آیت‌الله هاشمی:باید برای سرافرازی ایران تلاش کنیم
۴۵۱۲۷۰
۰۹ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۷
۱۷۸۲
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: ایران دارای امتیازات و ویژگی های جغرافیایی، انسانی، علمی، دانشگاهی و مکتبی زیادی است بنابراین باید براساس اسلام و عقل برای سربلندی تک تک ایرانیان و سرافرازی ایران تلاش کنیم.
خبرگزاری ایرنا: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: ایران دارای امتیازات و ویژگی های جغرافیایی، انسانی، علمی، دانشگاهی و مکتبی زیادی است بنابراین باید براساس اسلام و عقل برای سربلندی تک تک ایرانیان و سرافرازی ایران تلاش کنیم.
 
به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز پنجشنبه در ششمین جشنواره ملی تجلیل از تلاشگران کیفیت کشور که با حضور کارشناسان و متخصصان کیفیت درسالن اجتماعات برج میلاد برگزار شده بود، توجه به کیفیت را یک رویکرد جهانی، مخصوصاً درکشورهای پیشرفته دانست و گفت: کیفیت همه ابعاد زندگی انسانها را در همه موضوعات شامل می شود و نمی توان این واژه را به چند موضوع خاص محدود کرد.
 
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، لفظ کیفیت را یک لفظ مهم خواند و گفت: مفهوم کیفیت می‌تواند بد، خوب و متوسط را شامل ‌شود، چون عالی بودن از این لفظ بیرون نمی‌آید. شاید کلمه استاندارد گویاتر باشد، اما باید برای این کار و راه، کلمات فارسی انتخاب کنیم.

وی راه زندگی انسان را برای خدا توصیف کرد و گفت: خداوند بشر را خلق کرده تا مِثل یا لااقل مَثل خودش باشد. هنر تشخیص و تکلیف در آفرینش انسان بکار رفت که گل سرسبد موجودات جهان است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تشریح آیات و روایات مربوط به خلقت انسان و گفت‌وگوها، سؤالات و اعتراضات فرشتگان، گفت: جواب خداوند به آنها همراه با آزمایش بود و نشان داد که انسان ظرفیت بالایی در علم دارد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سجده ملائک به انسان را برای خدا دانست و با اشاره به عدم سجده شیطان، گفت: از آن زمان تا همیشه، انسان هایی که متکبرانه برخورد کنند، راه شیطان را می روند.

وی با بیان این نکته که « در قرآن به کرّات از کیفیت سخن گفته شد»، اظهار داشت: تعبیرات «حَسن»، «اَحسن» و «عمل صالح»، تعریف قرآن از کیفیت است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با قرائت سوره والعصر و ترجمه آن، گفت: این سوره بهترین شرح برای کیفیت برتر است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حق و صبر را براساس سوره والعصر، مصداق کیفیت برتر خواند و با اشاره به «تَواصَوا بِالحَق‌ِّ وَ تَواصَوا بِالصَّبرِ» گفت: توصیه دیگران برای توجه به کیفیت، دستور خداوندی است.

وی در ادامه عمل صالح را از مکررات ارشادی قرآن دانست و با اشاره به تفسیر امام صادق(ع) از «احسن عملا» گفت: تعبیر امروزی این آیات، همان است که در ادبیات امروز کیفیت خوانده می شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با برشمردن چند تعبیر قرآن که مرتبط با کیفیت است، آیه « وَیْلٌ لِلْمُطَفِّفِینَ» اشاره کرد و با ترجمه لفظی آن که «وای برکسانی که کم فروشی دارند»، گفت: بخش مهم این کم فروشی مربوط به حاکمان کشورهای اسلامی است که با همه امتیازات بین المللی که می توانستیم مصداق «انتم اعلمون» باشیم،به حالتی در افتادیم که دارید می بینید وضع کشورهای اسلامی چگونه است!!

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اسلام را دین جاوید توصیف کرد و با اشاره به اجتهاد که شرط خاتمیت اسلام است، گفت: عقل در کنار قرآن، پیغمبری در وجود انسانها و پیغمبران عقلهای جوامع بشری هستند که مردم را هدایت می کنند.

وی با بیان این نکته که «باورهای عقل برای انسانها حجت است»، گفت: توجه داشته باشیم که بسیاری از روایات، مخصوصاً اسرائیلیات، با هدف تخریب وحدت مسلمانان و عقب نگه داشتن کشورهای اسلام ساخته شده و شرط باور آنها، تطبیق با قرآن است که در سراسر آیات آن به کیفیت توجه شده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی خطاب به مسؤولان برگزاری جشنواره کیفیت، گفت: گروهی متخصص بگذارید تا درباره توجه به کیفیت در منابع دینی ما تحقیق کنند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این نکته که «بحث کیفیت را مقدس می دانم»، خاطر نشان کرد: کیفیت مربوط به اقتصاد و کالا نیست، بلکه همه ابعاد زندگی انسانها را شامل می‌شود.

وی، با اشاره به بیانی از امیرالمؤمنین در نهج‌البلاغه، گفت: رسالت انبیاء احیای گفتار و کارهای مبتنی بر عقل است که از آن به « دفائن العقول » تعبیر شده است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، خطاب های خداوندی به علما در قرآن را شامل همه دانشمندان دانست و با تأکید بر سوابق علمی ایرانیان در همه علوم، گفت: در حدیثی از پیامبر داریم که اگر علم در ثریا باشد، ایرانیان آن را پایین می‌آورند که با مجموعه این آیات و روایات باید شرایط ما ایرانیان در همه بخش های زندگی با کیفیت های عالی باشد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به امتیازات و ویژگی های جغرافیایی، انسانی، علمی، دانشگاهی و مکتبی ایران، گفت: باید براساس اسلام و عقل برای سربلندی تک تک ایرانیان و سرافرازی ایران تلاش کنیم.

وی، تدوین سیاست های کلی کیفیت را مهم دانست و گفت: مسؤولان شورای سیاستگذاری کیفیت، نکات ارزشمندی پیشنهاد دادند که برای دبیرخانه مجمع فرستادم تا پس از بررسی به تصویب مجمع و تأیید رهبری معظم انقلاب برسد.

در آغاز این دیدار، ریاحی، دبیر کل جشنواره ملی، درسخنانی گزارشی از برنامه ها و فعالیت‌های کشور برای تقویت ارتقای کیفیت ارائه کرد و با اشاره به چالش‌های کیفیت، گفت: زیرساخت های کیفی در کشور، به طور کامل محقق نشده است که باید برای آن استانداردسازی، ارزیابی انطباق، اندازه گیری و اعتبار بخشی را جدی بگیریم.

کامران پورمحمدی، تلاشگر کیفیت هم گزارشی از آخرین برنامه‌ها و فعالیت‌های جهانی برای تقویت ارتقای کیفیت ارائه کرد.

همچنین رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم به بیان دیدگاه های خویش در خصوص کیفیت و اهمیت آن با توجه به فلسفه پرداخت.

عبدالله جاسبی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای سیاست‌گذاری کیفیت نیز در سخنانی گفت: در باب کیفیت موارد بسیاری گفته و صحبت‌های فراوانی شده که هر کدام تلاشی برای تسخیر این واژه بوده است تا ادراک آن میسر و البته دست یافتنی شود.
در ادامه این برنامه، از چند متخصص و کارشناس در رشته های مختلف تقدیر شد که لوح تقدیر خود را از دست رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دریافت کردند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:48 - 1395/10/09
سلام حاجی آقا چرا راجب 9دی صحبت نفرموديد در روز 9دی واقعی به این بزرگی
Iran, Islamic Republic of
07:16 - 1395/10/10
این هاشمی بزرگترین سیاست مدار جهان حرف میزنه ولی کو عمل.تازه یادش اوفتاده بکوشه.
Iran, Islamic Republic of
07:46 - 1395/10/10
اگه بعضی ها بگذارند ومثل زالو به جان بیت المال نیفتندو یاد معاویه را زنده نگه ندارند می شود در این مملکت یک کاری کرد
Iran, Islamic Republic of
14:30 - 1395/10/10
قراره برای سرافرازی ایران 'کاری بشه.
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1395/10/11
اره مخصوصا با نامه های شما به اتحادیه اروپا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج