ماکرون، پارلمان را هم فتح کرد
۵۵۲۰۷۲
۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۱
۱۶۵۸ 
متحدین رئیس‌جمهور جدید فرانسه در انتخابات پارلمانی پیروزی چشمگیری کسب کرده‌اند.
خبرگزاری فارس: رسانه‌های فرانسوی یکشنبه شب از پیروزی قاطع حزب تحت رهبری «امانوئل ماکرون» در دور دوم انتخابات پارلمانی این کشور خبر دادند.

بنا بر اعلام تلویزیون فرانسه، برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که ائتلاف تحت رهبری ماکرون احتمالا بین 350 تا 370 کرسی را در مجلس ملی این کشور به دست می‌آورد.

خبرگزاری فرانسه نتیجه‌ای خوش‌بینانه‌تر برآورد کرده و گزارش داده است که بر اساس نتایج اولیه، متحدان ماکرون در پارلمان آینده بین 355 تا 425 کرسی را در اختیار خواهند داشت.

مجلس ملی فرانسه در کنار مجلس سنا یکی از دو مرجع قانونگذاری در این کشور است. این مجلس ۵۷۷ کرسی دارد و در صورت تائید برآوردهای اولیه، از این پس حزب تحت رهبری ماکرون اکثریت را در آن در اختیار خواهد داشت.

ماکرون رئیس‌جمهور جدید فرانسه که پیش از انتخابات جنبش مستقلی با عنوان «ان مارش» (جنبش) به راه انداخت، در انتخابات پارلمانی با دیگر حزب میانه، یعنی «مودم» (MoDem) ائتلاف کرده است.

ماکرون در حالی یک ماه پیش به ریاست‌جمهوری فرانسه رسید که یک سال پیش از آن با جدا شدن از حزب سوسیالیست، حزب مستقل خود را راه انداخت و توانست نامزدهای احزاب بزرگ را شکست دهد.

در انتخابات پارلمانی هم که امروز برگزار شد، ائتلاف تحت رهبری او توانست شکست سنگینی را به احزاب بزرگ و سنتی فرانسه تحمیل کند.

با افزایش نارضایتی عمومی از احزاب بزرگ، امروز تنها ۴۴% از افراد واجدین شرایط در انتخابات شرکت کرده‌اند.

بر اساس نظرسنجی‌های درون شعب، حزب میانه‌رو جمهوری‌خواه هم احتمالا نزدیک به ۱۰۰ کرسی را از آن خود کرده است.

در مقابل حزب «جبهه ملی» به رهبری «مارین لوپن» نامزد شکست‌خورده انتخابات ریاست‌جمهوری، عملکرد مناسبی نداشته و احتمالا کمتر از ۱۰ کرسی را در اختیار خواهد داشت. لوپن در این انتخابات برای اولین بار به عنوان نماینده پارلمان انتخاب شده است.

طبق آمار منتشره از سوی وزارت کشور فرانسه، نرخ عدم مشارکت مردمی در دور نخست انتخابات پارلمانی در رکوردی تاریخی به ۵۱.۲۹ درصد رسید؛ رکوردی که در تاریخ جمهوری پنجم بی‌سابقه بوده است.

انتخابات پارلمانی فرانسه دو مرحله‌ای است و کسانی که در دور نخست انتخابات کمتر از ۱۲.۵ درصد کل واجدان شرایط رأی کسب کرده باشند، حذف خواهند شد و باقی نامزدها به دور دوم خواهند رفت و نهایتا در دور دوم هر کسی که بیشترین رأی را داشته باشد نماینده پارلمان خواهد شد.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج