دليل عدم بهره‌ كافی دولت از امكانات «نم»
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۳۸۷۷۲۵
۲۴ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۶
۱۴۳۰
هفدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد در راه است و قرار است كه رياست دوره‌اي اين اجلاس كه در اختيار جمهوري اسلامي ايران بود به ونزوئلا واگذار شود.
روزنامه آرمان امروز - كژال ذوالفقاري‌نیا: هفدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد در راه است و قرار است كه رياست دوره‌اي اين اجلاس كه در اختيار جمهوري اسلامي ايران بود به ونزوئلا واگذار شود.

اين جنبش به عنوان يك سازمان بين‌المللي متشكل از ۱۲۰ عضو و ۱۷ ناظر، يكي از بزرگ‌ترين تشكيلات بين‌المللي است و بر مباني و اصولي تاكيد دارد كه با التزام به آنان، كشورهاي عضو سازمان مي‌توانند در قالب يك ائتلاف پويا در مناسبات جهاني عمل كنند و از اقتدار متمركز شده بين‌المللي در دست يك يا چند كشور بكاهند.

با توجه به اينكه جنبش غيرمتعهدها در دوران جنگ سرد تاسيس شد، آيا ماهيت اين سازمان بين‌المللي با گذر زمان دستخوش تحولات شده است؟


جنبش غير متعهدها يا نم يك سازمان بين‌المللي است كه در اوج جنگ سرد در بلگراد، تاسيس شد و شامل كشورهايي مي‌شد كه به هيچ‌يك از بلوك‌هاي قدرت نظام جهاني وابستگي و تعهدي نداشتند. با فروپاشي شوروي و پايان جنگ سرد، نظام بين‌المللي از ساختار دوقطبي به چند قطبي تغيير ماهيت داد اما همان الزامات نظم بين‌المللي بر جاي خود باقي ماند و بلوك‌بندي‌هاي جديدي شكل گرفت كه اتفاقا نياز به تشكيلاتي مانند جنبش نم را بيشتر مي‌كرد و بر اساس اين نياز بود كه در حال حاضر مي‌بينيم اين سازمان ۱۲۰ عضو دارد. اين جنبش كه علائق سياسي، اقتصادي و فرهنگي كشور‌هاي در حال توسعه را در سطح جهاني نمايندگي مي‌كند، داراي اصولي است همچون احترام متقابل به تماميت ارضي و حاكميت يكديگر، برابري و منافع متقابل، عدم تجاوز به يكديگر، همزيستي مسالمت‌آميز، عدم دخالت در امور داخلي يكديگر كه به عنوان اصول بنيادين حقوق بين‌الملل، در دستور كار اين جنبش قرار داشته و دارد. بنابراين بايد گفت كه اين جنبش بر همان مباني بنيادين خود تاكيد دارد و با اقتضائات جديد خود را تطبيق داده است.

دوره شانزدهم اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران برگزار شد و رياست دوره‌اي آن به تهران واگذار شد، آيا ايران توانسته است در طول چهار سال گذشته از ظرفيت‌هاي اين جنبش استفاده حداكثري داشته باشد؟

ايران به عنوان يكي از كشورهاي تاثيرگذار در مبادلات منطقه‌اي و جهاني، در طول مدت رياست خود بر اين جنبش تلاش كرد تا در صحنه ديپلماسي از همه ظرفيت‌ها بهره برد و اگر شاهد اين بوديم كه دولت از امكانات نم بهره حداكثري نبرد، به خاطر مديريت بر اين جنبش نبود، بلكه به دليل تحولات جديدي بود كه در دولت يازدهم و در مناسبات جهاني ايران حاصل شد و بخشي از آنها ناشي از توافق برجام بود كه مقامات ايراني تلاش كردند كه بر اساس سياست تعاملي و سازنده با جهان، سياستگذاري كنند. علاوه بر اين، در مسير ارتقاي عملكرد اين سازمان همه كشورهاي عضو بايد درگير شوند و فقط چنين نيست كه از رئيس دوره‌اي آن انتظار اقدام مثبت و سازنده داشت.

ونزوئلا كشوري است كه رياست دوره هفدهم جنبش را بر عهده خواهد گرفت. با توجه به بحران‌هاي داخلي موجود در اين كشور آيا رياست بر اين جنبش مي‌تواند تحت تاثير سياست‌هاي داخلي قرار گيرد؟


جنبش غيرمتعهدها فارغ از مسائل داخلي اداره مي‌شود و به دليل ساختار تعريف شده، ماهيت و انگيزه‌هاي از پيش تعيين شده اعضاي جنبش نم، به نظر نمي‌رسد كه مسائل داخلي كشورها بر سياست‌ها و رويكردها جنبش تاثير بگذارد. علاوه بر اين كشورهاي عضو و ناظران بر جنبش بايد نهايت تلاش خود را معطوف كنند تا تامين منافع هر عضو در گرو تامين منافع كل تشكيلات است.

با توجه به حضور ايران در اجلاس سران كه با حضور دكتر روحاني و دكتر ظريف در راس هيات بلندپايه صورت مي‌گيرد، ايران چگونه مي‌تواند تاثيرگذاري خود بر اين جنبش را افزايش دهد؟


اجلاس سران نم تريبوني آزاد براي اعلام نظرات و مواضع كشورهاي عضو است تا در راستاي تحقق و تعميق عدالت، صلح و ثبات در ساختار بين‌الملل از آن بهره ببرند و با تشريك مساعي در اموري همچون تعاملات دوجانبه يا چندجانبه، مبارزه بر سر تروريسم، مبارزه عليه قدرت طلبي، عمل به قوانين و حقوق بين‌الملل عمل كنند. دولت يازدهم كه بر اساس رويكرد و سياست تعاملي با جهان حركت مي‌كند مي‌تواند در اجلاس هفدهم جنبش غيرمتعهدها، نقشي سازنده و پويا ايفا كند و در تنظيم بيانيه نهايي جنبش مواضع مثبت خود را بگنجاند.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
عارفی_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
ادیب_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
ادیب_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
کالازم_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
انجمن پرستاری ایران_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کالازم_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تنورستان_فوتر