کاغذها نیز دارای اثرانگشت هستند
۵۴۴۸۹۸
۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴
۲۷۷۸
مطالعه جدیدی که به تازگی در دانشگاه Newcastle بریتانیا انجام شده است نشان می دهد که یکی از راه‌های جلوگیری از جعل اسناد محرمانه و رسمی بررسی "اثر انگشت" کاغذ مورد استفاده است.
وب سایت تک شات:  مطالعه جدیدی که به تازگی در دانشگاه Newcastle بریتانیا انجام شده است نشان می دهد که یکی از راه‌های جلوگیری از جعل اسناد محرمانه و رسمی بررسی "اثر انگشت" کاغذ مورد استفاده است.
 
 کاغذها نیز دارای اثرانگشت هستند

احتمالا شما هم تا به حال نمی‌دانستید که تمامی کاغذهای دارای اثرانگشت اختصاصی خود هستند. دو محقق ایرانی به نام‌های سیامک شاهاندشتی و احسان تورینی و Feng Hao به این نتیجه رسیده‌اند که بافت کاغذها متفاوت از یکدیگر است و همین بافت متفاوت تعیین کننده هویت آن کاغذ است.

اگر یک تکه کاغذ را رو به خورشید نگه دارید می‌توانید الگوها و عیوب موجود در بافت کاغذ را ببینید. این الگوها که با چشم غیرمسلح نیز قابل دیدن هستند و نتیجه طبیعی فرآیند تولید کاغذ هستند، در میان کاغذ‌های مختلف متفاوت هستند درست همان طور که اثر انگشت اشخاص با یکدیگر تفاوت دارد. این محققان سپس تصمیم گرفتند تا این اثر انگشت موجود در کاغذها را استخراج کنند. پس از بررسی تکنیک‌های مختلف محققان در نهایت الگوریتم‌هایی را توسعه دادند که شبیه به الگوریتم‌های مورد استفاده در فرآیند تشخیص عنبیه چشم هستند.

سیستمی که این تیم توسعه داده است تنها به یک دوربین معمولی و منبع نور مانند Lightbox نیاز دارد. پس از قرار دادن کاغذ مورد نظر و عکس گرفتن از آن، یک الگوریتم می‌تواند داده‌های بدست آمده را تحلیل کرده و اثرانگشت کاغذ را تشخیص دهد. این فرآیند حتی زمانی که روی کاغذ نوشته وجود داشته باشد یا خیس باشد نیز دقیق است. از این روش می‌تواند برای تشخیص صحت و اعتبار اسناد مختلف استفاده کرد.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج