جرقه گفتگوها میان ایران و عربستان زده شد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_4
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
۵۷۵۵۴۸
۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱
۷۱۲۹
مصافحه شب گذشته محمدجواد ظریف و عادل الجبیر توجه بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی را جلب کرد، دیداری که برخی آن را کورسوی امیدی برای حل اختلافات ایران و عربستان و منازعات منطقه ای می دانند.
انتخاب: مصافحه شب گذشته محمدجواد ظریف و عادل الجبیر توجه بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی را جلب کرد، دیداری که برخی آن را کورسوی امیدی برای حل اختلافات ایران و عربستان و منازعات منطقه ای می دانند.

مصافحه شب گذشته محمدجواد ظریف و عادل الجبیر توجه بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی را جلب کرد، دیداری که برخی آن را کورسوی امیدی برای حل اختلافات ایران و عربستان و منازعات منطقه ای می دانند.
 
وزیر خارجه ایران پس از سلام و علیک کوتاه با الجبیر اعلام کرد که این مصافحه امری عرف در محافل دیپلماتیک تلقی می شود، با این حال نصرت الله تاجیک از دیپلمات های سابق ایران ضمن استقبال از این اتفاق، آن را «نقطه ی گشایش» برای آغاز گفتگوها میان دو قدرت منطقه ای می داند.

 متن گفتگو با نصرت الله تاجیک در زیر می آید:

شب گذشته، اخباری در مورد مصافحه دکتر ظریف و عادل الجبیر و گفتگوی کوتاه میان این دو منتشر شد، ارزیابی تان از این اتفاق چیست؟

این دیدار چه برنامه ریزی شده، باشد، چه اتفاقی، نشان از آن دارد که هنوز اراده بین دو کشور برای کاهش تشنج و رفع سو تفاهمات و برگرداندن مسایل از فاز نظامی و امنیتی به فاز سیاسی وجود دارد.
 
به عقیده من، این ماجرا برای قدم اول اتفاق خوبی است. همان‌طور که قبلا هم گفته ام، جمهوری اسلامی باید به سوی سیاست تنش صفر برود یعنی هم تنش های سیاست منطقه ای اش را کم کند برای اینکه بتواند الگوی توسعه سیاسی اش را اجرا کند و هم منطقه را از ازدیاد تشنج نجات دهد.
 
به هر صورت ما در یک منطقه ی حساس با یکدیگر همسایه ایم. درست است که حسن همجواری باید بین همسایگان حاکم باشد که امری عقلائی و لازم است اما کافی نیست. گرمایش در روابط ایران و عربستان در زمانه ی فعلی امری مثبت است، چراکه دولت ترامپ همچنان با بحران داخلی مواجه است، ممکن است بدش هم نیاید برای انحراف افکار عمومی از مشکلات درونی بحرانی در این منطقه بوجود آورد.

آیا این دیدار می تواند جرقه آغاز گفتگوها بین تهران و ریاض را بزند؟

ما دو بحث داریم، منطقه ائی و کشوری. در بحث منطقه ای ما باید به دنبال این باشیم که تا جایی که ممکن است منطقه را از نظامی شدن و انباشت تسلیحات دور کنیم و به این سمت حرکت کنیم که سرمایه را برای توسعه در خود منطقه و بهبود اوضاع اقتصادی ، رفاه ، امنیت و ثبات استفاده کنیم.
 
در سطح کشوری، خودمان در ایران اولویت های زیادی برای سامان دادن به اوضاع داخلی مان داریم مثل اشتغال، مسایل جوانان ، ناهنجاری های اجتماعی همانند طلاق، اعتیاد و دیگر مشکلات. ما باید تا جایی که ممکن است همه ی امکانات را به مسایل مهم کشور تخصیص دهیم. همین مشکل را عربستان هم دارد. عربستان علاقمند است تا جایی که ممکن است تنش ها کم شود تا در ابتدای حاکمیت نسل جوان آن به الویتهای سیاسی اجتماعی خودش بپردازد.

دو کشور بعد از ناملایماتی که در سالهای اخیر در روابط دو جانبه و تعاملات منطقه ائی خود داشته اند، در ابتدای راه هستند. آنها در بسیاری از مسایل ممکن است اختلاف نظراتی وجود داشته باشد ولی آنچه که مهم است نحوه حل مشکلات و اختلاف نظر است. نفس داشتن مشکل و اختلاف، اشکالی ندارد.
 
مثل زمانی که وقتی فردی بیمار می‌شود خودکشی نمی‌کند. اگر بیماری داشته باشد به دکتر می‌رود و راه مناسب درمان را پیدا می‌کند. قسمتی از مشکلات با ماست و قسمت بیشتری نیز با آن هاست که منافع خود را بی دلیل و غیر ضروری خیلی وسیع تعریف کرده اند. آن ها علایق و سیاست های ما را امنیتی و در حوزه حیاط خلوت خود می‌دانند. بنابراین ما باید راه حل رفع مشکل را پیدا کنیم، که راهی جز گفتگو و دیپلماسی ندارد.

سعودی ها تا چه حد مایل به گفتگو با ایران هستند؟ و آیا باتوجه به رویکردهای فعلی سران سعودی، اساسا گفتگو با تهران را یک ضرورت می دانند؟

متاسفانه سعودی ها در چند سال احیر روند خوبی را در برخورد با جمهوری اسلامی ایران نداشتند. مخصوصا علایق سیاسی و خطوط قرمز ما را خوب ترجمه نکردند و بیشتر جنبه امنیتی به منافع منطقه ائی ما دادند. به هرصورت تحرکاتی داشتند و مشخصا در خصوص این امر در سوریه سیاست خارجی ما را به نوعی مورد هجمه قرار دادند و کشورهائی مانند یمن و سوریه را به نابودی کشاندند.
 
الان به این رسیده اند که سیاست و روش درستی را انتخاب نکرده اند و به نوعی سیاستهایشان به بن بست رسیده. البته عربستان در سوریه تنها نبود و قطر و ترکیه هم کمک کردند.
 
مهم این است که دو کشور عمده که تاثیر منطقه ای دارند، ایران و عربستان هستند و حتی این تاثیرات منطقه ای می‌تواند جنبه جهانی هم به خودش بگیرد. این دو کشور با همه نقاط قوت و ضعف شان باید مشکلاتشان را با گفت و گو ، طراحی سیاسی و به دور از نظامی گری و امنیتی کردن مسایل بتوانند با یکدیگر حل کنند.

به ماجرای مصافحه ظریف و الجبیر بازگردیم. از نگاه شما، می توان این دیدار را مقدمه ای برنامه ریزی شده از سوی طرفین یا کشوری ثالث برای رفع اختلافات دانست؟

طبیعی بود که در این کنفرانس دو وزیر خارجه شرکت می‌کنند. این که این دو باهم سلام و مصافحه می‌کنند نشان می‌دهد دو کشور هم اکنون علاقه و اراده دارند دیپلماسی را حاکم کنند که بسیار ارزشمند است چه بسا راه طولانی در مقابل داشته باشیم. حتی با فرض بر اتفاقی بودن ماجرا، همین که دو کشور و وزرای خارجه شان تصمیم گرفتند به جای طعنه و رو در رویی به گفتگو و مصافحه بپردازند، نشان می‌دهد که فضا برای آغاز گفتگوها در حال اماده سازی است.
 
این اول کار است و تا اخر کار، راه طولانی مانده است اما از نظر من می‌تواند نقطه شروع خوب و مناسبی باشد که به مبنایی برای گفتگو برسیم. هر چه از امنیتی و نظامی کردن منطقه دور شویم به حوزه سیاسی و اقتصادیمان کمک می‌کند. نسل کنونی عربستان از پدران خود متفاوت هستند.
 
این فی نفسه بد نیست ولی باید دو طرف دغدغه های واقعی یکدیگر را دریابند و این جز از راه گفتگو میسر نیست. آنها دارای برنامه های مشخص و جاه طلبانه ائی هستند که لزوما به ضرر ما نیستند و شاید در دراز مدت به نفع منطقه و روابط دو جانبه باشند. مهم آنست که تعمیق روابط دیپلماتیک و غالب شدن گفتمان سیاسی برای حل مشکلات منطقه و بدور از اجازه دادن به قدرتهای خارجی و یا مخرب در دستور کار دو کشور قرار گیرد.
 
غالب شدن گفتمان سیاسی زمینه دخالت دیگران و بهم زدن اوضاع منطقه برای دستیابی به اهداف خاص سیاسی و اقتصادیشان را از بین میبرد.

چقدر نسبت به بهبود روابط تهران و ریاض در میانه ی بحران های فعلی خاورمیانه امیدوارید؟

اینکه دیپلماسی بین دو کشور ایران و عربستان شروع به کار کند، این خود گشایش خوبی است. یکماه پیش در دو کشور جنگ تبلیغاتی آغاز شد و حداقل در ایران خیلیها اینچنین می پنداشتند که جنگی در خواهد گرفت، اما الان به هر دلیل و انگیزه ائی که ممکن است خارج از حوصله خوانندگان عزیز باشد دو وزیر خارجه با هم سلام علیک میکنند.
 
این امر در کنار صدور ویزا برای کارشناسان عربستانی به منظور بررسی خسارتهای وارده به اماکن دیپلماتیکشان و سخنان مسئولین نظام در زمینه حج و امنیت حجاج اتفاق مثبتی است. این وظیفه حداقلی دیپلماسی است که مردم ارامش بگیرند و مطمئن باشند گره با سر انگشت تدبیر باز میشود و نه با دندان!
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1396/05/11
با زده شدن جرقه گفتگو بین ایران و عربستان بسیاری از مشکلات کشورهای خاورمیانه و اسیا حل خواهد شد و کشورهای منطقه رنگ و روی پیشرفت را خواهند دید و درامدهای کشور خودشان را بجای جنگ وصرف خرید تجهیزات جنگی ،صرف عمران و ابادسازی کشورشان خواهند کرد،و از طرفی امریکا به نقشه های شوم خود در خاورمیانه و اسیا نخواهد رسید و شاهد عزا داری های امریکا در منطقه و جهان خواهیم بود و تصمیم گیرندگان امریکا به این نتیجه خواهند رسید که مسلمانها خیلی باهوش تر از ان هستند که فکرش را می کردند.
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1396/05/11
این عربستان هیچوقت بما روی دوستی نداشتند. اخه الجبیر چیه که بهش سلام کردی. اونا باید غرامت شهیدان مارو بپردازن و عذر خواهی کنن
Iran, Islamic Republic of
17:28 - 1396/05/11
مسعولین ۲کشورایران وعربستان بایدآگاه باشندکه آمریکا وغرب منافعشان بااختلاف ایران وعرربستان تآمن وتظمین میشود وبرعکس منافع خودشون وکشورهای همجوارتضعیف میشوددامن دامن زدن به اختلافات به جز فقر وبی کاری رکود اختصادوغیره حاصلی نداردودرآمدی که بایدخرج آبادانی کشورشان شود به جیب غربیها وآمریکا خواهدرفت که خواسته سیاست آنهاست وبرعکس اتحادودوستی دوکشورباعث پیشرفت وثبات منطقه میشودودوکشورمیتوانن برای کم کردن اختلافات مذاهب بین مسلمانان گامهای خوبی بردارندکه اختلافات به حد اقل برساند که این باعث برچیده شدم تروریسم ازمنتقه میشود آمریکاییها وغرببها به خوبی میدانن که یک سوم انرجی جهان دراختیارایران وعربستانه که این دوکشور اگرباهم باشن میتوانن آمریکا واروپاراتحریم نفتی کنن بزرگترین وحشت آمکاوغرب ازهم لی ایران وعربستانه واشخاصی که داخل کشور عربستان وایران اختلاف افکنی میکنن فقط وفقط منافع آمریکا راتامین میکنن
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1396/05/11
انشاالله دو کشور با هم عقد اخوت میبندن و این همه کشت و کشتارهای انسانها پایان مییابد به حق پنج تن تمام افراد دخیل در این ویرانی ها به سزای عمل خودشان برسند یا خدا هدایتشان کنه
Iran, Islamic Republic of
18:46 - 1396/05/11
خدا نگهدارت باشه پهلوان ظریف درود ب تو دلاور
Iran, Islamic Republic of
22:34 - 1396/05/11
در هیچ کجای دنیا جایی نیست که با گفتگو مشکلاتش حل نشود! آنهایی که با گفتگو مخالفند یک طرف شیطان رجیم نشسته وطرف دیگر ابلیس خاین!
Iran, Islamic Republic of
23:19 - 1396/05/11
انشاالله صلح در خاورمیانه پایدار گردد
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1396/05/12
ضربه ایی که امریکا از اتحاد ایران و عربستان خواهند خورد از ضربه ایی که امریکا به واسطه تحریم به ایران میزند بسیار بیشتر خواهد بود.
Iran, Islamic Republic of
15:57 - 1396/05/13
اگر بعضی از آقایان بگذارند و دباره ازدیوارسفارت عربستان بالا
نروند ته مانده سفارت را نکوبند
Iran, Islamic Republic of
01:34 - 1396/05/14
هر حنجره ای که در جهت اختلاف بین مسلمین باشد بلندگوی دشمن است امام خمینی
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1396/05/21
تجربه ثابت کرده است ،دوستی دوستی می آورد ،و دشمنی دشمنی.دوستی و دشمنی یک شبه حاصل نمی شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
عارفی_2
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
زمردی_فوتر موبایل اصلی
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شفا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
شاخه نبات_ فوتر
فنی آتل_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو