اعتراف زاکربرگ به سوءاستفاده از فیس‌بوک
۵۲۲۴۳۲
۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
۱۷۰۴
مدیرعامل فیس‌بوک اذعان کرده که بازیگران عرصه سیاست از امکانات این شبکه اجتماعی برای دست‌کاری آرا و عقاید کاربران استفاده می‌کنند.
فارس: مدیرعامل فیس‌بوک اذعان کرده که بازیگران عرصه سیاست از امکانات این شبکه اجتماعی برای دست‌کاری آرا و عقاید کاربران استفاده می‌کنند.

 اعتراف زاکربرگ به سوءاستفاده از فیس‌بوک

درحالی‌که تا چندی پیش زاکربرگ مدعی بود فیس‌بوک از بابت افزایش انتشار اخبار جعلی در این شبکه اجتماعی نگرانی ندارد، حالا وی اعتراف کرده که ممکن است سیاستمداران از فیس‌بوک برای تأثیرگذاری سوء بر نتایج انتخابات امریکا استفاده کرده باشند.

البته زاکربرگ تا چندی قبل همین مسئله را هم یک ایده مضحک می‌دانست، ولی ظاهراً باگذشت زمان و افزایش فشارها بر فیس‌بوک برای یافتن راه‌حلی برای این مشکل نظرات وی تغییر کرده است.
فیس‌بوک روز گذشته گزارشی را منتشر کرد که بر طبق آن‌هم دولت‌ها و هم بازیگران غیردولتی از فیس‌بوک به‌منظور دست‌کاری افکار عمومی در مورد موضوعات سیاسی مانند انتخابات امریکا استفاده کرده‌اند. فیس‌بوک این تلاش‌ها را هماهنگ شده و منظم توصیف کرده است.
بر طبق این گزارش برای انتشار اخبار جعلی و محتوای دروغین تلاش‌های سازمان‌یافته‌ای هم انجام‌شده تا این اخبار تا حد امکان در دسترس افراد بیشتری قرار بگیرند.
براساس یافته‌های گروه امنیتی فیس‌بوک عده‌ای با طراحی حساب‌های کاربری جعلی در فیس‌بوک در اقدامی هماهنگ تلاش کردند تا مجموعه متنوعی از اطلاعات را در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتشر کنند که ازجمله آن‌ها می‌توان به اطلاعات برگرفته از ایمیل‌های هک شده هیلاری کلینتون اشاره کرد.
پیش‌ازاین نهادهای اطلاعاتی آمریکا از دخالت هکرهای روس وابسته به دولت این کشور برای تأثیرگذاری بر نتایج انتخابات ایالات‌متحده خبر داده بودند، اما این موضوع هنوز اثبات نشده است. در گزارش فیس‌بوک هم این موضوع رد نشده است.
با توجه به این تحول گروه امنیتی فیس‌بوک قصد دارد تا تمرکز خود را از موضوعاتی مانند گسترش بدافزارها و هرزنامه‌ها به موضوعات دیگری مانند تلاش برای دست‌کاری گفتمان‌های مدنی و اثرگذاری سوء بر افکار عمومی منتقل کند.
فیس‌بوک می‌گوید برای حل این مشکل حساب‌های کاربری درگیر این نوع فعالیت‌ها را پاک یا تعلیق می‌کند و برای شناسایی آن‌ها از روش‌های جدیدی مانند اتکا به هوش مصنوعی و رایانه‌های خودآموز بهره می‌گیرد. فیس‌بوک پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بیش از 30 هزار حساب کاربری را به همین علت تعلیق کرد.
همچنین روش‌های جدیدی برای دریافت گزارش‌های کاربران در این زمینه به کار گرفته می‌شود. علاوه بر این لایک زدن‌های هماهنگ و ناگهانی و سازماندهی‌شده نیز برای شناسایی حساب‌های مشکوک به کار گرفته می‌شود. باید منتظر ماند و دید استفاده از چنین روش‌هایی مثمر ثمر خواهد بود یا خیر.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج