بلندگویی که نمی لرزد
۵۲۶۰۴۰
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۳:۲۴
۷۶۳۷
محققان دانشگاه اکستر موفق به ساخت بلندگویی شده‌اند که برای تولید صدا نمی‌لرزد.
خبرگزاری ایسنا: محققان دانشگاه اکستر موفق به ساخت بلندگویی شده‌اند که برای تولید صدا نمی‌لرزد.

به نقل از نیواطلس، بلندگوهای معمولی دارای یک دیافراگم هستند که با لرزش و ایجاد تغییر در هوای اطراف، امواج صوتی تولید می‌کند.

حال محققان در دانشگاه "اکستر"(Exeter) انگلیس موفق به ساخت بلندگوهایی از جنس گرافن شده‌اند که بدون لرزش تولید صدا می‌کنند.

در این بلندگوها، با استفاده از جریان‌های دقیق و کنترل شده گرافن گرم و سرد می‌شود و تغییر دمای آن امواج صوتی را ایجاد می‌کند.
 
بلندگویی که نمی لرزد

استفاده از گرافن در دیافراگم بلندگوها به علت کم‌مصرف بودن آن مدتی است که متداول شده اما حذف تمام قسمت‌هایی که با لرزش تولید صدا می‌کنند و استفاده از گرافن برای تولید صدا برای اولین بار است که انجام می‌شود.

ابعاد قطعه گرافنی مورد استفاده در حدود ناخن انگشت شست است که درون آن علاوه بر تولیدکننده صدا، اکولایزر و آمپلی‌فایر نیز تعبیه شده است.

تولید صدا در این قطعه براساس اصول "ترموآکوستیک"( thermoacoustic) که تبدیل حرارت به صدا است انجام می‌گیرد.

پیش از این استفاده از این فرآیند عملیاتی نشده بود.

گرافن خواص رسانایی فوق‌العده‌ای دارد و با اعمال جریان‌های فوق‌العده ضعیف نیز واکنش نشان داده و دمایش بالا و پایین می‌رود و در محیط اطراف دیاگرام امواج صوتی ایجاد می‌کند.

محققان دانشگاه اکستر می‌گویند کیفیت صدای تولیدی در این بلندگوها بهتر است و حتی قابلیت تولید امواج فراصوت نیز با استفاده از آنها وجود دارد که می‌تواند در تصویربرداری پزشکی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار بگیرد.

"دیوید هورسل" (David Horsell)مسئول این پروژه گفت: این بلندگوها قابلیت این را دارند که دو صدا را از دو منبع مختلف دریافت کنند و آنها را با هم ترکیب کنند.

وی افزود: این وسیله می‌تواند صنعت ارتباطات را متحول کند و با هزینه کم ترکیب سیگنال‌های مختلف را انجام دهد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج