آنچه باید درباره «قطره چشم» بدانید
۵۰۷۵۹۶
۱۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۰
۸۲۳۱ 
یک داروساز با اشاره به اینکه اگر قطره چشمی، بعد از مدت زمان مشخص از باز شدن آن دور انداخته نشود، در صورت استفاده عفونت های مختلف چشمی را ایجاد می‌کند، گفت: چشم عضوی از بدن بوده که جذب دارو در آن به سرعت انجام می‌شود.
خبرگزاری فارس: نوشین محمدحسینی، درباره مصرف منطقی دارو اظهارداشت: قطره های چشمی در پاسخ به این پرسش که آیا قطره های دارویی به لحاظ شیوه نگهداری و مصرف منطقی، نسبت به سایر داروها، اهمیت کم تری دارد؟، گفت: خیر؛ دارو به هر شکلی که باشد، چه تزریق، خوراکی، فرو پوستی یا شیاف هیچ تفاوتی نمی کند چرا که اگر دارو درست نگهداری نشود؛ ‌ممکن است مواد میکروبی در داخل آن رشد کند و یا تغییر فرمت شیمیایی در دارو ایجاد شود

وی با بیان اینکه نمی توان قطره چشمی که پزشک برای ما تجویز کرده است را برای دیگران نیز توصیه کنیم، افزود: چون ممکن است علائم ما دو نفر مشابه باشد اما علت بیماری مادو نفر مشابه نباشد. هم چنین چشم از ارگان های بسیار بسیار حساس است و ارگان های مختلفی از چشم ما نگه داری می کنند. هم خود چشم و هم غدد دیگر بدن سلامت چشم را حفظ می کنند.

این داروساز در شبکه رادیویی سلامت در ادامه بیان کرد: چشم از محل هایی است که جذب دارو در آن خیلی به سرعت انجام می شود. اگرچه مقدار بسیار بسیار کمی دارو در آن جای می گیرد به اندازه یک  قطره چشم ما گنجایش دارد؛ اما همان یک قطره، اثرات زیادی بر چشم می گذارد و اگر یک قطره دارو را به اشتباه داخل چشم بریزیم اثرات زیادی بر چشم می گذارد و می تواند در چشم بیماری جدی ایجاد کند. بخصوص در مورد ریختن قطره های کورتیکوانزوئیدی در چشم باید دقت کنیم

وی در پاسخ به این پرسش که اضافه کردن مواد نگه دارنده هنگام تولید دارود به قطره های چشمی چه تاثیری دارد؟، تاکید کرد: ماده نگه دارنده ؛ از رشد میکروب جلوگیری می کند وقتی سر قطره باز می شود، قطره در معرض میکروب ها قرار می گیرد و ممکن است به پلک یا مژه بخورد . قطره باعث انتقال آلودگی از چشم یک فرد، به چشم فرد دیگری می شود، پس نباید افراد از قطره ها چشمی هم دیگر استفاد کنند.

محمدحسینی درباره شیوه ریختن قطره در داخل چشم بیان کرد: اول باید دست را آب و صابون شستشو داد. دوم اینکه سرقطره یا مژه و پلک تماس پیدا نکند. بعد سطح بیرونی چشم که به سمت بینی نیست را به صورت یک قاشق درآورد و به سمت پایین بکشیم. یک قطره داخل آن بچکانیم بعد چشم را ببندیم و با چشم بسته مردمک چشم را بچرخانیم. همزمان دست را به آرامی روی قسمت داخلی چشم نزدیک بینی نگه داریم تا از خروج قطره از طریق مجرای اشکی جلوگیری شود و قطره مدت بیشتری در داخل چشم بماند.

وی در ادامه تصریح کرد: وقتی شما قطره را روی قسمت داخلی می ریزید، قطره به سرعت خارج می شود. اگر شما فرصت گردش قطره را در داخل چشم ندهید، قطره در یک جا متمرکز می شود و همه ی چشم با قطره تماس پیدا نمی کند به خصوص افرادی که از اشک چشم استفاده یم کنند باید مدت بیشتری چشم را بگردانند تا چشم ها با اشک تماس پیدا کند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
02:00 - 1396/01/16
یه سوال، شما شب ها تا ساعت دو کار میکنین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج