افشاگری الشرق الاوسط درباره کابینه حریری
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۴۱۸۶۵۲
۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۹
۱۴۱۴
نخست وزیر مکلف لبنان در تلاش است تا به سرعت دولت خود را تشکیل بدهد. وی در پایان رایزنی‌های معمولش با فراکسیون‌های پارلمانی این مساله را بعید ندانست که این دولت تا قبل از سالگرد استقلال کشورش در ۲۲ نوامبر جاری (دوم آذر) تشکیل شود.
خبرگزاری ایسنا: نخست وزیر مکلف لبنان در تلاش است تا به سرعت دولت خود را تشکیل بدهد. وی در پایان رایزنی‌های معمولش با فراکسیون‌های پارلمانی این مساله را بعید ندانست که این دولت تا قبل از سالگرد استقلال کشورش در ۲۲ نوامبر جاری (دوم آذر) تشکیل شود.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، منابع نزدیک به میشل عون، رئیس جمهور لبنان و سعد حریری، نخست وزیر مکلف اعلام کردند که حریری روز گذشته با عون دیدار کرد تا درخواست‌های فراکسیون‌های پارلمانی برای تعیین وزیر و واکنش‌ها نسبت به انتخاب وی را به عون انتقال دهد و قرار است که این دو مقام ظرف روزهای آتی نیز برای تکمیل مذاکرات دیداری داشته باشند و فعالیت جدی برای تشکیل، تقسیم سهم‌ها و پست‌ها پس از پایان رایزنی‌های متداول آغاز شده است.

همچنین منابع خاطرنشان کردند، علی رغم درز اطلاعاتی پیرامون اسامی نامزدها برای تصدی وزارتخانه‌ها در ساختاری که متشکل از ۳۰ وزیر یا نهایتا ۳۲ وزیر خواهد بود، اما این اطلاعات گمانه‌زنی‌هایی بیش نیست، چراکه بررسی جدی شب گذشته آغاز شد.

رئیس جمهور و نخست وزیر مامور شده برای تشکیل دولت لبنان نیز بر خواسته خود برای تشکیل دولت "وحدت ملی فراگیر" تاکید کرده‌اند. این در حالی است که برخی از گروه‌ها در تلاش هستند تا سقف کسب سهم‌ خود در پست‌ها را تا حد امکان بالا ببرند و این مساله‌ای است که احتمال تشکیل دولتی با ۳۰ وزیر را بیشتر می‌کند و این اقدام از طریق اضافه کردن پست‌هایی برای "وزیران مشاور" صورت می‌گیرد تا طرف‌های مختلف راضی شوند.

در پی خوش بینی‌هایی که حریری کمی پس از پایان رایزنی‌هایش در روز گذشته مطرح ساخت، منابع آگاه گفتند، تلاش‌هایی برای تشکیل دولت تا قبل از سالگرد استقلال لبنان در ۲۲ نوامبر صورت می‌گیرد تا شاید مناسبتی برای بازگرداندن وجهه دولت فراگیر لبنان پس از دو سال از نبود این تصویر به دلیل خلأ پست ریاست جمهوری باشد. این مساله‌ای است که تحقق آن آسان نخواهد بود.

در همین حال، منابع در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفتند: احتمال می‌رود که در دولت جدید، دو وزارتخانه "خارجه و دفاع" به مسیحی‌ها داده شود و وزارت نخست به حزب القوات اللبنانیه وابسته به سمیر جعجع و و وزارتخانه دوم یعنی دفاع به جریان ملی آزاد سپرده شود. وزارت کشور و دارایی در اختیار مسلمانان قرار بگیرد یعنی وزارتخانه نخست (کشور) به جریان المستقبل داده شود و پیش‌بینی می‌شود که این وزارتخانه در دست نهاد المشنوق، وزیر کشور کنونی بماند. وزارتخانه دوم یعنی دارایی به نبیه بری، رئیس کنونی پارلمان محول شود که به نظر می‌رسد تصمیم خود را برای مشارکت با هم‌پیمانانش (حزب الله و سلیمان فرنجیه، رئیس جریان المرده) اتخاذ خواهد کرد.

منابع تاکید کردند، سهم میشل عون در دولت جدای از سهم جریان آزاد ملی است که عون رهبری آن را برعهده دارد.

منابع اشاره کردند که این مساله با وضعیت نخست وزیر تفاوتی ندارد که سهمی جدای از سهم جریان المستقبل دارد.

منابع خاطرنشان کردند، بدین ترتیب، علاوه بر وزیران جریان آزاد ملی که پیش‌بینی می‌شود تعداد آنها به چهار وزیر برسد، رئیس جمهور نیز چهار وزیر را انتخاب خواهد کرد که احتمال می‌رود آنها را از تکنوکرات‌ها یا شخصیت‌های مستقل انتخاب کند که نقشی کارآمد در این دوره دارند.

از سوی دیگر، منابع در حزب القوات اللبنانیه اعلام کردند که برای کسب وزارتخانه‌ای مشخص نمی‌جنگند، بلکه خواهان حق خود در داشتن جایگاه و قدرت مناسب خود هستند.

حریری روز قبل با تعدادی از نمایندگان و فراکسیون ها دیدار کرد که برجسته‌ترین آنها فراکسیون "وفا به مقاومت" بود و محمد رعد، رئیس این فراکیسون و از نمایندگان لبنانی تاکید کرد: ما مساله پست‌ها، تقسیم‌ها و تعداد وزیران را مطرح نکردیم اما بر سر مکانیزم پیگیری این مساله توافق یافتیم.

وی بر لزوم تشکیل دولت توافق ملی تاکید کرد که در آن هیچ کس به حاشیه رانده نشود و اولویت‌هایش توجه به وضعیت معیشتی مردم و بهبود اوضاع امنیتی باشد.

 این در حالی است که میشل عون راس ساعت ۱۱ به وقت لبنان سخنرانی خواهد کرد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
اورانوس_فوترموبایل2
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی ثمین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو