گفت و گو با دستفروش کتک خورده در اهواز
۴۳۸۳۸۴
۲۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۲
۶۹۵۹
تصوير پيرزن اهوازي كه با ضربه شوكر مأموران شهرداري نقش بر زمين شده، چند روزي است كه در شبكه‌هاي اجتماعي دست به دست می‌شود؛ اما حالا نه‌تنها مسئولان شهرداري اهواز كه رئيس شوراي اين شهر هم اتفاق رخ داده را تکذیب می‌کند و به «شهروند» می‌گوید: «تنها درگيري بين مأموران شهرداري و يك پسر جوان دستفروش بوده است كه روز چهارشنبه اتفاق افتاد.»
شهروند نوشت: تصوير پيرزن اهوازي كه با ضربه شوكر مأموران شهرداري نقش بر زمين شده، چند روزي است كه در شبكه‌هاي اجتماعي دست به دست می‌شود؛ اما حالا نه‌تنها مسئولان شهرداري اهواز كه رئيس شوراي اين شهر هم اتفاق رخ داده را تکذیب می‌کند و به «شهروند» می‌گوید: «تنها درگيري بين مأموران شهرداري و يك پسر جوان دستفروش بوده است كه روز چهارشنبه اتفاق افتاد.»
 
در روزهاي گذشته رسانه‌هاي محلي اهواز گفت‌وگويي با «سمير» پسر پيرزن اهوازي را منتشر كرده‌اند كه از حال وخيم مادرش بعد از درگيري با شوكر مأموران شهرداری اهواز خبر داده بود:  «روز ١٦ آذر یک اکیپ ١٠ نفره از اجرايیات شهرداری اهواز که همه شوکر برقی دست‌شان بود، وارد خیابان خوانساری (حراجی‌ها) شدند. آنها از میان همه دستفروشان به مادر ۷۰ ساله من که جلوی مغازه خودم، نرسیده به خیابان طالقانی (طلافروشان) بساط پهن می‌کند، حمله‌ور شدند و با شوکر برقی او را نقش زمین کردند.» «سمیر» که تقریبا ۴۰‌سال دارد و در مغازه کوچک خود سیخ و منقل می‌فروشد، در اين باره مي‌گويد:  «مادر من زنده است ولی وضع مناسبی ندارد. بعد از آن حادثه چند ساعتی در بیمارستان امام(ره) بستری شد. الان هم روزی دوبار به بیمارستان می‌بریمش. حالا هم به كلانتري ١٣ اهواز مراجعه و شکایت کرده‌ایم.»
 
 اما در پيگيري‌هايي كه «شهروند» از ماجرا داشت، دو نفر از اعضاي شوراي شهر اهواز به جاي تأييد حادثه درگيري ميان پيرزن و مأموران شهرداري، حادثه مشابه دیگری را که روز چهارشنبه اتفاق افتاده بود، توضيح دادند. هوشنگ شير مردي، رئيس شوراي شهر اهواز  توضیحاتش درباره این حادثه را این‌گونه شروع می‌کند: «در جریان جمع‌آوری دستفروشان در شهر اهواز، روز چهارشنبه یکی از دستفروشان مرد، به این اقدام مأموران معترض شده بود که همین مسأله سبب شد تا از سوی مأموران شهرداری بازداشت شود، ظاهرا بعد هم با رضايت ماجرا ختم به خير شد.» او ادامه می‌دهد: «متأسفانه اين افراد خواهان بازگشت به هسته مركزي شهر هستند. طبق مصوبه پيشين شوراي شهر قرار بود كه دستفروشان در مركز شهر بساط نكنند و به بازارچه‌هاي محلي بروند اما همچنان اصرار دارند كه به محله‌هاي قبلي برگردند. قبلا هم با مأموران شهرداري درگير شده و چند نفري را هم مجروح كرده‌اند. ما هم به‌عنوان نمايندگان مردم از آنها حمايت مي‌كنيم؛ اما به صورت قانوني. البته اينها هم بيشتر مظلوم‌نمايي مي‌كنند.»
 
او با اشاره به اتفاقی که برای این دستفروش رخ داد، می‌گوید:  «مأموران به  اين مرد جوان گفته بودند كه بساط خود را جمع كند اما او مقاومت کرده بود که درنهايت نيروي انتظامي با آنها برخورد كرد.» او در پاسخ به اينكه آيا استفاده از شوكر توسط مأموران شهرداري مورد تأييد است، می‌گوید:   «مأموران شهرداري مجهز نيستند، اما قطعا مأموران نيروي انتظامي كه همراه آنها هستند، شوكر دارند.» پس ماجراي پيرزن اهوازي كه در رسانه‌هاي اجتماعي منتشر شده است، چيست؟ يعني مصاحبه‌هايي كه با رسانه‌ها هم شده دروغ است؟ شير مردي در پاسخ به اين سوال می‌گوید: «درگيري با هيچ زنی در شهرداري گزارش نشده است. بنده به‌عنوان رئيس شوراي شهر اين موضوع را تأييد نمي‌كنم.»
 
اما پسر اين پيرزن از حال وخيم مادر خود خبر داده است. رئيس شوراي شهر  در این‌باره می‌گوید: «من حتي فيلم و عكس آن را هم نديده‌ام. اما اگر واقعا مدعي هستند، بيايند به من مراجعه كنند تا ماجرا را بررسي كنم. قطعا اگر واقعيت داشته باشد، با خاطيان برخورد مي‌شود. در مورد اخير هم من از شهردار مي‌خواهم كه برخورد با فرد خاطي را در دستور كار قرار دهد.» حيدري، رئيس كميسيون خدمات شهري شوراي شهر اهواز هم ماجراي درگيري پيرزن را به‌طور كامل تكذيب می‌کند: «معاون خدمات شهري در تماس با من گفت كه ماجراي پيرزن صحت ندارد و افرادي هستند كه عليه من اين اخبار را در صفحات مجازي منتشر كرده‌اند.»
 
با وجود اين خبرنگار روزنامه همشهری خوزستان درمراجعه حضوري به مغازه پسر پيرزن دستفروش اهواز اعلام كرده كه او بيشتر از ٧٠‌سال سن دارد كه با ضربه شوكر نقش بر زمين شده است. اگرچه علیرضا حلاج، سرپرست خدمات شهری شهرداری اهواز  همچنان در گفت‌وگو با اين نشريه تصویر منتشرشده از زن دستفروش را غیرواقعی می‌داند: «این تصویر به هیچ‌وجه صحت ندارد. تنها مأموران نیروی انتظامی از شوکر استفاده می‌کنند. مأموران اجراییات شهرداری از این ابزار استفاده نمی‌کنند.»بنابراين طي دو روز دوحادثه براي دستفروشان در شهر اهواز رخ داده كه يك مورد آن هنوز تأييد نشده است. حالا البته مسئولان فرمانداري اهواز به اين موضوع ورود كرده‌اند. علی مظفری، معاون سیاسی، اجتماعی فرماندار اهواز با بیان این‌که هیچ‌ کدام از مأموران شهرداری اهواز حق برخورد با دستفروشان را ندارند، به ايرنا گفته است: «مسأله ضرب و شتم این دستفروشان پیگیری و با مأمور خاطی در این ماجرا برخورد می‌شود. حتی درصورتی که قوانین ازسوی عده‌ای از افراد ازجمله دستفروشان رعایت نشود، شهرداری اهواز باید حقوق شهروندی آنها را به جا آورد.» او همچنين ساماندهی دستفروشان را از برنامه‌های فرمانداری اهواز دانسته است: «دراین زمینه جلسات متعددی برگزار شده و چندین نقطه ازسوی شهرداری به‌عنوان محل استقرار دستفروشان جانمایی و پیشنهاد شده است. دستفروشان نیز پیشنهاداتی ازجمله اختصاص بخشی از پارکینگ رفاه در مرکز شهر را مطرح کرده‌اند که هنوز درحال کارشناسی است و درصورت موافقت مسئولان متولی، نهایی می‌شود.»
 
٢٩ آبان‌ماه هم انتشار فيلم سيلي‌‌زدن مأمور سد معبر شهرداري فومن بر صورت زن دستفروش سروصداي زيادي به پا كرد. بعد از اين ماجرا مسئولان شهرداري اين شهر از زن دستفروش دلجويي كردند و مأمور خاطي هم تعليق شد.

گفت‌وگو با دستفروش اهوازي که فیلم کتک خوردنش در شبکه‌های اجتماعی بازتاب زیادی داشته است
 
قاضی گفت فیلم نداشتی زندان می‌رفتی

چند ماهي است ازدواج كرده. از ٧‌سال قبل با دستفروشي در بازار عبدالحميد اهواز روزگار مي‌گذراند. محمد عبيداوي، پسرجوان ٢٣ساله‌اي است كه در روزهاي گذشته تصويرش مانند تصوير پيرزن اهوازي كه روز سه‌شنبه ١٦ آذر با مأموران شهرداري اهواز درگير شده بود، در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شد. او ظهر روز چهارشنبه تازه مي‌خواست در بازار بساط كند كه يكي از مأموران شهرداري اهواز درگيري را با او آغاز كرد؛ آن هم با شوكر و خودروي مخصوص شهرداري.
 
  روز چهارشنبه چه اتفاقي براي شما در بازار اهواز افتاد؟
 
ساعت يك ظهر روز چهارشنبه تازه داشتم در بازار بساط مي‌كردم كه سامان سعيدي كه از مأموران شهرداري است، با خودرو به سمت بساط من آمد و درحالي كه سرعت زيادي داشت، از روي جنس‌هاي من رد شد. با عجله فرياد زدم كه الان بساطم را جمع مي‌كنم اما فحاشي كرد. بعد هم با باتوم برقي به طرفم آمد و من را زد. بعد هم چند نفري آمدند من را به كلانتري بردند.  
 
  شكايت كرديد؟
 
بله من همان موقع درشعبه ١٣ كلانتري از او شكايت كردم اما به من گفتند كه رضايت بده. گفتم: رضايت نمي‌دهم. من فيلم داشتم و آن را به قاضي نشان دادم. او هم گفت: اگر اين فيلم را نداشتي، حتما زندان مي‌رفتي.
 
  در نهايت كي از آن‌جا بيرون آمديد؟
 
چهارشنبه ساعت ٤ عصر.  
 
  قبلا هم با مأموران شهرداري درگيري داشتيد؟
 
بله. من كار ديگري بلد نيستم. هيچ پولي هم ندارم كه بتوانم شغل ديگري براي خودم دست و پا كنم. همه زندگي‌ام در بساط بازار و دستفروشي خلاصه مي شود. نمي‌دانم اگر اين شغل را هم از من بگيرند، بايد چه كنم و كجا بروم. با همين دستفروشي هم نمي‌توانم نان شبم را دربياورم. پول همين جنس‌ها را هم كه دربساطم بود، قرض كردم.  
 
  آيا صدمه‌اي هم ديديد؟
 
صدمه جسمي نديدم اما تمام لباس‌هايم را پاره كردند. همه اهالي بازار هم شاهد هستند.
 
  واقعا شوكر داشتند؟ چون تا همين حالا مسئولان شهرداري آن را تكذيب كرده‌اند؟
 
بله باتوم برقي داشتند.
 
  بعد از اين ماجرا مسئولان شهرداري از شما دلجويي نكردند؟
 
نه. هيچ تماسي با من گرفته نشد.  
 
  قبلا هم با همين مأمور درگير شده بوديد كه اينطور برخورد كرد؟
 
نه. قبلا هيچ برخوردي با او نداشتم.  
 
  كجا زندگي مي‌كنيد؟
 
از چهارماه قبل كه ازدواج كرده‌ام، درخانه كوچكي در محله علوي زندگي مي‌كنم.
 
  دانشگاه هم رفته‌ايد؟
 
نه. من همان مدرسه را هم به زور تمام كردم. پول نداشتم كه به دانشگاه بروم. دو تا كارتن حوله براي دستفروشي دارم كه آن را هم با پول قرضي خريده‌ام.
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:56 - 1395/09/20
بی وجدانا، حالا که مردم بدبخت به جای تن فروشی و فاحشگی به دنبال کسب درآمد حلال هستن شماها نمیذارین؟
حقتونه که میلیاردی اختلاس کنن.
یعنی یه پیرزن ۷۰ ساله توان تحمل شوکر رو داره؟ فرض کنین مادر خودتونه، میذارین کسی این کارو بکنه؟ به نظر من باید باهاشون برخورد جدی داشته باشن، تا دیگه کسی نتونه با یک دستفروش که خرج خانوادشو درمیاره اینکارو بکنه.
واقعا دلم شکست
Iran, Islamic Republic of
07:59 - 1395/09/20
همین کارها رو میکنن که مردم میرن دنبال سرقت، کلاهبرداری، ربا و هزار جور گناه دیگه. .... اگه مسلمونین مردمو تحت فشار نذارین، انقدر آزارشون ندین. ....
Iran, Islamic Republic of
08:22 - 1395/09/20
واقعا که
یه سری عقده ای رو گذاشتن مامور دولت
خجالت هم نمیکشن
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1395/09/20
بنده چند سال اهواز زندگی کردم تو خیابون نادری کار می کردم روبروی این دست فروشا و بارها برخورد مامورای شهرداری رو باهاشون دیدم.
Iran, Islamic Republic of
09:05 - 1395/09/20
خوب یکی نیست به این دولت محترم بگه که شمااگه خیلی قوی هستین برین جلودزدیهای میلیاردی روبگیرین نه اینکه این بدبخت که بادستفروشی امرارمعاش میکنه!!!! ازدیوارمردم بالابره ؟نه اینکه مملکت گل وبلبلیم داری نیازی به دست فروشی نیست دیگه والا!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1395/09/20
این مامورهای شهرداری وجدان ندارن هر کاری بگی ازشون برمیاد چون یکسری ادم بیسواد را گذاشتن مامور از خدا بترسید آه مردم انشاالله تک تکتون بکیره و........
Iran, Islamic Republic of
10:10 - 1395/09/20
لعنت بر شیرمردی که فقط به فکر خودشه با اینکه پولش از پارو بالا میره بازم طمع داره .دولت اگه دستفروشی رو برا مردم منع کنه مجبورن که تن فروشی کنن تا خرج خانوادهاشونو در بیارن و شکم زن و بچه هاشونو سیر کنن.راهی براشون باقی نزاشتن بجز تن فروشی.پس از امروز به بعد فاحشه ها زیاد میشن.این خط اینم نشون
Germany
16:13 - 1395/09/20
آرزوم اینه از جنس این مأمورها در کردستان همچین عملی انجام بدن تا مایه عبرت خود و شهرداری و دیگران بشن.اونا ب نون شب محتاجن و عوامل شهرداری نمیذارن زندگیشونو بکنن،بعدش چون راهی ندارن میرن دزدی و مواد مخدر و فساد و فحشا...
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1395/09/20
موقعیت شغلی مناسبی که واسه جوونا دست و پا نمیکنن لیسانسسه ها بیکارن چه برسه به این بنده خداها امیدوارم خدا خودش به بدترین شکل تقاص این بنده خداهارو پس بگیره
یاحق
Iran, Islamic Republic of
19:20 - 1395/09/20
حال و روز یک جوان خوزستانی در سرزمین نفت
دستفروشی آن هم با یک کارتن حوله هایی که با پول قرض خریداری کرده که بفروشه.
وطنم ای شکوه پا برجا .... !!!!!!!!!!!
پاسخ ها
قلی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۹
دولت ما همیشه ضعیف کشه
Iran, Islamic Republic of
01:28 - 1395/09/21
باید این عقده ای ها رو دار زد ... همه رو باید اخراج کنن و اشد مجازات رو براشون در نظر گرفت ...
Iran, Islamic Republic of
02:24 - 1395/09/21
جكار اين بدبختا داريد بذاريد لقمه حلال دربيارنند خدا از تون راضي نباشه بحق فاطمه زهرا فرض كن مادر خودته همين كارو ميكردي ...
Iran, Islamic Republic of
02:27 - 1395/09/21
م̷ـــِْن جا دستفروشها بودم همجي بلايي سر ماموران شهرداري ميوردم كه صد مرتبه ارزوي مرك بكنند
Iran, Islamic Republic of
10:58 - 1395/09/21
واقعا رفتار بعضی ازمامورهای سد معبر شهرداری درست نیست و تحقیر امیزه .ولی مشکل اصلی از خود شهردار و شورای شهره
Iran, Islamic Republic of
19:33 - 1395/09/21
اقای عبیداوی دست فروش شریف خوزستانی، همه مردم ایران دوست دار شما زحمت کشان و قشر محروم هستند.
#من حامی دستفروشانم.
Iran, Islamic Republic of
19:34 - 1395/09/21
نام شهرداريها بايد عوض بشه و بزارن اوباشداري ، مختص يه شهر هم گويا نيست ، اميدواريم ديگه شنيده نشه خيلي تلخ و زنندست
Iran, Islamic Republic of
01:48 - 1395/09/22
برای یه کشور مستقل واقعا شرم آوره که ظلم به زیر دست میکنن آخه چرا یکی به داد مردم نمیرسه؟
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1395/09/25
بنظر من باید در چند خیابان اصلی شهر که رفت و آمد زیادی نسبتا دارد برای دست فروشان خطی در یک سمت پیاده رو کشیده شود بطوریکه راه عبور و مرور پیاده رو را سد نکند تا بتوانند این هموطنان ما نیز نان و آبی برای خانواده خود فراهم کنند تا خداوند نیز از این کار خشنود شود
Iran, Islamic Republic of
07:51 - 1397/01/01
معاون خدمات شهری طوری میگی علیه من توطئه میکنن انگار پست ریاست جمهوری دردست داری یکی نوشته بود اگه مادرخودت بود چکار میکردی برای حفظ جایگاه حقوق ماهیانه خود براش اهمیت نداشت نمیدونم قدرت این مادر عزیز چقدربوده که ازشوکر استفاده شدهاگه این پیرزن احتیاج به پول نداشت هیچوقت دستفروشی نمیکرد درضمن این پسرش که میگه جلوی مغازه من بساط میکرد اگه انسان بودی که ماهیانه یه پولی بهش میدادی تا این قهرمان پرافتخار باشوکر اونو اذیت نکنه اگه من بودم به هیچ عنوان رضایت نمیدادم وشکایت رو ادامه میدادم تا این قهرمان پیرزن کش رومجازات کنن تا حرمت پدران ومادران حفظ یشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج