20 واقعیت شگفت انگیز در مورد تمدن سومر باستان!
۵۱۷۶۴۶
۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
۲۸۸۰۱ 
بسیاری از دانشمندان بر این باورند که تمدنی که امروزه آن را می‌شناسیم، از سومر باستان آغاز شده است. تمدن سومر باستان ، قدیمی‌ترین و اسرارآمیزترین پیشینه‌ی تاریخی را در میان تمدن‌های شکل گرفته بر روی زمین داراست.
وبسایت گجت نیوز - آرش صابری: بسیاری از دانشمندان بر این باورند که تمدنی که امروزه آن را می‌شناسیم، از سومر باستان آغاز شده است. تمدن سومر باستان ، قدیمی‌ترین و اسرارآمیزترین پیشینه‌ی تاریخی را در میان تمدن‌های شکل گرفته بر روی زمین داراست. سومر، اولین تمدن شهری در جنوب بین النهرین (جنونب عراق امروزی) بود که در این مطلب، به بررسی 20 واقعیت جالب توجه در مورد آن خواهیم پرداخت.
 
20 واقعیت شگفت انگیز در مورد تمدن سومر باستان!

تعریف "فرهنگ” ، از تمدن سومر باستان آغاز شد!

زبان سومری، از نظر "زبان‌شناسی” با تمامی زبان‌های هم دوره‌ی خود متفاوت بوده است؛ از این رو بسیاری از مردم بر این باورند که "همه چیز” از سومر آغاز گردیده؛ چرا که سومریان باستان، دارای پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در زمینه هنر، معماری، پزشکی، ریاضیات، نجوم و … بوده‌اند که کسب اطلاع از آنان ما را شگفت زده خواهد کرد!

1- سومر، اولین تمدن شهری شکل گرفته بر روی کره زمین است. بسیاری از باستان‌شناسان بر این باورند که اولین تمدن سیاره ما، اولین بار در بین النهرین (عراق امروزی) شکل گرفته است.

20 واقعیت شگفت انگیز در مورد تمدن سومر باستان!

2- به گفته محققان، قدمت متون و کتیبه‌های کشف شده در سومر، به حدود 3300 سال قبل از میلاد مسیح بازگشته و به شهرهای اوروک (Uruk) و جمده النصر (Jemdet Nasr) تعلق دارد.

3- باستان شناسان، بر این باورند که تمدن "سومر” به طور رسمی در حدود 4000 سال پیش از میلاد مسیح شکل گرفته باشد.

20 واقعیت شگفت انگیز در مورد تمدن سومر باستان!

4- خط میخی، به عنوان اولین سیستم‌ نوشتاری اختراع شده بر روی زمین شناخته می‌شود. بر اساس اطلاعات موجود، خط میخی، در اواخر چهارمین هزاره‌ی پیش از میلاد، توسط سومریان ابداع شده و زبان نوشتاری پیش از آن، برگرفته از زبان‌های اکدی، ابلایی، ایلامی، هیتی، لووی، حتی، هوریان و اورارتو بوده است. این نوشتار، از خط میخی اوگاریتی و خط میخی فارسی باستان الهام‌گیری شده و به تدریج، با الفبای فنیقی در طول امپراتوری نئو-آشوری جایگزین شد.

5- بر اساس اطلاعات موجود، خط میخی از ابتدای توسعه، به مدت 3000 هزار سال مورد استفاده قرار گرفته است. قدمت کاربرد آن به 34 قرن قبل از میلاد مسیح، تا قرن دوم میلادی بازمی‌گردد.

6- لازم به ذکر است که سخن‌گویان مذهبی، برای اولین بار در میان سومریان باستان آمده تا مردم باورهای دینی آنان را با استفاده از سیستم نوشتاری خود ضبط کنند.

20 واقعیت شگفت انگیز در مورد تمدن سومر باستان!

7- علاوه بر یک سیستم گفتاری و نوشتاری بسیار پیشرفته، این فرهنگ باستانی در طول تاریخ چند هزار ساله‌ی خود موفق به توسعه بسیاری از مهارت‌های چشم‌گیر در زمینه معماری شد. از سایر دستاوردهای شگفت‌آور تمدن سومر باستان ، می‌توان به پیشرفت‌های قابل ملاحظه در زمینه هنر، دانش پیچیده‌ی ریاضیات، نجوم و سایر علوم اشاره کرد.

8- سومریان باستان، در حدود 4000 سال پیش از میلاد مسیح، یک سیستم پیچیده را برای حساب و اندازه‌گیری اختراع کردند. این دستاورد، در نهایت منجر به پیشرفت‌های اساسی در زمینه‌های مختلفی همچون محاسبات ریاضی، هندسه و جبر شد.

9- تمدن سومر باستان ، یک فرهنگ مذهبی بسیار پیچیده را در زمین شکل داده بود. در طول تاریخ فرهنگ چند هزار ساله‌ی سومریان و بنابر شواهد بر جای مانده از کتبیه‌های آن‌ها، هر شهر در سومر باستان، توسط یک خدای به خصوص محافظت می‌شد. با توجه به اطلاعات موجود، در این دوران تاریخی، خدایان و انسان‌ها همراه با یکدیگر بر روی زمین زندگی می‌کردند.

20 واقعیت شگفت انگیز در مورد تمدن سومر باستان!

10- یکی از جذاب‌ترین ساختارهای معماری این منطقه، زیگورات (Ziggurat of Ur) است. این سازه‌ی باستانی، در شهر Ur (شهر ناصریه عراق امروزی) ساخته شد و قدمت آن به 21 قرن پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. البته زیگورات در 6 قرن پیش از میلاد مسیح، شروع به فرو ریختن کرد، اما به دستور پادشاه نبونعید (King Nabonidus) بازسازی شد.

20 واقعیت شگفت انگیز در مورد تمدن سومر باستان!

11- یکی از بزرگ‌ترین شهرهای تمدن سومر باستان ، Uruk نام داشت. به گفته‌ی محققین، این شهر باستانی در زمان اوج خود، 80 هزار نفر جمعیت داشت. نکته جالب اینکه در آن دوران، جمعیت کل سومر باستان بین 800 هزار تا 1.5 میلیون نفر بوده و جمعیت کل کره زمین، برابر با 27 میلیون نفر تخمین زده شده است.

12- یکی از قدیمی‌ترین داستان‌های خلقت انسان، بر روی کتیبه‌ای با قدمت 5 هزار پیش از میلاد مسیح، در شهر باستانی نیپور (Nippur) کشف شده است. داستانی تحت عنوان پیدایش اریدو (The Eridu Genesis) که از خلقت جهان و حتی طوفان نوح در آن سخن به میان آمده است.

13- با توجه به اطلاعات موجود در افسانه‌ها کتبیه‌های سومر باستان، در ابتدا "خدایا انسان‌نما” بر روی زمین حکومت می‌کردند. جالب توجه است که مشابه با همین حکایت را در متون قدیمی مصر باستان نیز می‌توان یافت.

14- متون کشف شده در سومر باستان، شامل نوشته‌هایی شخصی، نامه‌های اداری، معاملات، رسید، قوانین، دستورات مذهبی، سحر و جادو، متون علمی شامل ریاضیات، نجوم و … بود.

15- در قرن نوزدهم میلادی، یکی از قدیمی‌ترین کتبیه‌های باستانی سومر، از کتابخانه‌ی زیرزمینی پادشاه آشوربانیپال در نینوا کشف شد. طبق نظر محققان، سومریان باستان در حدود 5 هزار سال پیش، به مطالعه اثرات برخورد یک سیارک از نوع آتن پرداخته‌اند!

16- فهرست پادشاهان سومری، یکی از جذاب‌ترین اکتشافات باستان‌شناسی از تمدن سومر باستان بوده و اسامی کامل پادشاهان سومر و محل دقیق حکومت آنان را در خود جای داده است. یکی از جزئیات جالب در مورد فهرست مذکور، این است که تعداد 8 پادشاه سومری، حدود 241,200 سال، از زمان رانده شدن پادشاهی از بهشت بر زمین، بر کل سیاره حکومت کرده‌اند!

20 واقعیت شگفت انگیز در مورد تمدن سومر باستان!

17- شهر اِریدو (Eridug) قدیمی‌ترین شهر کره زمین و اولین سکونتگاه سومریان باستان بوده است. پس از رانده شدن پادشاهی از بهشت به کره زمین، اولین پادشاه سومری در شهر اریدو، Alulim نام داشت. او در حدود 28 هزار و 800 سال حکومت کرد! Alaljar به عنوان پادشاه بعدی، 36 هزار سال حاکمیت را بر عهده داشت و دو پادشاه بعدی در مجموع 64 هزار و 800 سال در زمین به حکومت پرداختند. در واقع لیست پادشاهان سومری، مربوط به دورانی‌ست که خدایان همراه با انسان‌ها در زمین زندگی می‌کردند.

18- سومریان باستان، از آنوناکی هم صحبت می‌کنند! آنوناکی به عنوان گروهی از خدایان در چندین فرهنگ باستانی از جمله سومری، اکدی، آشوری و بابلی حضور داشته است.

19- آنوناکی‌ها، به عنوان یکی از بحث‌برانگیز‌ترین موضوعات داغ و جذاب در میان مردم سراسر جهان شناخته می‌شود. میلیون‌ها نفر از سراسر جهان بر این باور هستند که آنوناکی‌ها، خالقین نسل انسان بوده و در واقع خدایانی با ساختار گوشت و خون هستند که در گذشته‌ای دور در زمین حضور یافته‌اند.

20 واقعیت شگفت انگیز در مورد تمدن سومر باستان!

20- سومریان خدایان متعددی را پرستش می‌کردند که از جمله آنان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آنو (Anu): صاحب بهشت و خدای اصلی

انلیل (Enlil): خدای هوا

انکی (Enki): خدای دانش

ارشکیگال (Ereshkigal): فرشته‌ای از عالم اموات

اینانا (Inanna): خدای نبردها

نامو (Nammu) – ننهورساج (Ninhursag) – نانا (Nanna): خدایان ماه

اوتا (Utu): خدای خورشید
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:07 - 1396/02/02
این خداها در واقع برمیگردد به ریشه شیطان پرستی
پاسخ ها
yo
Germany
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
حاجی تو اصن هیچی از دیمنالوژی نمیدونی حرف نزن اون لوسیفره که در مقابل خدا قرار میگیره نه شیطان بیش از چند هزار سیستم اعتقادی داریم
در دنیا حتی یدونشم شیطان پرستی نیست ما الان در دورانی هستیم به
نام سیتنیک پنیک که مردم هیچی از دینای دیگه نمیدونن و الکی به همچی تهمت شیطان پرستی میزنن امریکا و اروپا هم چند سال پیش این مشکلو داشتن و وقتی یه بچه گم میشد الکی عجیب ترین و زشت ترین ادم شهرو
دستگیر میکردن چون میگفتن شیطان پرسته دیگه ! پلیسم با زور کتک ازش اعتراف میگرفتن و کلی ادم الکی زندان رفتن و بعدن معلوم شدن بی گناهن و الان دیگه کسی از این اشتباها نمیکنه اونجا ولی متاسفانه مردم ایران فقط بلدن قضاوت کنن در حالی خودشون معلومه چه ادمایی هستن به هندیا میگین گاو پرست در حالی گه حتی نمیدونی اسم کتاب مقدسشون
چیه !
نیلوفر
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
شما برو درباره تاریخچه شیطون پرستی بخون از کِی اومده بعد نظر بده اخه ۵ هزار قبل از میلاد خود مسیحم نبوده شیطون پرستی کجا بوده!نیاز آدم به پرسش هست که باعث میشه اسطوره ها و افسانه ها رو بوجود بیاره تا چیزی برای پرستش باشه بی هدف نباشه وگرنه اون موقع نمیدونستن شیطان چیه اصلا
Iran, Islamic Republic of
21:06 - 1397/02/16
۵ هزارسال پیش اصلا میدونستن شیطان چیه که شیطان پرستی هم وجود داشته باشه.نه دینی بود نه پیامبری شیطان پرستی کجا بود بابا
Iran, Islamic Republic of
11:48 - 1397/03/16
دوستان کمی تامل لازمه.تو این دنیا همه چیز مبهمه.شواهدی وجود دارد که فضایی ها هزاران سال پیش به زمین اومدن. همچنین تمدن هایی با شکوه وجود داشته که منقرض شدن. شما که مبگی شیطان پرستیه چطور خرافات و تحریفات روحانیون رو راحت قبول کردی و دم نزدی.
Iran, Islamic Republic of
01:02 - 1397/04/07
خوب این موضوع یکم عجیبه چون ک بیش از ۹۶ درصد مردم جهان ب وجود فضایی ها و حیات های ددیگه باوردارند و دانش منادا زیاد چچیزی در این باره نمیگن اما قبول کردن این مطالب یکم سخته
Iran, Islamic Republic of
23:09 - 1397/06/04
پس از نظر جهالت از ما جلو ترن
Iran, Islamic Republic of
23:09 - 1397/06/04
پس از نظر جهالت از ما جلو ترن
Iran, Islamic Republic of
01:04 - 1397/06/30
خدای کشاورزی یادتون رفت اون زمون گاو داشتند این هوا. مثل لودر زمین رو شخم میزد یه دونه هم ماما نمی کرد خدایی بود واسه خودش.
خدای ساختمون ساز هم بود. نمی بینی عکس ساختمون های اون دوره رو مهندسان واقعا واسه خودشون خدایی بودند. راستی آسانسور داشتند یا نه؟ ذینفع دین طبقه هزارو هفتادم.
Iran, Islamic Republic of
04:24 - 1397/08/04
چقدر احمقه اونی که نمیدونه قدمت شیطان پرستی(طرفداران معبد ست)به قبل پیدایش بنی اسرائیل و کتاب مقدس عهد عتیق و در نتیجه یهودیت برمیگرده(به عنوان اساس مسیحیت و اسلام) :)
اگه اثار قدیمی رو مطالعه کنید میبینید که مردم اقوام مجاور اون زمان(چه بت پرست و چه یکتاپرست)از خودشون مدام میپرسیدن:"چی شد که سومر در یک لحظه از میان رفت؟"
منم در حقیقت اومدم به این سایت تا ببینم ایا واقعا سومر اونطوری که مردم اون زمان میگفتن,در یک لحظه از میان رفته؟؟؟؟!!!
United Arab Emirates
19:42 - 1397/09/17
اولا قدیمی ترین شهر جهان اریحا فلسطین با ۹۰۰۰سال قدمت بعد دومین شهر جهان از لحاظ قدمت شهرسوخته این با۵۲۰۰سال قدمت سومین جبییل لبنان با ۵۰۰۰ سال قدمت و چهارمین دمشق و حلب سوریه با ۴۳۰۰ سال قدمت پنجمین شوش ایران با ۴۲۰۰ سال قدمت یه شهر هست تو بلغارستان پلیوویو و صیاد لبنان و یه شهر از مصر با تاریخ شهر سومر برابر یعنی ۴۰۰ سال هستن من نمیدونم این سایت الکی مطلب میزاره بعدشم مردمان شهر سوخته ایران اولین جراحی مغز و اولین پویانمایی انیمشنی
پاسخ ها
بابک
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
آقا چرا هذیون میگی باز یه نفر پیدا شد همه چی ربط داد به ایران آخه اصلا تمدن سومر و این همه آثار به جا مانده که فقط در یک مورد ۲۲ هزار لوح گلی می باشد باشهر سوخته که وسعتش به اندازه دهات بوده قابل قیاس هستش بعد شم میگه یه تاریخ سه هزار ساله ازش پیدا کردن وبرخی از الواح که پیداشده اسم پادشاه نوشته که ۳۶ هزار سال حکومت کرده
Iran, Islamic Republic of
19:42 - 1397/11/14
سومریان قومی هستند که از طرف جنپب عراق کوچ کردند وهرچه دراین اطراف از جمله ساعت و تقپیم زبان یا همهن خط.از سومریان برجا مونده.واز نظر شهر اولین شهرهای آسیا و شاید جهان توسط سومریان بنا شده است
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1398/03/15
اگه به این مباحث علاقه دارید مستند History Channel Ancient Aliens رو حتما تماشا کنید.
Iran, Islamic Republic of
18:07 - 1398/08/13
سلام بابت اطلاعات مچکرم من خودم باستان شناس هستم و اکثر متنها در مورد سومر درست بود
در مورد شیطان پرستی نمیدونم ولی سومر و تمدنش مرموزه
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1398/10/14
باسلام وتشکر اتم هم انرژی و پتانسیل بالایی داره وهر
باوری وهر دانشمندی نمی تونه اینو درک کنه وایمان بیاره کسی ایمان میاره که اهل علم درونه وخاکه نه اهل انرژی آسمانها وزمینه...
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1398/12/23
نقش برجسته گورنگون ممسنی در استان فارس که مال ۷۰۰۰هزار سال پیش است و ثبت یونسکو هست پرستشگاهی و عبادت گاهی هست در جایی که این نقش برجسته قرار دارد من ۱۲سال در علوم باستان فعالیت دارم من کتابی بر روی این عبادتگاه پیدا کردم درون سنگی بوده با خط میخی کتابی که علوم و خدایان بزرگ باستان رو توزیح داده من سال ۹۶پیدا کردم و ۶ماهه دارم به کمکم به کمک یه باستان شناس معروف فرانسوی در اینترنت ترجمش میکنم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج