راه‌کار محققان ایرانی برای کاهش مصرف سوخت
۵۵۲۴۰۶
۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۹
۱۳۷۴
چند دانشجوی ایرانی طرحی ارایه دادند که بشود مصرف سوخت خودروهایی مانند اتوبوس و کامیون‌ها را در هنگام ایستادن کاهش داد و به صرفه‌جویی انرژی کمک شایانی کرد.
وب سایت شبکه - چند دانشجوی ایرانی طرحی ارایه دادند که بشود مصرف سوخت خودروهایی مانند اتوبوس و کامیون‌ها را در هنگام ایستادن کاهش داد و به صرفه‌جویی انرژی کمک شایانی کرد.
 
 راه‌کار محققان ایرانی برای کاهش مصرف سوخت خودروهای عمومی

گروهی از محققان ایرانی در دانشگاه واترلوی کانادا، فناوری برای استفاده بهینه از انرژی یافته‌اند که باعث جلوگیری از هدر رفتن سوخت خودروها به ویژه خودروهای خدماتی می‌شود.

امیر خواجه پور، میلاد خضرایی و سهیل محاقدی‌فرد، محققان دانشگاه واترلو سیستمی برای خودروهای خدماتی ساخته‌اند که از انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌کاهد و علاوه بر آن میلیون‌ها دلار هزینه سوخت برای دولت و شرکت‌ها صرفه‌جویی می‌کند.

در حقیقت مهندسان ایرانی دانشگاه واترلو راهی برای دریافت انرژی هدررفت از خودروهای خدماتی مانند اتوبوس یا کامیون‌های یخچال‌دار مخصوص حمل مواد غذایی  یافته‌اند.

 آنها متوجه شدند چگونه می‌توان این نوع انرژی را با سوخت‌های فسیلی جایگزین کرد که هم اکنون برای راه‌اندازای سیستم‌های ثانویه مانند تهویه هوا یا خودروهای دارای یخچال هنگام توقف خودرو یا معطل ماندن در مسیر کشف کردند.

خواجه‌پور پروفسور مهندسی مکانیک و مکاترونیک در دانشگاه واترلو و مولف تحقیق می‌گوید: «خودرویی که معطل مانده یا با سرعت کم حرکت می‌کند، فقط با ۵ درصد کارآمدی در حال فعالیت است. به عبارت دیگر بخش اعظم سوخت یک اتوبوس یا خودروی خدماتی در این زمان به هدر می‌رود. با متوازن‌سازی انرژی هدررفت خودرو هنگام حرکت با سرعت کم و انتقال آن انرژی به سیستم باتری ثانویه، می‌توان بدون غیرفعال کردن سیستم‌های خنک‌سازی و تهویه هوا، خودرو را خاموش کرد.»

این محققان شیوه رانندگی، نحوه ترمزگرفتن و معطل‌ماندن وسایط نقلیه خدماتی را بررسی کردند و با استفاده از مدل‌های رایانه‌ای و موتورهایی که به سیستم‌های باتری ثانویه متصل بودند، مسیرهای مورد تردد آن‌ها را شبیه‌سازی کردند تا بهترین راه برای جمع‌آوری و استفاده از انرژی اتلافی‌شان را پیدا کنند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج