میخواهم از دنیا رقابت کنار بروم
۳۸۶۰۹۹
۲۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۴
۱۸۹۹
«امیر کاستاریتسا» کارگردان نامدار صربستانی در حاشیه برگزاری جشنواره فیلم ونیز گفت: می‌خواهم از دنیای رقابت در سینما که در آن بُردن و باختن مهم است، کنار بروم.
وب‌سایت فیلم نت نیوز: «امیر کاستاریتسا» کارگردان نامدار صربستانی در حاشیه برگزاری جشنواره فیلم ونیز گفت: می‌خواهم از دنیای رقابت در سینما که در آن بُردن و باختن مهم است، کنار بروم.

دیگر در هیچ جشنواره رقابتی شرکت نمی‌کنم

این کارگردان 62 ساله که دو جایزه نخل طلای کن را در کارنامه سینمایی دارد امسال با فیلم جدیدش «در راه شیری» دوباره به قدیمی‌ترین رویداد سینمایی جهان آماده است،‌ یک داستان عاشقانه در بهبوبه‌ی جنگ که در آن زندگی مرد شیرفروش که در خط مقدم جبهه است با از راه رسیدن زنی ایتالیایی و مرموز به کلی وارونه می‌شود.

« امیر کاستاریتسا» پس از نمایش فیلمش  «در راه شیری» که یکی از 20 فیلم رقابت‌کننده برای جایزه شیر طلای ونیز است در گفتگو با رویترز گفت: "می‌خواهم از این زندگی سینمایی رقابتی که در آن بردن و باختن اهمیت دارد، خارج شوم چرا که این تجربه‌ای بسیار استرس‌زاست. البته این به آن معنا نیست که دیگر فیلم نخواهم ساخت بلکه دیگر رقابتی در کار نیست.”

 این کارگردان صربستانی افزود: حالا می‌خواهم تمام زمان و انرژی‌ام را برای پرورش میوه‌های ارگانیک در مزرعه‌ام و ساخت آبمیوه از آنها صرف کنم و فیلم بعدی‌ام را زمانی خواهم ساخت که احساس کنم، باید این کار را انجام بدهم.

 فیلم «در راه شیری» به نویسندگی و کارگردانی «کاستاریتسا» اولین فیلم وی پس از یک وفقه 9 ساله است و در آن خودش در نقش مرد شیرفروش در کنار «مونیکا بلوچی» بازیگر ایتالیایی ایفای نقش می‌کند و ساخت فیلم نیز حدود 4 سال به طول انجامیده است.

این کارگردانی صربستانی درباره فیلم جدیدش نیز گفت: ” این فیلم را بیانیه سیاسی‌ام می‌دانم چرا که در آن دو مولد زندگی بشری را با هم ترکیب کرده‌ام؛ عشق و جنگ. از این که 20 سال پس از درگیری‌های بالکان هنوز افراد بصورت جمعی کشته می‌شوند، بسیار غمگینم. جنگ تقریبا ماورائی شده است”.

«امیر کستاریتسا» در سال‌های 1995 و 1985 برای فیلم‌های «زیرزمین» و «وقتی بابا رفته بود ماموریت» موفق به دریافت نخل طلای جشنواره کن شد.

وی همچنین در سال 2005 ریاست هیات داوران جشنواره‌ کن را عهده‌دار بود، در سال 2007 سفیر ملی یونیسف در صربستان منصوب شد و یک سال بعد نشان عالی هنر و ادبیات فرانسه را به گردن آویخت.

از مهمترین افتخارات سینمایی وی می‌توان به دریافت خرس نقره‌ای برلین در سال 1993 برای «رویای آریزونا»، جایزه‌ بهترین کارگردانی (1989) جایزه فیپرشی (1985) و دو نخل طلا از جشنواره‌ کن، جایزه‌ بهترین فیلم اروپایی جوایز سزار فرانسه در سال 2005، جایزه‌ بهترین فیلم خارجی از جوایز لومیر فرانسه در سال 1996، جایزه‌ شیر طلای کوچک و شیر نقره‌ای جشنواره‌ ونیز در سال 1998 برای «گربه سیاه، گربه سفید» و جایزه شیر طلا و جایزه‌ فیپرشی ونیز در سال 1981 برای «دالی بل را یادت می‌آید؟» اشاره کرد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج