هاشمی طبا: انقلابی بودن به یقه بستن نیست
۵۲۵۵۷۳
۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۸
۱۲۹۱۷
معاون رییس دولت اصلاحات در پاسخ به این سوال که رهبر معظم انقلاب شاخصه‌هایی برای انقلاب دارند با توجه به این شاخصه‌ها آیا خودتان را انقلابی می‌دانید؟ اظهار کرد: انقلابی بودن به داد و فریاد و یقه بستن نیست. انقلابی کسی است که حق‌الناس را رعایت کند دوم اینکه باید صادق باشد.
خبرگزاری ایلنا: سیدمصطفی هاشمی طبا در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با تبریک فرارسیدن اعیاد شبانه و تسلیت حادثه انفجار معدن در استان گلستان گفت: شرایط معادن زغال سنگ در کشور ما بسیار بد است. من شخصا در معادن کرمان حضور یافتم. معادن افراد را دچار مرگ تدریجی می‌کند. افراد پس از چند سال کار در معادن معلول می‌شوند. شایسته است که این معادن در کشورمان تعطیل شده تا هم‌وطنان‌مان را دچار مرگ تدریجی نکنیم.

او در پاسخ به این سوال که هزینه تبلیغاتی‌اش چگونه تامین می‌شود و تاکنون به چه اندازه برای تبلیغات انتخاباتی هزینه کرده است؟ اظهار داشت: خیلی زیاد است ولی من نمی‌توانم اعلام کنم چون صداوسیما باید اعلام کند. من هزینه شخصی نداشته‌ام و هرچه بوده، از صداوسیما بوده است.

رییس جمهور شوم کار نمایشی نمی‌کنم

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که نحوه ارتباطات‌تان با مردم چگونه است؟ تصریح کرد: بعضی‌ از کارها نمایشی است. اینکه فرد در ماشینی روباز به استانی برود و هزاران نفر را به دنبال خود بکشد یا هزاران نامه را دریافت کند، درست نیست، بلکه این ارتباطات یکطرفه است. هم‌اکنون از طریق فضای مجازی می‌توان کارهای زیادی انجام داد.

هاشمی طبا با بیان مخالفتش با ارتباطات یک‌طرفه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور از طریق دستوراتش می‌تواند کارهای زیادی کند. من وقتی رئیس سازمان تربیت بدنی بودم دستور آموزش به معلمان را دادم که این آموزش‌ها هر 180 روز برگزار می‌شد. مهمترین کار رئیس جمهور دستور دادن است. من از این کارهای نمایشی را انجام نمی‌دهم.

او درخصوص برنامه‌هایش برای بیمه حمایتی ابراز داشت: تا وقتی که تولید ناخالص ما زیاد نشود، نمی‌توان بیمه‌ها را بزرگ و مسئولیت‌هایشان را افزایش داد. افزایش رفاه مردم توسط دولت امکان‌پذیر نیست. هم‌اینک بیماران سرپایی درصد فرانشیزشان با بیمارانی که دارای بیماری بزرگ و سختی هستند، ‌هم‌سطح است. بیمارانی که بیماری آسانی دارند فرانشیزشان باید کم باشد و بیماران صعب‌العلاج باید فرانشیز بیشتری بدهند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درخصوص ارزیابی‌اش از اسناد بالا دستی در آموزش و پرورش هم بیان کرد: دو بخش در آموزش و پرورش داریم؛ یکی آموزش و دیگری پرورش. آموزش ما تا حد بسیاری کار خود را انجام می‌دهد هرچند که باید تکمیل شود. بحث من، درخصوص پرورش است که در آموزش و پروش ما مغفول مانده است.

معلمان پرورشی، مربی مناسک مذهبی شده‌اند

هاشمی طبا با بیان اینکه معلمان پرورشی ما به مربیان مناسک مذهبی تبدیل شده‌اند، یادآور شد: این کارها خوب است ولی آن مربیان کارهای آموزشی و پرورشی را نمی‌کند. البته سند ۲۰۳۰ یونسکو هم وجود دارد که به تایید آموزش و پرورش و دولت نیز رسیده است، هرچند که افرادی به آن نقدهایی هم دارند. مهمترین بندهایی که درباره تریبت در این سند است، باید مورد توجه قرار گیرد.

او در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه پاکدستی شما و هیات دولت جزو اولویت‌هایتان است؟ عنوان کرد: از هر کسی بپرسید می‌گوید اولویت اول. هیچ کس نمی‌گوید افراد منتخب من ناپاک هستند. اینکه فردی تاجر باشد، خوب است ولی برای کسی که در دولت کار می‌کند، تنها شغلش باید همان شغل خاص باشد. اگر کسی وزیر بهداری می‌شود و جراح خوبی هم است، نباید جراحی کند. اگر مهندسی کار مهندسی می‌کند و وزیر صنایع هم است، باید کار وزارت صنایع را انجام دهد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که برنامه شما برای رسیدگی به محرومان چیست؟ گفت: اولین اولویت را حفظ ایران و اصلاح کشاورزی اعلام کردم و به طورموازی رسیدگی به محرومان. ما بجای برقراری عدالت، تساوی برقرار کردیم. علمای ما مانند شهید مطهری و علامه جعفری همیشه اعلام می‌کردند تساوی یک امر کمونیستی است و اسلام عدالت را می‌طلبد.

گفتن اینکه ۲۵ میلیون محروم در کشور داریم سیاه نمایی است

او ادامه داد: ما تساوی را برقرار کردیم مانند یارانه‌ها که برای همه یارانه برقرار کردیم. من قبول ندارم که محرومین در کشور ۲۵ میلیون نفرهستند. این سیاه‌نمایی است. پس جمهوری اسلامی در این سال‌ها چه کرده است؟

هاشمی‌طبا بیان اینکه دولت تمام درآمدهایش باید به تصویب مجلس برسد، اظهار داشت: این مسئله یعنی دولت و رییس‌جمهور نمی‌تواند هزینه‌ای خارج از بودجه داشته باشند، پس دولت در چارچوب خاصی حرکت می‌کند. آنچه تعریف شده این است که یارانه‌ها به صورت مساوی پخش می‌شود. من یارانه مساوی را قطع می‌کنم و آن را در اختیار بهزیستی و کمیته امداد قرار می‌دهم. رسیدگی هم پرداخت پول نیست بلکه ممکن است به شکل ساخت مسکن، خرید جهزیه و... باشد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که قول می‌دهید اگر رئیس جمهور شود، دارایی‌هایتان را اعلام کنید؟ تصریح کرد: دفعه قبل هم اعلام کردیم، الان نیز اعلام می‌کنیم. آنکه پاک است از محاسبه چه باک است. این یک امر قانونی است.

مفسد را از سمتش برکنار می‌کنم

هاشمی طبا در پاسخ به این سوال که برخورد شما با فساد چگونه خواهد بود و اگر این فساد از سوی نزدیکان باشد، چه برخوردی می‌کنید؟ آیا حاضرمی‌شوید قوه قضاییه به این مسئله رسیدگی کند و دستش باز باشد؟ خاطرنشان کرد: همیشه دست قوه قضاییه باز است. قضات ما باید شجاع باشند و از کسی تاثیر نپذیرند. من اگر از فسادی مطلع شوم در درجه اول آن فرد را از سمتش برکنار می‌کنم بدون آنکه علت را اعلام کنم چون بیان علت برعهده قوه قضاییه است. باید علل شرعی و قانونی را مدنظر قرار داد. من فرد مفسد را در اختیار قوه قضاییه قرار می‌دهم.

به منتقدان باید پول داد

او در پاسخ به این سوال که آیا رسانه‌ها در دولت شما آزاد به نقد کردن هستند؟ ابراز داشت: باید به منتقدان پول هم بدهیم. ما از تعریف کردن آدم‌ها خوش‌مان می‌آید. اگر رسانه‌ای نقد می‌کند ما را به اطلاع لازم می‌رساند چون اطلاعاتی که به مسئولان می‌رسد فیلتر شده است. البته تهمت زدن و سیاه‌نمایی مسئله بدی است و نشریات باید از آن اجتناب کنند. رسانه‌ها رکن چهارم مشروطه بودند. آنها آزاد به انتقاد کردن هستند.

برخی نامزدها طوری رفتار می‌کنند که همه مسئولان ناسالم هستند

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا جنگ نرم را قبول دارید و چه برنامه‌ای برای مقابله با آن دارید؟ بیان کرد: جنگ نرم وجود دارد ولی مهم مقابله با آن است. اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی یک واقعیت است ولی یک واقعیتی که وجود دارد، این است که ما علیه خودمان جنگ نرم راه می‌اندازیم.

هاشمی طبا با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های پس از انقلاب خدمات زیادی انجام داده است، یادآور شد: برخی از نامزدها طوری رفتار می‌کنند که همه مسئولان ناسالم هستند و به مردم ظلم می‌کنند. باید خدمات مسئولان و دولت را پاس بداریم. من سه مورد از خدمات جمهوری اسلامی را می‌گویم. یکی گازرسانی است. مهندسان گاز را از کف دریا استخراج و پخش می‌کنند. مگر اداره برق‌رسانی و گازرسانی کم است. امنیت آن کم است. مگر در کشورهای دیگر چه خدماتی را در اختیار مردم قرار می‌دهند. اینکه بگوییم هیچ خدمتی به شما نمی‌شود، ظلم است.

او افزود: شهید رجایی همیشه می‌گفت نگویید انقلاب برای ما چه کرد بلکه بگویید ما برای انقلاب چه کردیم؟ نباید انقلاب را تخریب کنیم. شرایط زیستی ایران یعنی آب، خاک، رودخانه، تالاب و زباله‌ها و... نگاه کنید. ممکلت را تخریب کردیم. شهدا ایران را حفظ کردند، همه مردم باید بدانند که ایران را باید حفظ کرد. میراث ما برای آیندگان پایدار و خوب باشد و نه تخریب.

انقلابی بودن به داد و فریاد و یقه بستن نیست

معاون رییس دولت اصلاحات در پاسخ به این سوال که رهبر معظم انقلاب شاخصه‌هایی  برای انقلاب دارند با توجه به این شاخصه‌ها آیا خودتان را انقلابی می‌دانید؟ اظهار کرد: انقلابی بودن به داد و فریاد و یقه بستن نیست. انقلابی کسی است که حق‌الناس را رعایت کند دوم اینکه باید صادق باشد. دروغ‌گویی، بزرگ‌نمایی و ترویه نداشته باشد. ما باید عمل‌مان صداقت داشته باشد اگر می‌خواهیم شخصی یا موضوعی را مطرح کنیم باید محاسن و معایب آن را درست بگوییم. اگر قرار است از شهردار انتقاد کنیم هم کارهای خوبش را بگوییم هم کارهایش بدش. از رییس جمهور می‌خواهیم انتقاد کنیم هم کارهای خوبش را بگوییم و هم کارهای بدش را به همان اندازه که هست بگوییم. باید کاری کنیم که مردم احساس انقلابی بودن داشته باشند.

در خیابان جمهوری تابلوی محصولات ایرانی نیست

او با اشاره به یکی از آیات قرآن کریم مبنی براینکه خداوند راه کافران را بر مومنین بسته است گفت: ما در تهران خیابانی داریم به نام خیابان جمهوری اما متاسفانه در این خیابان جمهوری اسلامی یک تابلوی محصولات ایرانی در آن نیست و تولیدات خارجی در آن جا خودنمایی می‌کنند. مردم و مسئولان کشور انقلابی این تابلوها را باید به کالاهای ایرانی تبدیل کنند. باید تلاش کرد و اقتصاد مقاومتی را جدی گرفت. متاسفانه در دل مردم حسرت کالای خارجی است باید در دل مردم حسرت کالای داخلی باشد من اگر کالای خارجی مصرف می‌کنم نباید ادعای انقلابی بودن داشته باشم.

او در پاسخ به این سوال که راهکار شما برای ایستادگی بادشمنان چیست گفت: ایستادگی یک امر دائمی است جهاد دائمی است این‌ها سطح و مقطع ندارد بلکه در زمان‌های مختلف شکل آن تغییر می‌کند. به قول علمای اسلام صلح امام حسن و جهاد امام حسین هر دو دو روی یک سکه هستند. در یک موقعی اقتضا کرد امام صلح کنند و در زمان دیگری امام باید جهاد می‌کرد. اینکه بگوییم راحت شدیم، نداریم. یعنی اگر امروز آمریکا بد عهدی نمی‌کرد نباید بگوییم راحت شدیم.

آمریکا معاویه زمان است

نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهور با تاکید براینکه امریکا معاویه زمان است،‌تصریح کرد: مگر امام حسن نمی‌دانستند معاویه بد است هم از نظر عقلایی می‌دانستند هم از نظر علم امامت. آقای ظریف در هنگام امضای برجام بشدت ماهیت آمریکا ر ا می‌دانستند اما این دلیل نمی‌شود این معاهده لنگ باشد. با یک تاکیک بسیار خوب باعث شدیم دشمنان‌مان یعنی نتانیاهو و جمهوری خواهان آمریکا از این موضوع ناراحت شوند و ما بالاخره آن را امضا کردیم و گشایش‌های بسیار از این معاهده داشتیم. ماهیت آمریکا بد عهدی است. آمریکا که سرخپوست خوب را سرخپوست مرده می‌داند نباید از آن انتظار دوستی داشت اما نباید از یک بازی که برد-برد است و باعث شد از هزینه‌هایی که به دلایل تحریم پرداخت کردیم رهایی یابیم، اجتناب کنیم. مقاومت همیشه هست و در زمان‌های مختلف باید عاقلانه با تکنیک کار خودمان را جلو ببریم.

استقامت به معنی بی‌تربیتی و دشنام دادن نیست

هاشمی‌طباء همچنین درباره بهترین راه برای مقابله با ترفندهای آمریکا خاطرنشان کرد: بهترین راه مقاومت و مقاومت است البته باید عاقلانه برخورد کرد. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید به بت‌ها دشنام ندهید ما باید این آیات را دستورالعملی برای خودمان قرار دهیم. باید خوشیتن‌دار باشیم و استقامت کنیم. استقامت به معنی بی‌تربیتی و دشنام دادن نیست بلکه باید با حفظ اصول اسلامی استقامت کنیم. اگر ما را تحریم می‌کنند باید در درون کشور استقامت کنیم.

او با اشاره به تحریم‌های ایران در دوره‌های مختلف توسط برخی از کشورها گفت: اگر کره ما را تحریم کرده ماشینش را وارد کشور نکنیم. اگر آلمان ما را تحریم کرده ماشین یک میلیاردی از آنجا واردکشور نکنیم. ما تظاهر کردیم از آنها کالا خریدیم و مانند کبک سرمان را زیر برف کردیم. استقامت این است که با مردم روراست باشیم. درجنگ تحمیلی دولت با 500 هزار بشکه نفت 6 دلاری مملکت را اداره کرد. اما در دوره‌ای آنها ما را  تحریم می‌کنند اما ما بوق رفاه‌طلبی می‌زنیم. اینها نقض غرض است. مقررات باید در کشور حاکم شود و باید آن را رعایت کرد. این‌ها نقض غرضی است که در دوران تحریم انجام دادیم و خوشبختانه با مدیریت دکتر روحانی و دکتر ظریف و درایت رهبری این موضوع پایان یافت و این معاهده شکل گرفت و ما هم باید با استقامت به سر منزل مقصود برسیم.

مر قانون رعایت شود نه استنباط از قانون

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره فصل‌الخطاب بودن قانون نیز تاکیدکرد: برای آینده فکر جدیدی کردم. عده‌ای به من گفتند اگر در کرسی دولت بنشینید چه می‌کنید؟ گفتم قوانین موجود را رعایت می‌کنم وچیزی را که لازم است به صورت لایحه به مجلس می‌دهم و اگر تصویب شد آن را اجرای می‌کنم. اگر قانون را خمیر کردیم و بگوییم این قانون را قبول نداریم این خلاف تمام اصول است. باید مر قانون رعایت شود نه استنباط از قانون. اگر قانون مورد قبول ما نیست باید آن را اجرا کنیم اما می‌توانیم آن را اصلاح کنیم ولی به هر حال نباید خلاف قانون رفتار کرد.

هاشمی‌طباء درباره تعامل بین قوه مجریه با دیگر قوا و مشکلاتی که گاهی اوقات بین این قوا پیش می‌آید گفت: پیامبر فرمودند اختلاف علما برای مردم رحمت است. یعنی تضاد و تفاوت افکار باید باشد. البته تعاطی افکار هم باید باشد یعنی قابلیت انعطاف داشته باشیم. ما در کشورمان فصل‌الخطاب داریم اگر جایی نرسیدیم تشخیص مصلحت نظام و مقام معظم رهبری فصل‌الخطاب هستند. هر جایی که تخطی از قانون شده به ضرر ما شده است. خودکامگی درمملکت ما نباید وجود داشته باشد اما حُسن استفاده از قانون باید باشد. در هیات دولت آقای خاتمی برخی از وزرا از قانون محاسبات ایراد می‌گرفتند من گفتم من با آن مشکلی ندارم چراکه قانون محاسبات بسیار خوب است. سختگیرانه است اما راه‌حل‌هایی هم دارد درزمان‌هایی که در دولت متصدی بودم قانون محاسبات را رعایت کردم.

تعهد می‌دهم که همه راست‌ها را به مردم بگویم

او در پاسخ به این سوال که انقلاب مرهون خون شهداست شما برای حفظ این آرمان‌ها چه تعهدی می‌دهید، توضیح داد: به نوبه خودم متعهد هستم. اما تعهد دیگری هم می‌دهم؛ تعهد می‌دهم که همه راست‌ها را به مردم بگویم و مردم را هوشیار کنم تا مردم آگاهانه خون شهیدان را رعایت کنند. امروز اگر کشاورز ما برای نیازهایی که دارد اقدام به تخریب می‌کند، اگر کارخانه‌ای فاضلابش را در رودخانه رها می‌کند اینها پایمال کردن خون شهداست. شهدا مرزها را حفظ کردند و الان هم مرزداران و بسیجیان و سپاه در حفاظت از مرزها می‌کوشند اما مردم باید داخل کشور را حفظ کنند. متاسفانه محیط‌زیست ما در حال از بین رفتن است. معتقدم مردم باید با پایداری ایران را حفظ کنند  و ارث ما به آینده خوب باشد.

او با اشاره به میراث گذشتگان برای ایران گفت:  نادر شاه وحدت را برای ایران باقی گذاشت اما شاه سلطان حسین ایران را به بیگانه تسلیم کرد و یکی استقلال و دیگری تسلیم را به ما میراث دادند. همه ما باید برای آینده میراث نکویی از خود باقی بگذاریم.

او در جمع‌بندی سخنانش خاطرنشان کرد: کشور بدون مردم وجود نخواهد داشت و مردم بدون سرزمین نابود می‌شوند مانند فلسطینی‌ها که همه جا پراکنده شدند و هویت ندارند. بنابراین ایران را باید حفظ کنیم. متاسفانه سرزمین ما دچار بیماری شده مانند بیماری قند خون و دیابت. ما از داخل سرزمین‌مان را از دست می‌دهیم. احیای سرزمین و آبادانی، کشاورزی باید در دستور کار ما باشد. متاسفانه مسئله مهاجرت شهرهای ما را به شدت تهدید می‌کند تا ده سال آینده نیز وضعیت حاشیه نشینی بسیار وخیم خواهد شد و این جز با آگاهی مردم و سرمایه‌گذاری‌هایی که مشخصا باید توسط دولت انجام شود صورت نمی‌گیرد. از برنامه ششم نیز باید برای این مهم استفاده کنیم و چاره‌ای جز این نداریم.

او در پایان به مناظره‌های انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: امیدوارم که این مناظره‌ها شکل اسلامی به خود بگیرد. یعنی این مناظره‌ها  یک هم فکری باشد به این معنا که این شش نفر که من کوچکترین آنها از نظر عقل وشعور هستم این مباحثات را سرلوحه کار خود قرار دهند و بهترین را انتخاب کنیم. امیدوارم این شش نفر در انتخاب به یک  امر واحد برسند و همه مردم درآینده تلاش کنند درکنار رییس جمهور و وزرا کشور را به سرمنزل مقصود برسانند و دربرخورداری کامل قرار بگیرند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:43 - 1396/02/14
اگر پول هایی که میره تو جیب آقازاده ها و مسئولین بره برا امکانات و تجهیزات و ابزار ها این اتفاقات نمی افتد قبول کنیم مسئولین پرویی داریم و رو دار !
Iran, Islamic Republic of
23:58 - 1396/02/14
حذف یارانه و‌اختصاص مبلغ آن به کمیته امداد و بهزیستی مصداق بارز پوپولیست نبودنه و‌این نوع بیان واقعا ارزشمنده
Iran, Islamic Republic of
00:13 - 1396/02/15
کارگران که در آنجا کار میکنند زندگیشان را چگونه تامین کنند تعطیل کردن هنر نیست عصر تکنولوژی است امکانات ایمن سازی را بیشتر کنید همانگونه که من پراید سوار میشوم شما ماشین ضد ضربه شاسی بلند آره بابا هنر ترا اینجا نشان بده والا یک بچه هم میتواند بگوید تعطیل کنید
Iran, Islamic Republic of
00:52 - 1396/02/15
بهتر شما هم با ماشین روباز بری ببینی مورد استقبال قرار میگیری یا نه
Iran, Islamic Republic of
01:38 - 1396/02/15
واقعا دیدین وزرای دولت زو یقه شیخی یا دیپلمات میبندن آدم از این کارها حالش بهم میخوره
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1396/02/15
سلام
انقلابی بودن به یقه بسته نیست، بلکه به کمر بسته است که تو ویارا نت ندارید
Germany
14:42 - 1396/02/15
شما دیگه خیلی منفعلی, خوابت میاد انگار, رییس جمهور باید جنم داشته باشه.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج