قاضی‌ پور: چرا جلوی تبلیغات دروغین صدا و سیما درباره «پدیده» را نگرفتید؟
۴۳۶۴۵۹
۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۱
۲۰۹۸ 
نماینده مردم ارومیه در مجلس، گفت: چرا مشکل پدیده را حل نمی‌کنید، آپولو که به آسمان نمی‌فرستید؟ آیا زمانی که با حقوق‌های کلان این پروژه طراحی و اجرا می‌شد چرا جلوی تبلیغات دروغین صداوسیما را نگرفتید؟
خبرگزاری ایسنا: نماینده مردم ارومیه در مجلس، گفت: چرا مشکل پدیده را حل نمی‌کنید، آپولو که به آسمان نمی‌فرستید؟ آیا زمانی که با حقوق‌های کلان این پروژه طراحی و اجرا می‌شد چرا جلوی تبلیغات دروغین صداوسیما را نگرفتید؟

نادر قاضی‌پور با طرح سوال از وزیر دادگستری در خصوص روند رسیدگی به پرونده پدیده شاندیز، گفت: وظیفه قوه قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور در مسأله پدیده شاندیز چه بود که اجازه دادند ده‌ها هزار نفر به خاک سیاه بنشینند؟ چرا از ابتدا با این مسأله برخورد نکردند؟

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، ادامه داد: دادگستری پروژه پدیده را تعطیل کرده است در حالی که باید از از رئیس قوه قضائیه اختیار می‌گرفت و به پرونده رسیدگی می‌کرد. آیا رسیدگی به این پروژه را نگه داشته‌اید تا نزدیک انتخابات مشکل را حل کنید؟ ملت حق دارند در جریان جزئیات رسیدگی و دادگاه پدیده قرار بگیرند. این پروژه چندصد هزار میلیارد تومان ارزش مالی دارد. فقط در یک نمونه هتل 80 طبقه پدیده شاندیز درآمد زیادی عاید دولت و شهرداری مشهد کرد.

وی افزود:‌برخی سرمایه‌گذاران عرب نیز حاضر به سرمایه‌گذاری در این پروژه هستند. این پروژه در صورتی که مشکلات آن رفع شود سالانه میلیاردها دلار برای کشور درآمد ایجاد خواهد کرد.

قاضی‌پور خطاب به وزیر دادگستری، یادآور شد: شما در مجلس نهم قول دادید مشکل پدیده را با جدیت حل کنید اما این مجلس تمام شد و من مجبور شدم مسأله را در مجلس دهم دنبال کنم. 136 هزار سهامدار این پروژه با تبلیغات دروغین صداوسیما متضرر شدند. طبق قانون از شما می‌خواهم با مسئولان استان خراسان هماهنگی کنید تا املاک و دارایی‌های این پروژه تعیین تکلیف شود. اختلافات بین دستگاه‌های دولتی را در این موضوع حل و حسابرسی‌ها را اعلام کنید. اتاق مبادلات و معاملات را جهت انتقال دارایی‌های پدیده در مشهد فعال کنید و بانک مرکزی و سازمان بورس را وارد کارزار کنید.

نماینده مردم ارومیه تعطیلی پدیده شاندیز را ناعادلانه دانست و افزود: می‌توانستید از حقوق مردم و سهامداران پدیده در حین ادامه یافتن پروژه دفاع کنید. آیا سزاوار نبود رئیس جمهور با استناد به اصول 127 و 133 قانون اساسی وظایف خود را به نماینده تام‌الاختیار محول کند تا این پروژه زودتر تعیین تکلیف شود؟ دل هزاران سهامدار و کارگر پدیده شاندیز با آغاز به کار مجدد این پروژه شاد می‌شود و درآمد چندصد هزار میلیارد تومانی عاید کشور می‌شود.

قاضی‌پور در عین حال یادآور شد: آقای کواکبیان از وزیر کشور در این‌باره سوال کرد و رحمانی فضلی قول داد طی مدت یک ماه مسأله را حل کند اما این اتفاق نیفتاده است.

مشکل پدیده شاندیز به سادگی قابل حل نیست
 
وزیر دادگستری گفت: مشکل پدیده شاندیز به سادگی قابل حل نیست چرا که این پدیده با مجوزهای برخی مسئولان منجر به سرمایه‌گذاری ۱۱۵ هزار میلیارد تومانی و خریداری شدن صدها هزار متر مربع ملک و سایر دارایی‌ها شده است و قوه قضائیه برای جبران تخلفات و پرداخت خسارت‌ها به مالکان این پروژه یک سال فرصت داد در حالی که می‌توانست آنان را از ابتدا جلب کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی که برای پاسخ به سوال نماینده ارومیه در خصوص روند رسیدگی به پدیده شاندیز در مجلس حاضر شده بود گفت: "پدیده" در ابعاد مختلف یک پدیده است اما بنده شخصاً نه در حوزه اجرا نه در حوزه نظارت و نه در حوزه قضا مسئولیتی ندارم اما به مسئولان کمک می‌کنم تا این مشکل حل شود.

وی با یادآوری تذکراتش به مسئولان صداوسیما و سایر مسئولان درگیر در پدیده شاندیز در دوران مدیریتش در سازمان بازرسی کل کشور، گفت: در ابتدای دولت یازدهم ارزش پروژه پدیده شاندیز به چندین برابر و غیرواقعی از طریق رادیو و تلویزیون و رسانه‌ها مطرح شد. بنده به مسئولان تبلیغی و صداوسیما تذکر دادم این پروژه با مشکلات جدی روبروست و اینقدر مردم را به سرمایه‌گذاری در آن تحریک نکنید. جواب داده شد با ۱۰، ۱۱ میلیارد تومان بدهی روبرو هستیم و قرارداد بسته‌ایم و نمی‌توانیم تبلیغ نکنیم.

وی ادامه داد: در اواخر سال ۹۲ گزارش‌های مفصل‌تری به دولت داده شد و عمق مشکل بر همه مسئولان مشخص شد.

وزیر دادگستری با تأکید مجدد بر اینکه از نظر تشکیلاتی جایگاهی برای رسیدگی به این پرونده وجود ندارد، بهترین محل برای رسیدگی به چالش پدیده شاندیز را شورای عالی امنیت ملی،‌ وزارت کشور و استانداری‌ها دانست.

پورمحمدی ادامه داد: تخلفات متعدد این پروژه با مجوز و تأیید مسئولان مختلف موضوع را پیچیده کرده است اما با آهنگ کاری که آغاز کرده‌ایم امیدوارم بتوانیم مشکل را با کمک همه مسئولان نظام حل کنیم. با موضوع ساده‌ای در این پرونده روبرو نیستیم. ادامه یافتن پرونده نیازمند اصلاحاتی است.

وزیر دادگستری با انتقاد از برخی سخنان، گفت: آقایان می‌گویند برای ادامه یافتن پروژه پول بدهید تا مشکل را رفع کنیم. می‌گویند برای دریافت مجوزهای لازم پول بدهید. سوالم این است که آیا دولت باید پول بدهد تا این مشکلات حل شود. البته با رئیس کل بانک مرکزی در مورد دادن تسهیلات به آقایان صحبت‌هایی شده است و بانک مرکزی نیز مخالفتی با این مسأله ندارد.

پورمحمدی در عین حال از رایزنی‌های فشرده با مسئولان بورس برای تعیین ارزش قیمت سهام پدیده شاندیز سخن گفت و افزود: بیکاری و خوابیدن پروژه پدیده به صلاح نیست. چندین هزار نفر بیکار شده‌اند و امکانات گسترده تفریحی، رفاهی و گردشگری معطل مانده است. بانک مرکزی و بورس برای کارهای اولیه اعلام آمادگی کرده‌اند، وزارت جهاد کشاورزی نیز برای برآورد خسارت‌ها و میزان جریمه‌ها وارد کار شده است. همچنین هیأت مدیره جدید پدیده انتخاب و طرح‌ها را اصلاح کرده‌اند و کار به صورت گسترده در حال دنبال شدن است.

وزیر دادگستری با تأکید بر اینکه بنده در این پروژه چه مسئول باشم چه نباشم شریک دغدغه مردم هستم، گفت: با بانک‌های طلبکار صحبت کرده‌ایم تا سهام بخرند اما ‌آنان نیز منتظر تعیین ارزش سهام پدیده هستند. در عین حال تبلیغات را آزاد کرده‌ایم تا جابجایی سهام به راحتی امکان پذیر باشد. مجلس هم کمک کند تا مشکلات سریع‌تر حل شود.

پورمحمدی در پایان یادآور شد: در مرحله نخست مشکل مردم و سهامداران پدیده را حل می‌کنیم و در مرحله بعد به تخلفات مسئولان و مالکان پدیده رسیدگی خواهیم کرد. 
برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1395/09/16
یبار این آدم یه حرفی زد که میشه گفت تقریبا و یه جورایی حرف دل ملته البته اونم اگه واقعا و بخاطر حق ملت و دفاع از حق گویی بود میتونست بگه چرا مجلس دربرابر تخلفات تلویزیون جناح اصولگرا نمیتونه کاری بکنه
Iran, Islamic Republic of
18:39 - 1395/09/16
بخدا انسان پاکی وشجاعی هستند اقای قاضی پور افتخار شهر زیبای رضاییه هستند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج