوست داریم یه کشوری که هیچی از تاریخ و دین ما نمیدونه بیاد راجع به سریالمون نظر بده؟خوب معلومه که نه. در ضمن این فقط یه سریاله و هدفش سرگرم کردن با موضوع تاریخیه. حتما که نباید عین واقعیت باشه... به نظر من این حرفا فقط به خاطر یکم بدحجابی زنان در این فیلمه که اینقدر انتقاد میشه ولی باید توجه داشته باشید این سریال در زمان حال ساخته شده پس باید متناسب با سلیقه مخاطب زمان حال باشه. توروخدا تموم کنید این حرفارو
پاسخ ها
sina
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۷
سلام، با شخصیتی که توی واقعیت از تو دیدم و شناختمت اصلا بهت نمیاد این همه وقت بذاری و این نظر طولانیو بنویسی
Iran (Islamic Republic of)
18:19 - 1392/03/14
وقتي سريال و دونبال نكردين بيخودي حرف نزنين
Iran (Islamic Republic of)
16:32 - 1392/03/18
حالا هی گیر بدین به این سریال !
چیکار دارین واقعیه یا نیست ؟؟
ما فقط واسه سرگرمی نگاه میکنیم
Iran (Islamic Republic of)
01:33 - 1392/03/20
وقتی به تاریخ نگاه میکنیم ایران در دوره ایی ابرقدرت بلا منازع دنیا بوده وشاهان وسلطانهای بالیاقتی داشته که شهره عام وخاصند . ما فقط میتونیم در خصوص تاریخ اسلام سریال بسازیم وبه نوعی حکومت اعراب بر ایران رو قانونی جلوه بدیم .وقتی تو چنین جوی قرار داریم چطور به خودمون اجازه میدیم از ترک ها انتقاد کنیم.مهران مدیری تو سریال طنزش(قهوه تلخ) تاریخ ایران وپادشاهان ایرانی رو با خاک یکسان میکنه !!!!.اونوقت از اینکه بزرگترین پادشاه آن زمان یعنی سلیبمان عاشق یک دختر زیبا روی ایرانی شده فریاد وامصیبتا سر میدهیم !!!!امیشه لطفا نقد منطقی از این سریال داشته باشید.
Iran (Islamic Republic of)
22:48 - 1392/03/26
این سریال حس اعتماد نسبت به همدیگر را در خانواده بسیار کم و تنوع طلبی را بسیار زیاد می کند
United States of America
00:56 - 1392/04/18
حالا از هر انتقادی بگذریم دم خرم گرم که خوب زد تو پر خانواده شوهرش ، من که اونو سر لوحه زندگیم قرار دادم
Iran (Islamic Republic of)
19:05 - 1392/04/20
شماهاعجب ادمایی هستین ترکیه فیلم میسازه زحمت میکش. شمااحمقا میگین دروغه اخه تورووووووووووووسنه نه
Iran (Islamic Republic of)
14:19 - 1392/04/26
به نظر من این فیلم فقط برای سرگرمی مردم ساخته شده نه زیر سوال بردن حکومت عثمانی(قبول کنین)
پاسخ ها
...غزل...
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۴
اره دقیقا
Iran (Islamic Republic of)
23:35 - 1392/05/03
باهات کاملا موافقم مهنوش این فیلم فقط برای سرگرمیه مردمه
Iran (Islamic Republic of)
20:09 - 1392/05/07
واقااااااااااااااااااااااااا عالیییییییییییه دمت گرم خرم سلطان ععععععاشقتم من 13 سالمه من عاشق سریالهای ترکیه ایم یاگمور تایران مرسی
Kazakhstan
15:25 - 1392/05/15
من خیلی از این فیلم خوشم میاد نباید متوقوش کنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
!!!چون خوشت میاد نمیکنن
Iran (Islamic Republic of)
13:35 - 1392/05/20
باید هم خوشت بیاد چون مغزت پوکه
Iran (Islamic Republic of)
11:16 - 1392/05/22
متاسف اولا برای ملت ساده ایران که جلوی بعضی اجنبی هایی که به وضوح دشمنی با ما دارن ،موش میشن و هر چی بگن باور میکنن و جلوی خود ایرانی ها غول میشن و میگن ایرانیه دروغ میگه و حرف تو کلشون نمیره دوما برای هر کسی که به این سریال علاقه داره
Iran (Islamic Republic of)
13:59 - 1392/06/19
بعنی این خبر این که حریم سلطان دوبلراشون دستگیر میشن دروغ بود؟
Iran (Islamic Republic of)
15:02 - 1392/07/17
میشه یه کاری کنید تااین فیلم متوقف نشه تروخدا
-
13:01 - 1392/08/05
انقدر سیاست نیا کسی که میگه من این سریال رو قبول ندارم.فقط بگو نگاه میکنی یا نه.پس....نخور
Iran (Islamic Republic of)
21:21 - 1392/08/06
سریال کاملا واقعیه کسی حق نداره شک کنه
Iran (Islamic Republic of)
21:30 - 1392/08/08
دم کسایی که این سریال زیبا رو واقعا زیبارو دنبال میکنن ودوستش دارن گرم من خودم به شخصه طرفدار پرو پا قرص این سریال زیبا هستم واین که میگن البته بعضی نادان ها ماننده صدا وسیما و... که میگن این سزیال دروغه باید من و تمام طرفداران این سریال بسیار طیبا بگوییم که شما ها همه در اشتباهیت معلوم نیست اینایی که میگن ان سریال دروغ است سبیلشون رو با چی چرب کردن که اومدن تو صدا سیما از این سریال انتقاد میکنند این هرفا بیخوده به نظر من وتمام ایرانیانی که این سریال رو میبینند اگر با این گزافه گویی ها میتونید این سریال رو از چشم طرفدارانش در سراسر جهان که میدونم کم هم نیستنند بیندازید کورخوانده اید یه نصیحت برید دنبال یه کار دیگه بیخود وقت تلف نکنید. روی سخن من به صدا وسیما وهم ی کسانی که ازاین سریال زیبا انتقاد بیخود میکنند میباشد یک وقت سو تفاهم نشود!!!! . باتشکر
United States of America
23:19 - 1392/10/10
ما خودمون یه کوروش کبیر داریم که هزارتای این سلطانا خاک پاشم نمیشن چه دروغ چه راست هیچ پخی نبوده قربونه اذری های وطنم که خودمم جزو یکیشونم و از این فیلمهای این ترکای مغل که زمان پادشاهیه همین اقا صدها یا هزارها ایرانیو به قتل رسوند نگاه نمیکنم قربونه ایرانو ایرانی وطن پرست
Iran (Islamic Republic of)
10:28 - 1393/04/31
من عاشق خرم سلطانم به قل نور بانو هرکی با خرم باشه برنده است
Iran (Islamic Republic of)
02:36 - 1393/10/10
بهترین سریالی که تا به حال دیدم مخصوصا تمام سلطان ها
Iran (Islamic Republic of)
21:19 - 1394/01/16
سلام...من نگارم...من خیلی از خرم سلطان خوشم میاد...مخصوصا با این موهاش خیلی زیبا میشه..واقعا سلطان سلیمان حق داشت عاشق همچین زنی بشه ولی از ماهی دوران وابراهیم واقعا متنفرم اونایی که میگن از خرم سلطان بدشون میاد واقعا حسادت می کنند مخصوصا دخترش خیلی محشر.. الهی بووووووووووس
Iran (Islamic Republic of)
13:17 - 1394/06/15
ازنظر من خیلی عالیه مخصوصا خرم سلطان
Iran (Islamic Republic of)
02:32 - 1397/01/23
خیلی فیلم ناراحت کننده هست پرازخیانت وظلم
Iran (Islamic Republic of)
22:27 - 1397/01/31
تو فیلم خرم و سلیمان عاشق همن حتی یه قسمتش هم خرم حاضره جونشم واسه سلیمان فدا کنه ولی تو رمانش خرم از سلیمان متنفره آخه کدومو باور کنم؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳
!اینکه رمان نداره
Iran (Islamic Republic of)
11:24 - 1397/11/25
دروغ نبود
بلکه ترکیه پیشینه خود را معرفی کرد و بخاطرش بزرگنمایی کرد
البته عثمانی کم قدرتی نبود
Iran (Islamic Republic of)
18:11 - 1398/06/01
این سریال رو قبلاً خیلی بد معرفی کرده بودن چون فضای مجازی هم به این شکلی که الان رواج پیدا کرده نبود من خودم به شخصه میگفتم وای چه سریال بدیه حتما ولی نه دوستان اینجور نیست تو اون زمان همه ی شاه ها حرم سرا داشتند اگه خود ایران هم بخواد یک زندگینامه ی واقعی تاکید میکنم واقعی و بدون سانسور از پادشاه های خو. این کشور بسازه شاید بدتر از این حریم سلطان بشه . این فیلم اصلا هم بد نیست خیلیا هم موافق نظر من هستند
Iran (Islamic Republic of)
12:26 - 1398/08/02
شماقسمت90سريالو ببينيد،وقتي از زبان پارسي و تمدن ايران صحبت ميکنه سلطان سليمان
Iran (Islamic Republic of)
10:20 - 1399/11/15
من عاشق این سریالم هر گز از دیدن این سریال دست نمیکشم حتی دانلودشم کردم تا وقتی متوقف شد بازم بتونم ببینم اصلا برام تکراری نمیشه این سریال
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج