داروهایی که باعث خشکی چشم‌ می‌شوند
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۵۹۷۷۹۹
۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
۵۰۱۴۹
اغلب مردم از داروهای بی‌نسخه و بدون دستور پزشک استفاده می‌کنند، قرص‌های رایج، انواع اسپری‌ها، قطره‌ها و سایر محلول ها از جمله داروهایی هستند که مصرف نادرستشان ‌می‌تواند منجر به بی‌آبی چشم‌ها شود.
وب سایت سلامتیسم: اغلب مردم از داروهای بی‌نسخه و بدون دستور پزشک استفاده می‌کنند، قرص‌های رایج، انواع اسپری‌ها، قطره‌ها و سایر محلول ها از جمله داروهایی هستند که مصرف نادرستشان ‌می‌تواند منجر به بی‌آبی چشم‌ها شود.

داروهایی که باعث خشکی چشم‌ها می‌شوند

خشکی چشم حالتی است، که در آن چشم به دلیل میزان ناکافی تولید اشک چشم دچار سوزش و احساس سخت و زبر شدن و دیگر علائم می‌شود. در کنار سایر عوامل، داروها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. مصرف بسیاری از داروها و استفاده بسیاری از نسخه‌ها می‌تواند منجر به خشکی چشم شود.

چرا چشم‌هایمان خشک است؟

اگر شما هم در چشمانتان احساس خشکی و سوزش می‌کنید از خود بپرسید: آیا قرص کوچکی که روزانه مصرف می‌کنید عامل اصلی این خشکی است؟ اغلب مردم از داروهای بی‌نسخه و بدون دستور پزشک استفاده می‌کنند، قرص‌های رایج، انواع اسپری‌ها، قطره‌ها و سایر محلول ها از جمله داروهایی هستند که مصرف نادرستشان ‌می‌تواند منجر به بی‌آبی چشم‌ها شود.

خشکی چشم، یک عارضه مزمن بسیار جدی است که به طور قطع درمانش نمی‌تواند مصرف یکباره یک قطره‌ چشمی و یا اشک مصنوعی باشد. مصرف هر گونه دارویی اعم از سرماخوردگی ساده تا داروهای قلبی می‌تواند باعث ایجاد خشکی در چشم‌ها شود. نکته دیگر آنکه شانس ابتلا به این عارضه در افرادی که بطور هم زمان از چند دارو استفاده می‌کنند بیشتر است.

در ادامه با گروهی از این قبیل داروها آشنا می‌شویم:

آنتی‌هیستامین‌ها

آنتی‌هیستامین‌هایی مثل: آلگرا (فکسوفنادین)، کلاریتین (لوراتادین)، زیرتک (ستیریزین) و بنادریل (دیفن هیدرامین) باعث جلوگیری از عوارض هیستامین‌های شیمیایی می‌شوند که بدن هنگام مقابله با عوامل آلرژی زا تولید می‌کند. در مواجه با این آنتی‌هیستامین‌ها علائمی مثل عطسه، خارش، آبریزش چشم و آبریزش بینی تشدید می‌شود. متاسفانه، این داروها تاثیرات منفی به‌سزایی را بر روی چشم‌ها خواهند داشت، به طور مثال کاهش میزان آب در لایه خارجی چشم که باعث حفظ رطوبت در چشم‌ها می‌شود. نکته مهم اینکه، علائم خشکی چشم‌ها می‌تواند با آلرژی اشتباه گرفته شود.

داروهای ضدگرفتگی بینی و سینه

لزوما استفاده از یک داروی تسکین دهنده برای بینی‌ای گرفته و یا سینوس‌ها نمی‌تواند هم زمان برای چشم‌ها هم آرامش‌بخش باشد. مکانیزم داروهای بدون نسخه، برای درمان سرما‌خوردگی، انواع آنفولانزا، سینوس‌ها و تب اغلب بدین شکل است که باعث تنگ شدن رگ‌های خونی در غشاء بینی می‌شود. خون جاری در بافت‌های متورم بینی کاهش پیدا می‌کند و باعث تنفس راحت‌تر ما می‌شود. داروهای مخصوص بینی و سینوس‌ها به شکل انواع قرص‌ها، محلول‌ها و یا اسپری در بازار عرضه می‌شوند. بیشتر این داروها حاوی فنیل‌افرین، سودوافدرین و اکسی متازولین هستند. اما همانند آنتی‌هیستامین‌ها تمامی این داروها باعث کاهش میزان تولید اشک در چشم‌ها می‌شود.

داروهای کاهش فشار خون

خشکی چشم در افرادی که داروهای فشار خون و قلبی مصرف می‌کنند رایج‌تر است. بطور مثال: عملکرد بتا بلوکر‌ها، باعث کاهش میزان ضربان قلب، کاهش انقباض عضلانی قلب و عروق می‌شود و هم زمان باعث کاهش میزان حساسیت قرنیه چشم و تحریک غده اشکی و در نتیجه منجر به آبریزش چشم‌ها می‌شود.

قطره‌های چشمی

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما بسیاری از قطره‌های چشمی باعث تشدید خشکی در چشم‌ها می‌شوند. برای مثال: تتراهیدروزولین قطره‌ای چشمی برای برطرف کردن قرمزی چشم‌ها است، این قطره با تنگ کردن رگ‌های خونی چشم باعث کاهش میزان قرمزی چشم می‌شود اما زمانی که اثر قطره از بین برود مجددا رگ‌ها منبسط و متورم می‌شوند و خشکی چشم‌ها را به دنبال می‌آورند.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
اورانوس_فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیان طب - فوتر