ضرورت‌‌های پسابرجام و مسائل اقتصادی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۵۷۶۷۶۸
۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
۱۸۲۳
در سال‌های اول انقلاب و ایامی که ما در کنار سایر نیروهای جوان وارد وزارتخانه شدیم، معاونتی تحت عنوان اقتصادی و امور بین‌الملل وجود داشت، این معاونت عمدتا مسائل اقتصادی دوجانبه و بین‌المللی را پیگیری و به‌صورت تخصصی در حوزه مسائل اقتصادی انجام وظیفه می‌کرد.
دکتر سید محمد صدر در جماران نوشت: در سال‌های اول انقلاب و ایامی که ما در کنار سایر نیروهای جوان وارد وزارتخانه شدیم، معاونتی تحت عنوان اقتصادی و امور بین‌الملل وجود داشت، این معاونت عمدتا مسائل اقتصادی دوجانبه و بین‌المللی را پیگیری و به‌صورت تخصصی در حوزه مسائل اقتصادی انجام وظیفه می‌کرد.
 
در کنار آن نیز معاونت سیاسی وجود داشت که موضوعات مرتبط با سیاست را پوشش می‌داد. در سال‌های بعد با تغییر ساختار وزارتخانه و تشکیل معاونت‌های منطقه‌ای، مسائل اقتصادی در ذیل این معاونت‌ها قرار گرفت.
 
این تغییرات تجربه‌ای بود که صورت گرفت و امروزه مدیران این وزارتخانه به این نتیجه رسیده‌اند که این معاونت باید مجددا تشکیل شود تا بتوانند از این طریق، تحرک بیشتری در حیطه مسائل اقتصادی پدید آورند؛ به‌ویژه که به واسطه فضای ایجاد شده بعد از اجرای برجام، امکان انجام مبادلات بین‌المللی و دوجانبه افزایش یافته است.
 
در ساختار جدیدی که در دست اجرا است، معاونت جدید دیپلماسی اقتصادی دیده شده است که در صورت تصویب سازمان امور استخدامی، این بخش رسما آغاز به کار خواهد کرد.
واقعیت این است که به رغم اینکه امروزه وزارت امور خارجه در زمینه مسائل اقتصادی ایفای نقش می‌کند و از طریق معاونت‌های منطقه‌ای و تشکیل کمیسیون‌های مشترک، در این بخش به اثرگذاری می‌پردازد، اما در صورت برخوردار بودن از استقلال سیاسی، استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی، جذب سرمایه و گسترش روابط اقتصادی به نحو بهتری پیش خواهد رفت و تاریخچه بهره‌گیری از هر دو ساختار مختلف در این وزارتخانه، صحت این ادعا را اثبات می‌کند.
 
البته در این بین نمی‌توان منکر لزوم هماهنگی بین بخش سیاسی این وزارتخانه و بخش اقتصادی آن شد. به‌عنوان مثال در شرایط نبود روابط یا حداقل بودن میزان مراودات سیاسی با کشوری خاص، تبادلات اقتصادی در سطوح بالا صورت می‌گیرد. این موضوع از جمله استراتژی‌های کلی است که روابط اقتصادی باید تابع روابط سیاسی بین دو کشور باشد تا منافع کشور تامین و در جهت منافع عمومی گام برداشته شود. همچنین باید توجه داشت که هماهنگی بیشتر نهادهای اقتصادی با این معاونت نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 
در سال‌های گذشته و در دوره‌ای که این معاونت در ساختار وزارتخانه تعریف شده بود نیز این معاونت، ستاد روابط اقتصادی خارجی تشکیل داده بود که از تمام ارگان‌های اقتصادی و معاونت وزارتخانه‌های مربوطه در آن شرکت می‌کردند و هماهنگی لازم را پدید می‌آوردند.

در این بین موضوعی مطرح است که نیازمند شفاف‌سازی است. برخی معتقدند پس از اجرای برجام کشور نتوانسته آن‌طور که شایسته است از این فرصت تاریخی استفاده کند و منتقدان هزینه‌های رفع تحریم‌ها را در این شرایط که سرمایه‌گذاری خاصی صورت نگرفته است، بیهوده می‌دانند. در این خصوص باید به دو نکته مهم اشاره کرد؛ اول از همه تحریم‌های بسیار گسترده‌ای که به واسطه عملکرد دولت احمدی نژاد از طریق قطعنامه‌های سازمان ملل بر کشور تحمیل شده بود، عملا روابط اقتصاد خارجی را به بن بست کشید.
 
قطعنامه‌هایی که با هدف قرار دادن شاهرگ اقتصادی کشور، مشکلاتی جدی پدید آورده بودند و برجام توانست با لغو تمامی آن قطعنامه‌ها، زمینه را برای ورود سرمایه مهیا کند. اما مسائل اقتصادی همچون موضوعات سیاسی نیست که با یک بیانیه از بین برود. مسائل اقتصادی به نحوی است که هم کاهش سطح آن به طول می‌انجامد و هم افزایش آن زمانبر خواهد بود.
 
مساله دوم کارشکنی‌ها و خباثت‌هایی است که از سوی آمریکایی‌ها صورت می‌گیرد و پس از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، روند همکاری‌های بین‌المللی ما کند شده است که البته این مشکل نیز به مرور زمان کاهش پیدا خواهد کرد. نمی‌توان وزارت امور خارجه را به خاطر مشکلاتی از این دست به ناکارآمدی در مسائل اقتصادی متهم کرد.»
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
ادیب_1
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
ادیب_3
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
ادیب_4
سوییچ ایران_4
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
انجمن پرستاری ایران_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
شاخه نبات_ فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
کالازم_فوتر
تنورستان_فوتر