دولتی ها از مناظره می ترسند
۵۱۰۰۰۱
۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۲
۴۶۳۶
کمتر از 40 روز تا دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری باقی‌مانده است؛ انتخاباتی سرنوشت‌ساز که با نظرسنجی‌های فعلی گمانه‌زنی‌ها برای امکان تک دوره‌ای شدن دولت مستقر افزایش‌ داده است؛ در این میان «مناظره‌ها» مهم‌ترین کارزار رقابت نامزدهای ریاست جمهوری است.
صبح نو نوشت: کمتر از 40 روز تا دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری باقی‌مانده است؛ انتخاباتی سرنوشت‌ساز که با نظرسنجی‌های فعلی گمانه‌زنی‌ها برای امکان تک دوره‌ای شدن دولت مستقر افزایش‌ داده است؛ در این میان «مناظره‌ها» مهم‌ترین کارزار رقابت نامزدهای ریاست جمهوری است.

«مناظره‌ها سرنوشت انتخابات را مشخص می‌کند.» بارها این گزاره در جامعه شنیده‌شده است؛ گزاره‌ای که در دو انتخابات ریاست‌جمهوری پیشین رنگ واقعیت گرفته است؛ تاکنون مناظره‌های نامزدهای ریاست‌جمهوری مهم‌ترین آوردگاه برای سنجش و انتخاب گزینه اصلی مردم بوده است؛ پیروزی محمود احمدی‌نژاد مرهون صراحت بیان در قبال اقدامات دولت نهم و حسن روحانی مدیون حملات پرخاشگرایانه به رقبا بود.
 
در شرایط فعلی برای حسن روحانی مناظره‌های انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری پتانسیل ایفای سکوی پرش وکسب اقبال عمومی را ندارد؛ او دیگر نماینده تغییر وضع موجود نیست و وعده‌های 100 روزه برای بهبود خواهی اقتصاد دیگر کارکرد ندارد؛ایشان باید در مقابل افکار عمومی پاسخ صریح در قبال کارنامه دولت یازدهم بدهد. اما در این میان گویا تیم انتخاباتی حسن روحانی تصمیم‌های دیگری برای عدم حضور ایشان در مناظره‌ها اتخاذ کرده‌ است.

فرار از مناظره با رقبا
 
این روزها سخنگوی غیررسمی انتخاباتی دولت یازدهم محمود واعظی است؛ او در تکاپو برای تکرار خرداد 92 است و برای رسیدن به این هدف، خواهان رفع هرگونه مانع بر سر راه روحانی است. او نوک پیکان حملات خود را ابتدا به سمت اصلاح طلبان نشانه رفت، زمزمه‌های حضور نامزد پوششی از منظر حلقه نیاوران رمز عبور از کلیددار فعلی پاستور تلقی شد؛ محمود واعظی نامزد پوششی را رد کرد و سپس طرح ایده آشتی ملی را «بی‌معنا» خواند و پس از مدتی توافق برای حضورش به عنوان نامزد پوششی را رد کرد تا با تمام وجود سرباز حسن روحانی باشد.
 
آخرین اقدام اتاق فکر انتخابات دولت، حمله به مناظره‌های انتخاباتی در صداوسیماست؛ محمود واعظی، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه، دولت یازدهم را دولتی شفاف می‌داند با این وجود مدعی است که «مناظره‌های ساختگی صداوسیما را قبول نداریم» تا از هم‌اکنون موج تخریبی در قبال مناظره‌های پیش‌رو برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم را مهیا سازد؛ با این رویکرد عضو دولت یازدهم هرگونه نقد به دولت را تخریب تفسیر می‌کند و در همین راستا اظهار داشت: «آن‌کسانی که خودشان برنامه ندارند و نمی‌توانند به مردم بگویند چگونه قصد دارند کشور را اداره کنند با تخریب رقیب می‌خواهند جا برای خود باز کنند.» پس از سخنان واعظی نوبت به نفر بعدی ستاد انتخابات حسن روحانی بود؛ علی جنتی وزیر سابق ارشاد که به روایت رسانه‌های حامی دولت ،رئیس ستاد تبلیغات روحانی در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری است؛ در استمرار ادبیات تهاجمی به صداوسیما اظهار داشت: «هرگاه مردم احساس کرده‌اند صداوسیما قصد تخریب و زمین زدن کاندیدایی را دارد کاملاً عکس آن عمل کرده‌اند، لذا از بابت تخریب‌های این رسانه نگرانی نداریم.»
 
اقدام جدید تیم عملیات روانی دولت با حمله به ساختار مناظره‌ها در صداوسیما ماحصل برآوردهای نهایی آنان از نگرش افکار عمومی در قبال اقدامات دولت یازدهم است. نارضایتی گسترده در جامعه در قبال ناکارآمدی اقتصادی و عدم رسیدگی به فسادها در دولت یازدهم به نحوی است که رویکرد دائم گفتار درمانی در قبال مشکلات و سخنان هیجان‌آمیز و پرخاشگرایانه حسن روحانی نسبت به رقبا توانایی جبران رأی منفی دولت یازدهم و بازیابی سرمایه اجتماعی پیشین را ندارد؛ بنابراین آخرین حربه تیم انتخاباتی حسن روحانی برای فرار از کارنامه «تقریباً هیچ» دولت عدم برگزاری مناظره‌ها در اردیبهشت‌ماه است.

مونولوگ به جای دیالوگ
 
به موازات تکاپو برای عدم حضور حسن روحانی در مناظره‌ها، خط دیگری در تیم تبلیغاتی دولت در حال پیگیری است؛ اعضای اصلی ستاد انتخاباتی حسن روحانی در تلاشند که فضای گفت‌وگو با جامعه را به تگ‌گویی از طریق فضای مجازی بدل سازند. طبق برآوردها، تلگرام محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در ایران و بهترین فرصت برای مهندسی فضای تبلیغاتی انتخاباتی است.
 
عزت الله ضرغامی در مجمع مردمی نیروهای انقلاب اسلامی از رخدادهای جدیدی در فضای مجازی متناسب با فصل انتخابات خبر داد و اظهار داشت: «دشمن از یک سو و جناح رقیب از سوی دیگر برای استفاده از فضای مجازی برنامه‌های زیادی دارند و بسیاری از صفحات مجازی را خریداری کرده و با مدیران آنها هم رایزنی‌هایی داشته‌اند.» و پس از آن خبرگزاری تسنیم به نقل از کانال خط‌شکن در تصاویری از حضور محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور و علی جنتی در جلسه هماهنگی انتخاباتی با مدیران برخی کانال‌های تلگرامی خبر داد. در این میان علی اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور نسبت به چنین اقداماتی تنها به «تذکر» بسنده کرد تا حامیان دولت با حاشیه امن به استمرار اقدامات خود در فضای مجازی بپردازند؛ این مسوول ستاد انتخابات ریاست جمهوری که در سفرهای استانی حسن روحانی را همراهی می‌کند، در همین راستا اظهار داشت:«اگر دیدار معاون رئیس جمهور با مدیران کانال‌های تلگرامی «تبلیغ برای شخص خاص» باشد، جای تذکر دارد»

استمرار تردید حسن روحانی
 
فروپاشی سازمان رأی حسن روحانی به دلیل ناتوانی نسبت به اجرای وعده‌های پیشین و دلواپسی‌های شدید تیم تبلیغاتی وی نسبت به نتیجه مناظره‌ها، باردیگر حسن روحانی را دچار تردید کرده است و پس از گذشت 6ماه از نوید پایان تردید حضور حسن روحانی از لسان مسیح مهاجری؛ شیب ملایم «تردید» برای حضور در رقابت ریاست جمهوری همچنان استمرار یافته است؛ به نحوی که محمد علی نجفی مشاور حسن روحانی اظهار داشت: «آقای روحانی فعلاً تصمیم قطعی برای حضور در انتخابات نگرفته و رسماً چیزی اعلام نکرده‌ است.» در این شرایط آیا هراس از حضور مناظره‌ها، حسن روحانی را به عدم حضور در انتخابات می‌کشاند؟
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1396/01/20
جواب این چرندیات رو مردم به شما در روز انتخابات خواهند داد ، احمدی نژاد صراحت بیان داشت و دکتر روحانی پرخاش می کرد ؟؟؟!!!!!!! عجب مزخرفاتی ، نویسنده ظاهرا در عالم توهم سیر کرده خدا همه مریضها رو شفا بده انشاالله
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1396/01/20
چی می نویسی و همینطور گاز گرفتی و جلو می ری شما تراوشات ذهنی دوستان دلواپست را دغدغه‌های روزمره مردم شمردی بدون اینکه از درون ما خبر داشته باشی ما هنوز دوران سیاه هزینه های سرسام‌آور زمان صدارت شما را از یاد نبردیم که صبح از خواب بیدار می شدیم قیمت ها چند درصد گرانتر شده بود بیکاری و تورم چطور بیداد می کرد قیمت دلار مسکن خودرو چطور دقیقه ای سر به آسمان می کشید واز همه مهمتر استرسی که دائماً بخاطر سختی زندگی بجانمان افتاده بود ترسی که از آینده خود و فرزندان مان مثل خوره مارا میخورد. بس کنید لااقل میدانیم که شما هم آش دهن سوزی نیستید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج