برجام، بهترین کار در بدترین موقعیت تاریخی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۵۸۶۹۰۵
۰۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸
۱۶۸۱
برجام یک سند بین‌المللی است که بین ایران و 1+5 منعقد شده است. انعقاد این قرارداد و تفاهمنامه‌ که به برجام منتهی شد، در نشست‌های متفاوتی که بالغ بر یک دهه به‌طول انجامید، یکی از بحران‌های اساسی نظام بین‌الملل به‌ویژه یکی از بحران‌ها و گره‌های موجود در خاورمیانه را حل کرد.
مهدی مطهرنیا در روزنامه آرمان نوشت: برجام یک سند بین‌المللی است که بین ایران و 1+5 منعقد شده است. انعقاد این قرارداد و تفاهمنامه‌ که به برجام منتهی شد، در نشست‌های متفاوتی که بالغ بر یک دهه به‌طول انجامید، یکی از بحران‌های اساسی نظام بین‌الملل به‌ویژه یکی از بحران‌ها و گره‌های موجود در خاورمیانه را حل کرد.
 
هم دولت اوباما خردورزانه با مساله پرونده هسته‌ای روبه‌رو شد و هم ایران با کدگذاری حرکت خود به‌عنوان نرمش قهرمانانه قبل از تشکیل دولت یازدهم و بعد انتقال پرونده هسته‌ای از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه عزم جدی خود را برای حل‌و‌فصل پرونده هسته‌ای به نمایش گذاشت.
 
انتقال پرونده هسته‌ای ایران از شورای امنیت به وزارت امورخارجه، خود سیگنالی بسیار قوی در نمایش تلاش ایران برای حل‌و‌فصل پرونده هسته‌ای و گامی مثبت تلقی می‌شد، چرا که می‌توانست نظام حکومتی را درباره پرونده هسته‌ای از مرکز ثقل توجه خارج کند و دولت ایران را به‌عنوان قوه مجریه در معرض آزمایش قراردهد.
 
پس از پذیرش این معنا و روی کارآمدن دولت یازدهم و حضور یک دیپلمات برجسته بین‌المللی در راس وزارت امور خارجه شاهد انعقاد برجام بودیم. اگر چه زمانی که برجام در حال شکل گرفتن بود و نشست‌های 1+5 با ایران صورت می‌پذیرفت، این‌گونه بیان می‌شد که5 عضو دائمی شورای امنیت به‌علاوه آلمان در آن شرکت دارند و از این جهت، طرف مذاکرات ایران، 1+5 خوانده می‌شود، اما در آن سوی آب‌ها از عنوان 3+3 استفاده می‌شد.
 
از طرف دیگر 1+5 مبین این نکته بود که نظم کهن دوقطبی در جامعه بین‌الملل که در اواخر نیمه اول قرن بیستم میلادی تا اواخر آن قرن حاکم بود، برهم خورده است؛ 1+5 اکنون نشان‌دهنده عزم جدی جهان به سمت‌وسوی نظم چند قطبی است. 1+5 الگو و مدلی بسیار موفق در این زمینه نشان داده شد، به‌گونه‌ای که می‌توان آن را یکی از نشانگان برجسته نظام تک‌-‌چندقطبی مطلوب ایالات متحده آمریکا دانست که درآن آمریکا ابرقدرتی است که به رهبری مدیران بزرگ بین‌المللی، یعنی قدرت‌های بزرگ جهانی خواهد پرداخت.
 
ترامپ با فقدان تجربه سیاسی و از طرف دیگر پشتیبانی از سوی اتاق‌های فکری که می‌خواستند او نقش بازیگر دیوانه را بازی کند، توانست در این بازی به کاخ سفید راه یابد. او از پاره‌کردن برجام سخن گفت، اما در عمل این معنا تا حدود زیادی متوجه ایجاد یک فضای مناسب برای تحت فشار قرار دادن ایران بود.
 
از طرف دیگر با کاربرد واژگانی که منجر به پاره‌کردن قرارداد برجام و بیان چنین گزاره‌هایی می‌شد، در پی جذب آرای طبقات و اقشار رادیکال جامعه آمریکا به‌ویژه حزب جمهوریخواه بود. ترامپ برای فشار بر ایران تلاش کرد تا پرونده هسته‌ای ایران را از وزارت امور خارجه گرفته و به کاخ سفید بسپارد و این نشان‌دهنده نوعی ضعف و عقب‌نشینی است.
 
ایران آن اندازه قدرتمندانه در این 4سال اخیر وارد عمل شده که در یک پروسه معنادار پرونده هسته‌ای از شورای امنیت ملی در حوزه عملیاتی و اجرایی به وزارت خارجه سپرده می‌شود، در حالی که در دوره ترامپ ماموریت اجرایی پرونده هسته‌ای میان ایران و 1+5 به‌ویژه در چارچوب تعهدات آمریکا از وزارت خارجه گرفته شده و به کاخ سفید سپرده می‌شود. این خود معنایی آشکار از اهمیت برجام برای جامعه بین‌المللی به‌ویژه امتیازی برای ایران است که توانسته به برجام دست یابد.
 
این نکته برای کسانی که در یک راستا و در خط مخالفت با برجام سخن می‌گویند، پیامی روشن دارد که به این نمی‌اندیشند برجام بهترین کار در بدترین موقعیت تاریخی بوده است. بدین جهت این قاعده منفی در مثبت در نهایت به‌نفع ایران و نتیجه‌ای مثبت را در برداشته و از قاعده ریاضی پیروی نمی‌کند. برجام نه ایده‌آل، بلکه یک کنش مناسب در وضعیت نامناسب تلقی می‌شود.
 
ایران آمادگی دارد در صورت عدم انجام تعهدات آمریکا به برجام به‌رغم میل باطنی خود به فوریت به وضعیت پیشابرجام بازگشته و به‌سرعت سانتریفیوژ‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای خارج از تعهدات برجام را راه‌اندازی کند. این نکته در شرایطی است که کشورهای متعهد به برجام به سمت ایجاد فضای ضدبرجام حرکت کنند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کالابرد_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
استیل رگال_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر