حال کاشی‌های نیاوران خوب می‌شود
۵۹۰۷۲۲
۰۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۲
۳۵۱۸
مدیر مجموعه تاریخی نیاوران گفت: مرمت کاشی های کاخ نیاوران برای ما موضوعی حیثیتی است. این آثار هرگز سرقت نشده اند.
خبرگزاری میزان: مدیر مجموعه تاریخی نیاوران گفت: مرمت کاشی های کاخ نیاوران برای ما موضوعی حیثیتی است. این آثار هرگز سرقت نشده اند.
 
وضعیت کاشی های تاریخی کاخ نیاوران سال هاست وخیم گزارش می شود. قاب های آجری خالی از کاشی حکایت از بین رفتن کاشی های این کاخ را روایت می کنند. کاخی که زمانی همچون کاخ گلستان قاب های کاشی کاری تماشایی داشته اما حالا این قاب ها راویان تلخ سالهای بی توجهی به کاخ نیاوران هستند.
 
حال کاشی‌های نیاوران خوب می‌شود 

به تازگی تصویری از یک قاب کاشی کاری در کاخ نیاوران دست به دست می شود که برخی آن را نشانه ای از سرقت کاشی های تاریخی این کاخ دانسته اند. سرقت کاشی های تاریخی مدت هاست در بافت های تاریخی کشور در جریان است و این حساسیت عمومی را نسبت به وضعیت کاشی های تاریخی در پی داشته است. هر چند مسئولان سازمان میراث فرهنگی بی تفاوت به این حساسیت عمومی، عزم جدی در پیگیری این سرقت ها ندارد.
 
حال کاشی‌های نیاوران خوب می‌شود 

رحمت الله رئوف، مدیر مجموعه تاریخی نیاوران درباره وضعیت کاشی های این کاخ به خبرگزاری میزان می گوید: در طول تاریخ بعد از انقلاب به دلیل رفتارهای طبیعی این کاشی کاری ها دچار یخ زدگی شده و از بین رفته است.

او درباره موضوع سرقت این کاشی های می گوید: وقتی کاشی یخ می زند لایه نقاشی روی آن خرد می شود و اینطور نیست که این کاشی ها قالبی کنده شده باشد. این کاشی ها هرگز سرقت نشده است.

مدیر مجموعه تاریخی نیاوران در حالی مدعی می شود که هرگز این کاشی ها سرقت نشده که سال گذشته آگهی فروش یک قالب کاشی از مجموعه نیاوران روی سایت های اینترنتی منتشر و منجر به تایید و تکذیب ها صحت آن شد.

حال کاشی‌های نیاوران خوب می‌شود
 
رئوف درباره وضعیت مرمت این کاشی ها می گوید: تمام این کاشی ها مستند سازی شده است. مطالعات فنی روی آنها انجا گرفته و کتابی از طرح های آن موجود است.

وی ادامه می دهد: مصوب جلسات فنی کاشی کاری های نیاوران در حال مرمت است. در حال حاضر این کارگاه مرمت این کاشی ها فعال است. این مرمت پر هزینه است اما برای ما موضوع حیثیتی محسوب می شود و تا پایان مرمت تمام کاشی ها کار را ادامه می دهیم.

 حال کاشی‌های نیاوران خوب می‌شود

مدیر مجموعه تاریخی نیاوران درباره موجود بودن کاشی های ریخته شده از بدنه در کاخ می گوید: به دلیل رطوب و یخ زدگی، کاشی ها خرد شده اند و اینطور نیست که قالبی جدا شده باشند تا ما آنها را جمع آوری کنیم.

رئوف امیدوار است با تامین هزینه های مرمت این کاشی ها این پروژه تکمیل شود و برای نمونه های مشابه دیگر تبدیل یک مثال موفق شود.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج